fbpx
SEO

Sitenizdeki Eski Yazıları Güncelleyin veya Silin

Sitenizde yer alan zaman içerisinde anlamını yitiren eski yazıları güncellemeyi veya silmelisiniz. İşletmenizin mevcut durumuyla örtüşen ve gerçek değerler sunan içeriklere sahip olmalısınız. Bir hizmeti sunmayı bıraktıysanız onunla ilgili olan içerikleri kaldırmalısınız. Bunu bir bahar temizliği olarak düşünebilirsiniz. Eski yazıları ve sayfaları güncellemeli veya onları silmelisiniz. Bunu yapmanın çok farklı yönleri bulunmaktadır. Bu yazının içerisinde eski içeriklerle ilgili yapabileceğiniz en iyi çözümlere yer verilmiştir.

Sitenizdeki Eski Yazıları Güncelleyin veya Silin

İçerikler Geçerli mi? Onları Güncellemelisiniz.

Tıpkı meta açıklamaların sürekli güncel tutulması gibi bu yaklaşımı mevcut içerikleriniz için düşünmeniz gerekmektedir. Google meta açıklamalar ile sürekli değişiklik yapmaya çalışabilmektedir. Meta açıklamalar için her zaman en iyi çözümü bulmaya çalışmalısınız. Her ne kadar meta açıklamalar için yapılan tavsiyelerin her zaman geçerli olmasını bekleseniz bile bu her zaman mümkün olmamaktadır. Çünkü zamanın standartlarına en iyi şekilde uyum sağlamanız gerekmektedir.

Eski yazılarınızı güncelleyip zamana ayak uydurmalarını sağlayarak oldukça kolay bir biçimde yeni içeriklere sahip olabilirsiniz. Bunu eski şarabı yeni şişelere koymak gibi düşünebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, içeriğinizde yer alan eski kısımları yenileriyle değiştirmeli veya aynı konuda olan üç eski yazıyı tek bir yazı haline dönüştürmelisiniz. Bunu yapmayı düşünmeniz durumunda eski yazıları yeni yazılara yönlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Eski Yazılara veya Sayfalara İhtiyacınız Yok mu? Onları Silmelisiniz.

Artık ihtiyacınız olmayan yazılar veya sayfalarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bir süre önce satışını sonlandırmış olduğunuz ürünle ilgili yazılarınız varsa ve bu ürünleri artık satmayı düşünmüyorsanız söz konusu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kalitesiz içeriğe sahip olan eski yazılarınızı ortadan kaldırmak yine iyi bir fikir olabilecektir. Bunların her birisi birer örnektir. Eski yazılar sitenize herhangi bir değer katmazlar ve gelecekte katmayacakları da bellidir. Bu durumda Google’a eski yazılarınızla bağınızı kopartmış olduğunuzu bildirmelisiniz.

Eski içeriği silmekten kasıt “sil” tuşuna basıp onları tamamen unutmak değildir. İçeriği silmiş olmanıza rağmen içerik Google’da haftalar boyunca kalabilecektir. URL’nin link değeri olması durumunda bu işlem yarardan çok zarar getirecektir.

içeriklerinizi güncelleyerek yükselin

Eski Yazıyı Uygun Olan Bir Yazıya 301 ile Yönlendirme

Sileceğiniz yazıya ait URL’nin bir değeri varsa onu yönlendirmeyi düşünmelisiniz. Bu tür URL’ler kaliteli link elde etmiş olanlardır. Bu sayfayı ortadan kaldırmak demek söz konusu linklerden vazgeçmek demektir. Bu nedenle ilgili yazıyı silmeyi düşündüğünüz zaman yönlendirme yapmayı da aklınıza getirmeniz gerekmektedir. Bu yönlendirmeyi ilgili yazılar için en uygun yazılara olacak şekilde gerçekleştirmelisiniz. Eğer böyle bir seçeneğe sahip değilseniz söz konusu yazıyı ana sayfaya yönlendirmeyi düşünebilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız 301 yönlendirmesi yapmak çok zor değildir. Yoast SEO Premium kullanıyorsanız bu oldukça kolaydır. Yönlendirme yapabilmek için daha farklı eklentilerden yardımcı alabileceğinizi unutmamalısınız.

Arama Motorlarına İçeriğin Kasıtlı Olarak Silindiğini Bildirmelisiniz

Bir içeriği kaldırdığınızı Google’a bildirmenin en kolay yolu “410 Gone” durumunu Google’a bildirmektir. Google, bir silinme işleminin ardından yazınızı bulamazsa sunucunuz genellikle “404 Not Found” durumunu arama motoru botuna bildirecektir. Bu yazıyla ilgili bilgilere Google Search Console içerisinde tarama hataları kısmında rastlayabilirsiniz. Bu durum siz yönlendirme yapana kadar geçerli olmaktadır. Google söz konusu yazıyı bulacak ve onu arama motoru sonuç sayfasından kaldıracaktır. Bu biraz zaman alabilecektir. 410 durum bildirisi sürecin hızlanması anlamına gelmektedir. Bir yazıyı kasıtlı olarak sildiğinizi Google’a bu şekilde kolayca bildirebilirsiniz. Google 404 durum kodundan daha hızlı bir biçimde hareket ederek ilgili yazıyı sonuçlardan kaldıracaktır.

Silmek İstediğiniz Eski İçeriklere Sahip misiniz?

Bunu yapmak istiyorsanız üç farklı seçeneğe sahipsiniz demektir:

  1. Eski yazıyı veya sayfayı güncelleyerek yeniden yayınlayabilirsiniz.
  2. Eski içeriği alakalı bir içeriğe yönlendirebilirsiniz.
  3. Eski içeriği komple silebilirsiniz.
Daha fazla SEO içeriği için hemen ayhankaraman.com/seo bağlantısını ziyaret et. Bu sayfada işine yarayacak çok fazla içerik var.

2 Yorum

  1. Ayhan Bey yıllardır sitemdeki eski yazılara dokunmamıştım. Makalenizi okuyup gaza geldim, çok uzun saatler uğraştım ama veritabanım da temizlendi iyi oldu. :) Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba