fbpx
SEOSEO Araçları

SEO Yazılımı SEOmonitor İncelemesi

SEO’nun sürekli değişen Dünyası içerisinde güncel kalmak veya önde almak önemlidir. Birçok firma birbirinden farklı SEO yazılımı çıkardığı için SEO araçlarınızı sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Kullandığınız envanterde ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her şey olmalıdır.

Bu içerikte SEOmonitor adını taşıyan aracın incelemesini bulabilirsiniz. Bu inceleme söz konusu aracın sektörün neresinde olduğunu anlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

SEOmonitor oldukça farklı özelliklere ve modüllere sahiptir. Bu özellik ve modüller size dijital pazarlama konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu modüller şunlardan oluşmaktadır:

 • Organik Trafik
 • SEO Kampanyası
 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Rekabet İzlenimleri
 • İçerik Performansı
 • Sorunlar
 • Arama İtibarı
 • İş Durumu Oluşturucusu

SEOmonitor konusunda öne çıkan en önemli durum Adobe Site Catalyst ve Google Analytics entegrasyonudur. Bu entegrasyon doğrultusunda sitenizin organik verilerini yakından inceleyebilirsiniz. Google Search Console entegrasyonunu da işin içine dahil edip Semrush ve Majestic gibi çok farklı araçlardan da destek alabilirsiniz.

İncelemelerinin geri kalan kısmında beş önemli modüle yer verilmiştir. Organik trafik, SEO kampanyası, anahtar kelime araştırması, rekabet izlenimi ve iş durumu oluşturucusu bu modülleri oluşturmaktadır.

Organik Trafik

SEOmonitor , Google Analytics ve Adobe Site Catalyst profillerinizi entegre etmenize yardımcı olmaktadır. Birçok SEO yazılımı analiz araçlarından sadece bir tanesini kullanmanıza izin vermektedir ve genelde kullanılan Google Analytics olmaktadır. Hesabınıza daha farklı analiz platformlarını dahil etmek istiyorsanız bu genellikle ekstra maliyetle gerçekleştirilmektedir.

Analiz hesaplarınızı başarılı bir biçimde SEOmonitor yazılımına eklediğiniz zaman organik trafiğe ek olarak şu verilere de ulaşma şansını elde edersiniz:

 • Organik dönüşüm oranları
 • Organik dönüşümler
 • Organik gelirler

Kampanya takibi için bu verilere sahip olmak her zaman bilgili karar vermenizi sağlayacaktır. Google Search Console sorgu verilerinin entegrasyonu ile size trafik sağlayan anahtar kelimeleri bularak optimizasyon için uygun başlıkları keşfedebilirsiniz.

Kurulum sırasında kullandığınız marka terimlerini ekleme fırsatına sahip olabileceğinizi unutmamalısınız. Bunu yapmanız durumunda SEOmonitor marka ve marka olmayan trafiği birbirinden ayırabilecektir. Google Search Console entegrasyonu sayesinde arka planda akıllıca bir algoritmanın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu algoritma organik trafik ile açılış sayfası eşleşmesini sağlayacağından bu ayrım başarılı bir biçimde gerçekleştirilecektir. Her ne kadar %100’lük bir isabet durumu söz konusu olmasa bile buradaki veriler size yeni fırsatlar keşfetmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

SEO Kampanyası

SEOmonitor’de yer alan SEO kampanyası kısmı kampanyanızı takip ederken, değişiklik yaparken, filtreleme yaparken ve diğer düzenlemeleri gerçekleştirirken en çok vakit geçireceğiniz alanlardan birisidir.

Diğer tüm araçlarda olduğu gibi SEOmonitor size anahtar kelimeleri gruplandırma konusunda imkan tanımaktadır. Bu şekilde gruplandırmalar yaparak gerçek anlamda odaklanmanız gereken konulara odaklanmayı başarabilirsiniz.

SEOmonitor aracının sahip olduğu bir diğer önemli özellik ise akıllı gruplandırma seçeneğidir. “Smart groups” adını taşıyan bu seçenek kontrol etmek istediğiniz kurallara göre oluşturulmaktadır. Bu araç kriterlerinize uyum sağlayan her türlü anahtar kelimeyi bir araya getirmektedir. Belirlediğiniz gruplar düzenli olarak güncellendiği için belirlediğiniz kriterlere göre anahtar kelimeler eklenmekte veya çıkarılmaktadır. Akıllı gruplarda şu seçenekler yer almaktadır:

 • Sıralamaya göre gruplar
 • Belirli açılış sayfasına göre gruplar
 • Fırsat skoruna göre gruplar

Neredeyse kullanılan tüm yazılımlar fırsat skorundan söz etmektedir. SEOmonitor aracında yer alan fırsat skoru ilgili anahtar kelimeler için ilk 3’te yer almak adına göstermeniz gereken çabayı ifade etmektedir. Platform size pasta grafiği şeklinde anlatımıyla ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sunmaktadır.

Fırsat skoruna ek olarak SEOmonitor size bir anahtar kelimenin zorluk seviyesini yüzdesel olarak hesaplamakta ve bunu renkli bir çubukla göstermektedir.

Her ne kadar bu skorlar en başında pek anlamlı gibi gözükmese bile maksimum yatırım getirisi için odaklanmanız gereken noktaları bulmanız konusunda size yardımcı olacaklardır.

Kampanya kısmında yer alan diğer seçeneklerden anahtar kelimeler, açılış sayfaları ve konular düzeyinde incelemelerde bulunabilirsiniz.

Burada en çok vakit geçireceğiniz nokta açılış sayfası görünümü olacaktır. Bu görünüm size sayfalarınıza ait olan terimler ve trafik değerleri konusunda bilgiler verecek ve sayfaların nasıl dönüşüm sağladığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede sayfanız için ortaya koymuş olduğunuz çalışmalarda neyin işe yarayıp yaramadığını anlayabilir ve çalışmalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Herhangi bir SEO kampanyasının en önemli yanlarından birisi anahtar kelime araştırmasıdır ve SEOmonitor bu konuda size Semrush entegrasyonu sayesinde fazlasıyla kullanışlı imkanlar sunabilmektedir.

Anahtar kelime araştırması sekmesinde dilerseniz “Manual research” gerçekleştirebilir veya yaptığınız ayarlamalara uygun olarak SEOmonitor aracının size anahtar kelimeler önermesini sağlayabilirsiniz.

Diğer tüm SEO yazılımlarında olduğu gibi bir anahtar kelimeyi ilgili kutucuğa ekleyebilirsiniz. Analiz butonuna bastığınız zaman SEOmonitor sizin için Semrush, Google Search Console ve diğer analiz araçlarından veriler toplamaya başlayacaktır. Veri toplama işleminin ardından bulduğu terimleri listeye ekleyecektir. Bulunan anahtar kelimeler veya sözcük öbekleri konusunda memnun olduğunuz zaman onları anlık olarak takip etmeye başlayabilir ve onları en uygun anahtar kelime gruplarına dahil edebilirsiniz. Eğer henüz bir grup hazırlamamış durumdaysanız bunu kısa süre içerisinde hemen oluşturabilirsiniz.

Otomatik tavsiyeler ise yapmış olduğunuz kurulum ayarlarına ve URL’le izleme seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu seçenek sayesinde karar vermeniz için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler size sunulacaktır.

Anahtar kelime araştırması konusunda problem yaşıyorsanız “Automatic Suggestions” kısmından aracın size anahtar kelime önerileri sunmasını sağlayabilirsiniz.

Rekabet İzlenimleri

SEO alanında sık sık karşınıza gelebilecek durumlardan birisi farklı anahtar kelime gruplarına sahip birbirinden farklı rakiplerle karşılaşmaktır. Rekabet izlenimleri kısmında oluşturmuş olduğunuz her anahtar kelime grubu için beş farklı rakip belirleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Yeni rakipler ekle butonuna basarak seçmiş olduğunuz anahtar kelimelere göre rakiplerinizden oluşan bir listeye sahip olursunuz. Karşınıza çıkan rakipler sizinle alakalı ise onları seçebilirsiniz. Daha önce seçmiş olduğunuz rakiplerle karşılaşmış olmanız durumunda onların URL’lerini seçmeyi deneyebilirsiniz.

Her sektör için farklı rakipleriniz varsa bu süreci her anahtar kelime grubu için tekrar edebilir veya her gruptan diğer rakipleri incelemeye koyulabilirsiniz.

Rakipleri eklediğiniz zaman her birinin görünürlük skorunu, ortalama aylık ziyaret miktarını ve Majestic skorunu görebilirsiniz. Bu bilgilerin her birisi sitenizde iyileştirme yapmanız gereken alanı ve rakiplerinizin sahip olduğu pazar payını size gösterecektir.

İş Tahminleri

Birçok kişi yapılan SEO çalışmalarının getireceği sonuçları önceden öğrenmek istemektedir. SEOmonitor bu konuda size tahminler sunabilecek bir özellik mevcuttur. Aracın yapmış olduğu tahmin her ne kadar yüzde yüz doğru gibi kabul edilemeyecek osla bile size elde edebileceğiniz potansiyel sonuçlarla ilgili bilgi verebilecektir.

Anahtar kelime gruplarınızın tamamını veya birkaçını seçtikten sonra elde etmek istediğiniz ortalama sıralamayı seçerek ve tahmin etme butonuna basarak aracın tahmin verilerini sunmasını beklemeye başlayabilirsiniz. Araç size 12 aylık süre içerisinde trafik, gelir ve başarı ihtimali konusunda çeşitli bilgiler sunabilecektir.

Sürpriz: Siz değerli takipçilerim için SEOmonitor tarafından almış olduğum 75 Euro değerindeki promosyon kodu: “AyhanKaraman” – Detayları aşağıda paylaştım.

75 Euro Değerindeki Ayhan Karaman SEOmonitor Kupon Kodu Nasıl Kullanılır?

Bu bağlantıdan deneme sürümü başlatılır. Promocode alanına şu kod ( AyhanKaraman ) girildiğinde ilgili hesaba 75 Euro tanımlı olur. Bu sayede kullanıcı 14 günlük deneme süresine başlar. Kredi kartını sisteme eklediğinizde ise 14 gün daha ücretsiz süre tanımlanır.

Bu 28 gün sonunda ilk fatura oluşur, bu fatura hesaba yüklü olan 75 Euro krediden ödenir. Kullanıma göre değişen ücretlendirme detayları bu bağlantıda yer almaktadır. (Örn. 49 Euro’luk kullanım yapılırsa, 1.5 ay daha burada ücretsiz kullanım yapma hakkında sahip olursunuz.)

Kredinin bitmesi sonrasında devam etmek istenmezse, çıkış yapılabilir.

SEOmonitor ve SIGNALS ne işe yarar?

Bu bağlantıda yer alan 12 dakikalık Türkçe altyazılı videoya göz atılabilir.

SEOmonitor aracının öne çıkan özellikleri bunlardır. Bulut tabanlı bir SEO çözümü olduğu için rakiplerinizden ayrılmayı başaran bir araçtır. Aracın fiyatı ise sunmuş olduğu özelliklere göre oldukça iyi durumdadır.

Sizin için tüm SEO araçlarını tanıtacağım yeni bir kategori oluşturdum. ayhankaraman.com/seo-araclari bağlantısını sık kullanılanlara eklemeyi ihmal etmeyin :)

18 Yorum

 1. SEO Monitor’u birkaç sene önce kullanma fırsatı bulmuştum. Sonradan gelen yeniliklerden yararlanmak nasip olmadı. Yakın zamanda tekrardan kullanmayı düşünüyorum. İçeriğiniz için de teşekkür ederim.

 2. seo ile ilgili bircok yazı okudum ama bir cok bilgi gizlenerek yazılıyor sizin yazınız gayet net bilgiler içeriyor herseyi payklaşmışşınız bilgi saklamamışsınız tsk ederm

 3. Mutlaka kullanacağım bir araç olacak hocam. Çok teşekkürler böyle kıyaklarınız için. Aşırı işe yarar şeyler.

 4. SEO bilgi paylaşımında sizi yeni yeni takip etmeye başladım. Tavsiye edilecek kadar varmışsınız, severek takip edeceğim. Çok güzel yazılar, hepsi hap bilgiler.

 5. Sitem için bir çok bilgiyi bir programda bulmak gerçekten güzel. Bu değerlere göre çalışma yapmak ve yaptığın çalışmanın etkisini görmek çok iyi. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba