fbpx
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Yöneticisi Ne Yapar?

Bir dijital pazarlama yöneticisi ne yapar? Sahip olması gereken beceriler nelerdir? Ayrıca dijital pazarlama yöneticisi ile SEO yöneticisi arasındaki fark nedir?

SEO’dan Dijital Pazarlamaya

Dijital pazarlama kavramı nispeten yeni olmasına rağmen, dijital pazarlamayı oluşturan bileşenler uzun bir süredir hayatımızda bulunuyor. Pazarlamacılar, SEO uzmanları ve sektörde bulunanlar son 5 yıl içinde internet pazarlama stratejisi için daha fazlasına ihtiyaç olduğunu fark ettiler. Dolayısıyla ‘dijital pazarlama’ terimi daha fazla ilgi görmeye başladı. Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslek grubunda da bir yöneticiye ihtiyaç var.

Son birkaç yılda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışıyorum. Bu içerikte anlatmaya çalışacağım şey, günümüzün çevrimiçi dünyasında dijital pazarlama yöneticisinin rolü, ne yaptığı ve bir SEO yöneticisi ya da uzmanıyla arasındaki farkın ne olduğudur.

Bir SEO Yöneticisi ile Dijital Pazarlama Yöneticisi Arasındaki Fark Nedir?

SEO: Arama Motoru Optimizasyonudur. Bu sektörde görev alan uzman ya da yöneticiler, sayfalarınızı Arama Motorları için nasıl optimize edileceğini, diğer web sitelerinden referansları (backlink kaynaklarını) nasıl oluşturacağını ve web sitenize Google tarafından daha fazla organik trafiğin gelmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını sağlayan kişilerdir. Aslında bu tanımla sınırlamak yanlış olur ama kısa ve net olarak bu şekilde anlatmak istedim.

Dijital pazarlama yöneticisi ise SEO yöneticisinden fazlasını gerçekleştiren, daha fazla kanalı yöneten kişilerdir. Bunu içeriği okumaya devam ettiğiniz zaman göreceksiniz. Kanalların bir kısmı: Sosyal Medya, İçerik Pazarlama, E-Mail Pazarlama, Mobil Pazarlama, SEO, SEM, Affiliate Pazarlama.

Bir SEO ve bir dijital pazarlama yöneticisi arasındaki fark: Dijital Pazarlama Yöneticisi daha geniş bir beceri ve bilgi birikimine sahip olması gereken, SEO yöneticisinin de ötesinde daha eksiksiz ve kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisi tasarlayıp yürütebilmesi gereken kişidir.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Ne Yapar?

Peki, bir dijital pazarlama yöneticisi, SEO yöneticisinin dışında neler yapar? Dijital Pazarlama bir dizi bileşenden oluşur ve bu yönetici, ekibinde çalışan uzmanları denetlemek veya kendi başına farklı görevleri yürütmekle yükümlüdür.

dijital pazarlama yöneticisi ne iş yapar

Bu bileşenlerin ne olduklarını biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim:

İçerik Pazarlama – Dijital dünyada içerik. (metin, resim, video, ses vb.) İçerik olmadan çevrimiçi hiçbir şey yapamazsınız.

Soru ne tür bir içeriğe ihtiyaç duyduğunuzdur. İçeriği kimin üreteceği, hangi başlıkları kullanması gerektiği, içerik uzunluğunu vs. Bu sorunların cevabı içerik pazarlama yöneticisi, içerik pazarlama yöneticisi yoksa o zaman dijital pazarlama yöneticisinin görevidir.

Sosyal Medya Pazarlaması – Sosyal Medya, harika bir araçtır ve çevrimiçi mağazanızı veya işletmenizi tanıtmak için harika bir yoldur. Burada hangi sosyal paylaşım ağlarını kullanacağınıza nasıl karar vereceksiniz, hedeflerinizi nasıl ayarlayacaksınız ve ne tür bir içerik yayınlayacaksınız? Bu sorular Dijital pazarlama yöneticisi, sosyal medya yöneticisi ya da sosyal medya uzmanlarının cevaplaması gereken sorulardır.

E-posta Pazarlama – Bültenler ve abonelik teklifleri yollamanın dışında e-posta kullanmadığınız sürece, e-posta pazarlamasının özel bir yöneticisi bulunmaz. Genel pazarlama stratejisi ile eşzamanlı olacak biçimde e-posta pazarlama stratejisini tasarlamak dijital pazarlama yöneticisinin işidir.

Mobil Pazarlama – Mobil artık bir seçenek değil, bu nedenle çevrimiçi olan her işletme bir mobil pazarlama stratejisine sahip olmalıdır. Bu, kullanıcılara mobil uyumlu bir web sitesi sağlama veya farklı pazarlar için mobil uygulamalar geliştirme (Apple Mağazası ve Google Play) ile ilgili olabilir. Dijital pazarlama müdürü, bu konuda en iyisini önermek için gerekli bilgi ve pazar anlayışına sahip olmalıdır.

İletişim, Uygulama, İzleme ve Optimizasyon

Yukarıdaki stratejileri tasarlama ve uygulamanın yanı sıra bir dijital pazarlama yöneticisi aşağıdakilerden sorumludur:

Müşteri ile konuşun – Müşteriyle iletişim kurun ve onlara bir bütün olarak dijital pazarlamanın faydalarını ve en önemlisi de işletmelerinin yararları anlatın.

Dijital pazarlama stratejisini tasarlayın – Bir işletmenin çevrimiçi sürekliliğinin devam etmesi için eksiksiz bir strateji oluşturun ve elinizde yer alan tüm araçları kullanın.

Stratejiyi müşteriye ve ilgili taraflara bildirin – Stratejiyi müşteriye ve diğer ilgili taraflara açıklayın. (Örneğin ekibindeki uzmanlar ve yöneticiler)

Planın yürütülmesini izleyin – Dijital pazarlama planının uygulanmasını izleyerek her şeyin doğru ve zamanında yürütülmesini sağlayın.

Stratejiyi daha iyi sonuçlar için optimize etme – Stratejiyi mevcut sonuçlara dayalı olarak en iyi duruma getirme

Sonuç

Dijital pazarlama yöneticisi, sadece SEO konusunda uzman değildir. Yönetmesi gereken her kanalın haricinde ekip yönetimiyle alakalı da tecrübeye sahip olması gerekir.

Tecrübelerime dayanarak, iyi bir SEO bilgisine sahip değilseniz, iyi bir dijital pazarlama yöneticisi olamazsınız. En önemli kanal SEO. SEO konusunda yeterli tecrübeye sahip olduktan sonra diğer kanallarla alakalı süreç kendiliğinden gelecektir. Dijital Pazarlamanın en zorlu süreci SEO olduğundan dolayı bu açıklamayı yapma gereği duydum. SEO temeli olmayan birisinin başarılı bir dijital pazarlama yöneticisi olması çok zor.

3 Yorum

  1. Yavaş yavaş başladık. Çeşitli eğitimler alarak da yola devam edeceğiz. Kervan yolda süzülür mantığı ile yolda öğreneceğiz detayları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir