fbpx
Hosting

Sunucu ya da Hosting Alırken Dikkate Almanız Gerekenler

Bir sunucu ya da hosting hizmeti almak için seçim yapılması gerektiğinde pek çok kişi ilk sıraya güvenlik meselesini yerleştirmektedir. Bu her ne kadar doğru bir beklenti olsa bile aksini iddia edebilmek mümkündür. Sunucu hizmeti alırken güvenliği düşünmek araba satın alırken güvenlik konusunu düşünmek ile eş değerdir. Bir şekilde tüketici raporlarını gözden geçirdiğiniz zaman her arabanın yeteri kadar güvenlik önlemiyle donatıldığını görebilirsiniz. Bu her marka için geçerli bir durumdur.

Kısaca belirtmek gerekirse müşterilerin beklentisini halinde olan güvenlik meselesi tüm firmalar tarafından bir şekilde karşılanmaktadır. Buna ekstra yatırım yapmak veya zaman ayırmak pek mantıklı bir iş değildir. Bir sunucu hizmeti alırken firma belirlemek için çok daha farklı nitelikleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu seçimlerden yola çıkarak seçim yapmanız durumunda sunucu hizmeti konusunda daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Aslına bakarsanız sunucu hizmeti almak için karar verirken mevcut durumunuzu göz önünde bulundurmanız en doğru karar olacaktır. Seçiminizi yaparken “başlangıç seviyesi”, “en iyi destek”, “en iyi hız sunumu” ve “bütçe dostu” gibi kategorilendirme yapıp seçim yapmayı deneyebilirsiniz. Bu başlıkların her birisinde farklı farklı sunucular yer alacaktır çünkü hepsinde lider olabilecek bir sunucu firması bulabilmek mümkün değildir.

  • Beklentiniz iyi bir müşteri desteği ise önceliğiniz bu olmalıdır.
  • Beklentiniz hiçbir teknik bilgiye sahip olmayanlara yardımcı olabilecek bir yer bulmak ise önceliğiniz bu olmalıdır.
  • Beklentiniz hız konusunda en iyi sunucu çözebilecek bir yer bulmak ise önceliğiniz bu olmalıdır.
  • Beklentiniz birden fazla sunucu hizmeti seçeneği sunan bir yerle çalışmak ise önceliğin bu olmalıdır.
  • Beklentiniz fiyatın düşük olması ise elbette en uygun fiyatı sunan yerle çalışmayı denemelisiniz.

Bu tür beklentileri ortaya koymuş olsanız bile hangi beklentiyi diğerinden daha fazla ön plana çıkartacağınızı belirlemek ciddi problem olabilecektir. Bazı sunucu hizmeti veren yerler hızlı olabilirler ama bu hız sunumu karşılığında ekstra ücret isteyebilirler. Diğer taraftan bir sunucu size her türlü teknik desteği sunacağını belirtse bile hız konusunda sizi tatmin edemeyebilir.

Bu yazıyı okuduktan sonra ve her adımda ekstra düşündükten sonra sunucu firması belirlerken öncelik vermeniz gereken unsurları belirleyebilirsiniz. Böylece sunucu seçiminde nelerin sizi memnun edeceğini belirlemeyi başarabilirsiniz.

İlk Bakılması Gereken: Hız

Güvenlik meselesini bir kenara bırakırsak, sunucu hizmeti satın alırken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur hızdır. Birçok insan sunucu hizmetini aldıktan sonra söz konusu sunucunun yeteri kadar hızlı olmadığını anlamaktadır. Bir e-ticaret sitesi açacaksanız bu kısma dikkat etmelisiniz çünkü zaman içerisinde alacağınız trafik değerleri sitenin yüklenme hızına ciddi baskı uygulayacaklardır.

Bir sunucu hizmeti satın alırken bunu her zaman göz önünde bulundurmamız gerekir. Fakat hız meselesini biraz daha detaylı düşünmemiz gerekir. Bir sunucuyu paylaştığınız müşteri miktarını öğrenmek bu nedenle iyi bir fikirdir. Paylaşımlı sunucu üzerinden hizmet alacaksanız ilk dikkat etmeniz gereken nokta bu olmalıdır. Çünkü e-ticaret siteleri için genellikle paylaşımlı sunucular büyük bir problem anlamına gelmektedir.

İkinci Bakılması Gereken: Beceri Seviyesi

Beceri seviyesi siteye erişim konusunda elinizde olan imkanlarla ilgilidir. Bir geliştirici olarak elbette kullanacağınız sunucuya cPanel üzerinden erişim sağlama ve siteyi yönetme imkanına sahip olmak istersiniz. Ancak bir geliştirici değil, sıradan bir kullanıcı konumunda olmanız durumunda bu tür bilgilere ihtiyaç duymazsınız. Üstelik yaşanacak teknik sorunlar gibi meselelerde son kullanıcı desteği almak isteyebilirsiniz.

Burada önemli olan beceri seviyesine iyi karar vermektir. cPanel erişimi gibi ek imkanlara sahip olmak istiyorsanız hizmet alacağınız yerin bu imkanı sunup sunmadığını, ek ücret talep edip etmediğini ve diğer koşulları öğrenmelisiniz. Son kullanıcı olarak bunlara ihtiyaç duymuyorsanız her türlü teknik problemde size ekstra destek sunulacağının garantisini almalısınız.

Üçüncü Bakılması Gereken: Destek

Kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız elbette size sunulacak desteğin üst düzey olduğundan emin olmalısınız. Bir sunucu hizmetini satın aldıktan sonra sitenizi yayında tutmak için pek çok farklı teknik detayla boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. Bu işlere yeni başlayan kişiler karşılarına çıkan durumlarla ilgili pek fazla bilgi sahibi olmadıklarından kayıt olduktan sonra her şeyin sorunsuz bir biçimde çalışmasını beklerler.

Teknik konularda beceri seviyeniz ne olursa olsun belirli noktalarda sunucu hizmetini sunan firmayla iletişim kurup destek talebinde bulunmanız gerekebilir. Belki siteniz çökmüştür, belki e-posta hizmeti çalışmıyordur veya belki çok ciddi yavaşlama söz konusu olabilir. Bu tür problemleri ortadan kaldırabilmek için size sunulan destek hizmetinin kalitesinin çok yüksek olması gerekmektedir.

Dördüncü Bakılması Gereken: Fiyat

Dördüncü olarak bakılması gereken kesinlikle fiyattır. Belki karar alma konusunda size yardımcı olacak bir etkendir ama asla hız, destek ve beceri seviyesinin önüne geçmemelidir. Çünkü fiyat azaldıkça bu tür unsurların kalitesi de azalmaktadır. Önceliğiniz tamamen fiyat iste istediğin türde bir hizmet alamayacağınız garanti olabilir. Yukarıdaki üç adımdan başarılı bir biçimde geçmeyi başarmış olan firmalar arasından size en uygun fiyatı sunan ile çalışmayı düşünmelisiniz.

Beşinci Bakılması Gerekenler: Ek Seçenekler

Bir sunucu hizmeti alırken genelde iki farklı seçeneğe sahip olursunuz. Paylaşımlı sunucu seçip başkalarıyla birlikte bir makineye ortak olursunuz veya tek başınıza bir makineyi alıp kendi onu yönetebilirsiniz. Bunlara ek olarak bulut sunucular kullanabilir, sadece WordPress veya sadece WooCommerce için yapılandırılmış seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bunların hepsi kendi ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterecektir. Her birinin kullanım durumu birbirinden farklıdır.

Bir tek WooCommerce kurulumuna ihtiyacınız varsa bu durumda ne WordPress ne de paylaşımlı sunucu gibi seçeneklere ihtiyaç duymazsınız. Bunlar sizin ihtiyaç alanınızın dışındadır. Bu nedenle daha esnek seçeneklere ancak ihtiyaç duymanız halinde başvurabileceğiniz bir yerle çalışıyor olmak sizin için büyük bir avantaj olabilir.

İşte bu kadar! Bir yerden sunucu hizmeti almak istiyorsanız önceliğiniz her zaman bu başlıklar olmalıdır. Adım adım ilerlemeli ve bu başlıklara en uygun olan firmaları belirledikten sonra hangisiyle çalışmak istiyorsanız onunla yola devam etmelisiniz. Bunların hepsini bir arada sunabilecek bir firmanın varlığına inanmanız çok doğru ve gerçekçi olmayacaktır. Bu yüzden seçim yaparken en çok ihtiyaç duyduğunuz niteliğe uygun seçim yapmaya çalışmalısınız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba