fbpx
Kullanıcı Deneyimi

E-Ticaret Sitesi Kullanıcı Deneyimi Başlangıç Rehberi

Çevrimiçi mağazanız için kullanıcı deneyimi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız bu rehber tam size göre. Bu rehber, kullanıcı deneyiminin temelleri hakkında size bilgi verecek, e-ticaret sitelerinin sahip olduğu eşsiz fırsatlardan haberdar olmanızı sağlayacak ve en iyi şekilde kullanıcı deneyimi yaklaşımı oluşturmanız için size yardımcı olacaktır.

Kullanıcı deneyimi çoğunluklu olarak “bir sitenin ne kadar kolay kullanılabilir olduğu” ile karıştırılan bir durumdur. Kullanıcı deneyimi adında yer aldığı gibi bir deneyimden ibarettir. Bu deneyim, bir sitenin tekil anlamda her noktası ve bu noktasının kullanıcıyla olan etkileşimiyle ilgili bir durumdur. Bir siteden elde edilebilecek iyi kullanıcı deneyimi sonuçları, kullanıcının duyduğu memnuniyet ile doğrudan alakalıdır ama e-ticaret sitesi açısından kazançlı olmasını gerektirir.

kullanici-deneyimi-rehberi

E-ticaret kullanıcı deneyimi çoğunlukla sitenin genel kullanıcı deneyimiyle ilgilidir fakat e-ticaret kullanıcı deneyiminin daha farklı yönleri bulunmaktadır. Ürün sayfaları ve ödeme sayfaları bunlara en ideal örneklerdir. E-ticaret kullanıcı deneyiminin sahip olduğu bu farklı yönler iyi ve kötü çevrimiçi mağaza arasındaki farklılığı ortaya koymaktadır.

Fakat e-ticaret kullanıcı deneyimi açısından iyi ve kötü veya iyi ve çok iyi arasındaki farklılığı nasıl ayırt edebilirsiniz? Bunu yapabilmek için kullanıcı deneyimi hakkında neler bildiğinizi gözden geçirmelisiniz.

Hazırlanmış olan bu rehber aklınızdaki tüm sorulara cevap verebilecektir. Kullanıcı deneyiminin temelleri konusunda sizi bilgilendirecek ve mağazanızı iyileştirebilmek adına e-ticaret ile ilgili olan noktalarına odaklanacaktır. Bu rehberi okuduktan sonra belirli sorulara cevap verebilecek duruma geleceksiniz.

Kullanıcı deneyimi nedir? Kullanıcı deneyimi neden önemlidir? Sitemin kullanıcı deneyimi kalitesini nasıl belirleyebilirim? Mağazamın kullanıcı deneyimini iyileştirmek için neler yapabilirim?

Bu soruların her birine cevap verebilecek duruma gelebilmek için rehberi okumaya devam edin.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi sürekli olarak gelişen bir alandır. Tanımlama yapmak zordur çünkü her tanımlama belirli bir süre geçtikten sonra geçerliliğini yitirmektedir. Kullanıcı deneyimini tanımlamak için ortaya konan fikirleri incelediğiniz zaman e-ticaretle ilgili olanlar arasından belirleyebildiğiniz sınırlı sayıda tanımlama yer almaktadır.

e-ticaret-sitesi-kullanici-deneyimi

Kullanıcının bir sitede ürünle, hizmetle veya markanın kendisiyle kurduğu etkileşim kullanıcı deneyiminin bir kısmıdır. Kullanıcı deneyimi tasarımı ise sitenin düzeni, görsel tasarımı, metinler, marka, ifadeler ve etkileşimlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir yapıdır. Kullanıcı deneyimi belirtilen bu elementlerin en iyi şekilde değerlendirilmesiyle oluşturulduğu sürece işe yarayabilmektedir.

Kullanıcı deneyimi hakkında çok şey söylenebilir ama bu rehberde temel olarak ortaya konan tanımlamalar iki kısımda ele alınacak ve özellikle e-ticaret sitelerine odaklı olanlar tercih edilecektir.

Kullanıcı deneyimi, kullanıcının bir e-ticaret sitesiyle kurduğu etkileşimin tüm yönlerini kapsar. Bu sayede kullanıcının yaklaşımı işin veya markanın yaklaşımıyla örtüşür. Bu nedenle, mağazanızın kullanıcı deneyimi kalitesine göz atarken kullanıcının gördüğü ve tıkladığı her şeyi hesaba katmalı ve tutumlarını araştırmalısınız.

Kullanıcının gördüğü her şeye göz atmalısınız derken bunun çok geniş yelpazeli bir yaklaşımı içerdiğinin farkındayız. Bu nedenle incelenmesi gereken kısımları daha ufak parçalara ayırarak yola devam etmeniz gerekir Mağazanızın arayüzü parçalara ayırarak her bir elementi tek tek ele almalısınız: düzen, görsel tasarım, metinler, marka, hitabet ve etkileşim.

 • Bir sitenin düzeni, sitede yer alan unsurların nasıl yerleştirildiğiyle ilgilidir. Bunun anlamı gezinti menülerinin nerede olduğu, ürünlerin nasıl sunulduğu, liste biçiminin kullanılıp kullanılmadığı ve alt kısımda bilgilerin sınıflandırılma biçimleri gibi çeşitli yaklaşımların ele alınmasının gerekliliğidir.
 • Görsel tasarım ise sitede kullanılan görseller ve renklerle ilgilidir. Bir e-ticaret şablonu kullanıyorsanız bu şablon görsel tasarımın büyük bir kısmını kapsıyor olacaktır. Ancak, harekete geçirici mesaj butonlarının farklı renklerde olması veya başlıkların farklı renklerde gösterilmesi aynı şekilde görsel tasarımın bir parçası durumundadır.
 • Metin hazırladığınız içeriklerin unsurlarıdır. Bunlar sadece geniş paragraflar halinde yazılmış sayfa içerikleri değil, ürünlerin isimleri ve hatta gezinme menülerinde yer alan etiketleri kapsamaktadır.
 • Marka, sahip olduğunuz markanın kişisel izleri, vizyonu ve değerleriyle alakalıdır. Aynı zamanda markanızın sayfadan sayfaya ne kadar tutarlı olduğuyla alakalı bir durumdur.
 • Hitabet, e-ticaret sitelerinin büyük bir kısmında es geçilen bir durumdur. Ancak, hitabetin kontrol edilmesi ve kaliteli hale dönüştürülmesi gerekir. Özellikle markanız ses ürünleri veya sesli ürünler satıyorsa hitabet/ses oldukça önemli bir elementttir.
 • Etkileşim, tahmin edebileceğiniz gibi sitenize gelen müşterilerin sitenizle kurduğu etkileşim anlamına gelmektedir. Bir menüye göz atılması veya bir formun doldurulması dahi bu elementle alakalı bir durumdur.

Ortaya konan bu tanımlamalar kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır. Kaliteli kullanıcı deneyimi, bu elementlerin bir araya getirilmesi ve kullanıcıların bunları kullanmasıyla doğrudan ilgili bir durumdur.

Eğer yukarıda yer alan kullanıcı deneyimi tanımlaması sizi memnun etmemişse kullanıcı deneyiminin tanımını yapmak için ikinci bir yaklaşım bulunmaktadır. Kullanıcı deneyiminin dört ana elementi vardır. Kullanılabilirlik, değer, uyumluluk ve arzu edilebilirlik bu dört ana elementi oluşturur. Her bir element birbirinden bağımsızdır fakat en iyi kullanıcı deneyimi ortaya konmak isteniyorsa hepsine ihtiyaç vardır.

kaliteli-kullanici-deneyimi

Kullanıcı deneyimi için önemli görülen bu bileşenlere tek tek göz atarak bir e-ticaret sitesiyle ilişkilerini rahatlıkla ortaya koyabilirsiniz. Bu dört elementin e-ticaret sitenizin sahip olacağı kullanıcı deneyiminin merkezinde yer alacağını unutmamalısınız.

 • Kullanılabilirlik, bir kullanıcının sitenizde yapmak istediği eylemin ne kadar kolay olduğuyla ilgilidir. Ürün satın almak, iletişim bilgilerine ulaşmak ve içeriği kolayca okuyabilmek gibi eylemler bu kapsamda ele alınır.
 • Değer, sitenizin müşterilerin ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşıladığıyla ilgilidir. Siteniz sattığı ürünlerle ilgili detaylı bilgilere ve bilgilendirici rehberlere sahipse müşteri sitenizde dolaşmaktan ve ürünlere göz atmaktan memnuniyet duyacaktır. Siteniz bunu sağlıyorsa ziyaretçisine değer katıyor demektir.
 • Uyumluluk, e-ticaret sitenize ulaşımın ne kadar kolay olduğuyla ilgilidir. Sitenizin mobil versiyonunun olması ve her cihazdan ulaşılabilir olması uyumlulukla ilgili bir durumdur.
 • Arzu edilebilirlik, e-ticaret sitenizin müşteri için ne kadar uygun, ilgi çekici ve memnun edici olduğuyla ilgilidir.

Kullanıcı deneyimi farklı yönleriyle ele alınabilen ve sürekli gelişen bir alandır. Teknolojinin yenilenip sürekli yeni imkanlar ortaya çıkarması sürekli gelişen bir alan olmasına önemli bir katkı sağlamaktadır. Yukarıda yer alan iki kullanıcı deneyimi tanımlaması, bir e-ticaret sitesini iyileştirmek için neler yapabileceğimizi bize göstermektedir. Kullanıcı deneyimi hakkında yapılan bu tanımlamalar ile enine boyuna kullanıcı deneyiminin ne olduğunu öğrenmiş olmalısınız.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimi hakkında parça parça veya bölüm bölüm bilgi edinmek iyi bir şey fakat onun neden önemli olduğunu anlamak asıl uğraşın başladığı nokta anlamına gelmektedir. Rekabet durumu her zaman önemini koruyacaktır ve her geçen gün ortaya çıkan yeni e-ticaret siteleri arasından sıyrılmanız gerekecektir. Bugünün çevrimiçi müşterileri çoklu seçimler yapabilme yeteneğine sahiptirler. Bir alışveriş yapmadan önce araştırma yapma ve çeşitli sitelere göz atma eğilimdedirler. Bu nedenle, müşterinin ilgisini çekebilmek için göz alıcı bir tasarıma veya çok kaliteli ürünlere sahip olmalısınız. Müşterinin çevrimiçi satın alma tecrübesini ön plana çıkarmalısınız. Çevrimiçi işletmeniz bunu nasıl gerçekleştirebilecektir? Tahmin edebileceğiniz gibi kullanıcı deneyimini iyileştirerek bunu başarabilirsiniz. Çünkü markanız müşterilerin alışveriş deneyimini iyileştirebilmek için adımlar attığında markanızın genel yaklaşımını çok daha iyi bir noktaya taşımış olursunuz. Bu sayede rakiplerinizle aranızda olan farkı yükseltmiş olursunuz.

Sektörde öncü olmanızı sağlamasının yanında kullanıcı deneyimi, müşterilerinize ve aynı zamanda mağazanıza değer katabilir. Mağazanızın kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa markanız müşteri memnuniyeti ve sadakati, verimlilik, yatırım getirisi ve dönüşümler konusunda daha iyi sonuçlar elde edebilir. Bu faydaları ve avantajları daha iyi anlamak için bunlara biraz daha yakından göz atmayı deneyelim.

Müşteri Memnuniyeti ve Sadakat

İster inanın ister inanmayın, kullanıcı dostu bir site oluşturarak müşterilerinizi memnun edebilirsiniz. Çevrimiçi alışveriş yapmak aynı zamanda strese girmeden alışveriş yapmak anlamına gelir. Müşterinizin eğlenceli bir biçimde alışveriş yapmasını sağladığınız sürece onları memmun edebilirsiniz. Bu memnuniyet kısa zamanda satın almaya dönüşür. Böylece sitenize gelen potansiyel müşteri ekrana bakıp söylenmek yerine mutlu bir biçimde yoluna devam edebilir.

musteri-memnuniyeti

E-ticaret siteniz önemli ölçüde internetin sunmuş olduğu tüm faydaları barındırmalıdır. Hızlı, anlaşılır ve etkileyici olmalıdır. Bunların hepsi bir müşterinin alışveriş deneyimini iyileştirmek için geçerli olan niteliklerdir. Bunu sağlayabildiğiniz zaman kaliteli kullanıcı deneyiminin önündeki engelleri kaldırmış olursunuz. Siteniz alışveriş esnasında müşterilerin karşısına çıkacak olası engelleri ortadan kaldırmış olmalıdır. Müşteri alışveriş deneyiminden memnuniyet duyarsa markanıza daha sadık bir müşteri haline dönüşür, size daha fazla gelir kazandırır ve sizi sürekli olarak müşteri kazanmak zorunda olmaktan kurtarır.

Önemli: Potansiyel müşteriler müşteriye dönüştükten sonra e-ticaret siteniz hakkında daha az şüphe duyarlarsa, mutlu olurlar ve bir sonraki alışveriş için tekrar sizi tercih edebilirler.

Etkinlik ve Verimlilik

Zamanın para olduğu bir dünyada e-ticaret siteniz ne kadar etkin ve verimli çalışırsa o kadar iyidir. Bu doğrultuda iyi bir kullanıcı deneyimi işletmenizin bu açıdan daha uyumlu olmasını sağlayacaktır. Çevrimiçi mağazanızın kullanımı kolay olduğunda müşteriler her şeyi daha hızlı yapabilirler, ürünlere daha hızlı bakabilirler ve onları daha hızlı satın alabilirler. Bunları sağladığınız zaman her şeyi olabildiğince hızlı gerçekleştirebilmelerini sağlarsınız.

etkinlik-verimlilik

Bir şeyi yerine ne kadar hızlı getirirseniz o kadar az zaman alır. Ne kadar az zaman alırsa daha fazla şey yapabilme imkanı bulursunuz. Ürünlerin satın alımını kolay ve hızlı bir hale getirdiğiniz zaman bir gün içerisinde daha fazla satış yapabilme imkanını elde edersiniz.

Kısacası, müşteriler sitenizde gezinirken ne kadar az vakit harcarlarsa bir şeyler satın almaya o kadar yakın olurlar.

Dönüşüm Oranları ve Yatırımın Getirisi

Kullanıcı deneyimi iyiyse daha fazla kazancınız olur. Kullanıcı deneyimi iyi olan e-ticaret siteleri alışveriş yapmak isteyenlerin daha kolay arama yapabilmesini, siteye erişebilmesini ve bir ürünü satın alabilmesini sağlarlar. Bir kullanıcı kolayca bir ürünü bulabiliyor ve satın alabiliyorsa çevrimiçi mağazanız potansiyel müşterileri gerçek müşterilere daha kolay dönüştürebilir demektir.

Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi müşteriler markanıza daha sadık olabilirler ve ilerleyen zamanlarda daha fazla satın alım gerçekleştirebilmek için geri dönebilirler. Bu markanız için daha fazla kazanç elde edebileceğiniz anlamına gelir.

donusum-orani-ve-yatirimin-getirisi

Bunları başarabilmek için e-ticaret sitenizde belirli geliştirmeler gerçekleştirmelisiniz. Özel bir tasarım veya arama motoru optimizasyonu gerçekleştirdiğinizde bunların kullanıcı deneyimine aykırı olmayacağından emin olmalısınız. Her ne yaparsanız yapın sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmeli ve yatırımlarınızı bu yönde yoğunlaştırmalısınız.

Önemli olan kullanıcı deneyimidir. Müşteriler bir ürünü ne kadar kolay satın alabiliyorlarsa daha fazla ürün satın alma eğilimi gösterirler ve markanızın dönüşüm oranları ve yatırım getirisi önemli ölçüde artış gösterir.

Kullanıcı deneyiminin avantajlarını ve faydalarını öğrendikten sonra hemen sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirme yoluna gidebilirsiniz. Fakat bunu gerçekleştirmeden önce sitenizin kullanıcı deneyimininin güçlü yanlarını ve zayıf yanlarını tespit etmelisiniz.

Mevcut Kullanıcı Deneyimini Belirlemek

E-ticaret sitenizin kullanıcı deneyiminde iyileştirmeler yapmak istiyorsanız çevrimiçi mağazanızın mevcut şartlarda nasıl performans ortaya koyduğunu öğrenmelisiniz. Bunu yapabilmek için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yöntemler kullanıcı deneyiminizin güçlü yanlarını ortaya çıkaracaktır. Kullanıcı deneyiminin kalitesini belirlemek için aşağıdaki yöntemlere göz atabilirsiniz:

Araştırma

Kullanıcı deneyiminizi geliştirirken yapmanız gereken ilk iş kaynaklardan ve bilgilerden yararlanarak kullanıcı deneyimi konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu rehberden faydalanmak iyi bir başlangıç olabilir. Diğer bir ifadeyle, oyunun kurallarını bilmiyorsanız skor elde etmeniz oldukça güç olacaktır. Bu nedenle sitenizinin kullanıcı deneyimini belirleyebilmek için ilk adımınız en iyi şekilde kullanıcı deneyiminin ne olduğunu anlamaktır.

arastirma

Araştırmalarınızı sınırlı sayıdaki kaynaklardan ibaret tutmamalısınız. İşinize veya faaliyet gösterdiğiniz alana yönelik bilgi taraması gerçekleştirmesiniz. Örneğin, hedefleriniz nelerdir? Hedef kitleniz kimlerden oluşmaktadır? Markanızın teması nedir? Bu sorulardaki temel amaç iyileştirmeler yapmak istediğiniz e-ticaret siteniz hakkında temel bilgileri bir belgeye yazmak ve bu bilgileri referans olarak kullanmaktır.

Bu işlem için sormanız gereken bir takım temel sorular bulunmaktadır. Müşterilerim için ben ne ifade etmekteyim? Onlar için ne yapabilirim? Ürünlerim veya hizmetlerim neden değerlidir?

Bu soruları sormanın yanında aynı zamanda rakiplerinizi inceleyip onların neler yaptığını gözden geçirmelisiniz. E-ticaret sitenizde yapılabilecek herhangi bir işlemi ele alın ve aynı işlemi rakiplerinizin sitesinde yapmayı deneyin. Siteniz ve rakip sitelerle aranızdaki farkı ölçümleyin. Onların uyguladığı stratejiyi uygulayarak yola devam edip edemeyeceğinizi gözlemleyin.

Genel olarak, kullanıcı deneyimini baştan aşağı gözden geçirmeyi istersiniz. Çünkü kullanıcı deneyimi en iyi yöntemleri uygulayabilmek için markanıza ve işletmenize dahili ve harici olarak belirli fırsatlar sunar. Bu yolla sitenize baktığınız zaman doğru adımları atabilirsiniz.

Site Testi

Site testi, çevrimiçi mağazanızın iyi durumda olup olmadığını gözlemlemek için önemli bir yöntemdir. Bunun yanında eğer yenilenmeden alacağınız faydalar oldukça yüksekse bu yolu seçmeyi düşünebilirsiniz. Test etmeniz gereken çok fazla kısım vardır. Ancak genel olarak harekete geçirici mesajları, fiyatları, indirimleri ve promosyonları, sitenizin düzenini, içeriğini ve güvenlik sertifikalarını gözden geçirmelisiniz.

Harekete Geçirici Mesaj

Harekete geçirici mesaj, sunduğunuz ürünlere müşterileri çekmek için kullanabileceğiniz en etkili araçlardan birisidir. Bu nedenden ötürü harekete geçirici mesajlarınızın uygun ve potansiyel olarak işe yarar olduğundan emin olmak için mutlaka birkaç test gerçekleştirmelisiniz.

Tasarım noktasından başlayarak, buton renkleri ve buton boyutlarını deneme yoluna gitmelisiniz. Her ne kadar harekete geçirici mesaj butonlarının sahip olduğu renkler sitenizin tasarımıyla uyuşuyor olsa bile farklı renk tonlarını deneyerek zıtlık oluşturma yoluna gidebilirsiniz. Renklerde ortaya koyacağınız bu zıtlık sayesinde harekete geçiric mesajın daha fazla ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Harekete geçirici mesajın sunulduğu butonun boyutlarına gelince, en ufaktan başlayarak en büyüğe doğru denemeler yapmalı ve hangisinin daha göz alıcı olduğunu sapatmalısınız. Genel kullanım açısından büyük butonlar daima iyidir fakat bu kurala bağlı kalmadan daima testler gerçekleştirmelisiniz.

harekete-gecirici-mesaj-kullanici-deneyimi

Harekete geçirici mesajların diğer bir özelliği aynı zamanda metni kontrol etmenizi gerekli kılmasıdır. Harekete geçirici mesajlarda yapılacak ufak metin değişiklikleri sayesinde elinizde bulunan harekete geçirici mesajdan daha farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ürün sayfalarında daha farklı bir üslup kullanmayı deneyerek hemen teste başlayabilirsiniz.

Fiyatlar

İster inanın ister inanmayın fiyatlar test edilmesi gereken diğer unsurdur. Bazılarına göre düşük fiyata sahip ürünler daha iyi sonuç verebilmektedir fakat fiyatları test aşamasında buna gerek yoktur. Yüksek fiyata sahip ürünler bazı durumlarda düşük fiyata sahip ürünlerden daha fazla satış rakamlarına sahip olabilirler. Bununla birlikte müşteriler düşük fiyatlı ürünleri satın alırken fazla düşünmeden hareket edebilirler. Sık sık gerçekleşen bu durum marka sadakati açısından olumsuz bir durumdur çünkü yüksek fiyata sahip ürünleri satın alan kişiler ürünleri daha fazla araştırırlar ve onlara daha detaylı bilgi sunan markaları tercih edip, bu markalara daha fazla sadık kalma yoluna giderler.

İndirimler ve Promosyonlar

Sunduğunuz indirimlerin ve promosyonların müşterilerinizi gerçekten memnun edebileceğini biliyor musunuz? Müşterilerin bakış açıları sunulan indirimler veya promosyonlar ile değiştirilebilir. İlk olarak, sunduğunuz indirimin görsel anlamda nasıl gözüktüğünü gözden geçirmelisiniz. Oluşturduğunuz görsel çoğunlukla metinlerden mi oluşuyor? Yoksa daha çok rakamlar mı yer alıyor? Bunun yanında indirim kampanyanıza özel durumları dahil edip etmeyeceğinizi belirlemeniz gerekiyor.

İndirimleri ve promosyonlar açısından incelenmesi gereken bir diğer nokta ise bunları sitenizde ne şekilde ve nereden tanıtacağınızdır. İndirimler ve promosyonlar ana sayfada mı yer alacak? Ana sayfada nerede yer alacak? Promosyonları veya indirimleri menülerde kullanmayı denediniz mi? Sunacağınız kampanyaları farklı alanlarda test etmeli ve hangisinden maksimum verim elde edeceğinizi gözden geçirmelisiniz.

Site Düzeni

Sitenizin tasarımı elde edeceğiniz başarıda önemli bir etkiye sahiptir. Gezinti menülerinin nerede olacağına karar vermeli, alt menüleri kullanıp kullanmamanız gerektiğine karar vermeli ve bunları nasıl kullanacağınızı belirlemelisiniz. Her adımı testlerden oluşturmalısınız.

Metin İçeriği

Sitenizde bir şeylere yer vermek istiyorsanız ve bunu kelimelerle anlatmak istiyorsanız bunu yapabilmenin birden farklı yolu vardır. Bazı kelimeler müşterileriniz tarafından daha fazla sevilir. Hangi metin içerikleri kullanmak istediğinize karar vermeden önce hangisinin daha iyi sonuçlar vereceğini tahmin etmek üzere testler gerçekleştirmelisiniz. Büyük başlıklara, ürün açıklamalarına, kategori açıklamalarına ve diğer metin içeriklerine göz atmalısınız. Gerekliyse bunları yenilemeyi düşünmelisiniz.

İçeriği yenilemeye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size bu konuda yardımcı olabiliriz. Bir tane standart ve sade içerik üretin. İkinci içerikte ise biraz daha çılgınca hareket edip ve sınırları aşın. Üçüncü de ise ikisinin ortasında bir şey yapmaya çalışın. Hepsini bitirdiğiniz zaman bir tanesinin istediğiniz türden içerik olma ihtimali bulunmaktadır. Birkaç ufak düzenlemelerle istediğiniz metin içeriğini hazır hale getirebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikaları ve Amblemleri

Elinizde bulunan güvenlik sertifikalarını ve amblemlerini olabildiğince göz önünde bulundurmalısınız. Bu aşamada test yöntemine başvurarak hangi noktada bu sertifikaların ve amblemlerin hangi noktada işe yaradığını gözden geçirmeniz gerekmektedir. Müşterileriniz çevrimiçi ortamda alışveriş yaparken güvende olmayı isterler. Fakat bu durum bazı sektörler için geçerli olmayabilir. Bazı durumlarda güvenlik sertifikalarının kaldırılması sonucunda daha fazla satış elde edildiği görülmektedir.

Peki bu nasıl mümkün olabilmektedir? Tipik bir mağazada alışveriş yaptığınızı düşünün. Bu mağazanın tek bir güvenlik önlemi olsun. Diğer taraftan üç aşamalı bir güvenlik önleminin alındığı bir sitede alışveriş yaptığınızı düşünün. Her ne kadar ikinci mağaza size daha güvenilir gelse bile sizi ürkütebilir ve insanların bir kısmı aşırı güvenlik önleminden sıkıntı duyabilirler.

Kullanıcı Denemeleri

Üçüncü kişilerden geri bildirim almak her zaman iyi bir fikirdir. Kullanıcı denemeleri bu konuda size yardımcı olabilecektir. Bu size müşterilerinizin bakış açısını fark edebilme konusunda destek olacaktır. Bunun yanında site testlerinden elde edemeyeceğiniz geri bildirimler konusunda bilgilenmenizi sağlayacaktır. Kullanıcıların mağaza tasarımı ve kullandınları objeler veya nesneler hakkında neler düşündüklerini kullanıcı denemeleri ile daha net öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı denemeleri gerçekleştirmeden önce hesaba katmanız gereken birkaç durum vardır.

 • Hedefiniz nedir? Hedef belirlemeyi çok fazla geciktirmeden hemen gerçekleştirmelisiniz.
 • Kullanıcı denemeleri ile cevaplamak istediğiniz soruya daha farklı yöntemlerle cevap bulma şansınız yok mu? Diğer testler ve analizlerden istediğiniz cevapları alamıyorsanız kullanıcı desteklerine başvurabilirsiniz. Bu onların davranışlarını anlama konusunda çok daha garantici bir yaklaşım olacaktır.
 • Elde etmek istediğiniz cevap miktarı nedir? Kesin bir rakam söylemek zorunda değilsiniz ama ortalama bir rakam ortaya koymak durumundasınız. Ortalama rakama ulaştığınız zaman testi tamamlayabilirsiniz.
 • Testleriniz için hedef kitleniz kimdir? Tamamen yeni ziyaretçiler mi? Sadık müşteriler mi? Yoksa her ikisi de mi? Buna karar vermelisiniz.

Kullanıcı testine geldiğiniz zaman esneklik önemli bir unsur olarak göze çarpmaktadır. Dilerseniz basit sorulardan oluşan bir listeyi e-posta olarak gönderebilirsiniz. Eğer daha kapsamlı bir şer arıyorsanız size yardımcı olabilecek çeşitli araçlardan yararlanabilirsiniz. Kullanıcı testleri esnek olmalıdır. Bu esneklik sayesinde arkadaşlarınıza testlerde yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Bununla birlikte daha gelişmiş araçlara yönelerek daha fazla bilgi edinme yoluna gidebilirsiniz.

Soracağınız sorulara gelince, bu sorular hedeflerinizle doğru orantılı olmalıdır. Ne aradığınızı tam olarak bilmiyorsanız aşağıdaki fikirlerin bazılarından yararlanmayı düşünebilirsiniz.

 • Bir eylemi yerine getirmenin zorluk derecesi yeni bir müşteri için ne kadar kolaydır?
 • Müşteriler tamamlamak istedikleri eylemi yerine getirebiliyorlar mı? Getiremiyorlarsa onlara engel olan durum nedir?
 • Bir müşteri hata yaptıktan sonra ne kadar sürede geri dönüp tekrar deneyebilmektedir?
 • Bir müşteri yerine getirmek istediği eylemi nasıl gerçekleştirebileceğini hatırlayabiliyor mu?
 • E-ticaret siteniz yeteri kadar anlaşılır mı?
 • Müşteriler aradıklarını kolayca bulabiliyorlar mı?
 • Siteniz müşterilerin istediği kadar hızlı çalışabiliyor mu?

Kullanıcı deneyiminiz hakkında geri bildirim almak istediğiniz zaman kullanıcı testi en etkili ve esnek yöntemlerden birisidir. Bu nedenle kullanıcı testleri kullanıcı deneyimini iyileştirme konusunda başvuracağınız yöntemlerden birisi olmalıdır.

Analizler

Analizler iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için fantastik destek araçlarıdır. Çünkü analizler size müşterilerin mağazanızda neler yaptığını olduğu gibi ortaya koyarlar. Analizler tek başına işe yaramazlar çünkü tanımlamalarının yapılması gerekmektedir. Kullanıcıların davranışsal bilgileri konusunda veriler elde etmek istiyorsanız kendinizi daha iyi bir noktaya konumlandırmak durumundasınız.

analizler

E-ticaret siteniz için henüz analiz aracı veya araçları kullanmıyorsanız olabildiğince kısa sürede kullanmaya başlamalısınız. Analiz araçlarının siteniz hakkında bilgi sunması zaman alacaktır çünkü elde ettiğiniz verileri anında analiz etmeniz söz konusu olmayacaktır. Analiz araçlarını kullanmadığınız süre boyunca müşterilerinizi iyi anlamadığınız için onları rakiplerinize kaptırmış olabilirsiniz. Analiz araçlarını kullanmaya başlamak için Google Analytics ideal bir seçenektir. Bu araç ücretsizdir, yüklemesi ve kullanımı kolaydır.

Analiz araçlarını uzun bir süredir kullanıyorsanız bu durumda elinizde incelemeye değer veriler var demektir. Analiz verilerini incelerken belirli alanlara ekstra özen göstermeli ve bu alanları detaylıca incelemelisiniz.

En popüler açılış sayfalarınızı tespit edin

Verilerin ne olduğunu anlamadığınız sürece onların ne işe yaradığını ve size ne tür değerler kazandırdığını bilemezsiniz. İlk olarak en çok ziyaret alan sayfalarınıza ve ürünlerinize göz atmalısınız. Bu sayfaların veya ürünlerin aldıkları ziyaretçi sayıları rastgele oluşmuş rakamlar değildir. Bu rakamları elde etmenizin temel sebebi bu sayfa veya ürünlerin bir şekilde ziyaretçilerin işine yarıyor olmasıdır. Eğer bir sayfanın hemen çıkma oranı çok yüksek olsa bile bu sayfanın yoğun miktarda ziyaretçi aldığını görmeniz gerekmektedir. Ziyaretçi olarak gelen insanları bu sayfada nasıl tutabileceğinizi planlamalısınız. Onların ne istediğini öğrenmelisiniz veya onları onlara yardımcı olacak diğer dahili sayfalara yönlendirmelisiniz.

Eğer sayfanın hemen çıkma oranı düşükse ve yüksek trafik alıyorsa, bu sayfa sizin en iyi sayfalarınızdan biri demektir. Bu sayfayı dikkatlice incelemelisiniz ve sizi başarıya götüren unsurları tespit etmelisiniz. Yüksek ziyaretçi miktarına sahip siteleri inceleyerek diğer sayfalarınızı iyileştirebilir ve onların da benzer yöntemlerle ziyaretçi alabilmesini sağlayabilirsiniz.

En çok girilen arama sorgularınızı listeleyin

Sitenizi ziyaret eden kişilerin site içerisinde neleri aradığını belirlemelisiniz. Bunun için en sık aranan anahtar kelimelere göz atmalısınız. Bu bilgiler önemlidir. Bu bilgiler sayesinde hangi ürünlerin veya sayfaların daha fazla ziyaretçi aldığını görebilirsiniz. Bu bilgileri elde ettikten sonra sitenizi daha kullanıcı dostu bir hale dönüştürmek için daha geniş kapsamlı fırsatlara sahip olursunuz. Örneğin, bir başlık çok ziyaretçi alıyorsa o başlığı güncellemeyi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte o başlığı destekleyici yeni içerikler üretebilirsiniz. Yardımcı içerikler, ana içeriğin daha güçlü hale dönüştürülmesini sağlamak konusunda sizi destekleyecektir.

En yoğun saatleri belirleyin

Analiz araçlarını kullanarak e-ticaret sitenizin en çok hangi zamanlarda yoğun olduğunu öğrenin. Her ne kadar normal mağazalar çoğunlukla sabah 8 akşam 5 arası açık olsalar bile internet mağazaları hiçbir zaman kapalı kalmazlar. Müşterileriniz sürekli aktiftir ve beklemediğiniz zamanlarda dahi sitenizi ziyaret edebilir.

Müşterilerinizin en çok hangi zamanlarda aktif olduğunu bilmek önemlidir ve bunun için elinizde çok geçerli nedenler bulunmaktadır. Müşterilerin aktif olduğu zamanları belirleyerek indirimleri veya promosyonları bu zamanlarda uygulayabilir ve sitenizdeki büyük değişiklikleri bu zamanlarda yapmamaya özen göstermelisiniz.

Araştırmanızı tamamladıktan sonra bir takım kullanıcı testleri gerçekleştirmeli ve analizlerinizi gözden geçirmelisiniz. Bu noktaya kadar elinizde bulunan tüm verilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanacağınızı unutmayın. Ancak, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için neler yapabileceğini ve en azından başlangıç aşamasında ne tür yöntemler deneyebileceğinizi iyi bilmelisiniz.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Yolları

Mağazanızın mevcut kullanıcı deneyimine derinlemesine göz attıktan sonra bunu iyileştirmek için adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Mevcut kullanıcı deneyimini iyileştirmek yapılması kolay bir iş değildir. Üzerinde çok fazla düşünmeniz gerekir ve en önemlisi zaman gerektirir. Yapacağınız çalışmalara dahil edebileceğiniz çeşitli özellikler bulunmaktadır. Bunun yanında mutlaka değerlendirmeniz gereken en iyi yöntemler arasında görülen belirli yaklaşımlar vardır.

Özellikler

Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirme maceranızda takip edebileceğiniz belirli kısa yollar bulunmaktadır. Bu yollara özellik adı verilmektedir ve bu özellikler müşterinin alışveriş deneyiminin önemli ölçüde iyileştirmektedir. Bu özelliklere aşağıdan ulaşabilirsiniz ancak her birinin kullandığınız mevcut e-ticaret yazılımı tarafından desteklendiğinden emin olmalısınız.

Güncel sepet durumu

Güncel sepet durumu çoğu e-ticaret sitesinde gördüğünüz bir özelliktir. Müşterileriniz sepetlerinde yer alan ürünleri yeni bir sayfaya gitmeden önce görmelidirler. Bu özellik sayesinde müşteri sepete bir ürün ekleyebilir ve sepetinde yer alan ürünleri kolayca görebilir. Bunu yaparken farklı bir sayfaya yönlendirilmek durumunda kalmaz. Esasen bu özellik sayesinde müşterinin gezdiği mevcut sayfada kalarak alışveriş sepetini güncellemesine imkan tanımış olursunuz. Müşterinin memnuniyeti açısından bu özellik önemli bir yere sahiptir.

Özel 404 sayfası

404 sayfaları müşteriler tarafından hoş karşılanmaz. Standart 404 sayfalarının yapısı bellidir ancak bu sayfaları farklılaştırabilmeniz mümkündür. Bu farklılık sayesinde 404 sayfalarını çok daha bilgilendirici ve eğlendirici hale dönüştürebilirsiniz. Özel 404 sayfaları oluştururken ana sayfaya link vermeyi ihmal etmemelisiniz. Bununla birlikte dilerseniz işe yarayabilecek belirli linklere yer verebilirsiniz. Müşterilerinizi ve onların karakteristiğini düşünerek gerekirse bu sayfalarda mizahi çözümleri denemeye çalışın.

Benzer veya ilgili ürünlerin gösterilmesi

Benzer ürünler müşterinin bakındığı belirli ürünlerin alternatiflerine ulaşabilmeleri için önemlidir. Kullanıcı deneyimi açısından bakılacak olursa benzer içerikler müşterinin aradığını bulmasına yardımcı olabilmektedir. Alışveriş yapacak bir kişinin aradığı bir ürünü bulması her zaman kolay olmayabilir ama yardımcı benzer veya ilgili ürünler sayesinde bu kişiler aradıklarını daha kolay bulabilirler.

Benzer ürünler özelliğinden faydalanarak bir müşterinin alışveriş deneyimini çok daha iyi bir hale dönüştürebilirsiniz. Müşteri bir ürün satın almak için size geldiyse, o ürünlerin yanında alabileceği ideal ürünleri gördüğünde onları da almaya karar verebilir. Bu müşterinin hem zamandan hem de uygulayacağınız fiyat politikalarıyla ekstra harcama yapmaktan kurtulması demektir. Kullanıcıyı deneyimini iyileştirerek bunu başarabilirsiniz.

Çevrimiçi sipariş ve mağazadan alma imkanı

Bu kısım e-ticaret sitelerinin esnekliğiyle ilgili bir durumdur. E-ticaret sitelerinin en güçlü yanlarından birisi esnekliktir. Müşterilere çevrimiçi sipariş verme ve isteğe bağlı olarak mağazadan ürünü alma imkanı sunmanız durumunda onların alışveriş deneyimini çok daha farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için iyi bir lojistik planlama ve çalışma yapmanız gerekmektedir. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı stoklarınızı kontrol edebilmelisiniz. Markanız bunu yapacak durumdaysa bu özelliği müşterilerinize sunmayı düşünebilirsiniz.

Tek sayfadan satın alım gerçekleştirme olanağı

Kullanılabilirlik araştırmaları tek sayfadan satın alım gerçekleştirebilme olanağının müşterileri fazlasıyla memnun ettiğini göstermektedir. Bu anlamlı bir durumdur çünkü müşteriler alışveriş yapacakları zaman o sayfadan o sayfaya gezmek istemezler. Bir kendi başınıza düşünün, alışveriş yapacağınız bir yerde birkaç sayfa gezdikten sonra satın alım işlemini gerçekleştirmek ister misiniz? Bir satın alım gerçekleştirdikten sonra söz konusu yerden tekrardan alışveriş yapmayı düşünür müsünüz? İdeal bir kullanıcı deneyimi oluşturmak istiyorsanız mutlaka müşterinin önüne çıkabilecek engelleri ortadan kaldırabilmelisiniz.

Hesap açma zorunluluğu olmadan sipariş verebilme

Potansiyel müşteriler sunduğunuz ürünler veya hizmetlere ilgi duydukları zaman sizin potansiyel müşteriniz olabilirler. Bu müşteriler satın alım gerçekleştirmek istediklerinde onların karşısına gelen olarak bir üyelik oluşturma penceresi çıkmaktadır. Tepkileri ne olabilir? Bu durumdan memnun olmazlarsa sizin için işler yolunda gitmeyecek demektir. Bir müşteri sizden bir şey satın almaya karar vermişse, satın alım işlemi sırasında onun karşısına ekstra engeller çıkartmamalısınız. Müşterilerin bilgisini elde etmek isteyebilirsiniz ama elverişli ve kullanışlı bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız alışveriş işlemini olabildiğince kolaylaştırmalısınız.

Dahili arama motoru

Site içerisinde sunduğunuz gezinme çözümleri yeteri kadar elverişli olabilir ama her müşterinin ne arayacağını tahmin edebilmeniz pek mümkün değildir. Siteye girdikleri zaman karşılarına çıkan ilk sayfa açılış sayfasıdır. Geçiş yapacakları bir sonraki sayfa ise sitenizde göz atacakları ikinci sayfa olma özelliğini taşır. Bunu sağlayabilmek için müşterinin aradığını bulmasına yardımcı olmalısınız. Site içerisine dahili bir arama motoru yerleştirerek müşterinin işini fazlasıyla kolaylaştırabilirsiniz.

Canlı sohbet ve e-posta yoluyla müşteri hizmetleri

Müşteri memnuniyeti bugünlerde müşterilerin en çok aradıkları nitelik durumundadır. İster sıradan bir çevrimdışı hizmet veren bir mağaza olun isterseniz çevrimiçi hizmet veren bir mağaza olun, müşteri memnuniyeti ilk sırada ele almanız gereken bir unsurdur. Müşterilerinize telefon, e-posta veya canlı sohbet yoluyla hizmet vermeye çalışmalısınız. Cana yakın ve bilgi sahibi çalışanlarınız ile görüşecek müşteriler bekledikleri memnuniyeti alabilirlerse tekrardan sizden alışveriş yapmayı düşünebilirler.

Çoklu ödeme seçeneği

Bir ürün veya hizmet satın almak istediğiniz zaman ödeme yapmak istediğiniz yöntemin kullanılabilir olmasını istersiniz. Ödeme yapmak istediğiniz yöntemin yer almadığı çevrimiçi mağazalardan genelde alışveriş yapmazsınız. Doğru mu? Eğer sizin elinizde bulunan kullanılabilir ödeme yöntemleri çevrimiçi mağaza tarafından karşılanıyorsa bu durumdan mutlu olursunuz. Bunu size sunan markanın kullanıcı deneyimi yeterli seviyededir. Eğer bir e-ticaret sitesi sahibi olarak kullanıcı memnuniyetini üst seviyede tutmak istiyorsanız bu durumda müşterilerinize uygun olan her türlü ödeme yöntemiyle ödeme yapabilme imkanını sunmalısınız. Genel olarak kullanılan kredi kartları, PayPal gibi elektronik ödeme yöntemleri ve gerekirse kapıda ödeme gibi yöntemleri tercih ederek müşteriniz ödeme koşullarından memnun kalmasını sağlamalısınız.

En İyi Yöntemler

Yukarıda yer alan özelliklere ek olarak takip edebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz en fazla işe yarayan bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için size destek olacak ve maksimum fayda almanızı sağalyacak yöntemlerdir. Bu yöntemlere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize maksimum verim alabilecekleri, keyifli ve etkili bir deneyim yaşatmak istiyorsanız bu yöntemleri kullanmayı düşünmelisiniz.

İletişim bilgileri ulaşılabilir bir noktada olmalı

Müşteriler daima sizinle iletişime geçmek isterler. Bu nedenle iletişim bilgileriniz kolayca ulaşılabilir bir yerde olmalıdır. Size soru sormak isteyebilirler, yorum yapmak isteyebilirler veya bir ürün hakkında ekstra bilgi talebinde bulunabilirler. “İletişim” veya “Bize Ulaşın” adını taşıyacak bir sayfa oluşturarak müşterilerin beklentilerini kolayca karşılayabilirsiniz. Bunun yanında iletişim bilgilerine sitenizin en alt kısmında yer vermelisiniz. Kısacası iletişim bilgileriniz kolayca ulaşılabilir ve erişilebilir bir noktada olmalıdır.

Yüksek kaliteye sahip ürün görselleri kullanılmalı

Kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye çıkartmak istiyorsanız ürün görsellerinizin en yüksek kalitede olmasını sağlamalısınız. Yüksek kaliteye sahip ürün görselleri ürününüzü en iyi şekilde tanıtacaktır. Bu hem sizin için hem de müşterileriniz için olumlu bir durumdur. Yüksek kaliteye sahip fotoğraflarla sattığınız ürünleri daha iyi ön plana çıkarabilir ve müşterilere ürünlerle alakalı daha tutarlı bilgiler sunabilirsiniz. Kalitesi düşük olan fotoğraflar kullanmanız durumunda müşterilerin markanızdan şüphe duymasını sağlayabilirsiniz. Ürün görselleri için aşağıdaki tavsiyeleri değerlendirmeye alabilirsiniz.

 • Her ürün için birden fazla fotoğraf kullanmalısınız.
 • Her ürün için farklı açılardan çekilmiş fotoğraflara yer vermelisiniz.
 • Her bir ürünün farklı renkleri için çekilmiş farklı fotoğraflar kullanmalısınız.
 • Yakınlaştırmaya izin vermelisiniz.
 • Fotoğraf stilinizde tutarlı olmalısınız.

Ürün videoları kullanılmalı

E-ticaret siteniz her ne kadar müşterilerin zihnine girebilecek kadar ileri gidemeyecek olsa bile ürün videolarını kullanarak onları etkilemeyi başarabilirsiniz. Ürün videoları kullanıldığı zaman bir müşteri ürün hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Aynı zamanda müşteri bu ürünü alıp almama konusunda daha kolay ikna olabilir. Bir ürünün videosuna ürün sayfasında yer vermeye çalışmalı ve müşteriye bilgi sunabilmek için çaba göstermelisiniz.

Ürün videolarının faydaları bununla sınırlı kalmaz. Ürün videoları aynı zamanda SEO sıralamanıza etki eder çünkü Google ve Bing gibi büyük firmalar arama sonuçlarında videoları farklı şekilde kullanıcının karşısına çıkarırlar ve videolar genelde diğer arama sonuçlarından daha fazla dikkat çekerler.

Ürün videoları konusunda aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almayı düşünebilirsiniz.

 • Çok uzun olmamalarına dikkat etmelisiniz.
 • Yüksek kalitede olmalarını sağlamalısınız.
 • Ses kaydı yapıyorsanız profesyonel seviyede bir mikrofon kullanmayı düşünmelisiniz.
 • Videolarını tanıtmalısınız.
 • Ürünün videonun ana konusu olmasını sağlamalısınız.
 • Video stilinizin tutarlı olmasına özen göstermelisiniz.

Site içi gezintinin kolay olması sağlanmalı

Bir çevrimiçi mağazada bir müşterinin başına gelebilecek en kötü şey kaybolmaktır. Site içi gezintiyi kolaylaştırdığınız zaman bunun yaşanmasına engel olursunuz ve müşterinin rahat etmesini sağlarsınız.

Mağaza tasarımınız için hazır bir şablon kullanıyorsanız ilk olarak gezinti menülerine dikkat etmelisiniz. Şablonun örneğinde veya örneklerinde yer alan gezinti menülerini kontrol etmeli ve ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmalısınız. Site içi gezintinin zor olmasını sağlayacak her türlü şablondan uzak durmalısınız.

Menülerinizi oluştururken olabildiğince basit bir yaklaşım sergilemeye çalışmalısınız. Olabildiğince az menü kullanmalı ve gerekmedikçe yeni menüler oluşturmamalısınız. Ek olarak kullanacağınız şablonda, müşterinin hangi sayfada olduğunu belirten “Breadcrumb” özelliğinin yer aldığından emin olmalısınız.

Sonuç

E-ticaret siteleri kullanıcı deneyimine odaklanarak yaşadıkları sorunların büyük bir bölümünü çözebilirler. Site düzeninin, tasarımının, metinlerinin, markasının, hitabetinin ve etkileşiminin kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Kullanışlı, değerli, uyumlu ve arzu edilebilir bir çevrimiçi mağaza olabilmek, mağazayı ziyaret edecek müşterilere ve aynı zamdan markasının katkısına inanılmaz katkılar yapacaktır.

kullanici-deneyimi-sonuc

Bunun bilincinde olarak hareket etmek istiyorsanız mağazanızın kullanıcı deneyiminin iyi olmasını sağlamalısınız. Bunu yapmaya başlamadan önce mutlaka mevcut durumunuzu gözden geçirmeli ve gerekli yardımcı araçlardan faydalanarak tam anlamıyla markanızın durumunu öğrenmelisiniz. Sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirme aşamasına geldiğinizde ise kullanabileceğiniz birçok farklı özellik ve en iyi yöntem olarak nitelendirilen yollar bulunmaktadır. Bunlara başvurarak kullanıcı deneyimini bambaşka seviyelere çıkartabilirsiniz. Gezinti menülerini kolaylaştırarak, ürün fotoğraflarında kaliteye yönelerek, iletişim bilgilerini ulaşabilir yaparak ve gerektiğinde ürün videolarını kullanarak sitenizin kullanıcı deneyimini fazlasıyla iyileştirebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye başlamadan önce mutlaka profesyonel destek almayı düşünmelisiniz. Profesyonel destek aldığınız zaman sizin kolayca göremeyeceğiniz noktaları çalışacağınız markayla birlikte ortaya çıkartabilirsiniz. Kullanıcı deneyimini iyileştirme çalışmaları kolayca yapılacak işlemlerden oluşmamaktadır. Mutlaka profesyonel destek alarak yolunuza devam etmeli ve işinizi garanti altına almalısınız.

Umarız bu rehber kullanıcı deneyimini anlama, e-ticaret açısından değerini kavrama ve bundan nasıl fayda sağlanacağınızı özümseme konusunda size yardımcı olabilmiştir. Markanızın kullanıcı deneyimini iyileştirme yolunda size başarılar!

Tüm yeni içeriklere ayhankaraman.com bağlantısından erişebilirsiniz. Beni takip etmeye devam ediniz.

Bir Yorum

 1. Merhabalar, güzel paylaşım olmuş. Ben, E-Ticaret alanında marka oluşturma becerileri hakkında yazılar yazıyorum. Araştırmalarım ve paylaşımların genelde bu yönde. Emeğine sağlık. Umarım değindiğin noktalara dikkat eder okuyucular. Başarılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba