fbpx
SEO

SEO Çalışmalarını Etkisine Göre Nasıl Değerlendiririz?

SEO ve içerik değişikliklerinin sitenize fayda sağlayıp sağlamadığını nasıl anlarsınız? SEO çalışmalarına etkilerine göre öncelik tanıyarak işletmenizin hedeflerine yönelik adımlar atmayı başarabilirsiniz.

Sitemizi optimize etmek için ne yapmalıyız?

Bu soru her SEO uzmanının aklında olan bir sorudur ve bu sorunun belirli bir cevabı yoktur. Bir sitenin sadece tek bir çalışmaya ihtiyaç duyacağının bir garantisi var mıdır?

SEO çalışmaları konusunda temel problem budur. Bu çalışmalar çok fazla durumu kapsadıkları için bu çalışmalara yönelik sorular yöneltildiğinde yine çok fazla sayıda tavsiyeyle karşı karşıya kalırız. SEO çalışmalarını gerçekleştiren her ekibin bu tavsiyeleri uygulayacak bilgi birikimine sahip olmaması ciddi bir problemdir. Çünkü bu durumda yapılması gereken her şeyi yapmanız pek mümkün olmayacaktır.

seo çalışmalarını etkisine göre değerlendirmek

Ekibinizin size başarı getirecek değişiklikleri yapmasını nasıl garanti altına alabilirsiniz?

Bu soruya cevap verebilmek için kesinlikle etkiye göre öncelik tanıma gerçekleştirilmelidir. Bunu başarmak için aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Etkiye Göre Öncelik Tanıma

Her şeyi aynı gün içerisinde yapabilmeniz pek mümkün değildir. Bu nedenle listeye önceliğe göre çalışmaları eklemeli ve size verilen tavsiyeleri en büyük etkiye göre uygulamaya çalışmanın yollarını bulmalısınız.

Bir teknik SEO denetimi gerçekleştirmelisiniz. Teknik denetim içerisinde standartlaştırma, güncellemeleri yönlendirme, başlık etiketlerini gözden geçirme, görsel sıkıştırma ve bunlara benzer diğer unsurları incelemelisiniz. Tüm bunların hepsinin gün gün takip etmiş olsanız bile zaman konusunda sıkıntı yaşamanız oldukça olasıdır.

Belirli adımların atılması için ilk olarak sitenizi geri planda tutan unsurların neler olduğunu saptamalısınız. Başlık etiketi belki herkes tarafından öncelikli görülen bir şey olabilir ancak sitenizde bunları optimize etmek size çok fazla değer katmayacaksa bunları es geçebilirsiniz.

Çeşitli tavsiyeleri dikkate alırken ekibiniz nereden başlaması gerektiğini bilmeli ve aynı zamanda nerede beklemesi gerektiğine karar vermelidir. Her şeyin öncelikli olması gibi bir durum söz konusu değildir.

seo çalışmalarının etkisi

Kaynaklara Göre Öncelik Tanıma

Etki için geçerli olan her şey kaynaklar için de geçerlidir.

Bir sitenin HTTP’den HTTPS’e geçişi durumunda neler olacağını önceden görmeniz gerekir. Eğer bir şirket için çalışma yapıyorsanız bu geçişi yönetebilecek bir kişinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bir siteyi HTTPS’e taşımak ufak bir adım değildir. Bu adım son derece zorlayıcı olabilmektedir. Hatalarla karşılaşmak söz konusu olduğundan organik trafik kaybı yaşamanız dahi gündeme gelebilecek bir durumdur. İlgili geçişi ertelemek ve doğru kişilerin süreci yöneteceğinden emin olana kadar bu tavsiyeyi rafa kaldırabilirsiniz. Konuyla ilgilenecek bir uzman söz konusu olduğunda yapacağınız değişiklik sayesinde sitenin trafiğini yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Bir başka şirkete içerik oluşturma konusunda tavsiye vermiş olabilirsiniz. Ancak şirketin içerisinde düzenleme, onaylama ve süreci yönetme konusunda aktif çalışabilecek birisi yoksa bu önerinizi yine rafa kaldırmayı düşünebilirsiniz. Çünkü yayınlanması yapılmamış blog yazısının siteye bir faydası olmayacaktır.

Alternatif olarak içerik oluşturma yerine eski içerikleri güncelleme yoluna gitmeyi önerebilirsiniz. Bu durumda kapsamlı incelemeler yapmanıza gerek kalmaz ve değişiklikleri kolayca uygulayabilirsiniz. Sonuç olarak, blog trafiği yükselmeye başlayabilir ve yeni içeriğe sahip olmadan sitenin değerlerini yükseltmeyi başarabilirsiniz.

SEO uzmanları başarılı olabilmek için diğer departmanlara pek fazla bağlı kalmak zorunda değildirler. Mevcut kaynakların farkında olarak gerekli değişiklikleri en uygun koşullara uyum sağlayacak şekilde yapmaları gerekmektedir.

Tavsiyelerle İşletme Hedeflerini Örtüştürmek

Sunulan tavsiyeler ile işletme hedeflerinin örtüşmesine dikkat etmelisiniz. Elde edeceğiniz sonuçların organizasyonun geneline etki etmesini istiyorsanız bunu yapmalısınız. Gerçekten bugüne kadar buna ne kadar dikkat ettiniz? Size verilen tavsiyelerin her birisi organik trafik ve gelir elde etmeye yönelik miydi?

Bir organizasyonun hedefleriyle uyum sağlayacak SEO tavsiyelerinden olabildiğince uzak durmalısınız. Bu yakalanması son derece kolay olan tuzaklardan birisidir.

Bir önceki içerik örneğini tekrar aklınıza getirebilirsiniz. Temel anahtar kelimelerin tespit edilmesi ve görünürlük sağlayacak olan içerik türlerinin belirlenmesiyle iyi bir başlangıç yapılabilecektir. Herkes bu fikre içeriği oluşturmaya başlayana kadar uyum sağlayabilecektir.

İlgili şirketin içeriğe ihtiyacı olduğu kesindir. Ancak mevcut kampanya ve mevcut strateji ile uyum sağlayan içeriklerin oluşturulması göz ardı edilmemelidir.

Sunulan her tavsiyenin şirketin takvimine uyum sağlaması gerekmektedir. Yayınlanmayan ve sonradan hazırlanmış olan tüm tavsiyelerin mevcut kampanyaya dahil edilmesi yoluyla daha başarılı adımlar atılabilecektir.

Bunun göz ardı edilmesi oldukça kolaydır. SEO için oluşturulmuş olan içerik mantıksal olarak doğru olabilir ancak şirketin koşullarına uygun değilse ondan herhangi bir sonuç beklemek pek doğru olmayacaktır.

SEO çalışmalarından sorumlu olan ekibin hedeflerini anlamalı ve bunların şirketin diğer ekipleri ve işletmenin kendisiyle uyumlu olmasını sağlamalısınız.

Güncel Olana Hemen Odaklanmama

SEO çalışmaları için çaba gösteren insanların çok sık düştüğü belirli hatalar vardır. Bunlardan en önemlisi Google’a çok fazla bağlı kalmak, onun güncellemeleri ve değişikleri için sürekli müdahalelerde bulunmaktadır.

Google sitenizin güvenli olması gerektiğini söylediğinde üzerinde çalıştığınız sitenin güvenli olmasını sağlamalısınız. Burada özellikle güvenli olmayan ve güvenli olan site arasındaki farklılığın neler olduğunu saptayarak hareket etmelisiniz.

Diğer taraftan yazarlık biçimlendirmelerini hatırlıyor musunuz? 300 karakterli meta açıklamaları hatırlıyor musunuz? Google+’ın ekstra önemli olduğu dönemleri hatırlıyor musunuz? Bunların hepsinin geride kaldığını bilmelisiniz.

Bir işletmeye öneri sunmak istediğiniz zaman öncelikli olarak Google’ın ne söylediğini anlayarak hareket etmeniz gerekmektedir.

Sitenizin güvenli olmasını ve hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, sitenizin trafiği yoğun bir miktarda mobilden gelmiyorsa bu durumda zamanınızın büyük bir kısmını mobil stratejiye ayırmanıza pek gerek yok demektir.

Bu konuda farklı bir örnek daha vermek mümkündür.

Hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) ilk yayınlandığında uygulaması herkese kolay gelmekteydi. Yayıncılar bunu kullanabilme avantajına sahiptiler ama Yoast bunun kullanımı çok daha kolay bir hale getirmiştir. Böylece standart teknik gereksinimleri karşılamak zor olmamıştır. Ancak, WordPress’te olmayan kullanıcılar ne yapacaklardır? Özel içerik yönetim sistemi kullanan kişiler AMP özelliğinden yararlanmak için bir geliştirici tuttuklarında elde ettikleri sonuçlar değerli olacak mıdır?

Normal şartlarda değerli olmayacaktır. Sürekli içerik paylaşmayan site yöneticileri için ortalama trafik rakamları oldukça küçük olacaktır. Buna ek olarak mobil arama sonuçlarındaki temel terimleri AMP sonuçlarını içermeyecektir.

Google hızlı bir biçimde AMP kullanmaya başlanması gerektiğini söylemiştir. Ancak bunu yapmanın geçerli bir sebebi yoktur.

Başarı hareket eden bir hedeftir. Üstelik son olarak ne yaptığınızı düşündüğünüz bir dünyada yaşadığınızı unutmamalısınız. Bir programı değiştirmek bir yıl veya altı ay sürebilecektir. SEO uzmanları sonuçları değerlendirmeye, çalışmaları düzenlemeye ve stratejiyi değişen manzaraya karşı ayarlamaya devam etmek zorundadırlar.

Her şeyi düzeltmeye çalışmak isteyebilirsiniz ama bunun geçerli bir seçenek olmadığını bilmelisiniz. Ekibinize başarılı olmaları için çalışmaları değerlerine göre öne çekmelerine yardımcı olmalısınız. Bunu yaparken çalışmaların etkisini ve elinizde bulunan kaynakları düşünmeli ve onların işletme hedefleriyle örtüşmesini sağlamalısınız.

Performansını artırmaya hazır mısın? Daha fazla içerik için hemen ayhankaraman.com bağlantısını ziyaret et ve incelemeye başla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba