fbpx
SEO

SEO Sıralamalarınızı İyileştirmek için 9 İpucu

Arama motoru optimizasyonu uzun soluklu bir stratejidir. Yapmış olduğunuz bir çok değişiklik web sitenizi periyodik olarak iyileştirmektedir.

Bu içerik, SEO sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını içermektedir.

Yapılandırılmış Verilerinizi Optimize Edin

Google’a içeriğinizin ne hakkında olduğunu bildirmek için site HTML’nizde zengin snippet’ler kullanın. Bunlar bağlamsallaştırmak için kullanılabilir:

 • Videolar
 • Yorumlar
 • Makaleler
 • İşletmeler
 • Tarifler
 • TV ve Filmler

Zengin snippet’ler tarafından sunulan fazladan bilgi, tıklama oranınızı artırabilir ve hemen çıkma oranınızı düşürebilir. Bu, SEO için mükemmel bir uygulamadır.

404 Hatalarını Düzeltin

Birisinin arama sonuç sayfasında yer alan bağlantınızı tıklaması ve bunun sonucunda 404 hata sayfasına ile karşılaşması kadar kötü bir durum olamaz. Bu durumun insanları rahatsız ettiğinden, kullanıcı deneyimi için kötü bir durum olduğundan ve hemen çıkma oranını artırdığından son derece eminiz.

Screaming Frog veya benzer bir araç kullanarak sitenizi 404 hataları için düzenli olarak tarayarak bu sorundan kaçınabilirsiniz. Hızlı bir SEO başarısı için bu hataları düzeltin ya da doğru yönlendirmelere dönüştürün.

Mevcut Sayfaları Optimize Edin

Önceliğinizi yeni içeriğe odaklayarak benzer yeni içerikler üretmek yerine, mevcut sayfaları optimize ederek daha hızlı SEO sonuçları elde edebilirsiniz.

Aşağıdakileri optimize ederek sayfa içi SEO konusunda iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz;

 • Başlık Etiketleri
 • Alt Etiketler
 • Meta Açıklamaları
 • Başlıklar
 • Sayfa içeriği

Bu bölümleri iyileştirirken Search Console aracında yer alan Arama Görünümü > HTML Geliştirmeleri sayfasındaki uyarıları dikkate almanızı öneririm.

Mobil Cihazlarla Uyumlu Bir Web Siteniz Olsun

Google, mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri destekleyen iki mobil algoritma güncellemesi yayınladı. Siteniz mobil cihazlara uygun değilse, bu strateji ile büyük bir SEO hızı kazanabilirsiniz.

Kontrol etmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Testini kullanın.

Bu testi geçemezseniz, siteniz için duyarlı, mobil cihazlara uygun bir tasarım elde etmenin zamanı çoktan geldi demektir. Çoğu Wordpress teması zaten duyarlı; Kendi tasarımınızı oluşturmak için bir tasarımcı ile anlaşabilirsiniz.

Kaliteli Bağlantılara Sahip Ol

Bağlantılar, Google’ın ilk üç sıralama faktörlerinden birisidir .

Bağlantı kurma, doğal olarak gerçekleşmesi gereken uzun vadeli bir stratejidir, ancak kaliteli kaynaklardan alacağınız nitelikli trafikler bağlantı ihtiyacınızı anlık olarak çözecektir. Örnek vermek gerekirse, Adwords ve Facebook trafik çekme reklamları. Sosyal Medya hesaplarınızda yapmış olduğunuz paylaşımlarda yer alan bağlantılar. Bu tür çalışmalar size sinyal sağlayacak ve Google arama motoru tarafından dikkat çekecektir.

Unutmayın bu trafikler ve bağlantılar nitelikli olmalı. Sitenizde vakit geçirmeyen, sayfa gezinmeyen kullanıcılar nereden gelirse gelsin sitenize zarar verir.

Tıklama Oranı Yüksek Olan Anahtar Kelimeleri Tespit Edin

Yeni bir anahtar kelime için optimizasyon yapmak ve sıralamaya girmek zaman alabilir. Hızlı bir SEO için, sıralamaya girmiş, sorgu alan ama trafik getirecek bir konuma sahip olmayan anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

Bunların ne olduğunu öğrenmek için Search Console’un Arama Trafiği> Arama Analizleri bölümüne gidin. Ardından, sitenizin arama sonuçlarında göründüğü sorguların bir listesini göreceksiniz.

Search Console, her sorgu için tıklamalar, gösterimler, TO ve ortalama sıralama konumu hakkında ayrıntılı bilgi sunar. Bu kısımda yer alan bilgilerden yola çıkarak hangi kelimeye odaklanmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz.

Burada yüksek gösterimlere sahip, ancak TO’su düşük bir sorgudan daha fazla tıklama almak için başlığınızı ve meta açıklamanızı optimize etmenizi öneririm.

Yinelenen İçeriğinizi Düzeltin

Aynı içeriğe ev sahipliği yapan birden çok sayfanız varsa, Google’ın sıralamayla alakalı hangisinin en uygun olduğunu seçmesi gerekir. Bu SEO için çok kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir, özellikle yanlış sayfayı seçerse.

Yinelenen içerik için analizi yaparak sorunu düzeltin. Search Console aracında yer alan Arama Görünümü > HTML Geliştirmeleri sayfasını dikkate alabilirsiniz.

Site Hızını İyileştirin

Site hızı önemli bir sıralama faktörüdür, bu nedenle iyileştirmek SEO sonuçlarına olumlu katkı sağlar. Sitenizin hızını ölçümlemek için Google’ın PageSpeed ​​Insights aracını kullanabilirsiniz.

Dahili Çapa Metinleri Optimize Edin

Google, bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlaması için ona yardımcı olmanızı ister ve bağlantı metni kullanmanızı ister.

Mevcut var olan çapa metinlerinizi açıklayıcı hale getirin ve aşırı anahtar kelime doldurmayı önleyin. Çapa metninizde aynı anahtar kelimeleri çok fazla kullanmanız Google ile sorun yaşamanıza neden olabilir.

Listeye eklemem gereken diğer SEO ipuçları konusunda bana yardımcı olur musun? Bunu yorumları kullanarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba