fbpx
SEO

Uzmanların Dahi Yaptığı En Kötü 8 SEO Hatası

Dijital pazarlama davul çalmak gibidir. Herkes bunu yapabileceğini düşünmektedir. Belirli anahtar kelimeleri hedefleyerek içerikler yazmak ve anahtar kelimeleri sayfalara eklemek ile dijital pazarlamanın yapılabileceğini düşünen çok fazla kişi vardır. Bunlar dijital pazarlamanın bir parçası olmasına rağmen bunu yapan pek çok kişi sektörün en zorlu işlerinin üstesinden gelebileceğini düşünmektedir.

Bazen ileriye doğru adım atmak yerine geriye doğru adım atıp temel SEO bilgilerini ve niteliklerini gözden geçirmek gerekebilmektedir. Google’ın ve Bing’in algoritması gelişmeye devam ettikçe ve aramaya yeni teknolojiler dahil oldukça bizim uyguladığımız stratejiler de gelişim göstermek zorundadır. İçerikleri sesli aramaya uygun hale getirmek, mobil ziyaretçileri düşünmek, masaüstü ziyaretçileri ihmal etmemek, sosyal medya takipçilerini memnun etmek gibi bir dizi farklı uğraşı aynı anda yerine getirmek oldukça zor ve can sıkıcı gözükmektedir.

Bu konuda problem yaşayan kişilerin sadece siz olduğunuzu düşünmemelisiniz. Sektörde bir şeyler değişmeye devam etmesine rağmen belirli prensipler aynı kalmaktadır. Bunun yanında insanlar aynı hataları yapmaya devam etmektedirler.

Uzmanların dahi yapmış olduğu bu hatalardan en yaygın 8 tanesini bu yazının içerisinde bulabilirsiniz.

1. Zayıf Dahili Link Yapısı Oluşturmak

Siteniz oluşturmuş olduğunuz içeriklerle yükselmeye devam ederken sitenizde basit düzeyde dahili link hataları almaya başlayabilirsiniz. Bu dahili link problemleri 404 sayfa hataları ve kopya içerik sorunlarıyla bir araya gelerek çok daha baş ağrıtıcı olabilmektedir.

Dahili link yapısı site yöneticileri tarafından çoğu zaman göz ardı edilen unsurlardan birisidir. Dahili link yapısı kullanıcı deneyimi ve SEO stratejisi açısından fazlasıyla değerli olan bir fonksiyondur.

Dahili linkler sitenize aşağıdaki faydaları sunmaktadır:

 • Dönüşüm sayfalarına yönelik açık yönlendirmeler içerirler.
 • Sitenizin derinliklerinde yer alan sayfalara otorite yayarlar.
 • Kullanıcılara sitenizde yer alan içerikleri tüketme konusunda ekstra imkanlar tanırlar.
 • Anahtar kelime için optimize edilmiş şekilde sayfaları sınıflandırmanız konusunda size yardımcı olurlar.
 • Arama motoru tarayıcıları ile en önemli sayfalarınız arasında iletişim köprüsü görevi görürler.

Sitenize ait XML site haritasını tekrardan göndermek arama motoru tarayıcılarını sitenize çekmek için yeterli olacaktır.

Bunun yanında robots.txt dosyanızı gözden geçirerek noindex etiketini akıllıca kullanmalısınız. Arama motoru tarayıcılarının yolunu kilitleyecek türden yaklaşımlardan olabildiğince uzak durmalısınız.

Genel olarak sitenizde yer alan sayfalara sitenin açılış sayfasından iki tıklamayla ulaşılması gerekmektedir. Buna uygun şekilde site yapısını güncellemeye çalışmalısınız. Bu güncelleme esnasında sayfalarınızda en yeni ve en güncel anahtar kelimeleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Sitenizde yer alan en önemli sayfadan onu destekleyecek diğer sayfalara link çıkışları yapmalı ve sayfalar arası geçişleri güçlendirmelisiniz. Bu çalışma doğrultusunda sitenizin dahili link yapılandırmasına yönelik problemleri önemli ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

2. İçerik Oluşturmuş Olmak İçin İçerik Oluşturmak

Markanızın bilinirliğini ve otoritesini yükseltmek için içerik oluşturmanız gerekmektedir. Buna ek olarak sitenizin indekse eklenme oranını iyileştirmek için içerik oluşturmaya çalışmalısınız.

Sitenizde yüzlerce sayfa olmaya başladıktan sonra sektörünüzle ilgili uygun anahtar kelimeler bulmak oldukça zorlaşmaktadır. Bu noktadan sonra içerik stratejisini güncellemek gerekeceğinden standart içerik oluşturma çalışmalarının rafa kaldırılması ilk seçenek gibi görünmektedir.

Bazı durumlarda sadece daha fazla içeriğe sahip olmak için içerik oluşturmaya çalışırız. Bu durumda zayıf ve kullanışsız bir içerik oluşturmuş oluruz. Bu tür içerikler aynı zamanda kaynaklarımızı verimsiz bir biçimde kullanmanız anlamına gelmektedir.

Stratejik anahtar kelime araştırması gerçekleştirmeden içerik yazmamanız gerekmektedir. Tespit ettiğiniz tüm anahtar kelimelere içerikte uygun şekilde yer vermeye çalışmalısınız. Anahtar kelimeleri içeriğin paragrafında olduğu kadar alt başlıklarında da kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bu sayede içeriklerin konusunu arama motorlarında daha kolay bir biçimde anlatabilir ve kullanıcıların arama niyetlerine çok farklı seviyelerden hitap etmeyi başarabilirsiniz.

Zamanınızı ayırarak uzun yapılı içerikler oluşturmaya çalışmalısınız. Bu içerikleri oluştururken içeriklerde anlatılanların uygulanabilir olduğundan emin olmalısınız. Bununla birlikte zamana yenik düşmeyecek içerikler oluşturarak her zaman güncel kalmayı başarabilirsiniz. Bir gazeteci olmadığınızı, dijital pazarlamacı olduğunuzu unutmamalısınız.

İçerikleri optimize ederek arama sonuçlarında ilk sayfada yer alabilmek için aylarca uğraşmanız gerekebilecektir. Tüm bu çalışmaları yaparken sektörün gerisinde kalmamaya çalışmalısınız.

3. Link Açısından Değerli Olmayan İçerik Üretmek

Google’ın en önemli sıralama faktörlerinden birisi sayfaların sahip olduğu kaliteli link miktarıdır. Link konusunda kalite miktardan her zaman çok daha önemlidir.

Link oluşturma çalışması dijital pazarlama çalışmalarının merkezinde yer almaktadır. Ziyaretçi yazarların, kişisel iletişimler ve sektöre yön verenlerin etkisiyle link edinebilmek mümkündür. Ancak bunların hemen hemen hepsi maliyetli ve aşırı kaynak tüketebilecek çalışmalardır.

Linkleri doğal yoldan elde etmenin en önemli yolu kaliteli içerik üretmektir. İnsanların link vermek isteyecekleri türden kaliteli içerikler üretmeye çalışmalısınız.

Bir yıl içerisinde yüzlerce ziyaretçi yazarlık içeriği oluşturmak yerine doğal yollardan link kazanabilecek güçte içerikler üretmek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kendi sektörünüzde herkesin kaynak olarak kullanabileceği bir içeriği oluşturduğunuz zaman bunu başarmış olursunuz.

Her zaman uzun içerikler üretmeye çalışmalı ve sektörünüze değer katmak için çaba göstermelisiniz. Bununla birlikte farklı uzunluk türlerini test edebilirsiniz. Benze şekilde sitenizde farklı içerik türlerini test etmeyi deneyebilirsiniz.

Kişisel iletişim ve sektöre yön veren kişilere ulaşım için ayırmış olduğunuz bütçeyi içerikleriniz dağıtmak için harcayarak çok daha iyi ve kararlı bir çalışmanın altına imza atmayı başarmış olursunuz.

4. İçeriklerle Kullanıcılara Ulaşamamak

İçerikleri oluşturmak tek başına yeterli bir çalışma değildir. Aynı zamanda içerikleri insanlara ulaştırmayı başarmalısınız.

Pek çok kişi içerik tanıtımına içerik üretimi kadar ilgi göstermemektedir. Oluşturduğunuz içerikleri sosyal medyada paylaşmak bu ulaşım için yeterli değildir. Aynı zamanda ücretli reklamlar gibi çeşitli alternatifleri düşünmek zorundasınız.

Son içeriğinizi blog adresinizde, sosyal medya kanallarınızda ve e-posta gönderimlerinizde yayınlamış olmak yeterli değildir. Bu tür çalışmalar sayesinde hedef kitlenizin belirli bir kısmına ulaşmayı başarabilirsiniz.

İşletmeniz için yeni kazanımlar ve yeni satış imkanları oluşturmak istiyorsanız tanıtım taktiklerine daha fazla zaman ayırmalısınız. Bu stratejilerden bazıları şu şekildedir:

 • Ücretli sosyal kampanyaları
 • Hedeflenmiş anahtar kelimelerin hashtag olarak kullanılması
 • Sektörün önde gelen kişilerin yardımıyla içerikleri tanıtmak
 • Link oluşturmak

Her ne kadar bu çok kolay olmasa bile oluşturduğunuz içerikleri tanıtarak bir şekilde link almalarını sağlamalısınız. Organik olarak daha fazla link elde etmek istiyorsanız ilk hedefiniz bu olmalıdır.

5. Yanlış Anahtar Kelimeleri Hedeflemek

İçerik oluşturma çalışmalarınıza vakit ayırarak epey uzun olan bir içerik oluşturduktan sonra onun performansını ölçmelisiniz. Söz konusu içerik sitenize getirdiği trafik miktarını gözden geçirmelisiniz.

Bir içeriğin yeteri kadar trafik getirmemesinden ziyade asıl önemli olan ziyaretçilerin sayfada çok az vakit geçirmesi ve herhangi bir dönüşüm gerçekleştirmesidir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalırsanız yanlış anahtar kelimeyi hedeflemiş olduğundan emin olabilirsiniz.

Bilgi tarzı sorgular için birçoğunuz uzun kuyruklu anahtar kelimelerin yeteri kadar önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Bazen bu konuda belirli hatalar yapılabilmektedir:

 • Arama hacimlerini ve rekabet durumunu konuma göre değerlendirmemiş olabilirsiniz.
 • Dönüşüm sağlamayan yüksek hacimli sözcük öbeklerine çok fazla odaklanmış olabilirsiniz.
 • Spesifik olmayan anahtar kelimelere çok fazla kaynak ayırmış olabilirsiniz.
 • Tıklama oranını es geçmiş olabilirsiniz.
 • İçeriğin içerisine ilgisiz alakasız anahtar kelimeler yerleştirmiş olabilirsiniz.
 • AdWords değerini es geçmiş olabilirsiniz.
 • Anahtar kelimeleri pek de uygun olmayan içeriklerde kullanmış olabilirsiniz.
 • Hedef kitleniz ile alakalı olmayan anahtar kelimeler seçmiş olabilirsiniz.

Ulusal ve yerel olmak üzere her iki alanda da başarılı sonuçlar almanızı sağlayacak olan anahtar kelimeleri araştırmak oldukça önemlidir. Müşterileriniz veya hedef kitleniz ile bir şekilde iletişim kurarak hangi arama sorgularını kullanmaya çalıştıklarını anlamalısınız. Buradan yola çıkarak kendiniz için en uygun anahtar kelime listesini oluşturmalısınız.

Bu çalışma için Google’ın veya SEMRush’ın anahtar kelime aracından faydalanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde yeni anahtar kelime fikirlerine sahip olabilirsiniz. Anahtar kelimeleri belirlerken hem bilgi odaklı hem de ticari anahtar kelimeler için optimizasyon çalışması yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

6. Ücretli Medyaya Danışmamak

Dijital pazarlama sektöründe SEO çalışmaları satış potansiyellerini elde etmek ve beslemek için kullanılırken, ücretli medya satış potansiyellerini elde etmek ve dönüştürmek için kullanılmaktadır.

Bu iki çalışma türünü bir araya getirerek çok daha odaklı bir satış potansiyeli süreci oluşturulabilmektedir. Bir SEO uzmanı olarak yapmanız gereken müşterilerinizin kullandığı anahtar kelimeleri öğrenmek ve reklam mesajlarını onlara en iyi şekilde ulaştırmaktır. Tüm bunlara ek olarak ücretli medya departmanında aynı ürünlere veya servislere odaklanmış olduğunuzdan emin olmalısınız.

Ticari başarı için SEO danışmanlığı yeterli değildir. Aynı zamanda TBM anahtar kelime araştırmalarından ve açılış sayfaları performansından olabildiğince yararlanmak gerekmektedir. Bunların hepsini tek bir kampanyanın içerisine yerleştirmeniz durumunda çalışmalarınızda daha başarılı olabilirsiniz.

Bunların ötesinde Facebook ve Twitter’ın reklam platformlarını kullanarak hedef kitle analizleri gerçekleştirerek müşteri tabanınızı daha iyi anlamaya çalışmalısınız. Tanımlanmamış mesajlara odaklanmak yerine ücretli medya ve SEO çalışmalarını bir araya getirerek yüksek dönüşüm sunabilecek anahtar kelimeler keşfetmek için çaba göstermelisiniz.

7. Yereli Unutmak

Google’ın Pigeon güncellemesi yerel SEO çalışmalarında yepyeni bir alan oluşturmuştur. Yerel dizin incelemeleri, Google My Business sayfasının yapılandırılması ve yerel SEO üçlüsünden oluşan bir çalışma paketiyle yerelde başarılı olmak mümkündür. Yerelin önemini anlamak için aşağıdaki istatistikleri inceleyebilirsiniz:

 • Mobil cihazlardan yapılan aramaların yaklaşık yüzde 50’si gün içerisinde bir mağazanın ziyaret edilmesini sağlamaktadır.
 • Yerel mobil aramaların yaklaşık yarısı yerel işletme bilgilerinden oluşmaktadır.
 • İnsanların yüzde 90’ını bir satın alım gerçekleştirmeden önce araştırma yapmaktadır.
 • İnsanların yaklaşık yüzde 85’i kişisel tavsiyelere ek olarak incelemelere güvenmektedir.

Anahtar kelime araştırması yaparken yerel ve ulusal olmak üzere iki farklı noktayı düşünmeniz gerekmektedir. Bir yerel içerik sunuyorsanız mutlaka yerel kullanıcıların arama niyetine hitap etmelisiniz. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin yanına konum bilgilerini eklemeniz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Birçok kişi ulusal bazda büyümek istese bile yerel SEO asla göz ardı edilmemesi gereken bir unsurdur.

8. Site Denetiminin Düzenli Olarak Gerçekleştirilmemesi

SEO uzmanlarının yaptığı en büyük hatalardan birisi tüm çalışmalarına devam ederlerken sitelerini denetlemeyi ihmal etmeleridir. Bir site denetimi gerçekleştirmek özellikle site taşıma işlemleri gerçekleştirdikten veya yeni eklenti ekledikten sonra değerli olsa bile bunu dönemsel olarak yapmak çok daha doğrudur.

Zaman içerisinde sitenizde oluşabilecek belirli teknik hatalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Kopya içerik.
 • Kırık linkler.
 • Aşırı büyük görsel boyutları ve yanlış JavaScript uygulamaları.
 • Gözden geçirilmemiş meta etiketler.

Kopya içerik sorunu çok çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilmektedir. Sayfalandırma veya oturum kimliği gibi etkenler kopya içeriğin oluşmasına neden olabilen ekenlerdir. URL parametreleri açısından “canonical etiketini” kullanmak bu problemi ortadan kaldırabilecektir.

Kırık linklerin olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Sitenizdeki içerikler değiştirirken, sayfaları güncellerken bunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür işlemler yaptığınız zaman uygun sayfalara 301 yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Sitenizde 302 yönlendirmesi varsa bunları çözdüğünden emin olmalısınız çünkü bunlar geçici yönlendirmelerdir.

Sitenizi mobil için gözden geçirmek çok daha önemlidir. Sitenizde duyarlı tasarımın olması veya AMP bulunması yeterli değildir. CSS ve JS dosyalarını mobil tasarımda sıkıştırmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Hızlı açılabilen sayfalar için buna ihtiyacınız olacaktır.

Son olarak site denetimi kapsamında mevcut içerik stratejinizin ne durumda olduğunu gözden geçirmelisiniz. Sektörlerin büyük bir kısmı dinamiktir yani zaman içerisinde belirli servis ve hizmetler önemini yitirmektedir.

Sitenizi sunmuş olduğunuz tekliflere göre yeniden dizayn etmeniz gerekebilir. Arama motorlarına ve kullanıcılara sitenize ait içerikleri gösterebilmek için içerikleri belirli bir hiyerarşi içerisinde sunmayı denemelisiniz.

Anahtar kelime araştırmalarınızı ve hedef kitle araştırmalarınızı düzenli olarak yapmalısınız. Yeni fırsatları keşfedebilmek için bu çalışmalarda yenilikçi olmaya çalışmalısınız.

Herkes en iyi çalışmaları yaptığından emin olabilmek için çaba gösterirken belirli hatalar yapabilecektir. Burada uyulması gereken kural oldukça açıktır. Yaptıklarınızı kontrol etmeli, işe yaramayan çalışmalara kaynak ayırmaktan uzak durmalı ve işe yarayabilecek fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız.

Tüm dijital pazarlama içerikleri için hemen ayhankaraman.com/dijital-pazarlama bağlantısını ziyaret et. Çok özel içeriklerin seni beklediğini unutma. Bu kategoride nasıl vakit geçirdiğini anlamayacaksın. :)

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba