fbpx
Kullanıcı DeneyimiM-Ticaret

Mobil Ticaret Kullanılabilirliği: 5 Temel Kural

Site kullanıcıları artık mobil cihazlardan ve tabletlerden erişimlere daha fazla eğilim göstermektedir. Kullanıcıların davranışlarının değişmesi e-ticaretin kullanıcılara uyum sağlamasını gerektirmektedir. Artık bir internet mağazası sahibi olmak yeterli değildir. Aşağıda yer alan 5 kuralı takip edin ve mobil ticaret kullanılabilirliliğinden maksimum verim almaya çalışın.

1. Olabildiğince Basit Gezinti

Ekranların küçük olması ve yazıların küçük gözükmesi nedeniyle basit gezinti site tasarımında olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Gezinti ögelerini olabildiğince basit tutmalısınız. Böylece insanlar aradıklarını daha kolay bulabilirler ve sinirlenmeden sitenizi gezebilirler.

Basit gezinti nasıl olmalıdır? Kullanıcılara karşılarına çıkacak menülerle ilgili açık etiketler sunabilir ve menülerden yararlandıklarında nereye ulaşacaklarını onlara bildirebilirsiniz. Kategori miktarını olabildiğince az tutmalısınız ve sitenin üst kısmında yer alacak etiketler olabildiğince az olmalıdır.

mobil-ticaret-kullanilabilirligi

2. Duyarlı Tasarım

Duyarlı tasarım, site sahiplerinin sitelerini mobil dostu yapabilmeleri için önemli bir yardımcı unsur durumundadır. Duyarlı tasarımlar sayesinde sayfalarda yer alacak tüm ögeleri küçük ekranlara uyum sağlayabilecek duruma getirebilirsiniz. İçeriğin her türlü ekrana uyum sağlayabilir ve görseller dahil birçok öge her türlü cihazdan görüntülenebilir bir hale dönüştürülebilir.

Duyarlı bir tasarım ile site oluşturacaksanız öncelikli olarak sunacağınız içeriğin ne olacağına karar vermelisiniz. Sadece sayfanın görüntüleneceği cihazı değil aynı zamanda cihazı taşıyan kişinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

3. Google Ne Yapardı?

Mobil cihazlar artış gösterdikçe birçok site sahibi ve tasarımcı mobil dostu tasarımlara daha fazla önem vermeye başlamıştır. Mobil dostu tasarımlar artık daha önemli hale gelmiştir. Bununla birlikte mobil sitelerin kullanıcı odaklı olarak iyileştirilmesi değerli bir kriter haline dönüşmüştür.

İyileştirme söz konusu olduğunda tasarımcılar “Google ne yapardı?” sorusuna cevap bulmaya çalışırlar. Google daima iyi bir içerik stratejisini ön plana çıkarmaktadır ve içeriği iyi olan siteleri ödüllendirecek bir biçimde algoritmasını geliştirmeye devam etmektedir. Söz konusu durum mobil kullanılabilirlik olduğunda ise Google duyarlı tasarım kullanılmasını ve basit bir dil kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Mobil kullanıcılar e-ticaret sitelerine erişim sağlamak istediklerinde çok fazla beklemek istemezler. Bu nedenle sitenin yüklenme süresi fazla olmamalı ve sitede veri kısıtlamaları yer almamalıdır. Karmaşık kelimeleri ve kapsamlı menüleri beklemek gibi bir alışkanlıklara sahip değildirler.

4. Kullanıcı Dostu Eklentiler

Mobil kullanıcılar alışveriş yaptıklarında veya ödeme aşamasına geldiklerinde sorun çıkmasından hiç hoşlanmazlar. Bu sebepten ötürü alışveriş sepetinizin ve ödeme sisteminizin mobil kullanım için uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Ödeme sistemleriniz mobil kullanım için ne kadar uyumlu ise sizden alışveriş yapmayı tercih edecek kişilerin alışveriş için geri dönme olasılıkları bir o kadar yüksek olacaktır.

Mobil uyumluluğu ön plana çıkararak oluşturduğunuz bir stratejiyi takip etmeniz durumunda kullanıcıların deneyimini önemli ölçüde yükseltmiş olursunuz. Bir kişi herhangi bir işle meşgul durumdayken sitenize erişip kolayca alışveriş yapabiliyorsa sizin markanıza yani mağazanıza sadık kalmaya özen gösterir.

5. Düzenli Testler

Site tasarımının bir bölümü ilham gerektirse bile diğer bölümü denemeler gerektirmektedir. Sitenizi düzenli olarak test etmeli ve yaptığınız değişikliklerin uygun şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Kullanıcılar tüm sayfalarınıza kolayca erişebilmelidirler. Güvenlik, hız ve gezinti alanları düzenli olarak test etmeniz gereken alanlardır.

Kendinizi müşterinin yerine koyun ve sitenizi kullanıcı gözünden incelemeye çalışın. Mobil tasarımı kontrol ediliyorsanız testleri mobil cihazlardan veya tabletlerden gerçekleştirdin. Bu sayede olası problemleri daha kolay tespit edebilirsiniz ve bu sorunlar genel bir müşteri hizmetleri problemine dönüşmeden onları çözebilirsiniz.

Bir siteyi mobil dostu haline dönüştürmek bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Sitenin gezinti unsurlarını basitleştirerek işe başlayabilir ve sitenizi tüm cihazlardan erişilebilir hale dönüştürerek onu kullanıcı dostu haline getirebilirsiniz. Duyarlı tasarım size bu konuda yardımcı olacaktır. Duyarlı tasarımlar, mobil cihazlardan ve tabletlerden sitenize erişen kişilerin e-ticaret sitenizi düzgün bir biçimde görüntülemelerine olanak sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba