fbpx
Dijital PazarlamaKullanıcı Deneyimi

Açılış Sayfası Optimizasyonu için 8 Temel Unsur

Yıllar içerisinde pozitif kullanıcı deneyimi sunan ve aynı zamanda dönüşüm sağlayan unsurlar önemli ölçüde değişim gösterdi. Bundan yaklaşık 10 yıl önce parlak reklamlar, göze hoş gözüken reklamlar ve yönlendirici metinler büyük ilgi çekmekteydi. Ancak bugünün kullanıcıları çok daha akıllıca hareket etmeyi bir davranış olarak kabul ettiler ve reklam engelleme eklentilerini kullanarak sitelere girmeye başladılar.

Artık dönüşüm için işe yaramayan reklamları kullanmaya son vermeniz gerekmektedir. Bunun yerine denenmiş ve test edilmiş yöntemlere, kullanıcıların isteyebileceği mesajlara ve çok daha iyi kurgulanmış dönüşüm stratejilerine ihtiyacınız vardır. Bir şekilde insan psikolojisini anlar hale gelmeniz gerekmektedir.

Bir açılış sayfası siteyi ziyaret edecek kişiye istenilen mesajı iletmek için kullanabilecek ve birden çok farklı parçaya veya elemente sahip sayfalardır. Bu elementlerden birini eksik bırakmanız dahi söz konusu dönüşüm şansınızı önemli ölçüde düşürmektedir. Bu nedenle açılış sayfalarında hangi elementlerin veya unsurların yer alması gerektiğini iyi anlamalısınız.

Başlıklar

Başlıklar sitenizi ziyaret eden ziyaretçiye doğru sayfada olup olmadığını bildirmektedir. Başlıklar ziyaretçinin ilgisini çekip onu yazıyı okumaya teşvik edecek önemli unsurlardan birisidir. Kullanacağınız başlıklar sayfa başlığı ile aynı olmamalıdır ama arama yapılabilecek terimlerden ve anahtar kelimelerden oluşmalıdır.

Tasarım

Sayfanın tasarımı dönüşüm oranı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Hatta dönüşüm oranını sağlayan en önemli etken olarak nitelendirilebilir. Tasarımı belirlerken yardım almanız gereken birçok farklı psikolojik etken söz konusudur. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak açılış sayfanızın güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

  1. İnsan Gücü: İnsanlar ziyaret ettikleri sayfalarda insan yüzleriyle karşılaştıkları zaman etkileşim sağlamaya özen gösterirler. Açılış sayfalarında yer alacak insan yüzleri gelen ziyaretçilerin sayfaya bağlanmasını sağlayabilecek etkiye sahip olabilirler. Bu etkiyi bir adım öteye taşıyarak ürünler ve insan yüzlerini etkileşimli göstererek gelen ziyaretçiyi psikolojik olarak ürüne yönlendirmeyi başarabilirsiniz.
  2. Hatların Önemi: Dikkatlice düzenleme yaptığınız zaman insanların bir sonraki adımda nereye bakması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Oklar ve çizgiler insanlar tarafından takip edilen unsurlardır çünkü insanlarda başlangıçtan sona kadar hatları takip etme isteği vardır. Yön gösteren okları kullanmak harekete geçirici mesajı ön plana çıkarmak için ideal adımlardan birisidir.
  3. Tezatlığın Önemi: Tezatlık tasarımlar konusunda değerlendirilmesi gereken önemli bir niteliktir. Sayfa tasarımını oluştururken ön plana çıkarmak istediğiniz bir şey varsa bunu tezatlık kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Sayfa tasarımının rengine tezat olacak bir renk seçerek harekete geçirici mesajı ön plana çıkarabilirsiniz.

İçerik

İçerik sitenize gelen ziyaretçiler ve hedef kitleniz ile etkileşim kurabilmenizi sağlamaktadır. Hedef kitlenizin aklındaki sorulara cevap verebildiğiniz sürece içeriğiniz talep edilen etkiyi gösterecektir.

Genel olarak sayfa içerisinde çok fazla içerik olmasını istemeyebilirsiniz. İnsanlar karmaşık olmayan sayfalardan daha çok hoşlanmaktadır. Bu nedenle onların kafasını karıştıracak türden içeriklere yer vermemelisiniz. Önemli olan durum insanların kolayca okuyabileceği ve okurken akıcı bir şekilde hareket edebileceği türden içerikler oluşturmaktır.

Yapılan çeşitli denemeler ve testler sonucunda belirli türden içeriklerin diğerlerine göre çok daha etkili sonuçlar ortaya koyduğu tespit edilmiştir. İnsanlar bir şeyleri kaybetmekten veya kaçırmaktan çok hoşlanmazlar. Reklamların sihirli olmasını sağlayan yöntemlerden birisi budur. Reklamlarda verilen bilgiler oldukça sınırlı ama aynı zamanda etkileyici olduğu için insanlar daha fazlasını öğrenmek için aramaya koyulurlar. Benzer taktiği açılış sayfalarınızda kullanabilirsiniz.

Ziyaretçiye doğrudan bilgi verebilecek veya istediği tarzda imkan sunacak mesajlar oldukça etkilidir. Örneğin, açılış sayfasının bir kısmında ziyaretçinin kazanacağı indirimi belirtmek ideal bir yöntem olabilir.

Formlar

İnsan beyni maliyeti düşürmeye odaklıdır. Bu bir ürünün maliyetini düşürmek olabileceği gibi bir formu doldururken bir seçenekten kurtulmak da olabilir. Yapılan araştırmalar alışveriş formlarında yer alan ve gereksiz yere kullanılan bilgi seçeneklerinin dönüşüm oranlarını düşürdüğünü göstermektedir.

Alışveriş yaptıktan sonra ödeme kısmına geçiş yapan kişiden olabildiğince az bilgi edinmeye çalışmalısınız. Gereksiz olarak seçenekleri formlardan çıkartmalısınız. Eğer ziyaretçinin müşteriye dönüşmesini sağlarsanız ondan çok daha fazla bilgi edinebileceğinizi unutmamalısınız.

Harekete Geçirici Mesaj

Birçok kişi zaman harcamadan hareket etme konusunda takıntılıdır. Bu nedenle açılış sayfanızda yer alan harekete geçirici mesajlar elde etmek istediğiniz sonuçları size sunabilecektir. Yapmanız gereken açılış sayfasında etkileyici bir harekete geçirici mesaja yer vermek ve bunu etkileşimli bir içerik ile desteklemektir. Açılış sayfasını ziyaret eden kişi bu sayede hedeflediğiniz bir sonraki adıma geçiş yapabilecektir.

Her sayfada mutlaka bir adet harekete geçirici mesaj yer almalıdır. Birden fazla seçeneğin dönüşüm şansınızı yükselteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tip bir strateji ziyaretçinin aklını karıştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Harekete geçirici mesajı basitleştirin ve ön plana çıkarmaya çalışın. Sitenize gelen ziyaretçilerin hedeflediğiniz adımı gerçekleştirmesini sağlayın.

Rekabeti Kontrol Edin

Rakiplerinizin sayfasına bakmak kaçırdığınız fırsatları kazanabilmek adına önemli bir girişimdir. Rakibiniz sizden çok daha etkileyici bir tasarıma sahip olabilir. Rakibinizin sayfasından fikir alarak kendi sayfanızı iyileştirebilirsiniz. Rekabeti kontrol etmek marka bilinirliğini iyileştirmek ve markanızı daha iyi konuma yükseltmek için önemli bir fırsattır.

Belirli araçlardan ve analizlerden faydalanmak bu noktada oldukça önemlidir. Açılış sayfalarını kontrol etmek, insanların neye eğilim gösterdiğini bilmek ve kendi sayfanızı bu yönde geliştirmek açılış sayfanızı çok daha başarılı yapabilir.

Başarılı olan açılış sayfalarının tasarımı, başlıkların uzunluğu, harekete geçirici mesajın niteliği ve içeriğin etkileşim düzeyi gibi nitelikler kontrol etmeniz gereken önemli unsurlardır.

Göz Takibi

Göz takibi sitenizi ziyaret eden kişilerin nerelere göz attığını görebilmeniz için kullanabileceğiniz önemli bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak içeriğinizi ve onu destekleyecek görseli nereye yerleştirmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Bu teknolojiyi kendi sayfanızda kullandığınız zaman yaptığınız yerleştirmenin iyi olup olmadığını, ne tür düzenlemeler yapmanız gerektiğini ve sitenize gelen ziyaretçilerin nelere odaklandığını daha net bir biçimde belirleyebilirsiniz. Bu sayede yeni oluşturacağınız stratejinin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Ölçümler

Ölçümleri yapabilmek için çift yönlü testler gerçekleştirmelisiniz. Çift yönlü testler açılış sayfalarının farklı versiyonlarını kullanmanızı gerektirir. İki farklı açılış sayfası oluşturursunuz ve rastgele olacak biçimde sayfaları ziyaretçilere gösterirsiniz. Hangi sayfanın daha iyi sonuç verdiğini zaman içerisinde öğrenebilir ve gerekli düzenlemeleri yaparak en iyi sonucu elde edebileceğiniz sayfayı sabit açılış sayfası yapabilirsiniz.

Sayfa düzeni, tasarım, kullanılan dil ve kelimeler, font ve font boyutu, başlıklar ve başlıkların uzunluğu ve içeriğin kelime miktarı gibi unsurları değiştirerek gerekli çift yönlü testi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet ortamında etkileşim istiyorsanız açılış sayfanızı iyileştirmelisiniz. Her ne kadar çok büyük oranlarda dönüşüm miktarı göremeyecek olsanız bile en ufak bir kıpırdanma başarılı sonuçlar elde edebilmenizi sağlayacaktır. Bunun için açılış sayfalarını gerektiği gibi düzenlemeli ve en iyi dönüşümü elde edebilmek adına iyileştirmelisiniz.

6 Yorum

  1. Adımları uyguladım ve test edildi. %100 başarılı bir yazı olmuş. Sıkılmadan okunabiliyor. Teşekkürler ellerine sağlık.

  2. Hocam peki sayfanın hızlı yüklenmesini sağlarken içeriklerin ilk girişe mahsus kayması yada resimleri lazy load ile geç yüklemek sorun teşkil eder mi? Sizce kullanıcılar uzak durur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba