fbpx
Search Console

Search Console Verileri Artık Arama Sonuç Sayfasında

Google arama motoru son günlerde Search Console ile birlikte yeni bir şeyler test ediyor. Dün karşıma çıkan bir sonuca istinaden bu içeriği hazırlamak ve siz değerli ziyaretçilerimle paylaşmak istedim.

yeni arama sonuç sayfası özelliği console

Bu özellik her kullanıcının karşısına çıkmıyor. Şu an bir şeyleri deneyen Google bence bu özelliği Search Console verilerini daha çok kişinin kullanması için gerçekleştirmeye başladı. Google Console aracının çok daha fazla kullanılmasını ve yaygınlaşmasını istiyor olabilir. Daha iyi bir arama motoru, daha iyi kullanıcı deneyimi ve daha iyi web siteleri için Search Console kullanmak şart. Unutmayın Console bizim sağ kolumuz. O olmazsa olmaz.

search console arama sonuç sayfasında

Yukarıda ekran görüntüsü paylaştım. Sizde web sitelerinizle ilgili bir arama sorgusunda bu tür bir ekranla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Search Console verilerini incelemeniz, uyarıları dikkate alıp web sitenizi iyileştirmeniz oldukça önemlidir. Daha fazla içerik için hemen ayhankaraman.com/search-console bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5 Yorum

 1. Selamlar Ayhan Bey,

  Öncelikle çok yakın takipçiniz olduğumu bilmenizi isterim. Soruma gelince;

  Herhangi bir siteyi webmaster toolsa eklemesek çok bir fark yaratır mı? İkinci olarak siteyi kurduktan sonra toolsa ekleyip sitemap ile tüm site dizine eklendikten sonra siteyi toolsdan silmenin bir zararı var mı?

  Özetlemek gerekirse toolsun sıralamaya etkisi nedir?

  Teşekkürler.

  1. Tools’u kullanmadan performansınızı iyileştirmeniz mümkün. Size önerilerde bulunan, hazine adını verdiğimiz Search Analytics imkanını tanıyan bir aracı neden kurmak istemiyorsunuz? :)

   1. Merhaba 50 ye yakın sitemiz var :)

    Bunların hepsinin aynı tools üzerinden eklendiği zaman ilerleyen dönemlerde kendi sitelerimizden yine kendi sitelerimize backlink çıkınca olumsuz olacağını düşünüyoruz. Çünkü hepsinin bizim sitemiz olduğunu biliyor olacak Google.

    Bu bir efsane ise lütfen bizi uyarın :)

    Teşekkürler

    1. Bu bir efsane :)

     Birbirleri arasında link çıkışı yapmanızı önermem. Console olmasa da anlar Google. Google arama motorunu bir yere kadar kandırabiliriz.

 2. Merhaba,
  Yeni Search Console özellikleri gerçekten istatistik ve sitemizin yapısı hakkında daha iyi bilgiler vermeye başladı. Bahsettiğiniz kıyaslama/karşılaştırma bazı günler bizleri üzüyor olsa da gelişmemiz için bence epey faydalı olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi Search Console sağ kolumuz. Paylaşım için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba