fbpx
SEOTeknik SEO

Adım Adım Teknik SEO Rehberi

Teknik SEO genelde bir site için SEO çalışması yapılmadan hemen önce gerçekleştirilir. Teknik SEO önemlidir çünkü çalışmalarda ilerleyeceğiniz yolu göstermektedir.

Bu yazıda her SEO uzmanının bir teknik SEO denetimi gerçekleştirirken dikkat etmesi gereken ögelere yer verilmiştir. Her öge için detaylı açıklama yapılarak ögelerin neden önemli olduğu ve nasıl kontrol edileceği belirtilmiştir. Bu yazının amacı bir SEO denetimi sırasında atmanız gereken tüm adımları size gösterebilmektedir.

Bu denetimlerin amacı problemleri çözmek değil tespit etmektir. Problemlerin çözülmesini istiyorsanız ilk yapmanız gereken hızlı bir biçimde site geliştiricisi ile irtibat kurmak ve problemlerin çözülmesini sağlamaktır. Bu rehberde herhangi bir şekilde anahtar kelime araştırması, rekabet analizine ve link profil analizine yer verilmemiştir. Bu rehberde odaklanılan nokta sitenin teknik performansıdır.

İçindekiler

Gerekli Araçlar (Ücretsiz)

 • Screaming Frog SEO Spider
 • Google Analytics
 • Google Search Console
 • Google Sheets or Microsoft Excel
 • Google Page Speed Insights
 • Pingdom
 • GTMetrix
 • HTML Site Haritası Oluşturucu
 • XML Site Haritası Oluşturucu
 • Video XML Site Haritası Oluşturucu
 • Görsel XML Site Haritası Oluşturucu
 • NoFollow Tarayıcı Uzantısı

Tavsiye Edilen Araçlar (Ücretli)

 • Majestic SEO
 • SEM Rush
 • Ahrefs
 • Deep Crawl
 • Moz

Bulunabilirlik sitenize ait bilgilerin arama motorları ve ziyaretçiler tarafından ne kadar kolay bulunduğuyla ilgilidir. Bu bölümde site içeriğinin arama motoru botları ve site kullanıcıları açısından erişilebilirlik durumları kontrol edilmektedir.

#Dizin Durumu

Dizine eklenme nedir?

Sayfalarınızın arama motorları tarafından dizine eklenmesi durumudur.

Dizine eklenme neden önemlidir?

Arama motoru algoritması içerik açısından zengin olan siteleri ön plana çıkartmaktadır. Rekabetçi bir alanda yer alıyorsanız bu durumda sitenizde standart 5 sayfanın yer alması varlık gösterebilmek için ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır.

Sitenizde çok fazla içerik varsa bu durumda onların Google tarafından fark edilmesini sağlamalısınız. Sitenizin dizine eklenme oranı oldukça düşükse bu belirli problemler yaşadığınızın göstergesidir. Dahili link problemleri, sayfalarınızda yer alan taramayı engelleyen kodlar, düşük alan adı otoritesi veya buna benzer problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sitenizin dizin oranını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. İlk olarak Google’a gitmeli ve site:siteadi.com şeklinde arama yapmalısınız. Google sitenize ait dizine eklenmiş olan sayfa sayısını bu şekilde gösterecektir.
 2. Google Search Console hesabınıza giderek dizine eklenen sayfa miktarının ne olduğunu görebilirsiniz.

#Sunucu Çalışma Zamanı

Sunucu çalışma zamanı nedir?

Sitenizin aktif kalabilmesi için sunucunuzun her zaman açık kalması gerekmektedir. Sunucu çalışma zamanı sitenizi aktif tutan sunucunun açık kalma süresidir. Sunucunuzun kapalı kalma süresi olabildiğince düşük olmalıdır.

Sunucu çalışma zamanı neden önemlidir?

Sitenizin hızı ve kararlılığı arama motorları için oldukça değerlidir. Bu nitelikler ne kadar iyi olursa sitenizin düzenli ve uygun bir biçimde dizine eklenme süreci bir o kadar kolaylaşır.

Siteniz çok ciddi sunucu problemleri yaşarsa ve siteniz sürekli kapalı kalırsa sitenizin kullanıcılara sunmuş olduğu deneyim bir o kadar kötü olacak ve kullanıcılar sitenizden uzaklaşacaklardır.

Sitenizin çalışma zamanını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Pingdom aracını kullanarak ücretsiz bir kontrol gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Sitenizde sürekli var olan bir problem varsa Pingdom size ücretli bir biçimde hizmet sunabilmektedir. Bu ücretli hizmetten yararlanarak sitenizi gerçek zamanlı olarak daima kontrol edebilirsiniz.
 3. Çok daha geniş bir siteye sahipseniz bu durumda sitenizi her an kontrol etmeniz gerekmektedir. Sitenizin çalışma süresinin her zaman sağlıklı düzeyde olmasını sağlamalısınız. Gerekirse kullandığınız sunucuyu yükseltmeyi düşünmelisiniz.

#Robots.txt Kontrolü

Robots.txt dosyası nedir?

Bu dosya sitenize erişim sağlayan arama motorlarına kılavuzluk etmektedir.

Robots.txt dosyası neden önemlidir?

Sitenize genel botların sitenizde hangi kısımlara erişip erişemeyeceğini bu dosya sayesinde kontrol edebilirsiniz. Arama motorları için tarama direktifleri girerek botların sitenizi taramalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Robots.txt dosyasını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. siteadi.com/robots.txt adresine giderek sitenizin robots.txt dosyasını kontrol edebilirsiniz.
 2. İlk yönteme ek olarak Google Search Console’a giderek Tarama kısmından robots.txt test aracını kullanabilirsiniz.

#Meta Robot Etiketlerinin Kullanılması

Meta robot etiketleri nedir?

Bu HTML etiketi sitenizin <head> kodlarının arasına eklenir. Genelde sayfalar için kullanılır ve bir sayfanın arama motorları botları tarafından nasıl ele alınacağını göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, <meta name=”robots” content=”noindex”> etiketi arama motorlarına ilgili sayfayı dizine eklememe talimatı vermektedir.

Noindex etiketi ile nofollow etiketini birbirine karıştırmamalısınız. Bir “nofollow” etiketi sayfada yer alan tüm linklere “nofollow” niteliği eklemektedir. Sadece bir linkle nofollow niteliği eklemek istiyorsanız rel=”nofollow” niteliğini kullanmanız gerekmektedir.

Meta robot etiketleri neden önemlidir?

Dikkatsiz geliştiriciler yanlışlıkla sayfalara “noindex” direktifleri ekleyerek sayfaların dizinde problem yaşamalarına enden olabilmektedirler. Bu durumda sitenizin dizin oranı oldukça düşük olacaktır. Sitenizde birbirine benzer kopya içerikler yer alıyorsa bu durumda bunlardan birisine “noindex” etiketi ekleyerek kopya içerik problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Belirli sayfalarda yer alan linklere “nofollow” etiketi eklemeyi düşünebilirsiniz. Arama motorları tarayıcıları linklerden yararlanarak siteden siteye geçiş yapabilmektedirler. Sitenizde yer alan en güçlü sayfalardan diğer sayfalara değer gönderimi yapmamak için bu linklere nofollow niteliği ekleyebilirsiniz.

Sitenizin meta robot etiketlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. SEO Frog SEO Spider aracını açmalı ve sitenizin URL adresini buraya yerleştirmelisiniz.
 2. “Internal” sekmesinin altında biraz aşağı indiğiniz zaman bu kısımdaki değerleri görmeyi başarabilirsiniz.
 3. Bu kısımdaki “Meta Robots 1” ve “Meta Robots 2” değerleri sitenizin meta robot etiketleri konusunda bilgi edinmenizi sağlayacaktır.
 4. Bu iki sütunda yer alan bilgiler sitenizin arama motorlarına verdikleri direktifleri görmenizi sağlayacaktır.

#İstemci Tabanlı 40x Hataları

40x hataları nedir?

40x hataları “kötü istek” hataları anlamına gelmektedir. Sitenizin sunucusuna gidecek olan erişim taleplerinde hata oluşması durumunda bu koda sahip hatalar ortaya çıkmaktadır. İstemci tabanlı olan çok farklı hata bulunmaktadır. 401, 403 ve 404 bu hatalardan bazılarıdır ama en bilineni 404 hatasıdır. Bu hata sitenize gelen trafik artık var olmayan bir sayfaya gittiği zaman ortaya çıkmaktadır.

40x hataları neden önemlidir?

Ziyaretçiler sitenize doğru bir biçimde erişemedikleri zaman bu siteniz için kötü bir şeydir. 40x hataları bu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Üstelik bu hatalar SEO çalışmalarında takip edilecek en iyi yöntemleri dahi başarısız kılabilecektir. Sayfaları silerken veya bir yere taşırken doğru adımları atmalı ve kullanıcı deneyimini ön plana çıkartmalısınız.

Bir sayfaya link geliyorsa bu durumda ilgili sayfanın 40x hatası vermemesine özen göstermelisiniz. Bu sayfayı uygun bir biçimde 301 yönlendirmesiyle farklı bir sayfaya yönlendirmelisiniz. 301 yönlendirmesi yaparken yönlenen sayfa ile yönlendirilen sayfanın birbiriyle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz.

Sitenizde yer alan 40x hatalarını nasıl kontrol edersiniz?

 1. Google Search Console hesabınıza giriş yapın.
 2. Tarama kısmından Tarama Hataları kısmına geçiş yapın.
 3. Sitenizde 40x hatası varsa onları burada bulabilirsiniz.
 4. Burada yer alan URL adreslerini mutlaka 301 yönlendirmesiyle uygun sayfalara yönlendirmeyi düşünmelisiniz.

#İstemci Tabanlı 50x Hataları

50x hatası nedir?

Bir sayfanın sunucu tarafında yaşanan problem doğrultusunda okunmaması durumunda karşılaşılan hatalardır. 50x hataları çok çeşitli olabilmektedir ama hepsi sitenin bulunduğu sunucuda bir problem yer aldığına işaret etmektedir.

50x hataları neden önemlidir?

Bu hatalarda yer alabilecek çok ciddi hatalar sitenize ait sunucunun ihtiyacı karşılayamadığını gösterecektir. Bu durumda siteniz kullanıcıların erişimine kapalı olacağından kullanıcı deneyimi olumsuz yönde etkilenecektir.

Sitenizde yer alan 50x hatalarını nasıl kontrol edersiniz?

 1. Google Search Console hesabınıza giriş yapın.
 2. Tara kısmından Tarama Hataları kısmına ve Diğer sekmesine göz atın.
 3. Sitenizde 50x hatası varsa onları burada bulabilirsiniz.

#HTML Site Haritası Kontrolü

HTML site haritası nedir?

Bir XML dosyasında değil sitenin sayfasında yer alan bir site haritasıdır.

HTML site haritası neden önemlidir?

HTML site haritaları sitenizi ziyaret eden kullanıcılara site içerisinde kolay gezinti imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak HTML site haritaları sitenizin en derinlerinde yer alan sayfalara dahi geçişleri ve erişimi mümkün kılabilmektedir.

Sitenizde bir HTML site haritası olup olmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Sitenizde sitenizin tüm sayfalarına link veren bir sayfaya sahip misiniz? Eğer sahipseniz bu durumda sitenizde bir HTML site haritası var demektir. Gerek duyulması durumunda bir HTML site haritası oluşturucusu kullanarak bu site haritasını oluşturabilirsiniz.

#XML Site Haritası Kontrolü

XML site haritası nedir?

Arama motorlarının sitenizi daha kolay taramasını ve anlamasını sağlayan bir XML dosyasıdır.

XML site haritası neden önemlidir?

XML site haritası sitenizin dizine eklenme durumunu güçlendirmektedir. Bu dosyada bir tarama bütçesi belirleme fırsatını elde edersiniz. Sitenizde yer alan en önemli sayfalara öncelik tanıyabilirsiniz. Bu özellikle 10.000 üzerinde sayfaya sahip olan siteler için önemlidir. Çünkü bu siteler için arama motorlarının tarama süresi oldukça önemlidir.

XML site haritası sitenizi kopya içeriklere karşı korumaktadır. Bir sayfanın dizine eklenmiş olması ve site haritasında yer alması onun size ait olduğunun göstergesidir.

Sitenizde bir XML site haritası olup olmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. siteadi.com/sitemap.xml adresini kontrol edin. Burada listelenmiş bir dosya var mı?
 2. Google Search Console hesabınızı ziyaret edin ve Tarama sekmesinden Site Haritaları kısmına geçiş yapın.
 3. Burada sitenizin site haritasını görebilir veya yeni bir site haritası gönderebilirsiniz.
 4. WordPress kullanıyorsanız site haritası oluşturma işini eklenti yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. WordPress kullanmıyorsanız çeşitli XML site haritası oluşturucusu araçlarından birini kullanarak siteniz için gerekli olan XML site haritasını oluşturabilirsiniz.

#Video XML Site Haritası Kontrolü

Video XML site haritası nedir?

Bir video site haritası arama motorlarına sitenizin video içeriklerini hızlı bir biçimde tespit etmesini sağlayıp video aramaları için dizine ekleme olanağı sunmaktadır.

Video XML site haritası neden önemlidir?

Sitenizde video içeriği oluşturuyorsanız bu durumda bir video site haritası Google Videolar kısmında sıralama elde etmenizi sağlayacaktır. Videolar için organik trafik değerlerinizi yükseltmek istiyorsanız bundan faydalanabilirsiniz.

Sitenizde bir video XML site haritası olup olmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. siteadi.com/sitemap_video.xml adresini kontrol edin. Burada listelenmiş bir dosya var mı?
 2. Google Search Console hesabınızı ziyaret edin ve Tarama sekmesinden Site Haritaları kısmına geçiş yapın.
 3. Burada bir video XML site haritasına sahip değilseniz çeşitli araçlardan faydalanarak bunu kolayca oluşturabilirsiniz.
 4. Bir video XML site haritası oluşturduktan sonra onu Google Search Console hesabınıza göndermeyi unutmamalısınız.

#Görsel XML Site Haritası Kontrolü

Görsel XML site haritası nedir?

Bir görsel site haritası arama motorlarına sitenizin görsel içeriklerini hızlı bir biçimde tespit etmesini sağlayıp görsel aramaları için dizine ekleme olanağı sunmaktadır.

Görsel XML site haritası neden önemlidir?

İnsanlar yaptıkları çeşitli sorgularda organik aramaları göz ardı ederek doğrudan görsel sonuçlara bakabilmektedir. Sitenize ait görsellerin görsel tabanlı aramalar ön plana çıkmasını sağlayarak organik trafik değerlerinizin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Sitenizde bir görsel XML site haritası olup olmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. siteadi.com/sitemap_image.xml adresini kontrol edin. Burada listelenmiş bir dosya var mı?
 2. Google Search Console hesabınızı ziyaret edin ve Tarama sekmesinden Site Haritaları kısmına geçiş yapın.
 3. Burada bir görsel XML site haritasına sahip değilseniz çeşitli araçlardan faydalanarak bunu kolayca oluşturabilirsiniz.
 4. Bir görsel XML site haritası oluşturduktan sonra onu Google Search Console hesabınıza göndermeyi unutmamalısınız.

#Sayfalandırma Kullanımı

Sayfalandırma nedir?

Sayfalandırma “rel=prev” ve “rel=next” nitelikleri kullanılarak yapılmakta ve birden fazla sayfa arasındaki geçişleri kolaylaştırmaktadır. Birbirine bu niteliklerle bağlı olan sayfaların her birisi tek bir sayfa olarak görülmelidir.

Örneğin, siteadi.com/blog kısmında yer alan blog adresiniz siteadi.com/blog/2 gibi birden fazla sayfaya sahip olabilecektir. Blog adresinizde ne kadar fazla içerik oluşturursanız blog adresiniz bir o kadar fazla sayfaya sahip olacaktır.

Bu durumu arama motorlarına bildirebilmek için “Sonraki sayfa” ve “Önceki sayfa” işlevini gören linklerin kullanılması gerekmektedir.

Önerim alt sayfaların arama motorları tarafından indekslenmesini de engellemeniz yönünde olacaktır. Bu tür sayfaları Yoast ve All in SEO Pack aracılığıyla indeksletmeyebilirsiniz.

Bu yaklaşım aynı zamanda birden fazla ürün sayfasına ve uzun kılavuzlara sahip olan e-ticaret siteleri için de geçerli bir yaklaşımdır. Sayfaların birkaç parçaya bölündüğü her koşulda bu nitelikleri kullanabilirsiniz.

Sayfalandırma neden önemlidir?

Bu etiketler sitenizde oluşacak kopya içerik ve düşük dizin oranı problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

#Özel 404 Sayfalarının Kontrolü

404 sayfası nedir?

404 sayfaları kullanıcılara ve arama motorlarına sitede yer alan ilgi sayfanın siteden kaldırıldığını bildirmektedir.

404 sayfaları neden önemlidir?

Sitenizde bazen belirli içerikleri silmek isteyebilirsiniz. Arama motorlarından trafik alan veya çeşitli yerlerde linklere sahip olan sayfalarınızı silmeniz durumunda bu sayfalar kullanıcılara ve arama motorlarına 404 hatası vereceklerdir. Bu durumda özel bir 404 sayfası oluşturarak kullanıcılara sayfanın kaldırıldığını bildirmelisiniz.

Sitenizde özel bir 404 sayfası olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 • Sitenize siteadi.com/bilinmeyensayfaolabilir şeklinde ilgisiz alakasız bir şekilde girmeye çalışmanız durumunda özel bir 404 sayfasına sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

#Alt Alan Adı Kontrolü

Alt alan adı nedir?

Alt alan adları ana alan adından çıkmış olan çeşitli uzantılar olarak bilinmektedirler. Örneğin, içerik sunmak için blog.siteadi.com adresini kullanabilirsiniz. Test işlemleri için test.siteadi.com adresini kullanabilirsiniz. Gizli sayfalar için ozel.siteadi.com adresini kullanabilirsiniz.

Alt alan adları neden önemlidir?

Alt alan adları SEO çalışmalarınızda mutlaka yer alması gereken etkenlerdir. Yukarıdaki örnekleri düşünürseniz blog.siteadi.com adresiniz mutlaka dizine eklenmeli ama test.siteadi.com adresiniz dizine eklenmemelidir. Bunlara yönelik arama motoru tarama direktiflerini uygun şekilde robots.txt dosyanıza eklemelisiniz.

Sitenizde alt alan adı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bunun için sitenizin sunucusunda yer alan dosyalara göz atabilir veya çeşitli ufak araçlardan faydalanarak sitenizde alt alan adı kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz.

Arama motorlarının sitenizi düzgün bir biçimde sıralamaya sokabilmeleri için sitenizin mimarisi oldukça önemlidir. Bu kısımda site mimarisinin doğru olabilmesi için ihtiyaç duyulan nitelikler konusunda bilgi edinebileceksiniz.

#İçerik Haritaları Kontrolü

İçerik haritası nedir?

İçerik haritası bir izdir. Kullanıcının site içerisinde yön almasını sağlayabilecek ikinci bir gezinti ögesidir. İçerik haritasını kullanarak kullanıcıların sitenizde çok daha kolay bir biçimde gezinmesini sağlayabilirsiniz.

İçerik haritası neden önemlidir?

Arama motorları sitelerdeki sayfaları linkler aracılığıyla incelemektedir. İçerik haritaları sayfalarınızı hiyerarşi bakımından güçlendirir ve arama motorlarının site içerisinde çok daha kolay bir biçimde gezinmesini sağlamaktadır.

İçerik haritaları benzer şekilde kullanıcılara da yardımcı olabilmektedir. Özellikle e-ticaret sitelerinde ürün kategorileri oldukça derin bir noktada yer alıyorsa içerik haritaları bu derin noktaların erişilebilir olmasını sağlayacaktır.

Siteniz içerik açısından oldukça yoğun bir siteyse kullanıcılar sitenizde kolayca kaybolabilecektir. İçerik haritaları kullanıcılara bulundukları yeri tespit edebilme konusunda kolaylık sağladığı için kullanıcılar ana gezinti ögelerine geri dönmek durumunda kalmayacaklardır.

İçerik haritaları az miktarda sayfaya sahip olan siteler için gerekli olmasa bile e-ticaret siteleri için büyük bir öneme sahiptir.

Sitenizin içerik haritalarını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizde içerik haritaları etkin durumdaysa onları ana menünün hemen altında içeriğin başladığı noktanın üstünde bulunabilirsiniz.
 2. Her sitenin içerik haritalarına ihtiyacı yoktur ancak içerik açısından yoğun olan siteler ve e-ticaret siteleri mutlaka içerik haritasına sahip olmalıdırlar.

#Üst Seviye Gezinti Analizi

Üst seviye gezinti nedir?

Üst seviye gezinti sitenizin ana menüsü ve ana gezinti ögelerini kapsamaktadır.

Üst seviye gezinti neden önemlidir?

Üst seviye gezinti ögeleri arama dizini ve genel kullanıcı deneyimi için oldukça fazla etkiye sahiptirler. Kullanıcılar mantıksal, kullanımı kolay menülerle karşılaşmak istemektedirler. Bu menüler onları site içerisinde ulaşmak istedikleri noktalara ulaştırmaktadırlar.

Arama motorları benzer ihtiyaca sahiptirler. En iyi sayfalarınızın mutlaka üst seviye gezinti ögeleri kısmında yer alması gerekmektedir. Sitenizde yer alacak olan içerik miktarına göre durumun değişiklik gösterebileceğini unutmamalısınız.

Üst seviye gezinti ögelerini nasıl analiz edebilirsiniz?

 1. Hedef sayfalarınıza üst seviye gezinti ögelerinden link verilmiş mi?
 2. Üst seviye gezinti ögeleri üzerinde kullanılan linkler SEO açısından optimize edilmiş mi?
 3. Üst seviye gezinti ögeleri kullanıcıların aradıklarını minimal bir yaklaşımla bulabilmelerini sağlamakta mıdır?
 4. Üst seviye gezinti ögeleri mutlaka JS ile değil HMTL ile kodlanmış olmalıdır.

Alt kısım neden önemlidir?

Sitenizde yer alan tüm sayfalara üst seviye gezinti ögelerinden link veremezsiniz. Alt kısım ana sayfanın sahip olduğu değerleri sitenin diğer sayfalarına aktarabilmek açısından son derece değerlidir.

Sitenizin alt kısmını nasıl analiz edebilirsiniz?

 1. Alt kısım sitenizin hedeflerine, nişine ve sayfa derinliklerine göre değişik şekillerde yapılandırılmaktadır.
 2. Genel olarak belirtmek gerekirse alt kısımda sitenizin önemli sayfalarına link vermeyi düşünmelisiniz.
 3. Google’ın son güncellemeleri sitenizin kalitesi kadar site içeriklerinin derinliğine de göz atmaktadır. Alt kısımda kullanacağınız linklerle bu derinlik ihtiyacına hitap edebilirsiniz.
 4. Sıkça sorulan sorular, konum sayfaları, gizlilik politikası sayfası, kariyer sayfası, HTML site haritası ve diğer sayfalar arama motorlarının ilk olarak baktıkları sayfalardır. Bu sayfalar arama motorları tarafından sitenizin kalitesini belirlemek için değerlendirmeye alınmaktadır.
 5. Bu sayfaların arama motorları tarafından taranmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bu nedenle alt kısımda ilgili linkleri kullanarak arama motorlarının sitenizin en önemli kısımlarını hızlı bir biçimde tespit edebilmelerine yardımcı olmayı deneyebilirsiniz.

#Site Derinliği Kontrolü

Site derinliği nedir?

Site derinliği başlangıç URL’sinden itibaren sayfalarınıza ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan tıklama miktarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Site derinliği neden önemlidir?

Arama motorları ve kullanıcılar sitenizde yer alan içeriklere ulaşabilmek için onlarca tıklama yapmak zorunda kalmamalıdırlar. SEO açısından en önemli genel yöntemlere göz atacak olursanız sitenizde yer alan içeriklere en fazla 4 tıklamada ulaşılabilmesini sağlamalısınız.

Sitenizin hedef sayfalarına üst seviye gezinti ögelerinden, alt kısımdan veya diğer önemli gezinti ögelerinden birkaç tıklamayla erişim sağlanmalıdır.

Site derinliğini nasıl analiz edebilirsiniz?

 1. Screaming Frog aracından faydalanarak sitenizi taratarak sonuçları incelemelisiniz..
 2. İnceleme sırasında “Site Structure” sekmesine göz atmalısınız.
 3. Bu kısımda sitenizde kaç sayfa yer aldığını ve başlangıç URL’si üzerinden tüm sayfalara erişim konusunda kaç tıklamaya ihtiyaç duyduğunuzu öğrenebilirsiniz.
 4. Hangi sayfalara 3 tıklamayla erişebildiğini bulmalı ve onların ön plana çıkmasını sağlayan farklı yollar keşfederek kullanıcıların ve arama motorlarının onlara daha kolay erişebilmelerini sağlamalısınız.
 5. URL Analizi

Bu kısımda en uygun optimizasyonun gerçekleştirilmesi için sitenizin URL’lerini incelemeniz gerekmektedir. Bu analizleri gerçekleştirebilmek için Screaming Frog SEO aracından faydalanmanız gerekmektedir.

#URL Sınırlayıcı Kontrolü

URL’de yer alan kısa çizgiler nedir?

URL yapınızda kısa çizgiler yani “-” kullanmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken durum “-” yani tire işaretine bağlı kalmaktadır. Eğer sitenizin URL yapısında “_” yani alt tire veya “,” yani virgül kullanırsanız büyük problem yaşarsınız.

Kısa çizgiler neden önemlidir?

URL’lerde _ veya , kullanmak arama motorlarının bu URL dizilerini yanlış okumalarına neden olacaktır. Arama motorları – işaretini boşluk olarak yorumlamaktadır. Bu işaretleri kullanarak site içeriklerinin çok daha kolay bir biçimde okunmasını sağlayabilirsiniz.

Siteniz URL’lerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Screaming Frog kullanarak sitenizin tarama işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 2. Üst kısım sekmesinde URL kısmını bulmalı ve buraya girmelisiniz.
 3. URL kısmında arama kutucuğuna “_” yazarak arama işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 4. Alt tire yer alan sonuçları görüntülemek için yaptığınız aramaları inceleyerek alt tire yer alan URL’leri düzeltmeye çalışmalısınız.

#URL Kolaylığı

URL kolaylığı nedir?

Sitenize ait URL’lerin net, kısa, hatırlanabilir ve paylaşılabilir olması gerekmektedir.

URL kolaylığı neden önemlidir?

Kullanıcı deneyimi sinyalleri özellikle arama motoru sonuç sayfası tıklanma oranları oldukça önemli bir sıralama faktörüdür. Kısa, net ve okunabilir URL’ler kullanıcı dost olmayan URL’lere göre arama motoru sonuç sayfasından daha fazla tıklama elde edilmesini sağlamaktadır.

Sitenizin URL’lerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Screaming Frog kullanarak sitenizin tarama işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 2. Üst kısım sekmesinde URL kısmını bulmalı ve buraya girmelisiniz.
 3. Burada yer alan verileri Excel dosyasına aktarmalı ve daha sonra analiz etmelisiniz.
 4. Bazı durumlarda kullandığınız içerik yönetim sistemi URL’lerin kullanıcı dostu olmamasına neden olabilmektedir. URL’leri düzeltme konusunda içerik yönetim sistemi gerekli kolaylığı sağlıyorsa bunu fırsata çevirmeli ve URL’leri kullanıcı dostu yapmalısınız.
 5. URL’lerde değişiklik yaptıktan sonra eski olanı yeni olana 301 yönlendirmesiyle yönlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

#Tam ve İlgili URL Karşılaştırması

Tam ve ilgili URL Nedir?

İlgili URL’ler geliştiriciler tarafından oluşturulmuş olan ve site içerisindeki dahili linklerin daha kısa olmasını sağlayan bir yaklaşımdır. Bunlar URL’lerin tamamını kaplamazlar ancak hedef sayfaya doğru link taşırlar. Tam URL’ler ise URL’nin tamamını içererek dahili bir sayfayı diğer bir sayfaya yönlendirmektedirler.

Bu URL yaklaşımları neden önemlidir?

İlgili URL’ler sayfa yüklenme süresi için önemli olduğu kadar HTML kodlaması gerçekleştiren geliştiricilerin işini kolaylaştırmaları açısından da önemlidir. Tam URL’ler SEO için değerlidir çünkü URL’nin tamamını içermektedirler. Bu yaklaşım özellikle SEO açısından son derece önemlidir.

Sitenizin URL’lerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizin herhangi bir sayfasında sağ tıklayarak “sayfa kaynağını görüntüle” demelisiniz.
 2. Burada herhangi bir dahili linki bulmalısınız.
 3. Buradaki link <a href = “https://siteadi.com/link/”>çapa metni</a> şeklinde ise bu bir tam URL’dir.

SEO denetimi kısmında en çok vakit harcayacağınız alan burasıdır. Bu kısımda sitenizde yer alan sayfaların problemlerini tek tek tespit edebilirsiniz.

Meta “Hreflang” Kontrolü

Meta “hreflang” nedir?

Bir sayfada kullanılan dili Google’a bildiren bir sinyaldir.

Meta “hreflang” neden önemlidir?

Sitenizde yer alan içerikler birbirinden farklı dillerde oluyorsa bu durumda uygun dil meta etiketini kullanarak bunu arama motorlarına bildirmelisiniz. Bu sayede site içeriğinin doğru dili kullanan kişiler tarafından bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motoru sonuçları kullanıcının konumuna göre olacaktır. Örnek vermek gerekirse hreflang=fr etiketi kullanılmış olan sayfalar Fransızca konuşan ülkelere hitap edecektir.

Sitenizdeki meta “hreflang” etiketini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizdeki herhangi bir sayfaya giderek “sayfa kaynağını görüntüle” demelisiniz.
 2. HTML içerisinde reflang biçimlendirmesini bulmaya çalışmalısınız. Örneğin, <link rel=”alternate” href=”siteadi.com” hreflang=”fr-fr” /> şeklindeki kısım sitenizdeki hreflang meta etiketini temsil etmektedir.

#Yazarlık Biçimlendirmesi

Yazarlık biçimlendirmesi nedir?

Arama motoru sonuçlarında içeriği yazan yazarla ilgili zengin snippet gösterilmesini sağlamaktadır. Sayfa ve yazıların kimin tarafından yazıldığı belli olduğu için aynı zamanda bir dijital imza görevi görmektedir.

Yazarlık biçimlendirmesi neden önemlidir?

Her ne kadar Google yazarlık biçimlendirmesini artık kullanmıyor olsa bile gelecekte bunu tekrar kullanmaya başlayabilecektir.

Sitenizdeki yazarlık biçimlendirmesini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Google Yapılandırılmış Veri Test aracını kullanarak sitenizde gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.

#Yayıncı Biçimlendirmesi

Yayıncı biçimlendirmesi nedir?

Bu biçimlendirme ilgili siteyi bir yayıncıya bağlamaktadır. Her ne kadar yazarlık biçimlendirmesi ile benzerlik gösterse bile yayıncı biçimlendirmesi firmalar, yazarlık biçimlendirmesi ise bireyler için kullanılmaktadır.

Yayıncı biçimlendirmesi tıpkı yazarlık biçimlendirmesinin sunduğu gibi arama motoru sonuç sayfasında zengin snippet yardımıyla yayıncının bilgisine yer verebilmektedir. Tüm bilgiler firmanın Google Plus sayfasından elde edilmektedir.

Yayıncı biçimlendirmesi neden önemlidir?

Aramayı yapan kişiler firmanızın adı, logosu, adresi, resmi ve yorumlarını görebilecek olduğundan yayıncı biçimlendirmesi markalaşma için önemlidir.

Sitenizdeki yayıncı biçimlendirmesini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizin Google Plus sayfasıyla bağlantılı olduğundan emin olmalısınız.
 2. Sitenizin kodlarında <head> kısmında <link rel=”publisher” href=”page url”> kodunu bulmaya çalışmalısınız.

#Sayfa Kaynağı Meta Etiketi

Sayfa kaynağı meta etiketi nedir?

Sitenize ait bir sayfanın veya sitenin arama motoru sonuç sayfasında arama motorları tarafından gösterilen bilgileridir. Oluşturduğunuz meta açıklamalar 156 karakterin üzerinde olmamalıdır. Daha fazla olursa Google bunları kırpmaktadır.

Sayfalarınızda tüm meta etiketler yer almalıdır. Sayfalarınızda yer alan meta etiketlerin her birisi özgün olmalıdır.

Sayfa kaynağı meta etiketleri neden önemlidir?

Bunlar önemlidir çünkü sitenizi tanımlayacak en önemli niteliklerdir. Bu nitelikler kullanıcılara içerikte ne yer aldığını anlatmaktadır. Her ne kadar bunlar doğrudan sıralama etkisine sahip olmasalar bile arama motoru sonuç sayfasındaki tıklanma oranını yükselten faktörlerden birisi olduğundan son derece önemlidirler.

Sayfa kaynağı meta etiketlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizin sayfa kaynağını görüntüleyerek <title>, <description> etiketlerini bulmaya çalışabilirsiniz.
 2. Screaming Frog tarafından oluşturulan rapora göz atabilirsiniz.

#<title> Etiketinin Kontrolü

<title> etiketi nedir?

Bu etiketin sitedeki sayfalarınızın başlıklarını belirtmektedir. Bu başlıklar hem SEO açısından elverişli olmalı hem kullanıcıları tıklamaya teşvik etmelidir. Temel anahtar kelimelerinizin burada yer alması oldukça önemlidir.

Sayfalarınızın başlığını 65 karakterin altında tutmalısınız. Bunu yapmazsanız Google başlığı kırpacaktır. Sayfalarınızda tüm başlık etiketler yer almalıdır. Sayfalarınızda yer alan başlık etiketlerin her birisi özgün olmalıdır.

<title> etiketi neden önemlidir?

Başlık etiketleri oldukça güçlü sıralama faktörleridir. Arama motoru sonuç sayfasında kullanıcının dikkatini çeken en önemli noktadır.

Sitenizin <title> etiketini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizin sayfa kaynağına göz atmalısınız.
 2. Arama motoru sonuç sayfasında site:url şeklinde arama yaparak sitenize ait sonuçların başlıklarını görüntüleyebilirsiniz.
 3. Screaming Frog aracında yaptığınız denetimi gözden geçirebilirsiniz.

#H1 Sayfa Başlıkları Kontrolü

Sayfa başlıkları nedir?

Sayfa başlıkları aynı zamanda <h1> etiketi olarak bilinirler. Bunlar genellikle sayfanın üst kısmında yer alırlar ve sayfanın başlığını gösterirler. Sayfa başlıkları başlık etiketinden farklı olabilmektedir. Her sayfa için 1 sayfa başlığı olmalıdır.

H1 sayfa başlıkları neden önemlidir?

Bu sayfa başlığı sitenize ait sayfada yer alan içerikle ilgili arama motorlarına bilgi vermektedir. Burada gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimelerine yer vermek oldukça önemlidir.

Sitenizin H1 etiketlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracında yaptığınız denetimi gözden geçirebilirsiniz.

#Yapılandırılmış Veri Biçimlendirmesi Kullanımı

Yapılandırılmış veri biçimlendirmesi nedir?

<header> etiketinde yer alan bir HTML snippet kodudur. Bu kodu arama motorlarına sayfalarınız hakkında bilgi vermektedir. Bu biçimlendirmeleri farklı formlarda kullanabilirsiniz. Bunlar sitenizin türüne ve site içeriklerinin türüne göre değişiklik gösterebilmektedirler.

Yapılandırılmış veri biçimlendirmesi neden önemlidir?

Googlebot’un sayfa içeriklerini daha kolay bir biçimde anlamasını ve sayfalarda daha kolay bir biçimde gezinmesini sağlamaktadır. Ürün yorumları için arama motoru sonuç sayfasında yıldızlı gösterimlere sahip olmak tıklanma oranını yükseltmektedir.

Sitenizde yapılandırılmış veri biçimlendirmesini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Siteniz URL adresini Google’ın Yapılandırılmış Veri Test aracına girerek gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.

#Temel İçerik Konumu Kontrolü

Temel içerik konumu nedir?

Bu konumda mevcut sayfa içeriğiyle ilgili olan çeşitli içerikler yer almaktadır.

Temel içerik konumu neden önemlidir?

Arama motorları içerikleri yukarıdan aşağıya doğru okumaktadırlar. Konusal olarak ilgili olan içeriklere üst kısımlarda yer verilmelidir. Bu sayede söz konusu sayfanın belirli bir konuyla ilgili olduğu daha net bir biçimde anlaşılabilmektedir.

Temel anahtar kelimeniz h1 etiketinde gizli anlamsal indeksleme anahtar kelimeleriniz h2, h3 etiketlerinde yer almalıdır. Bu sizin anahtar kelime doldurma çalışmalarından olabildiğince uzak durmanızı sağlayacaktır.

Sitenizde temel içerik konumunu nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizin ilgili sayfasında sağ tıklayıp “sayfa kaynağını görüntüle” kısmına göz atabilirsiniz. Burada h1, h2 ve h3 etiketlerini aramalısınız.
 2. Sitenizin ilgili sayfasında arama gerçekleştirerek anahtar kelimelerin konumuna göz atmalısınız.

#Yazım Gücü Kontrolü

Yazım gücü nedir?

Yazım gücü sitenizde yer alan içeriklerin kalitesidir. Link oluşturma çalışmalarınız açısından oluşturduğunuz içeriğin yeteri kadar kapsamlı olduğundan emin olmalısınız.

Yazım gücü neden önemlidir?

İyi yazılmış ve en uygun yöntemlerle optimize edilmiş olan içerikler arama motorlarında daha hızlı dizine eklenmekte ve daha iyi sıralamaya sahip olmaktadırlar. Zayıf içerikler, kopya içerikler ve anahtar kelimeyle doldurulmuş içerikler ise arama motorunda iyi sıralama elde edemezler.

Sitenizde yer alan içeriklerin yazım gücünü nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Site içeriklerini yazım hataları açısından gözden geçirmelisiniz.
 2. Sitenizin sayfalarında yer alan içeriklerin kaç kelimeden oluştuğunu kontrol etmelisiniz.
 3. Sitenizin sayfalarını anahtar kelime yoğunluğu açısından kontrol etmelisiniz.
 4. İçerik oluştururken farklı bir kaynaktan yararlanıyorsanız mutlaka kopya içerik kontrolü yapmalısınız. Google içerikleri kontrol ederken özgünlük durumuna oldukça dikkat etmektedir.

#Zayıf İçerikli Sayfa Kontrolü

Zayıf içerik nedir?

Sitenizde yer alan sayfalarda çok az metin varsa veya zengin medya açısından çok az öge varsa bu sayfalar zayıf içeriğe sahip demektir. Kullanıcıya herhangi bir değer katmayan sayfalar zayıf içerikli sayfa içerikli olarak nitelendirilmektedir.

Zayıf içerik neden önemlidir?

Zayıf içerik kötü kullanıcı deneyimi oluşturmakta ve sitenizin kalite skorunu aşağı çekmektedir. Zayıf içeriklerin dizine eklenmesi çok daha uzun sürmekte veya hiç dizine eklenmemektedir. Dizine eklenmiş olsalar dahi kullanıcılara çok az değer sunmakta ve kötü sıralamaya sahip olmaktadırlar.

Sitenizdeki zayıf içerikleri nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Screaming Frog aracını açın ve alan adınızı girin.
 2. Sekmeler kısmından “Word Count” seçeneğini bulun ve 300 kelimeden az sayfaları tespit edin. Bu sayfalardan iletişim ve hakkında gibi sayfaları görmezden gelin.
 3. Değeri düşük olan sayfaları dizinden çıkarmayı düşünmelisiniz.

#Görsel Konumu Kontrolü

Görsel konumu nedir?

Sayfanızda yer alan görsellerin konumudur.

Görsel konumu neden önemlidir?

Görseller arama yoluyla bulunmaktadır. Eğer birisi sitenizde yer alan görselleri bulursa aynı zamanda sitenizi bulmuş olur. Görselleri üçüncü parti bir yerde tutuyorsanız ilgili adres devre dışı kaldığında görselleri kaybedeceğinizi bilmelisiniz.

Sitenizdeki görsellerin konumunu nasıl bulursunuz?

 1. Sitenizde ilgili sayfalarda görselin üzerine gelmeniz durumunda görsellerin URL’leri tarayıcınızın sol alt kısmında gözükecektir.
 2. Çoklu kontrol gerçekleştirmek istiyorsanız Screaming Frog aracının “Images” sekmesini kullanabilirsiniz.

#Görsel Boyutu Kontrolü

Görsel boyutu nedir?

Sitenizde yer alan görsellerin kilobayt cinsinden değeridir.

Görsel boyutları neden önemlidir?

100 kilobayt üzerindeki dosyalar sayfaların açılma süresinin yavaş olmasına neden olmaktadır. Yavaş sayfa açılış süresi ise kötü kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Boyutu yüksek olan görseller sitenizin sunucusunda daha fazla yer kaplamaktadırlar.

Sitenizde yer alan görsel boyutlarını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Görselleri tek tek kontrol etmek için sağ tuş özellikler demeniz yeterlidir.
 2. Görselleri toplu halde kontrol etmek istiyorsanız Screaming Frog’un “Images” sekmesini kullanıp filtreden “Over 100 kb” seçeneğini seçmelisiniz.
 3. Herhangi bir görsel düzenleme yazılımını kullanarak görselleri sitenize yüklemeden önce onların boyutlarını düşürmelisiniz.

#Alt Etiketlerin Kontrolü

Alt metin etiketi nedir?

Alt metin etiketi görsellere uygulandığı zaman görsel yüklenme problemi yaşadığında bu metin gözükmekte ve kullanıcıya görselle ilgili bilgi vermektedir.

Alt metin etiketlerini kullanmak neden önemlidir?

Her ne kadar alt metin etiketlerinde anahtar kelimeleri kullanmak gerekli olmasa bile SEO açısından buraya uygun anahtar kelimeler eklemek faydalı olabilmektedir. Arama motorları görselleri taramakta zorluk çektikleri için alt metinler onlara görselle ilgili bilgi verebilmektedirler.

Sitenizdeki alt metin etiketlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Tek bir görselin alt metin etiketini kontrol etmek istiyorsanız görsele sağ tuş tıklamalı ve görsel bilgileri seçeneğine göz atmalısınız.
 2. Görsellerin alt metin etiketlerini toplu halde kontrol etmek istiyorsanız Screaming Frog aracında “Images” sekmesine gitmeli ve filtreden “Missing Alt Text” seçeneğini seçerek alt metin etiketlerinin bulunmadığı görselleri tespit etmelisiniz.

#Kayıp <title> Etiketi

Kayıp başlık etiketleri nedir?

Arama motorlarının sayfa başlıklarını görmelerini sağlayacak herhangi bir etiket kullanımı gerçekleştirmezseniz kayıp başlık etiketine sahip olursunuz.

Kayıp başlık etiketleri neden önemlidir?

Sayfa başlığı bir sıralama faktörüdür. Başlık etiketleri arama motorlarına sayfanız hakkında bilgi vermektedirler. Benzer şekilde başlık etiketleri kullanıcılara sayfa içeriği hakkında bilgi verebilmektedir.

Sitenizde kayıp <title> etiketi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 1. Screaming Frog aracında “Title” sekmesini kullanabilirsiniz.

#Kopya <title> Etiketi

Kopya başlık etiketleri nedir?

Sitenizde yer alan sayfaların ikisi aynı başlığa sahipse kopya başlık etiketine sahipsiniz demektir.

Kopya başlık etiketleri neden önemlidir?

Sitenizde kopya içerik veya benzer içerik varsa arama motorları bunları es geçebilecektir. Her sayfanın başlığı net ve özgün mesaj içermelidir. Eğer sitenizdeki benzer başlığa sahip yerler yine benzer içeriklere sahipse bunları birleştirerek daha otoriter bir sayfaya sahip olabilirsiniz.

Sitenizde kopya <title> etiketi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 • Screaming Frog aracını kullanarak sitenizdeki sayfa başlıklarını kontrol edebilirsiniz.

#Başlık Etiketi Uzunluğu

Optimize edilmiş başlık etiketleri nedir?

Başlık etiketinde 65 karakter veya daha azı yer alıyorsa optimize edilmiş demektir.

Karakter uzunluğu neden önemlidir?

Başlık etiketinde 65 karakterden daha fazlasını kullanmanız durumunda Google bunları kesecektir. Bu kesim sonucunda anahtar kelimelerin veya mesajların yarım çıkması söz konusu olabilecektir.

Sitenizdeki başlık etiketlerinin uzunluğunu nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracını kullanarak başlıkları analiz edebilirsiniz.

#Kayıp Meta Açıklamalar

Kayıp meta açıklamalar nedir?

Sayfalarınız için kendiniz meta açıklama yazmazsanız Google otomatik olarak bir saptama yapacak ve arama motoru sonuç sayfasında saptadığı kısmı gösterecektir.

Meta açıklamalar neden önemlidir?

Arama motorlarına sayfanız hakkında bilgi vermek istiyorsanız bu kısımdan yararlanabilirsiniz. Ancak bu kısmın en önemli yanı kullanıcıları tıklamaya teşvik edici mesajları içerebilecek olmalarıdır.

Sitenizdeki kayıp meta açıklama etiketlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracını kullanarak meta açıklamaları analiz edebilirsiniz.

#Kopya Meta Açıklamalar

Kopya meta açıklamalar nedir?

Sitenizde yer alan iki veya daha fazla sayfa aynı meta açıklamaya sahipse kopya meta açıklama kullanıyorsunuz demektir.

Kopya meta açıklamalar neden önemlidir?

Kopya meta açıklama kullanmak yerine herhangi bir meta açıklamaya yer vermemek en doğru seçenektir. Bunun dışında meta açıklamaların özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Her sayfanın meta açıklamasında aktarılan mesaj net olmalıdır.

Sitenizdeki kopya meta açıklama etiketlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Screaming Frog aracını kullanabilirsiniz.
 2. Google Search Console aracını kullanabilirsiniz.

SEO öz kaynakları sitenin gücüne ve bu gücün sayfalar arası dağılımı anlamına gelmektedir. Bu kısımda SEO öz kaynaklarının nasıl kontrol edileceğinden bahsedilmiştir.

#302 Yönlendirmeleri

302 yönlendirmesi nedir?

302 yönlendirmesi arama motorlarına bir sayfanın geçici olarak kaldırıldığını bildirmektedir.

302 yönlendirmesi neden önemlidir?

302 yönlendirmesi SEO öz kaynaklarının aktarılmasını sağlamaz. Bu yöntemle yönlendirdiğiniz sayfanın link değeri diğer sayfaya aktarılmaz. Ayrıca bu yönlendirmeyi kullanmanız durumunda Google yeni sayfayı dizine eklemez çünkü eski sayfayı geri getirebileceğinizi düşünmektedir.

Sitenizde yer alan 302 yönlendirmelerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracını kullanabilirsiniz.
 • Redirect Checker aracını kullanabilirsiniz.

#Yönlendirme Zincirlerinin Kontrolü

Yönlendirme zinciri nedir?

Bir noktadan diğerine giderken birden fazla istasyona uğrayan yönlendirmelere yönlendirme zinciri denmektedir.

Yönlendirme zinciri neden önemlidir?

Sitenizde çok fazla yönlendirme yer alırsa Googlebot bir süre sonra zinciri takip etmeyi bırakacaktır. Her yönlendirmeyle birlikte linkler değer kaybetmektedirler.

Sitenizde yer alan yönlendirme zincirlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracını kullanarak sitenizde yönlendirme zinciri bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bozuk Yönlendirme Kontrolü

Bozuk yönlendirme nedir?

Bozuk yönlendirme sizi hatalı bir sayfaya yönlendiren link anlamına gelmektedir.

Bozuk yönlendirme neden önemlidir?

Bozuk yönlendirmeler kullanıcı deneyimini azaltmaktadır. Bozuk yönlendirmeler sitenizin kalite skorunu düşürmektedirler. Bu yönlendirmeler aynı zamanda arama motoru sonuç sayfasında sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Sitenizde yer alan bozuk yönlendirmeleri nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracını kullanarak bozuk linkleri tespit edebilirsiniz.
 • Google Search Console aracında Tarama Hataları kısmına göz atabilirsiniz.

rel=nofollow İstatistik Kontrolü

rel=nofollow nedir?

rel=nofollow Googlebot’a link kullanılması durumunda bir sayfanın değerini aktarmaması gerektiğini belirten bir niteliktir.

nofollow neden önemlidir?

Bir sayfanızın değerlerini link aracılığıyla iç veya dış sayfalara aktarmak istemiyorsanız bu etiketi kullanırsınız. Bu etikete sahip olan yerlerden link almanız durumunda link oluşturma çabanızın etkisinin düşeceğini bilmelisiniz.

Sitenizde yer alan nofollow linklerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Majestic SEO aracından faydalanabilirsiniz.
 2. Screaming Frog aracından faydalanabilirsiniz.
 3. Nofollow tarayıcı eklentilerinden faydalanabilirsiniz.

Google Search Console her SEO kampanyasının merkezinde yer alan kritik bir parçadır. Bu nedenle teknik analizin de merkezinde yer almaktadır. Siteniz için oluşturmuş olduğunuz Google Search Console hesabı için gerekli kontrolleri adım adım gerçekleştirmelisiniz.

#Google Analytics Bağlantısı

Google Analytics nedir?

Google Analytics, Google tarafından sunulan ücretsiz bir veri takip aracıdır. Bu araç sayesinde sitenizin performansını kontrol edebilirsiniz.

GA ile GSC hesaplarının birbirine bağlı olması neden önemlidir?

Bu bağlantıyı kurduğunuz zaman sitenizin kullanıcı deneyimi ve görünürlük verilerini daha kolay inceleyebilirsiniz. Sitenizin sıralamasında yaşanabilecek kritik problemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bağlantı aynı zamanda sitenizi dönüşümlere hazırlamak için size çeşitli veriler sunabilmektedir.

GSC hesabını GA hesabına nasıl bağlayabilirsiniz?

 • Bir Google hesabı oluşturduktan sonra GSC hesabınızı GA hesabınıza çeşitli bağlantı yöntemleriyle bağlayabilirsiniz.

#Dahili Linkler

Dahili linkler nedir?

Sitenizin içerisinde yer alan bir sayfadan diğer sayfaya giden linkler olarak ifade edilmektedirler.

Dahili linkler neden önemlidir?

Dahili linkler link değerini site geneline yaymanıza yardımcı olurlar. Bir kategori içerisinde hiyerarşiye bağlı bir yapı oluştururlar. Kullanıcı deneyimini iyileştirerek onların site içerisinde daha kolay gezinti yapmalarını sağlamaktadırlar.

Sitenizde yer alan dahili linkleri nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Search Console hesabınıza giriş yaparak Arama Trafiği kısmından Dahili Bağlantılar seçeneğine göz atabilirsiniz.

#Manuel İşlemler

Manuel işlemler nedir?

Algoritma cezası yerine Google tarafından yapılan manuel değerlendirme sonucunda aldığınız cezadır. Bu cezanın sebebi genellikle arama motorunun istemediği türden uygulamalara başvurmaktır.

Manuel işlemler neden önemlidir?

Manuel işlemler sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkilemektedirler. Manuel bir ceza almanız durumunda cezaya neden olan durumu düzeltmenizin ardından Google’a bir yeniden değerlendirme talebi göndermeniz gerekmektedir. Cezalar site geneline veya sitenin belirli kısmına uygulanmaktadırlar.

Sitenizin bir manüel eylemden etkilenip etkilenmediğini nasıl anlarsınız?

 • Search Console hesabınıza giriş yaptıktan sonra Arama Trafiği sekmesinden Manuel İşlemler kısmına göz atabilirsiniz.

#Sayfa Bulunamadı Hataları

Sayfa bulunamadı hataları nedir?

Sitenizde yer alan bir sayfa kaldırılmışsa veya tanışmışsa ve sorgulanan URL artık sitenizde yer almıyorsa bu hata ile karşılaşırsınız. Bu hata söz konusu olduğunda kullanıcıya 404 hata kodu iletilmektedir.

Sayfa bulunamadı hataları neden önemlidir?

Sayfa bulunamadı hatalarına karşı dikkatli olmalısınız. Sitenizde bu tarz çok fazla hata yer alması durumunda kullanıcılar istedikleri açılış sayfasına ulaşamayacakları için problem yaşayabilirsiniz.

Sitenizde sayfa bulunamadı hatalarını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Screaming Frog aracından faydalanabilirsiniz.
 2. Search Console hesabınızda Tarama sekmesinde Tarama Hataları kısmına göz atabilirsiniz.

#Robots.txt Tarafından Engellenen Sayfalar

Robots.txt tarafından engellenen sayfalar nedir?

Bu sayfalar Googlebot’un robots.txt dosyanızda yer alan direktiflerden dolayı es geçip dizine eklemediği sayfalardır.

Robots.txt tarafından engellenen sayfalar neden önemlidir?

Bazen yanlışlı dahi olsa belirli sayfaların arama motorları tarafından dizine eklenmesini engellemiş olabilirsiniz. Robots.txt dosyanızda yer alan direktifleri kaldırarak sitenizde yer alan trafik problemini çözmeyi başarabilirsiniz.

Sitenizde robots.txt tarafından engellenen sayfaları nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Search Console hesabınıza giriş yapıp Google Index sekmesinde Engellenen Kaynaklar kısmına göz atabilirsiniz.

#Dizine Eklenen Sayfalar

Dizine eklenen sayfalar nedir?

Google’ın dizinine eklenen sayfalarınız arama sonuçlarında sıralama elde etme potansiyeline sahip olan dizine eklenen sayfalardır.

Dizine eklenen sayfalar neden önemlidir?

Sayfalarınız dizine eklenmezse onların aramayla bulunması mümkün olmamaktadır. Sitenize ait sayfaların dizine eklenmemesi arama motorlarında düşük otorite sahip olduğunuz veya bir ceza aldığınız anlamına gelebilecektir.

Sitenizde dizine eklenen sayfaları nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Google Search Console hesabınızda yer alan dizine eklenen sayfalar raporunu inceleyebilirsiniz.

#Site Linkleri

Site linkleri nedir?

Site linkleri arama motoru sayfalarında sitenizin meta açıklamasının altında gözüken linklerden oluşmaktadır.

Site linkleri neden önemlidir?

Site linkleri sitenizin tıklanma oranını yükseltebilecektir. Bu linkler sitenizin iyi miktarda otoriteye sahip olduğunu göstermektedir. Bu linkler sayesinde arama motorlarında gerçek bir yere sahip olabilirsiniz. Site linkleri aynı zamanda sitenizdeki sayfalar arası geçişin iyi durumda olduğunu göstermektedir.

Sitenizdeki site linklerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Site linkleri algoritma tarafından oluşturulmaktadır. Onları oluşturmak için yapabileceğiniz bir şey yoktur.
 2. Search Console hesabınıza giriş yaptıktan sonra Arama Görünümü sekmesinden Site Bağlantıları kısmına geçiş yaparak buradan Google’a site linki olarak belirlenmemesi gereken sayfaların neler olduğunu söyleyebilirsiniz.

#Site Haritası Dizini

Site haritası dizini nedir?

Site haritası dizini sitenize ait dizine eklenen sayfa miktarını göstermektedir.

Site haritası dizini neden önemlidir?

Site haritası dizini sitenizdeki erişilemez URL’lerin ve robots.txt tarafından engellenen URL’lerin neler olduğunu göstermektedir.

Sitenize ait site haritası dizinini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Search Console hesabınıza giriş yapıp Tarama sekmesinden Site Haritaları kısmına göz atabilirsiniz.

Linkler SEO çalışmalarının önemli parçalarından birisidir. Bu kısımda sitenize ait dahili linklerde yaşanabilecek problemler hakkında bilgiler yer almaktadır.

#Çapa Metni Linkleri

Çapa linki nedir?

Bir metne eklenen link çapa linki olarak adlandırılır. Genellikle bu linkler site içerisindeki bir başka içeriğe yönlenmektedirler.

Çapa metni linki neden önemlidir?

Çapa metni Google’ın link verilen sayfanın konusal açıdan doğasını ve ilgisini anlamasını sağlamaktadır.

Sitenizdeki çapa metinlerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracından faydalanarak sitenizin çapa metinlerini kontrol edebilirsiniz.

#Bozuk Linkler

Bozuk linkler nedir?

Talep edilen bir sayfanın bulunamaması durumunda ilgili link bozuk link olarak nitelendirilmektedir.

Bozuk linkler neden önemlidir?

Bozuk linkler hemen hemen her yerde karşınıza çıkabilmektedir. Sitenizde çok fazla bozuk link varsa kullanıcı deneyimi açısından problem yaşarsınız ve bunun sonucunda trafik kaybı ortaya çıkmaktadır. Bir 404 sayfasını ilgili mevcut sayfalara yönlendirerek bu hatalara iyi bir çözüm bulabilirsiniz.

Sitenizdeki bozuk linkleri nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Screaming Frog aracından faydalanabilirsiniz.
 2. Bozuk link kontrol araçlarını kullanabilirsiniz.

#Logo Link Kontrolü

Logo linki nedir?

Sitenin logosunda yer alan link logo linki olarak bilinmektedir.

Logo linki neden önemlidir?

Markalaşma açısından önemli olan logo linki ayı zamanda sitenizin ilk sayfasına çıkış kapısıdır. Site genelinde yer alan logoya tıklayarak sitenin ilk sayfasına ulaşmak en kolay gezinti yöntemlerinden birisidir.

Sitenizde yer alan logonun bir linkini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Sitenizin logosuna tıkladığınız zaman ilk sayfaya yönlendiriyorsanız sitenizin logosunda bir link var demektir.

#Harici Linklerin Araştırılması

Harici linkler nedir?

Harici linkler kullanıcıyı sitenin dışarısına çıkartan link çeşitleridir.

Harici linkler neden önemlidir?

Harici linkler içeriğin konusal uygunluğunu güçlendirmektedirler. Bu linkler kullanıcıların belirli bir konuyla ilgili daha farklı kaynaklar bulmasına yardımcı olmaktadırlar.

Sitenizde yer alan harici linkleri nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracından faydalanabilirsiniz.

#Nofollow Link Kullanımı

Nofollow linklerin doğru kullanımı nedir?

Genel olarak dışarıya giden linklere nofollow niteliği eklemelisiniz.

Nofollow linkler neden önemlidir?

Nofollow niteliğini kullanınca sitenizin değerlerini dışarıya vermiş olduğunuz linklere aktarmamış olursunuz. Sitenizde çok fazla follow niteliğine sahip link varsa sitenizin değerlerinde azalma yaşanacaktır.

Sitenizdeki nofollow linklerini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Screaming Frog aracından faydalanabilirsiniz.

#Zararlı Linkler

Zararlı link nedir?

Sitenize ilgisiz kaynaklardan gelen linkler zararlı link olarak nitelendirilmektedirler.

Zararlı linkler neden önemlidir?

Bu linkler sitenizin SEO değerlerini olumsuz etkilerler ve çeşitli cezalar almanıza neden olabilmektedirler. Bu linkler aynı zamanda sitenizin konusal uygunluğuna şekil verebilmektedirler.

Sitenizdeki zararlı linkleri nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Search Console hesabınıza girip sitenize gelen linkleri kontrol edebilirsiniz.
 2. Majestic hesabınızda linklerinizi derinlemesine inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya artık SEO çalışmalarının bir parçası olmaya başlamıştır. Bu kısımda sosyal medya ile siteniz arasındaki bağlantıyı kontrol etmeniz için çeşitli öneriler yer almaktadır.

#Google My Business Hesabı

Google My Business nedir?

Daha önce Google+ sayfaları olarak bilinen bu yer işletmelerin Google varlıklarının merkezinde yer almaktadır.

Google My Business neden önemlidir?

İşletmeler için Google My Business sayfası kritik öneme sahiptir. Yerel işletmeler için gerçekleştirilecek olan SEO çalışmalarında bu sayfa kullanılmaktadır. Sitenize ait Google My Business sayfası yoksa yerel arama sonuçlarında istediğiniz performansı göstermeniz mümkün olmayacaktır.

Sitenizin Google My Business sayfasını nasıl kontrol edebilirsiniz?

 • Google arama çubuğuna işletmenizin adını veya telefon numarasını yazarak arama yapıp bir Google My Business sayfasına sahip olup olmadığınızı görebilirsiniz.

#Open Graph Snippet’ı

Open Graph Snippet nedir?

Bir kişi Facebook’ta sitenize ait link paylaştığı zaman paylaşımda özel bir snippet çıkmasını sağlayan meta etiketidir.

Open Graph Snippet neden önemlidir?

Facebook’ta sitenize ait bir link paylaşıldığı zaman Open Graph içerik görselini, açıklamasını ve başlığını otomatik olarak çekerek kullanıcılara uygun bir şekilde gösterebilmektedir.

Open Graph Snippet’ı nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. Sitenizin kaynak koduna göz atınız.
 2. WordPress’te Yoast SEO veya All in SEO Pack eklentisini kullanmalısınız.
 3. Meta etiketleri manuel olarak ekleyebilirsiniz.

#Twitter Card Snippet’ı

Twitter Card Snippet nedir?

Bir kişi Twitter’da sitenize ait link paylaştığı zaman paylaşımda özel bir snippet çıkmasını sağlayan koddur.

Twitter Card Snippet neden önemlidir?

Twitter’da sitenize ait bir link paylaşıldığı zaman Twitter Card içerik görselini, açıklamasını ve başlığını otomatik olarak çekerek kullanıcılara uygun bir şekilde göstrebilmektedir.

Twitter Card Snippet’ı nasıl kontrol edebilirsiniz?

 1. WordPress’te Yoast SEO veya All in SEO Pack eklentisini kullanmalısınız.
 2. Sayfa kaynağını kontrol edebilirsiniz.
Teknik SEO ile ilgili daha fazla içeriğe ulaşmak web sitenizin performansını artırmak için hemen ayhankaraman.com/teknik-seo bağlantısını ziyaret etmelisin.

5 Yorum

 1. hocam sizi tanidigimda damlakaraman sitedestek vs diğer islerinizi biliyorum kimseye söylemezdim evladim canim ciğerimdiniz sizin sayenizde cok iyi yerlerde çalıştım ???? :D üzdünüz seo kelimesinde başa gelerek

  şaka bir yanada hak ediyordunuz.

 2. Öncelikle tane tane yazdığınız bilgileri yakından takip ediyoruz. Gerçekten akılda kalıcı ve çok zengin içerikler paylaşıyorsunuz. Size özenmemek elde değil. Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Kitabınız var mıdır? Yada bu bilgileri bir kitapta toplamak istiyor musunuz? Yeni başlayanlar için bulunmaz nitelikte bir bilgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba