fbpx
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejisine Sahip Olmak İçin 10 Sebep

Bir dijital pazarlama stratejisi gerçekleştirmek istiyorsanız nereden başlamalısınız? Bunun çok büyük bir rapor gerektireceğini düşünmeyin, ihtiyacınız olan stratejiyi bir A4 kağıdına iki veya üç bölümden oluşacak şekilde aktarabilirsiniz. Bu kadar basit olmasına rağmen birçok organizasyonun hala bir plana sahip olmaması da dikkat çekicidir.

Bir Dijital Pazarlama Stratejiniz Var mı?

Önceki yıllarda geniş kapsamlı olarak sıradan dijital pazarlama stratejileri kullanılmaktaydı. 2012 yılından itibaren incelemeye başlarsanız, elde edeceğiniz sonuç oldukça şaşırtıcı olacaktır. Neredeyse hesaba katılan organizasyonların üçte ikisinin dijital pazarlama planına sahip olmadığını görürsünüz. Birçoğunun ise dijital pazarlamayı çevrimiçi pazarlama ile bütünleştirip uyguladığını ancak herhangi bir öncelikli plan listesi oluşturmadığını görürsünüz.

Online marketing map and terms

Pazarlamacılar arasında yapılan araştırmalara göz attığınız zaman neredeyse yarısından biraz fazlasının dijital stratejiye sahip olduğunu görürsünüz. Eğer bu şirketlerden biriyseniz şanslısınız demektir.

Dijital Strateji Geliştirmek İçin Tavsiye Edilen Bir Yaklaşım

Eğer bir dijital stratejiye sahip olmayan şirketlerden biriyseniz ne olacak? Tavsiye edilen durum iki basit alternatifi değerlendirmek ve bir plan oluşturmaktır.

  1. Belirli bir dijital kanal planı yok.
  2. Değişimin tanımlanmasını gerektiren ve yatırım için fırsat oluşturan ayrı bir dijital pazarlama stratejisi.
  3. Pazarlama stratejisine entegre edilen bir dijital plan. Her zaman olduğu gibi dijital işletmenin bir parçası haline dönüşür.

Peki, burada etki edecek olan paketler neler olacak?

  • Stratejik bir yaklaşım göstermeden dijital pazarlamayı kullanmak hala oldukça yaygın. Bu kategoride yer alan firmaların dijital medyayı etkili bir biçimde kullandığından ve arama, e-posta veya sosyal medya pazarlamalarından iyi sonuçlar elde ettiğinden emin olabilirsiniz. Ancak aynı doğrultuda birçoğunun çeşitli fırsatları kaçırdığını veya belirtilen birçok zorlukla başa çıkamadığını görebilirsiniz. Belki belirtilen problemler ivedilikle yönetim gerektiren büyük organizasyonlar için daha büyük olabilir. Küçük şirketler için strateji diğerleri kadar önemli bir gereksinim değildir.
  • Dijitale stratejik bir yaklaşım gösteren birçok firma bulunuyor. Bu firmalarda dijital planların iki aşamalı şekilde ortaya çıkarıldığını görürsünüz. İlk olarak ayrı bir dijital pazarlama planı oluşturur. Bu çeşitli fırsatlar sunma konusunda daha kullanışlıdır, problemleri açığa çıkarır ve hedeflere ulaşım konusunda takip edilmesi yolu belirler. Ayrıca, dijital için stratejiler oluşturarak dijital pazarlamayı diğer işletme faaliyetlerine entegre edebilirsiniz. İkincisinde ise dijital, pazarlama stratejisine entegre edilir, temel bir faaliyet haline dönüştürür ancak özellikle taktikler için ayrı planlamayı garanti etmez.

dijital-pazarlama-stratejileri-planlari

Eğer bir stratejiye sahip değilseniz veya şirket sorunlarını stratejik açıdan incelemek istiyorsanız, yaygın olarak bilinen 10 problemi sizlerle paylaşıyoruz. Burada yer alanlar bir stratejiye sahip olmadığınız zaman ortaya çıkan problemlerdir.

Bir Dijital Kanal Stratejisine İhtiyaç Duymanızı Gerektiren 10 Sebep

1. Belirli Bir Yöne Sahip Olamazsınız

Dijital stratejiye sahip olmayan firmalar, elde etmek istedikleri yeni müşteri potansiyellerini veya sahip oldukları ile daha derin ilişkiler kurma fırsatlarını değerlendirme konusunda açık bir şekilde stratejik hedeflere sahip değildirler. Eğer stratejik hedeflere sahip değilseniz hedeflere ulaşmak için yeterli kaynağı ortaya koyamazsınız veya hedeflere ulaşırken analitik değerleri geliştiremezsiniz.

2. Çevrimiçi Pazar Payınızı Bilemezsiniz

Bu konuda araştırma yapmadıysanız çevrimiçi servislere gereksinim duyan müşterileri küçümseyebilirsiniz. En önemlisi ise bulunduğunuz çevrimiçi pazarın önemini anlamıyor olabilirsiniz. Dinamikler klasik kanallara göre değişiklik gösterirler; pazarlama iletişimleri için müşteri profilleri ve davranışları, rekabet ortamları, planları ve seçenekleri çeşitlilik gösterebilir.

3. Mevcut ve Başlangıç Aşamasındaki Rakipler Pazar Payı Kazanırlar

Eğer dijital pazarlamaya yeteri kadar kaynak ayırmıyorsanız veya açık bir şekilde tanımlanmış bir strateji olmadan amaca yönelik bir yaklaşım gösteriyorsanız rakipleriniz sizin payınızı yavaş yavaş elinizden almaya başlarlar.

4. Güçlü Bir Çevrimiçi Değer Teklifine Sahip Olamazsınız

Açık bir şekilde tanımlanmış bir çevrimiçi müşteri değer teklifi, çevrimiçi hizmetlerinizi farklılaştırarak mevcut hizmetlerle etkileşiminizi arttırır ve yeni müşterilerin başlangıçtan itibaren etkileşim kurmalarını destekleyerek onların size karşı sadık olmasını sağlar.

5. Çevrimiçi Müşterilerinizi Yeteri Kadar Tanıyamazsınız

Dijital ortam için çoğunlukla “Şimdiye kadar en ölçülebilir ortam” tanımlaması yapılır. Google Analytics gibi servisler ise size sadece hacimleri söylerler, duyarlılık konusunda fikir veremezler. Zayıf noktalarınızı bilmek için daima kullanıcı geri bildirim formlarını kullanmalı ve daha sonra bunları düzeltmeye çalışmalısınız.

6. Bütünleşik Olamazsınız

Ayrı bir dijital ajans veya özel bir dijital pazarlamacı ile çalışıyor olsanız bile genellikle dijital, ambarlarda tamamlanmaktadır. Dijital pazarlamayı kullanışlı yığınlar halinde paketlemek bu yolla daha kolaydır ancak çok daha etkisizdir. Herkes dijital medyanın klasik medya kanalları ile birleştirildiği zaman daha etkili olduğu konusunda hemfikirdir.

7. Dijital Önemine Nazaran Yeteri Kadar İnsana/Bütçeye Sahip Olamazsınız

Yetersiz kaynaklar planlama ve e-pazarlamayı uygulamaya ayrılırlar ve bu konuda özel e-pazarlama yeteneğine sahip kişi sayısı çok fazla değildir. Bu nedenle rekabet ortamındaki hedeflere etkili bir biçimde karşılık verebilmek zorlaşır.

8. Tekrarlar Nedeniyle Zaman ve Para Kaybedersiniz

Yeterli kaynağa sahip olsanız bile bunları heba edebilirsiniz. Bu özellikle büyük şirketler için geçerli bir durumdur. Büyük şirketler farklı pazarlama organizasyonlarından farklı araçlar alırlar veya belli pazarlama görevlerini yerine getirmek için farklı ajanslarla çalışırlar. Böylece sahip olunan kaynaklar heba edilmiş olunur.

9. Rakipleri Yakalamak veya Önde Kalmak İçin Yeteri Kadar Becerikli Olamazsınız

Eğer Amazon, Dell, Google gibi çevrimiçi markalara bakacak olursanız onların tamamen dinamik olduğunu ve çevrimiçi hedef kitlelerini korumak için veya yeni kitleler edinmek için yeni yaklaşımlar denediklerini görürsünüz.

10. İyi Duruma Getirilmiş Olamazsınız

Sitesi olan her şirketin analitik ölçüm yapan araçları vardır ancak birçok öncü yöneticiler onları incelemek için ekipler oluşturmazlar. Temelleri doğru oluşturulan bir strateji uygulandığı zaman arama pazarlamacılığı, site kullanıcı deneyimi, e-posta ve sosyal medya pazarlamacılığı gibi kilit konularda sürekli gelişim sağlayan bir yer haline dönüşürsünüz.

Bu yaygın olarak rastlanan 10 problemden uzak durmak için iyi düşünülmüş bir strateji oluşturabilirsiniz. Böylece karşılaşacağınız problemleri azaltmış olursunuz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba