fbpx
SEO

Her SEO Uzmanının Sahip Olması Gereken 8 Yetenek

SEO uzmanları birbirinden farklı arka planlara sahiptirler.

Bazıları programcı, bazıları girişimci, bazısı geleneksel pazarlamacı, bazıları gazeteci, hatta bazıları şarkıcıdır.

SEO uzmanları farklı yeteneklere sahip olsalar bile her uzmanda bulunması gereken belirli ortak özellikler vardır. Bu çok kapsamlı bir liste değildir. Bu yetenekler olmadan başarılı olan çok insan var olabilir. Ancak bir liste oluştururken onu tartışmaya açık bir biçimde oluşturmanın önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bir SEO uzmanıyla çalışmak istiyorsanız aşağıdaki sekiz yeteneğin ilgili uzmanlarda bulunduğundan emin olmalısınız.

1. Eleştirel Düşünme

Bunun ölçülmesi oldukça zordur. Ancak SEO profesyonellerinin korelasyonu ve nedenselliği farklı kılabilecek bir analitik zihne sahip olabilmeleri fazlasıyla önemlidir.

Bir SEO uzmanının “3 Ne” durumunu en iyi şekilde anlaması gerekmektedir:

  • Ne oldu?
  • “Ne oldu?” neden ortaya çıktı?
  • Bununla ilgili ne yapılmalı?

Her ne kadar ölçümü zor olsa bile bunu ölçmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ancak her zaman sorduğunuz soruyu tadında bırakmanız gerekmektedir. Ondan bir köprüyü el feneri veya klasik bir ampulle geçmesini sağlayacak en kısa yolu bulmasını istemeniz yeterli olacaktır.

Bir SEO uzmanının durumu eksiksiz anladığından emin olmak için onların süreci yorumlamasını isteyebilirsiniz. Bir müşterinizle farklı fikirlerde olduğunuzda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Müşteriniz belirli konularda bilgi sahibiyse onlardan gelecek olan katkıyı önemsemelisiniz. Diğer taraftan her aşamada atılacak olan yeni adımlara yönelik tutumlarını gözlemlemeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki durumlara yönelik her zaman doğru veya yanlış şeklinde iki farklı cevap bulunmamaktadır. Bir SEO uzmanının düşünce süreci ve sorunlara olan yaklaşımları burada önemli olan durumdur. Bu yaklaşımlardan yola çıkarak onların yaptıkları işle ne denli ilgili olduklarını anlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken durum SEO uzmanlarının duruma yönelik yaklaşımlarıdır. Sorunları birden fazla açıdan anladıklarından ve karar verirken verileri ve mantıksal çözümleri benimsediklerinden emin olmalısınız.

2. Konuşma ve Yazma Becerisi

Bir SEO profesyonelinin kendi başına anahtar kelime araştırması yapması ve otoriter içerik hazırlaması oldukça değerli bir durumdur.

Tabi bu yazıların bir konferans konuşması gibi kullanıcı etkilemeyecek derecede olmadığından ayrıca emin olmanız gerekmektedir. Bir SEO uzmanının alanına ait terimleri iyi anlamış olması ve bunları müşteriye en anlaşılır bir biçimde aktarması önemlidir. Bir SEO uzmanı mutlaka konuşma ve yazma becerisine sahip olmalıdır.

SEO sadece güven gerektirmez, aynı zamanda karmaşık fikir ve düşünceleri SEO alanının dışında yer alan kişilerin anlayabileceği bir biçimde aktarabilmesi önemlidir. Karar verici konumunda olan müşterinin kavramları ayırt etme yeteneğine sahip olmasını beklemeden ona bu konuda en iyi şekilde yardımcı olmak gerekmektedir.

3. Programlama ve Teknik Detay Becerisi

SEO uzmanlığı konusunda en tartışmalı kısmın burası olduğunu söyleyebilirim. Şu an herhangi bir şekilde programlama bilgisine sahip olmayan bir sürü SEO uzmanını olduğu kabul edilmesi gereken bir gerçektir.

Ancak bu kişiler bir miktar programlara diline sahip olduklarında çok daha iyi işler yapabileceklerinin farkındadırlar. Çünkü bir SEO profesyonelinin sayfa hızı, sayfanın okunma hızı, yavaş yüklenme, sunucu bazlı yönlendirmeler, mikro veri etiketlemeleri ve temel HTML etiketleri konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Bu durumu düşünürseniz sürekli talepte bulunmak yerine yeri geldiğinde çeşitli izlenimler sunmaya çalışmanız gerektiğini net bir biçimde anlayabilirsiniz. Geliştiricinin neler yaptığını ve ne yapmak istediğini anladığınız zaman işin hangi yöne doğru gittiğini daha net bir biçimde kavrayabilirsiniz.

Bununla birlikte ortaya konan çaba seviyesi ile SEO etkisini anlamak kilit unsurlardan birisidir. Buradan SEO uzmanlarının kod yazması gerektiği çıkarımını yapmamalısınız. SEO uzmanları uygulanan kodların ve yapılan değişikliklerin ne anlama geldiğini anlamak zorundadır.

Bazı temel programlama bilgisiyle kolayca bulunabilen yüzlerce teknik detay vardır. Örneğin tembel yükleme adı verilen teknik gibi konuları basit programlama bilgisiyle anlamak mümkündür. Diğer ideal örnek ise “srcset” niteliğine yönelik olacaktır. Birçok eklenti bu niteliği kullanmaktadır ama uygulandıkları noktaları anlamak için basit programlama bilgisine sahip olmak yeterlidir.

Teknik bilgiler aynı zamanda hayatınızı kolaylaştıracak bilgilerdir. Basit bir Python scripti yazarak XML site haritalarına otomatik olarak hreflang niteliğini eklemek mümkündür. Benzer şekilde otomatik olarak link oluşturabilecek PHP tabanlı web formları yazabilirsiniz. Tabi sitenizin sağlığı açısından bunu gerçekleştirmeniz doğru değildir.

4. Sosyal Beceriler

Bu her ne kadar her koşulda gerekli olan bir beceri olmasa bile her SEO uzmanının bir miktar sosyal beceriye sahip olması önemlidir. Ekip halinde yapılacak toplantıları her zaman kapalı bir odanın içerisinde yapmak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Bu toplantıları sosyal alanlara taşımaya çalışmalısınız.

Sosyal alanlarda yapılacak toplantılar her insanın daha farklı fikirler ortaya atmasına yardımcı olacaktır. Bu fikirleri daha sonra bir araya getirerek sitenizin mevcut durumuyla ilgili daha net çıkarımlar elde edebilmeniz mümkündür. SEO uzmanının sosyal becerilere sahip olması aynı zamanda iletişim konusunda zorluk yaşamayacağından emin olmanızı sağlayacaktır.

5. Analiz Beceriler

SEO uzmanları çeşitli analiz hizmetlerini kullanabilecek beceriye sahip olmalıdır. Google Analytics bunların başında gelmektedir. Bu hizmetin sunduğu verileri toplayıp analiz edebilecek bir kişi SEO uzmanlığı konusunda diğerlerine göre çok daha avantajlı olacaktır.

Diğer taraftan Adobe analiz verilerini değerlendirebilecek yetkinliğe sahip olacak işinin işi SEO açısından çok daha kolay olacaktır.

Bir SEO uzmanı ne yapıp edip Google Analytics ve Adobe konusunda yeterli miktarda beceriye sahip olmalıdır. Sitenize ait veriler buralarda olacağından bunları elde etme ve kullanma konusunda sıkıntı yaşamayacak bir kişiyle çalışmak isteyebilirsiniz.

6. Excel Becerileri

Analiz programlardan verileri almak yeterli değildir. Bazen birkaç manipülasyon gerçekleştirerek ihtiyacınız olan izlenimleri almanız gerebilecektir. Bu nedenle bir SEO uzmanının Excel konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Excel’in içerisinde yer alan varsayılan 476 fonksiyon konusunda SEO uzmanının yeterli miktarda bilgiye sahip olması ve bu fonksiyonları iyi bir şekilde kullanabilmesi önemlidir. Çünkü müşteriye sunulacak olan verilerin her birisi bir Excel şablonu olarak aktarılacaktır.

Screaming Frog taramasını bir XML haritasına dönüştürmek, algoritma değişikliklerini ölçmek, Google Analytics ve Adobe verilerinin etkisini anlamak, özel tıklama noktaları oluşturmak, anahtar kelimeleri sınıflandırmak, ürünleri gruplandırmak gibi pek çok farklı konuda Excel alternatifsiz bir çözümdür.

7. Motivasyon ve Uyumluluk Becerisi

Bir SEO uzmanı günün her saati göreve hazır olmak zorundadır. Pazarlama bu şekilde işleyen bir iştir. Her zaman aktif, ayakta ve çalışmaya hazır olmanız gerekmektedir.

SEO konusunda bu günlerde iyi olmak istiyorsanız her zaman öğrenmeye açık olmak için gerekli motivasyona sahip olmalısınız.

Yeni bir programlama dili, yeni bir çalışma alanı, Schema veya AMP gibi yeni bir arama motoru standardı, makine öğrenimi sistemi gibi çok farklı konularda her zaman öğrenilebilecek yeni şeyler vardır.

Bir SEO uzmanının her zaman kendi becerilerini gösterebileceği bir sitesi veya çeşitli problemleri çözmeye yarayan araçları olmalıdır. Örnek vermek gerekirse site yöneticisi API’sini kullanarak verileri otomatik bir biçimde çekmek ve raporları şekillendirmek gibi şeyleri düşünebilirsiniz. Bunu yapabilen bir SEO uzmanı alanında diğerlerine göre çok daha iyi olacaktır.

SEO alanında çalışmak aynı zamanda uyumluluk gerektiren bir durumdur. Sektör sürekli değişmektedir. Dizinlere ekleme, PageRank durumunu anlama, linklerle bağlantıyı koparma ve diğer konularda neler yaptığınızı müşterilere anlatmak durumunda kalabilirsiniz.

Her zaman müşterinin hedefini ön plana çıkartırsanız bu size SEO alanında çok büyük bir avantaj sunacaktır.

8. Mizah Anlayışı

Size garip gelebilir ama mizah anlayışı önemlidir. SEO sektörü sürekli değişir ve bu sektörde hızlı olmak son derece önemlidir. Bazen arkanıza yaslanıp sadece pazarlama yaptığınızı aklınıza getirmeniz gerekebilir.

İşiniz çok streslidir çünkü yarın ne olacağını bilemezsiniz. Mizah anlayışı size bu uzun çalışma yolculuğunda yardımcı olacaktır. İşlerinizi daha keyifli ve verimli bir biçimde geliştirmek istiyorsanız mutlaka mizah anlayışına sahip olmalısınız.

Daha fazla SEO içeriği için hemen ayhankaraman.com/seo kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız stratejiler, ipuçları ve özel içerikleri hemen incelemeye başlayın.

4 Yorum

  1. “Her SEO Uzmanının Sahip Olması Gereken 8 Yetenek” adlı yazınızı sonuna kadar, gerekli notları alarak okudum. Bu tavsiyelerinizi kendime uygulamaya çalışacağım. Tabi bu yazınızdan da fazlasıyla yararlandım. Elinize sağlık. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba