fbpx
SEOSosyal Medya

Sosyal Sinyaller Arama Trafiğini Nasıl Etkiler?

Sosyal sinyaller son dönemlerde oldukça kullanılan bir terim haline geldi. Bunun ardında yatan gerçeği kestirebilmek güç ama herkes tarafından kullanılan bir terimin aslında ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor. Sosyal sinyaller gerçekten bir sitenin arama trafiğini ne derecede etkiliyor? Bu soruya cevap bulabilmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Uzun bir süredir sosyal medya stratejileri bir sitenin SEO çalışmalarının içerisine dahil edilmiş ek bir çalışma olarak değerlendirilmekteydi. Ancak alan adına katılan değer, alan adı otoritesi ve diğer önemli unsurların net anlaşılamaması nedeniyle birazcık göz ardı edilen çalışmalar içerisinde yer almaktaydı. Zaman içerisinde yapılan çalışmalar ile etkileşimli sosyal medya kullanımının bir siteye katabileceği değerin çok fazla olacağı yönünde tespitler ortaya atıldı.

Yapılan bu tespitler gerçekten doğru mu? Yoksa düşünüldüğü gibi sosyal sinyaller arama trafiğini pek etkilemiyor mu? Bu yazıda önce sosyal sinyallerin ne olduğu, ardından bir siteye ne derecede etki sağladıkları açıklanmaya çalışılmıştır. Daha fazla bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

Netlik Söz Konusu Değil

Öncelikle burada yer alan bilgilerin tam anlamıyla doğru olamayabileceğini belirtmek gerekiyor. Google arama sonuçları sıralama faktörleri konusunda çok net bilgiler vermediği için her şeyin varsayımlar ve çıkarımlardan ibaret olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bu nedenle sosyal sinyalleri düşünürken birçok farklı unsuru bir arada düşünmeniz gerekebilir. Bir site sosyal sinyaller üzerinden gerçekten etki sağlayabilirken, diğeri aynı avantajdan faydalanma fırsatını elde edemeyebilir. Bu durum Google’ın algoritması ve siteleri sonuçlarda bir araya getirmesiyle ilgili bir durumdur.

Sosyal Paylaşımlar

Yapılan son araştırmalara göre sosyal ölçümler, arama sonuçları sıralama faktörleri açısından en çok etkiyi gösteren 10 faktör arasında yer alıyor. Tweet yapılan, Facebook’ta paylaşılan veya Google+’da +1 alan linklerin kalitesi ve miktarı sosyal ölçüm olarak değerlendirilmektedir. Buna göre bir yazınız insanlar tarafından paylaşıldıkça arama motoru sonuçlarında çok daha üst sıralarda yer alma imkanına sahip oluyor.

Bunu farklı açıdan ele alabilmeniz mümkündür. Bir yazı sitenizdeki diğer yazılardan daha fazla yorum ve paylaşım alıyorsa onlardan çok daha fazla dikkat çekmiş demektir. Bunun sosyal sinyal olması bir şeyi değiştirmeyecektir. Sadece Google’a iletilecek sinyallerde ilgili yazının daha fazla dikkat çektiği yer alacaktır. Google bunu değerlendirmeye aldığında doğal olarak söz konusu yazıyı ön plana çıkaracaktır.

Takipçiler ve Popülerlik

Bir sitenin Facebook sayfasında veya Twitter sayfasında yer alan takipçi sayısı doğrudan siteye bir değer kazandırmamaktadır. Bu bilgiye göre bir site ile sosyal medya kanallarındaki takipçi miktarı arasında doğrudan bir bağ olmadığını söyleyebiliriz. Ancak dolaylı yoldan bakacak olursak söz konusu etkinin ortaya çıktığını görebiliriz.

Sosyal medya hesaplarınızda daha fazla takipçinin olması paylaştığınız bir yazının daha fazla beğeni ve paylaşım alması demektir. Bunun sonucunda ise söz konusu yazı daha fazla ziyaret alabilir ve dolaylı yoldan Google’a kaliteli sinyaller gönderebilir. Bir yazının veya içeriğin çok fazla link alıyor olması arama motoru sıralama faktörleri açısından değerli bir durumdur. Sosyal medya linklerinin kaliteli olacağını düşünürsek, bu tür içeriklerin ve sosyal medya yaklaşımlarının faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

Unutulmaması gereken durum söz konusu sosyal sinyallerin doğrudan değil dolaylı yoldan etki sunmasıdır. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarınız güçlendikçe sitenizin değerinin de artacağını söylemek mümkün olacaktır.

Nitelik ve Nicelik Faktörü

Basit bir biçimde, belirli bir miktar sosyal medya takipçisine sahip olmak sizinle kurulan etkileşim niteliğine göre değerini belli edecektir. 100 takipçiniz varsa ve bunların %70’i sizinle etkileşim kuruyorsa avantajlı durumda olursunuz. Ancak, 1000 takipçiniz varsa ve hiçbirisi sizinle etkileşim kurma gayretinde bulunmuyorsa sitenize bir değer katmanız söz konusu olmayacaktır.

Etkileşim düzeyinin fazla olması bir yazının veya içeriğin paylaşılması, beğenilmesi ve daha fazla ziyaretçi alması anlamına gelir. Bu nedenle niteliksel açıdan fayda sağlayan takipçiler nicelik açısından fayda sağlayanlardan daha değerlidir. Elbette, tüm bu faktörlerin doğrudan değil dolaylı yoldan siteye değer kazandıracağını unutmamak gerekir.

Diğer Faydalar

Bir sosyal medya stratejisi gerçekleştirmenin çok daha farklı faydalarının olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Kitleniz ile paylaşacağınız birçok içeriğin daha fazla ziyaretçi ve paylaşım alma olasılığı vardır. Ancak en önemlisi bu içerikleri hazırda bekleyen takipçilerin bir kısmını sitenize yönlendirebilecektir.

SEO çalışmalarınız için hedefiniz sitenize daha fazla organik trafik almak ise sosyal medya çalışmalarının bunu size sağlayacağını söyleyebiliriz. Daha fazla ziyaretçi, daha fazla organik trafik anlamına geleceği için sosyal medya kitlenizi sitenize yönlendirmek size bu konuda yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte sosyal medyada ne kadar fazla beğeniye, takipçiye ve paylaşıma sahip olursanız markanız bir o kadar görünür olacaktır. Bu da sizin marka bilinirliği konusunda fark yaratmanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya sinyalleri için belki de söylenmesi gereken en önemli durum etkilerinin semantik olacağıdır. Hem doğrudan hem de dolaylı olarak etki sunabilmesini beklemek pek akıllıca olmayacaktır. Önemli olan sosyal sinyallerin mekaniklerini iyi tanımlamaktır ve bunların nasıl çalıştığını bilmektir. Ancak tüm bu etkilerin Google tarafından yapılacak en ufak bir düzenlemede boşa çıkabileceğini veya daha değerli olabileceğini de bilmek gerekiyor.

Her ne kadar etkiler değişim gösterebilecek olsa bile sosyal medya stratejilerinin SEO çalışmaları açısından değerli olduğunu bilerek hareket etmek gerekiyor. Bunun bilincinde hareket ettiğiniz sürece bütünsel çalışmaların tamamından ekstra fayda sağlayacağınızı ve sosyal sinyallerden maksimum verim alacağınızı unutmamalısınız.

4 Yorum

  1. sosyal siteler son dönemlerde insanların hayatının tamamını etksi altına aldı bu nedenle de sosyal sinyaller sitelerimiz için seo açısından oldukça önemli gerçekten. Detaylı açıklamalar için tesekkurler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba