fbpx
Dijital Pazarlama

Çok Değişkenli Testler: Ne Zaman ve Nerede Kullanılmalı?

Arama motoru optimizasyonu konusunda çok değişkenli testler ne anlama gelmektedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Ne zaman gerçekleştirilmelidir? Nerede kullanılmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarına bu yazıdan ulaşabileceksiniz.

Çok Değişkenli Test Ne Demektir?

Çok değişkenli testler gerçekleştirmenin ne anlama geldiğini anlatmak oldukça basittir. Bunun için standart tanımlama yapmak yeterli olacaktır. İnternet pazarlamacılığında çok değişkenli test gerçekleştirme, bir sitenin birden fazla bileşenin aktif bir çevrede teste tabi tutulmasıdır. Çift yönlü yapılacak testlerin tek bir sayfa üzerinde gerçekleştirilmesi olarak da nitelendirilebilir.

Nitekim çift yönlü testler gerçekleştirme ile çok değişkenli testler gerçekleştirme arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Çift yönlü testlerde yapılan iş bir sayfanın farklı varyasyonlarını test etmektir. Çok değişkenli testlerde ise bir sayfanın içerisinde yer alan birden fazla bileşenin test edilmesi söz konusudur.

İki adet yazı başlığı, iki adet görsel ve iki adet metin elinizde olsun. Çok değişkenli test gerçekleştirmek demek elimizde olan bileşenleri olası tüm kombinasyonlarda denemek demektir. Bunun için toplamda sekiz farklı deneme gerçekleştirmeniz söz konusu olacaktır. Hangisinin işe yaradığını belirlemek ise analizler sonucunda yapılacak bir işlemdir.

çok kanallı testler

Çok Değişkenli Testlerin Avantajları

Çok değişkenli testlerin en önemli avantajı sitenizde gerçekleştireceğiniz en ufak değişikliğin etkilerini görebilmektir. Bununla birlikte ufak değişiklikleri çift yönlü testlere tabi tutarak etkilerini maksimum seviyeye çıkarmaya ulaşabilirsiniz. Ancak bu durum isteğe bağlı bir durumdur. Genel olarak çift yönlü testler daha büyük değişikliklerde, çok değişkenli testler ise ufak değişikliklerde gerçekleştirilir.

Çok değişkenli testlerde sadece bir bileşenin etkisini tespit etmezsiniz, aynı zamanda birden fazla bileşenin kombinasyonu sonucunda ortaya çıkacak etkinin seviyesini tespit edebilirsiniz. Bir sayfa üzerinde yer alan bir bileşenin değiştirilmesi sonucunda başka bir bileşen değiştirildiğinde tüm etkiler aynı olur mu? Bu sorunun cevabını çok değişkenli testlerle verebilirsiniz. Bazı durumlarda iki yönlü testlerin cevap veremeyeceği sorulara çok değişkenli testlerle cevap bulabilirsiniz. Çok değişkenli testlerle bir sayfa üzerinde yer alan bileşenlerin o sayfaya etkisini en isabetli biçimde tespit edebilirsiniz.

Çok Değişkenli Testlerin Kısıtlamaları

Çok değişkenli test gerçekleştirebilmek için iki yönlü test gerçekleştirme konusunda ihtiyaç duyulan trafik ve dönüşüm miktarlarından daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Her değişken için en az 100 dönüşümün olması gerekir. Bu durumda 3 farklı bileşenin 3 farklı biçimini denemek istediğiniz zaman ihtiyacınız olacak toplam dönüşüm miktarı 2700 (3 x 3 x 3= 27 x 100= 2700) olacaktır.

Bahsi geçen dönüşüm rakamları satış yapan siteler için ulaşılması oldukça güç rakamlardır. Bunlar aynı zamanda ilgili sitelerin belirli bir miktar trafiğe sahip olmasını zorunlu kılmaktadır. Sonuçta dönüşüm oranınız aldığınız trafiğe göre belirlenecektir ve sitenize gelecek her ziyaretçinin dönüşüm gerçekleştirmesi söz konusu olmayacaktır.

Çok değişkenli testler çift yönlü testlerden daha karmaşık yapıya ve içerisinde daha fazla ögeye sahip olacağı için hata yapılma ve yanlış analiz gerçekleştirilme payı çok daha fazladır. Bu nedenle yapılan testleri tekrar tekrar kontrol etmek gerekebilir. Bu da oldukça zaman alıcı bir durumdur.

Çok Değişkenli Testler Ne Zaman Gerçekleştirilmelidir?

Çok değişkenli testler bir sayfada yer alan ufak bileşenleri test etmek amacıyla gerçekleştirilir. Bir bileşenin birden fazla varyasyonunu test etmek için bu testleri gerçekleştirirsiniz. Çift yönlü testlerde ise sayfanın tamamının test edilmesi söz konusudur. Bu nedenle çok değişkenli testler bir tür başlangıç noktası olarak kabul edilmemektedir.

Çok değişkenli test gerçekleştirmeden önce ise mutlaka dikkat etmeniz gereken belirli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta yeteri kadar trafiğe ve dönüşüme sahip olup olmadığınızdır. Test edilecek bileşenlerin miktarı çok fazla olacağı için trafik ve dönüşüm konusunda ilgili sayfanın uygun durumda olması gerekmektedir. Bununla birlikte ne kadar trafik ve dönüşüme sahip olduğunuzu belirleyebilmek için gerekli testleri ve analizleri gerçekleştirmeniz olmalısınız.

Atacağınız bir sonraki adım ise test gerçekleştirilecek sayfa için yapacağınız değişikliklerin neler olacağını belirlemektir. Bunu yapabilmek için öncelikli olarak sayfanın hedefini ortaya koymanız gerekir. Sayfaya gelen ziyaretçilerin ne tür bir eylem gerçekleştirmesini istiyorsunuz? Bu soruya en uygun cevabı vermelisiniz. Belirlediğiniz hedefleri yerine getirmeyen ziyaretçiler hakkında neler düşündüğünüzü bir kenara not etmelisiniz. Kendinizi eleştirerek, verilere bakarak ve kullanıcı davranışlarını kontrol ederek tüm bunlara cevap bulabilirsiniz.

Test gerçekleştirmek istediğiniz sayfanın hedefini belirledikten sonra ise bu sayfada düşük dönüşüme neden olan etkenin ne olduğunu belirlemeniz gerekecektir. Düşünmeniz gereken durum, hangi değişikliği yaptığınız zaman ziyaretçilerin belirlemiş olduğunuz hedefe bir adım daha yaklaşmış olacağıdır. Dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyen unsuru bulabilmek için çok fazla değişkeni düşünmeniz gerekecektir.

Trafiğiniz ve dönüşüm oranlarınız yeteri kadar iyiyse, sayfaya gelen ziyaretçileri dönüşümden alıkoyan etkenleri belirlediyseniz, artık yapmanız gereken hipotezleri oluşturmaktır. Yapacağınız değişlikleri ve değişiklikler sonucunda gerçekleşmesini istediğiniz durumları not etmelisiniz. Örneğin, bilgi alma formunu kısa tuttuğunuz zaman daha fazla bilgi talebinin size ulaşması ideal bir örnektir.

Oluşturacağınız hipotezler oldukça önemlidir. Çok fazla değişken söz konusu olacağı için hipotezleri bir kalıba oturtmak rastgele değişken eklenmemesi konusunda size yardımcı olur. Belirlediğiniz tüm değişkenler için hipotez oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

Çok Değişkenli Testler mi? Çift Yönlü Testler mi?

Oluşturmuş olduğunuz hipotezler bir sayfanın yapısını ve düzenini önemli ölçüde değiştirmenize neden olacaksa çift yönlü testler gerçekleştirmelisiniz. Çünkü çift yönlü testler bir sayfada yapılacak değişiklikler konusunda size çok daha iyi fikir verecektir.

Oluşturmuş olduğunuz hipotezler bir sayfada yapılacak ufak değişikler ile alakalıysa bu durumda çok değişkenli testler gerçekleştirmelisiniz. Ancak testi gerçekleştirmeden önce mutlaka ilgili sayfanın test koşullarını karşıladığından emin olmalısınız.

Çok değişkenli test gerçekleştirme kolay bir iş değildir. Birçok farklı unsuru bir arada düşünmek zorundasınızdır. Bununla birlikte ne yaptığınızı iyi bilmelisiniz. Ne yaptığınız konusunda bir fikriniz yoksa çok değişkenli testler gerçekleştirmek size bir şey kazandırmayacaktır.

Çok değişkenli teste örnek vermek gerekilirse aşağıdaki görseli dikkate alabilirsiniz;

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba