fbpx
İçerik PazarlamaSosyal Medya

Sosyal Medya için Çekici İçerik Oluşturmak

2010 yılının Aralık ayında Google, Facebook ve Twitter üzerinden gelen sosyal sinyallerin arama sıralamalarını etkileyeceğini belirtmişti. O günden bu güne aramalarda sosyal sinyallerin değeri yeniden belirlendi ve bu nedenle sosyal medyada varlık göstermenin gücü kritik bir unsur haline geldi.

Google, Yahoo!, Bing ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız artık güçlü sosyal sinyallere sahip olmanız gerekmektedir. Güçlü sosyal sinyaller arama motoru sonuç sayfasında sıralamanızı yükseltir, trafik değerlerinizi arttırır, güçlü etkileşimler ve yüksek dönüşüm oranları sunar.

Güçlü sosyal sinyaller markanızın gücü, güvenirliği ve otoritesi açısından önemlidir. Aslında, pazarlama fonksiyonlarının tüm görevlerini yerine getirmek konusunda size yardımcı olur.

sosyal-medya-icin-ilgi-cekici-icerik-olusturmak

SEO ve SEM uzmanlarının sıklıkla sorduğu üç soru vardır. Güçlü sosyal sinyallere nasıl sahip olursunuz? İlk aşamada güçlü sosyal sinyaller nasıl elde edersiniz? Sosyal medyanın başarısı için ne tür güçler gereklidir?

Tüm bu sorulara cevap verebilmek için tek bir cevap yeterlidir. Dinamik içerik ihtiyacınız olan şeydir! Elbette bunu yapmak için çekici içerikler üretmelisiniz. Bunu yapabilmek için size alt adımdan oluşan bir rehber sunuyoruz.

Kitleyi Tanıyın

İçeriği özellikle kitlenizin en büyük kısmı için oluşturun. Instagram’da yer alan son derece lüks bir marka olduğunuzu düşünün ve sosyal sinyallerin büyük bir bölümü buradan geliyor olsun. Instagram’ın kullanıcılarının büyük bir kısmının kadınlardan oluştuğunu bilmek sizin için değerlendirilmesi gereken fırsat anlamına gelmektedir. Diğer taraftan Facebook kullanıcılarının yarısından bir miktar fazlası da kadınlardan oluşmaktadır. Burada durumun dengede olduğunu düşünerek hareket etmeniz gerekir.

Demografik türde bilgiler toplamak oluşturacağınız içeriğin türünü belirlemek için önemlidir. Bununla birlikte kitle ile iletişim için doğru tonu belirlemeniz konusunda size yardımcı olur. LinkedIn’de yer alan kişilerin dedikodu içerikli yazılardan hoşlanması pek olası değildir ancak Facebook ve Twitter kullanıcıları buna bayılırlar!

Doğru Türü ve Zamanı Tanımlayın

Doğru içerik türü sizin için en fazla etkileşimi sağlayan içerik türüdür. Hangi yazıların daha fazla beğeni, yorum, paylaşım veya retweet aldığını zaten biliyor olabilirsiniz. Bu durumda benzer türlerde içerik üretmeniz gerekir.

Genellikle infografik tarzı içerikler en fazla etkileşim alan içerik türüdür ve bu tüm sosyal medya platformları için geçerlidir. Bunlar düz metin yazılarından 30 kat daha fazla okunur. Benzer şekilde Facebook’ta yer alan kitle videolardan çok hoşlanır. Videolar geleceğin pazarlama aracı olarak görülmektedir, bu durumda video içerikler veya yazılar hazırlayarak pazarlama stratejinizi iyileştirebilirsiniz.

sosyal-medya-icin-icerik-olusturmak

Ek olarak sosyal medya mesajlarını doğru zamanda paylaşmanız önemlidir. Etkileşimler genellikle Perşembe ve Cuma günleri Facebook’ta daha fazla olmaktadır. Pazartesi ve Perşembe günleri genellikle Twitter mesajları için idealdir. Salı ve Perşembe günleri için LinkedIn günü olarak nitelendirilebilir.

Onların Kendisi Olun

Etkileşim istiyorsanız güncel olmak son derece önemlidir. Kendi sektörünüz dışında son haberler, etkinlikler ve yenilikler hakkında içerikler üretmeye çalışmalısınız. Bunu zaten var durumunda olan tartışmalara dahil olmak için değerlendirmeli ve Facebook veya Twitter gibi yerlerde yer alan hashtag’lerden faydalanmaya çalışmalısınız.

Benzer şekilde kitlenizin takip ettiği son trendleri takip etmeye çalışın. Selfie paylaşıyorsa siz de paylaşın. Farklı bir olaya başvuruyorlarsa siz de hamlenizi yapın. Buradaki fikir ise sosyal medya içeriği aracılığıyla daha fazla sosyallik oluşturmaktır.

Tutarlı Olun

Takipçiler için yakınlık önemlidir. Sosyal medyada ne kadar sık paylaşım yapıyorsanız onlar sizin marka adınıza daha yakın olurlar ve siz paylaşım yaptıkça kendilerini sizinle iletişimde tutmaya çalışırlar. Buradaki püf nokta ise yüksek kaliteli, yüksek değerli içerikler üretmektir ve bunu sürekli hale dönüştürmelisiniz.

Bunun için içerik üreten araçları kullanabilirsiniz. İnternet ortamında arama yapan, uygun içerikler bulan, yüksek kaliteli yazılara ulaşabilen ve bunları sizin için paylaşan araçlar vardır.

HootSuite ile ilgi çekici içerikler paylaşabilir, cevaplar verebilir, diyalogları takip edebilir ve etkileşimleri ve dönüşümleri ölçebilirsiniz. TweetDeck ile iyi tweet’leri ayıklayabilir, onları paylaşmak için sıraya koyabilir, takipçilerle etkileşim kurabilir ve Twitter içeriğinizi kolayca yönetebilirsiniz. DrumUp ile uygulama sizinle içerikleri paylaştıktan sonra popüler ve ön plana çıkan içerikleri veya gönderileri otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

Benzer niteliklere sahip aynı işlevleri gören çok daha farklı araçlar bulabilirsiniz ancak yukarıda yer alanlar, en basit ve en az efor gerektiren araçlardır.

Çalışanlar Aracılığıyla Etkileşim Kurun

Çalışanları etkileşim konusunda görevlendirmeniz durumunda markanızın sesi, yüzü ve bağlantı kuran kişileri konusunda destek almış olursunuz. Marka içinde yer alan belirli kişilerin yarı profesyonel hesaplar açarak sosyal medyada yer almasını sağlayın. Görevleri diyalogları sürdürmek olacaktır. Herhangi bir şey satmalarına gerek yoktur. Sadece etkileşim ve iletişim kurmaları yeterlidir.

Onları Teşvik Edin

Parayla değil, bu tamamen aptallık olur. Özel fırsatlar, indirimler veya bunun gibi farklı şeylerle insanları heyecanlandırabilir ve sizinle etkileşim kurmalarını sağlayabilirsiniz. Instagram ve Facebook fotoğraf yarışmaları için idealdir. Selfie çılgınlığının nasıl ortaya çıktığını hatırlayın.

Unutmayın, sosyal profillerin etkinlik ve etkileşim seviyesi arasında bir bağ vardır. Ancak sayfanızı uygunsuz içeriklerle doldurursanız olası trafiği kendi elinizle kaçırmış olursunuz. Sosyal medyada başarının sırrı düzenli ve uygun olmaktır.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba