fbpx
E-Ticaret

Güven Sinyallerini Geliştirerek Satışları Yükseltmek

İnternet ortamında bir dönüşüm probleminin olduğu doğrudur. Birçok marka elde ettiği trafiği daha iyi dönüştürebilmek için sürekli olarak kendisini geliştirmeye çalışır. Bu yolda yaptıkları çok çeşitli olabilmektedir. A/B testleri, buton renklerini değiştirme, ikna edici içerikler hazırlama bunlardan bazılarıdır. Fakat çoğu zaman en çok ihtiyaç duyulan sinyali görmezden gelmektedirler. Bu sinyal, güven sinyalidir.

İnsanlar markanıza güvenmiyorlarsa elinizdeki içerikler ne kadar ikna edici olursa olsun dönüşüm elde edemeyebilirsiniz. Güven sinyalleri üzerinde çalışarak insanların markanıza güvenmesini sağlayabilecek olmanız iyi bir şeydir. Araştırmalar ise güven konusunda üç unsura dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Güvenlik Rozetlerini Kullanma

Sitenizden daha fazla dönüş elde etmenin ve satışları yükseltmenin en etkili yollarından birisi güvenlik rozetlerini kullanmaktır. Son dönemde haberlerde LinkedIn ve Twitter gibi adreslere yapılan saldırılar neticesinde milyonlarca kişinin kişisel bilgilerine ulaşıldığını duymuş olabilirsiniz.

Doğal olarak insanlar kredi kartı bilgilerini girecekleri ortamlarda çok daha dikkatli ve titiz davranmaktadırlar. Markanızın sunduğu ürünlere aşık olsalar dahi girecekleri bilgilerin güvende olmayacağını hissettikleri zaten sizden herhangi bir şey satın almayacaklardır. İşte bu tür güven bariyerini ortadan kaldırmanın en iyi yolu güvenlik rozetlerini kullanmaktır. Yapılan araştırmalar insanların bir siteden alışveriş yapmaya karar verdiklerinde kontrol ettikleri ilk şeyin bu rozetler olduğunu ortaya koymuştur.

ssl-guvenlik-protokoluSitenizde bir güvenlik rozeti bulunmuyorsa dönüşüm ve satış elde etme konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Güvenlik rozetlerinden maksimum verim alabilmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını gözden geçirebilirsiniz:

Bilinen bir güvenlik sağlayıcıyla çalışın: Tüm güvenlik rozetleri aynı değerde değildir. Yapılan bir araştırma Norton güvenlik rozetinin en çok hatırlanan rozet olduğunu ortaya koymuştur. Norton’u McAfee, TRUSTe ve BBB takip etmektedir. Bunlardan birini kullanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Rozetlerin tüm sayfalarda görünmesini sağlayın: Sadece alışveriş sayfasında değil, güvenlik rozetlerinin tüm sayfalarda görünür olmasını sağlayın. Potansiyel müşterilerin sürekli olarak bunları görmesini sağlayarak markanıza olan güvenlerini iyileştirebilirsiniz.

Rozetleri ön plana çıkarın: İnsanların gözüne sokmanıza gerek olmasa bile güvenlik rozetlerini görünür yapın. Güvenlik rozetlerini sayfanın en altına ekleyerek saklamayın. Tüm potansiyel müşterilerin onu görebilmesini sağlayın.

SSL Güvenlik Protokolünü Kullanma

İnsanların girdiği hassas bilgileri SSL güvenlik protokolü aracılığıyla iletmelisiniz. İnsanlar sitenize kayıt olacaklarsa veya kredi kartı bilgilerini kullanacaklarsa SSL güvenlik protokolü göz ardı edilmeyecek kadar önemli bir konudur. SSL sitenizdeki bilgileri şifreli bir biçimde ilettiği için insanların güvenli bir biçimde sitenizde gezmesini sağlayabilir. Güvende olduğunu hisseden potansiyel müşteriler ise bir şeyler satın almaya daha meyilli olabilirler.

SSL kullanan bir site ile kullanmayan bir site arasında dönüşüm açısından önemli farklılıklar bulunabilir. İnsanlar SSL güvenlik protokolünü kullanan sitelerden alışveriş yapmaya özen gösterirler.

Marka ve Müşteri Etkileşimi

En önemli güven sinyallerinden birisi marka ve müşteri arasındaki etkileşimdir. İnsanlar bir şeyi satın almadan önce incelemeye özen gösterirler. Bir ürünü satın alan müşterilerden gelen yorumları ve bu müşterilerin deneyimlerini okuduktan sonra ilgili ürünü satın almaya yönelirler.ssl-sertifikasi

Birçok araştırmada belirtildiği gibi bir markayı tercih etmeye ikna olmak için onun popülerliğini gözden geçiririz. Bu popülerlik büyük ölçüde sosyal kanıt niteliğindedir. Birçok insan ilgili markayı kullanıyorsa, onu seviyorsa veya o markayla etkileşim kurmayı düşünüyorsa diğer tüm insanlar da o markayla etkileşim halinde bulunmaya yakın olurlar.

İnsanların markanızla olan etkileşimini yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

  • Markanızın sunduğu ürünleri kullanan müşterilerden yorum alıp onları ön plana çıkartmaya çalışın.
  • Müşteri yorumlarını diğer potansiyel müşterilere görünür hale getirin ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için onlara yol gösterin.
  • İnsanları markanızı ve ürünlerinizi geliştirme konusunda sorumluluğa davet edin. Düzenli olarak anketler yapın, onların fikirlerini alın ve markanıza ait blog adresine katkıda bulunmalarını sağlayın. Bu markanızı çok daha insancıl yapacak ve potansiyel müşterilerin markanıza olan güvenini yükseltecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba