fbpx
Dijital PazarlamaE-TicaretGoogle Analytics

Dönüşüm Oranı İyileştirme Araçları

2014 yılının sonlarına doğru dijital pazarlamacılar dönüşüm oranı iyileştirmelerini öncelik listesinin en üst sıralarına taşıdı.

İçerik pazarlama, mobil pazarlama ve SEO konularının önünde artık yüksek dönüşüm oranları sağlamak yer alıyor.

Peki pazarlamacılar bunu nasıl gerçekleştiriyor?

Yapılan anketlerden alınan verilere göre pazarlamacıların yüzde 72’si dönüşüm oranı iyileştirme işlemini gerçekleştiriyor.

Peki, pazarlamacılar test etme ve iyileştirmeye nasıl yaklaşıyorlar? Bunu daha iyi bir hale getirmek için neler yapıyorlar?

Ne yazık ki elde edilen veriler pek iç açıcı değil. Pazarlamacıların sadece yüzde 63’ü sitelerini sezgilere ve en iyi yöntemlere göre iyileştiriyorlar.

Eğer dönüşüm iyileştirmesinin yani optimizasyonunun işletmeniz için iyi sonuçlar elde etmediğini görmüşseniz ve bunun nedenini merak ediyorsanız, aradığınız cevap bu alışkanlıkların altında yatıyor. Sitenizi duyduklarınız ve okuduklarınıza göre optimize ediyorsunuz.

Dönüşüm Oranlarını İyileştirmeye Nasıl Başlarım?

Öncelikle kullanışlı olan birçok araçtan faydalanmaya çalışmalısınız. Bu araçlar sitenizi iyileştirmek için sahip olmanız gereken veriyi size sunacaklardır.

Veriler önemlidir çünkü bu veriler sayesinde insanların sitenize olan ilgisini ve markanıza olan bakış açısını öğrenebilirsiniz. Bunu yapabilmek içinse araştırmalar gerçekleştirmeli ve geliştirmeleri test etmelisiniz. Test sonuçları istatistiksel açıdan önemli ölçüde olumlu veriler sunuyorsa, test ettiğiniz bu değişiklikleri sitenize uygulayabilirsiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse; ziyaretçileri araştırın, değişiklikleri test edin ve kazanılan sonuçları uygulayın.

Doğru araçları kullanmadan sitenizi ziyaret eden kişileri anlayamazsınız ve bu ziyaretçilerle dönüşüm sağlayamazsınız.

Ancak kullanılan birçok dönüşüm oranı iyileştirme araçları oldukça pahalıdır. Bu insanların kafasında oluşan bir düşüncedir ve yanlıştır!

Yapılan anketler, dönüşüm oranı iyileştirmelerini sağlamak için pazarlamacıların binlerce doları dijital analiz araçlarına yatırdıklarını göstermektedir. Aşağıda yer alan dönüşüm oranı iyileştirme araçları ise ücretsizdir. Bir bölümü ise başlangıçta ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Bu araçları kullanarak yanlış bir şey yapacak olsanız bile karşılığında binlerce doları çöpe atmamış olursunuz.

donusum-orani-optimizasyon-araclari

1- Analiz Araçları

Bu araçlara neden ihtiyaç vardır? Nicel araştırma gerçekleştirmek için, bu araçlar size sayılar ve sitenizde nelerin yanlış gittiğini gösteren elde edilmesi zor verileri gösterirler. Çıkış oranları, sitede geçirilen vakit, alışveriş sepetini terk etme vb. veriler bu kapsamdadır.

Google Analytics

google-analytics-analiz-araci

Google Analytics, sitenizi ziyaret eden kişilerin davranışlarını, etkileşimlerini, trafik kaynaklarını, site içeriğini ve e-ticaret satışlarını takip edebilmenizi sağlar ve size bu konuda rapor sunar. Google Analytics en popüler analiz aracıdır ve size en değerli pazarlama kanalını bulabilmek konusunda yardımcı olur.

Google Analytics, ücretsiz bir araçtır.

CrazyEgg

ziyaretci-analizi

CrazyEgg çok farklı türde araçlar sunmaktadır ancak en iyi aracı sitenizin sıcaklık haritasını ölçümleyen araçtır. Bu sıcaklık aracı sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizde nerelere tıklamış olduklarını gösterir. Bu sayede bir sayfanın baş ağrısı yaratan noktalarını tespit edebilirsiniz.

CrazyEgg, 30 günlük ücretsiz sunmaktadır.

Clicktale

clicktale-ziyaretci-faaliyetleri

Clicktale Analytics size aylık olarak 5.000 kayda kadar takip fırsatı sunan bir paket ile gelir. Clicktale, kullanıcının gizlilik adına gizledikleri hassas bilgileri kayıt altına alır. Bir ziyaretçinin sitenizde gerçekleştirdiği faaliyeti gözlemleyebilir ve onların sitenizi nasıl kullandıklarını anlayabilirsiniz. Bu sayede sitedeki gezinme problemlerine çözüm üretebilirsiniz.

Clicktale, 5.000 ziyaretçiye kadar ücretsizdir.

Mixpanel

ziyaretci-faaliyet-analiz-araci

Mixpanel, mobil ve web için gelişmiş bir analiz platformudur. Google Analytics sayfa görüntülenmelerini analiz ederken, Mixpanel ziyaretçilerin faaliyetlerini analiz eder ve hunileri iyileştirir. Örneğin, yapılan faaliyet bir resim yüklemek, video izlemek veya bir blog yazısını paylaşmak olabilir. Bu platform ziyaretçilerin sitenizde yer alan sayfalarla nasıl etkileşim kurduklarını ve sitenizde nasıl gezindiklerini anlamanızı sağlar.

Mixpanel, 25.000 veri puanına kadar ücretsizdir.

Formisimo

Formisimo bir kullanıcının web formları ve çıkış yaptıkları bir alan ile nasıl etkileşim kurduğunu size gösteren gelişmiş bir alandır. Formisimo, kullanıcının form ile nasıl etkileşim kurduğunu, hangi alanları doldurmadığını ve alanları otomatik olarak doldurup doldurmadıklarını kayıt altına alır. Bu sayede uyuşmazlık oluşturan alanları ortadan kaldırabilirsiniz.

Formisimo, 14 günlük ücretsiz deneme sunmaktadır.

2- Araştırma Araçları

Bu araçlara neden ihtiyaç vardır? Niteliksel araştırma için, neden sorusuna yönelik izlenimler sunmaktadır. Müşterinin bir satın alma işlemini neden gerçekleştirdiğini, daha önemlisi ürünü veya hizmeti neden satın almadığını tespit edebilmek için kullanılır.

Peek (Usertesting.com)

Bu yıl sunulan bir araçtır. Peek size beş dakikalık ücretsiz bir kullanılabilirlik testi sunmaktadır. Sitenizin adresini girersiniz ve test müdavimleri sitenizi incelerler. Sitenizi test eden kişi sayesinde gizli kalan kullanılabilirlik problemlerini tespit edebilir ve bu konuda düzenlemeler yaparak dönüşüm oranlarını iyileştirebilirsiniz.

Peek, ücretsiz bir araçtır.

i-Perceptions

i-Perceptions, bir açılır pencere şeklinde çalışmaktadır ve sitenizi ziyaret eden kişilere üç basit soru sormaktadır. Bu sorular şu şekildedir:

  • Site deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz?
  • Ziyaret etmenizi sağlayan temel neden nedir?
  • Siteyi ziyaret etme amacınızı bugün yerine getirebildiniz mi?

Bu geri dönüşümleri kullanarak insanların siteniz ile nasıl etkileşim kurduklarını anlayabilir ve geliştirmeler yapmak için yeni fırsatlar bulabilirsiniz.

i-Perceptions, ücretsiz bir araçtır.

Survey Monkey

survey-monkey-anket-olusturma-araci

Müşterilerden fikir edinmek oldukça önemlidir. Bu sayede bir ziyaretçiyi müşteriye dönüştürebilirsiniz. Survey Monkey, ücretsiz olarak 10 soru sormanızı ve 100 cevap alabilmenizi sağlamaktadır. Şu tür sorular sorabilirsiniz:

  • Ürünü satın almanızı ne sağladı?
  • Hizmet konusunda en memnuniyet duyduğunuz nokta neresi?
  • Markayı arkadaşlarınıza nasıl tanımlarsınız?

Bu üç soruya verilecek cevaplar ile müşterinizin markanıza olan bakış açısı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Survey Money, 100 adet cevaba kadar ücretsizdir.

Cross Browser Testing

Cross Browser Testing sitenizin diğer tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde gerçek anlamda nasıl göründüğünü göstermektedir. Bu araç sayesinde bazı tarayıcıların diğerlerine göre neden daha fazla dönüşüm sunduğunu tespit edebilirsiniz.

Örneğin, Chrome tarayıcısının son versiyonu Internet Explorer 9 tarayıcısından daha fazla dönüşüm sağlayabilir. Bunun nedenini tespit edebilmek için Internet Explorer 9 tarayıcısında sitenizin nasıl gözüktüğüne bakmalısınız. Cross Browser Testing ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

Cross Browser Testing, 60 dakikalık ücretsiz deneme sunmaktadır.

3- Test Araçları

Bu araçlara neden ihtiyaç vardır? Hipotezleri test etmek için, hipotezler niteliksel ve niceliksel araştırmalara bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

VWO (Visual Website Optimizer)

VWO, aylık 49 dolara ayrı ayrı test imkanları sunmaktadır ancak 30 günlüğüne 1.000 ziyaretçi için ücretsiz deneme sürümü bulunmaktadır. VWO editör üzerinden sitenizdeki sayfalarda yer alanları değiştirebilir, düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Resimleri test edebilir, kopyalayabilir, tasarlayabilirsiniz. Test sonucunda hangi testin kazandığını görebilir ve doğrudan sitenize uyarlayabilirsiniz.

VWO, 1.000 ziyaretçiye kadar ücretsizdir.

Fivesecondtest

Fivesecondtest, açılış sayfasının tasarımı konusunda topluluktan fikir almanızı sağlamaktadır. Bu sayede sitenizde doğrudan değişiklik yapmadan bir şeyleri değiştirme şansına sahip olursunuz. Yeni tasarım 5 saniye içerisinde hazır olur ve kullanıcıya birkaç soru sorulur. Elde edilen geri dönüşümler ile kullanıcının hatırladığı en önemli elementleri tespit edebilirsiniz.

Fivesecontest, 20 cevaba kadar ücretsizdir.

Unbounce

Unbounce kullanımı kolay bir açılış sayfası platformudur. Bu platform sayesinde bir tasarımcı olmasanız bile kendinize kolayca bir açılış sayfası oluşturabilirsiniz. İsterseniz hazır kalıplar kullanabilirsiniz veya kendiniz bir şeyler oluşturabilirsiniz. Ücretli arama kampanyalarınız için açılış sayfası oluşturabilir veya yeni sayfa tasarımınızı hızlı bir biçimde test edebilirsiniz.

Unbounce, ücretsiz deneme sürümü olan bir araçtır.

4- Site Araçları

Bu araçlara neden ihtiyaç vardır? Daha iyi dönüşüm oranları elde edebilmek adına kullanıcının dikkatini çekebilmek için. Sitenizi ziyaret eden kişilerin yapmanızı istediğiniz şeyi yapmaları için agresif olmalısınız ve en azından onlardan e-posta adresi alabilmelisiniz.

Screenpopper

Screenpopper, bir site sayfasının üst kısmında çıkan bir açılır penceredir ve hedef kullanıcıyı harekete geçirici bir mesaj sunmaktır. Kullanıcının dikkatini anında çekebilirsiniz ve bunu dönüşüm amacıyla kullanabilirsiniz. Eğer hedefiniz e-posta aboneliği sağlamak ise bunu bir açılır pencere yardımıyla kullanıcıya sunabilirsiniz.

Screenpopper, 14 günlük ücretsiz deneme sunan bir araçtır.

Hellobar

Hellobar bir iyileştirme aracıdır. Site sayfasının üst kısmında yer alır ve kullanıcının dikkatini çekmeye çalışır. Bu bar sayesinde kullanıcıya harekete geçirici mesaj sunabilirsiniz. Hellobar’ı ister bir sayfada, ister birkaç sayfada, isterseniz sitenin tamamında kullanabilirsiniz.

Hellobar, ücretsiz bir araçtır.

Bu dönüşüm iyileştirme araçlarının kullanımı oldukça kolaydır ve sadece tek satırlık kodlarla sitenize yerleştirilirler.

Yukarıda yer alan araçların birçoğu ücretsiz olsa bile bazılarının belirli sınırlamaları vardır. Ancak bu sınırlamalara rağmen ihtiyacınız olan verilere erişebilir ve sitenizin dönüşüm oranlarını geliştirebilirsiniz.

Herhangi bir ücret gerekmez, hatalar konusunda herhangi maddi kayıp yaşamazsınız ve sonucunda sitenizin dönüşüm oranlarını yükseltirsiniz.

6 Yorum

  1. Her e-ticaret sitesinin ve dijital medya uzmanının kullanması gereken araçlar, gerçekten anlaşılır bir makale olmuş emeğinize sağlık

  2. Pek çoğunu kullanmıyordum. Çünkü ücretli seçenekler açıldığında açıkçası çekiniyordum. Her birisini ayrı ayrı ve detaylıca ele almanız bizim için yararlı olmuş. Sağolun.

  3. Bunların bir çoğunu kullandım bazılarında ise eksik kaldım fakat zamanla diğer bir kısmınıda kullanmak istiyorum zamanım olduğunda onlara ayrıca göz atacağım ama kullandıklarım içinde gayet iyi diyebilirim.

  4. Kullanıcıların, bizim sitemizden çıkıp hangi sitelere gittiklerini görmemizi sağlayan da bir site vardı. Siz biliyor musunuz acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba