fbpx
SEO

4 Adımda Anahtar Kelime Araştırması

Google Hummingbird güncellemesi bizi biraz sinirlendirmiş olabilir ama farklı bir açıdan bakınca bize çok büyük fırsatlar sunduğunu görebilmekteyiz. Artık en üst noktada yer alan anahtar kelimeler için amansız mücadelelere girişmek zorunda kalmıyoruz. Bu güncellemenin asıl amacı Google’da uzun kuyruklu arama sorguları gerçekleştiren kişilerin sorularına cevap bulabilmekti. Sayfalarınız bu tür uzun kuyruklu arama sorguları için iyileştirilmiş durumdaysa üst sıralarda yer alma olasılığınız her zamankinden daha fazladır. Bu nedenle artık anahtar kelimelere niş bazlı yaklaşmalı ve buna göre bir strateji belirlemelisiniz.

Fikirler

Birçok pazarlamacı kendi işiyle ilgili anahtar kelimeleri Google Anahtar Kelime Aracı gibi bir araca yerleştirir ve onun sunduğu önerilere göre üzerinde çalışacağı anahtar kelimeleri belirlemektedir. Ancak arama davranışları insandan insana farklılık gösterebilmektedir. Birçok kişi bir konuda araştırma yaparken birbirinden farklı arama sorguları gerçekleştirebilmektedir. Aynı şeyi araştırsalar bile çok farklı sorgular gerçekleştiren kullanıcılar bulunmaktadır.

Araştırmalarınız konusunda daha yaratıcı ve yenilikçi davranmalısınız. Bir anahtar kelimeyi hedefleyerek onunla ilgili farklı anahtar kelimelere göz atabilir ve onlara yönelebilirsiniz. Bunun için rakiplerinizin sitesini veya blog adreslerini kontrol edebilirsiniz. Böylece daha farklı anahtar kelime seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte onların gerçekleştirdikleri anahtar kelime stratejileri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ardından ise araştırma çalışmalarınızı biraz daha kapsamlı hale dönüştürmelisiniz. Google, Bing ve Yahoo’da yapılan benzer aramaları kontrol etmelisiniz. Google otomatik tamamlama özelliğinden faydalanmaya çalışmalısınız. Yahoo’nun Search Assist özelliğinden faydalanmaya çalışmalısınız. Rakiplerinizi analiz ederek onların anahtar kelimelerini rekabet durumlarına göre incelemelisiniz. SEMRush kullanarak özgün anahtar kelime önerilerine göz atabilirsiniz. Word Mixer aracından faydalanarak elde ettiğiniz anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime önerileri ve araştırmaları konusunda farklı kaynaklardan yararlanmanız gerekebilir. Bunun için sözlükleri ve forumları inceleyebilirsiniz. Gerekirse Vikipedi gibi otoriter yerlerden konu başlıklarıyla ilgili fikir sahibi olmalısınız.

Kelimeler

Bu adımda ise gerçekten işinize yarayacak anahtar kelimeyi seçmeniz gerekmektedir. Sizin ürün ve hizmetlerinize uygun olmayan anahtar kelimeleri oluşturduğunuz kelime listesinden çıkarmalısınız. Kullanmış olduğunuz anahtar kelime programları otomatik çalıştıkları için elde edilen anahtar kelimeleri mutlaka kontrol etmelisiniz.

Peki neden sadece Google Anahtar Kelime Aracı’nı kullanmıyoruz? Kullanımı kolay ve hızlı olabilir ama bazı durumlarda sizi yanlış yönlendirebilir. Burada elde edeceğiniz veriler aylık veya belirli dönemi kapsayacak nitelikte olabilir. Aydan aya belirli kelimelerin aranma hacmi değişiklik gösterebilir. Örneğin, Sevgililer Günü gibi önemli bir günde Şubat ayı içerisinde çok fazla arama olacakken, diğer aylarda bu aramaların hacmi düşüş gösterebilir.

Bunun yerine yapmanız gereken uzun ama daha az popüler olan anahtar kelimelere odaklanmalısınız. Bu anahtar kelimelerin aranma hacmi düşük olduğu için rekabet oranı da düşüktür. Bu sebepten ötürü ilk sayfada yer alma olasılığınız oldukça fazladır. Bu anahtar kelimeler daha hedeflenebilir durumdadır. Bunun yanında daha fazla dönüşüm imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda daha kısa olan anahtar kelimeleri içlerinde barındırdıklarından arama sonuçlarında çıkma şansınızı yükseltmektedirler.

Eğer dönüşüm sağlama konusunda size yardımcı olacak anahtar kelimeler peşindeyseniz mutlaka bilgi ağırlıklı kelimeler seçmek yerine ticari istek veya yaklaşım olan anahtar kelimeleri seçmeye çalışın. Ürün açıklamaları kısmında insanların kullanacağı kelimelere yer vermeye çalışın.

Analiz

Bu noktaya kadar anahtar kelimeleri belirlemek için önemli adımlar attınız. Bu noktadan sonra yapmanız gereken ise analiz gerçekleştirmektir. Yapmanız gereken anahtar kelimenin aranma hacmine odaklanmak değildir. Bu eski bir yöntemdir. Asıl yapmanız gereken ise anahtar kelimenin mevcut rekabet durumunu gözden geçirmektir. Bu sayede elinizdeki anahtar kelimeleri rekabet zorluğuna göre sıralayabilirsiniz.

Ek olarak, anahtar kelimelere yapılan tıklama başına ödeme oranlarını gözden geçirerek hangisinin daha fazla ticari isteğe ve talebe uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Rakamları yüksek olan anahtar kelimeler, rekabet açısından çok daha yoğun demektir. Anahtar kelime hedefleme önceliklerinizi bunları göz önünde bulundurarak düzenlemelisiniz.

Rekabet Durumu

Son adımda ise seçtiğiniz anahtar kelimeler için rekabete girme durumunu gözden geçirmelisiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimede bir rakibi saf dışı bırakmanız ne kadar zor olacak? Bu sorunun cevabını aramalısınız.

Aşağıda yer alan dört adet faktörü göz önünde bulundurarak bir anahtar kelime için rekabet durumunu belirleyebilirsiniz.

  1. Backlink – Aranan anahtar kelimenin açılış sayfası için verilen backlink sayısını belirleyin. Bir sitenin sahip olacağı backlink sayısı ne kadar fazla ise rekabet konusunda bir o kadar zorlanacaksınız demektir.
  2. Sayfa İçi SEO – Başlık, meta açıklama, alt başlıklar, içerik ve dahili linkleri gözden geçirerek sayfa içi SEO konusunda ne durumda olduklarını belirleyin.
  3. İçerik – Google tıpkı kullanıcılar gibi özgün ve kaliteli içerikleri sever. Rakibinizin içeriğini bu yönden gözden geçirin.
  4. Alan Adı Otoritesi – Rakibin alan adı otoritesini, Alexa sıralamasını ve sosyal medya hesaplarının popülerliğini kontrol edin.

Eğer modern anahtar kelime araştırmasına yeni başlıyorsanız ilk aşamada rekabet edilen anahtar kelimelerden uzak durmayı deneyebilirsiniz. Birçok sitenin tek bir kelime için rekabet ediyor olması sizi epey zorlayacaktır çünkü bu anahtar kelime için ilk sayfaya çıkabilmek sizi uğraştıracaktır. Bununla birlikte anahtar kelime yoğunluğu az ama rekabet oranı yüksek olan anahtar kelimelerden uzak durmaya çalışın.

Anahtar kelime etkinlik indeksi açısından iyi durumda olan her anahtar kelimeyi değerlendirmeye çalışın. Böylece elinizde modern anahtar kelime araştırması yoluyla elde edilmiş etkili anahtar kelimeler olacaktır.

Bir Yorum

  1. Sizin paylaşımlarınızı takip ediyorum arada sırada seo ile ilgili arama yapacağım zaman ilk sizin sitenizi gözüm kesiyor teşekkürler :).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba