fbpx
Dijital Pazarlamaİçerik Pazarlama

Harekete Geçirici Mesaj (Call to Action) Nedir?

Harekete geçirici mesaj pazarlama alanında sıkça söz edilen bir şeydir. İnsanların bu mesajlara tıklama olasılığı daha yüksektir ve tasarımları oldukça önemlidir. Bu mesajları sitenizi ziyaret eden farklı insanlar için anlamlı kılmalısınız. Bu nedenle harekete geçirici mesajların değişiklik gösterdiğini görürsünüz.

Ancak bunlar harekete geçirici mesajın ne olduğunu bilen kişiler için anlamlı ifadelerdir. İlk önce yapmanız gereken şu iki soruya cevap verebilmektir.

  • Harekete geçirici mesaj nedir?
  • İnsanlar neden harekete geçirici mesajlara gerçekten tıklamak isterler?

Bu yazıda temel olarak bu sorulara cevap aranmıştır. Birkaç temel noktalara değinilmiştir. Temel noktaları öğrendikten sonra kendi harekete geçirici mesajınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

harekete geçirici mesajlar

Harekete Geçirici Mesaj Nedir?

Harekete geçirici mesaj, metin veya görselden oluşan ve ziyaretçilerin, müşterilerin veya potansiyel müşterilerin harekete geçmesini sağlayan mesajlardır. Bu nedenle harekete geçirici mesaj (call to action) adını almıştır.

İnsanlardan istediğiniz hareket herhangi bir şey olabilir. Bir e-kitabı indirmek, seminere katılmak, kupon almak, etkinliğe katılmak vb. Harekete geçirici mesajı pazarlama çalışmalarınız kapsamında dilediğiniz alanda değerlendirebilirsiniz. Sitenin açılış sayfası, e-kitap, e-posta ve hatta bir blog yazısının son kısmı.

Pazarlama çalışmalarınız kapsamında sadece bir harekete geçirici mesaja sahip olmanız gerekir ancak bazı istisna durumlardan harekete geçirici mesaj sayısını yükseltebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durumdur.

Harekete geçirici mesajı basit bir şekilde kullanamazsınız. Sadece buraya tıklayın yazarak bunu görsel olarak ön plana çıkararak, siteye yerleştirerek ve buradan gelecek tıklamaları bekleyerek istenileni yerine getirmiş olmazsınız. Harekete geçirici mesaj içerisinde yer alması gereken bazı önemli unsurlar vardır ve bu unsurlar insanları harekete geçirici nitelikte olurlar.

Etkili Bir Harekete Geçirici Mesaj İçin Kontrol Listesi

İlk harekete geçirici mesajınızı oluşturuyorsanız büyük ihtimalle insanların tıklamadığı bir çalışma ortaya koymuşsunuz demektir. Zamandan tasarruf etmeli ve çalışmalarınızı düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Aşağıda yer alan adımları kontrol ederek kaliteli bir harekete geçirici mesaj oluşturabilirsiniz.

Göz Alıcı Tasarım: Birilerinin harekete geçirici mesaja tıklamasını istiyorsanız ilk önce bunun fark edilebilir olmasını sağlamalısınız. Bu biraz sizin tasarımınız ile ilgilidir çünkü harekete geçirici mesaj site tasarımının rengiyle uyumlu ve görülebilecek kadar büyük olmalıdır.

İnsanların İsteyebileceği Mesajlar: Harekete geçirici mesaj metnine “Gönder” yazmak yeterli değildir. Bu konuda özgün ve kısa bir sözcük öbeği oluşturmalısınız. Bunu yaparken insanların ilgisini çekebilecek kelimeler seçmelisiniz.

Net Bir Değer Önerisi: İnsanlar harekete geçirici mesaja tıkladıkları zaman ne olacağını merak ederler. Mesaja tıkladıkları zaman bir e-kitap mı indirecekler yoksa bir PowerPoint sunumu mu? Bir ürünün deneme sürümü mü indirilecek? Haftalık bir gazeteye abone mi olunacak? Harekete geçirici mesajın ne sunacağını onlara aktarmaya çalışın.

Satış Döngüsüyle Uyumlu Özel Bir Sayfa: Harekete geçirici mesaj genellikle insanları belirlenen bir açılış sayfasına götürdüğü zaman etkili olabilmektedir. Eğer sayfa sitenin herhangi bir sayfası ise beklenen etki oluşmamaktadır. Örneğin, harekete geçirici mesaj “iletişim” sayfasına yönlendirilmiş olabilir, bu sayfa bir açılış sayfası değildir dolayısıyla beklenen etkiyi göstermeyecektir. Bunun yerine istenilen eylemin gerçekleştirilmesini sağlayacak özel sayfalar oluşturmalısınız. Harekete geçirici mesaj satış döngüsünün bir aşaması olarak düşünülmeli ve oluşturulmalıdır. Örneğin, markayla yeni tanışan kişiler için oluşturulmuş bir blog yazısında bir ürünün deneme sürümü için hazırlanan bir harekete geçirici mesaja yer vermemelisiniz.

Bunlar harekete geçirici mesajın temelleridir. Umarız aklınızdaki sorular cevapsız kalmamıştır.

Sonraki Adım: Kendi Başınıza Harekete Geçirici Mesaj Oluşturmak

Artık harekete geçirici mesajın ne olduğunu biliyorsunuz. Daha derinlere inip bir şeyler oluşturmaya çalışmalı ve harekete geçirici mesajlarınızı düzenlemelisiniz.

Negatif SEO’dan nasıl uzak durmanız gerektiği konusunda bilginiz var mı? Bu konuyla ilgili yazmış olduğumuz makalemize bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba