fbpx
E-TicaretSEO

Olağanüstü E-ticaret SEO için 4 Taktik

Arama motoru optimizasyonu her zamankinden daha da karmaşık bir hale geldi. Bu oran normal bir web sayfasına göre e-ticaret sitelerinde daha da fazladır.

Üst düzey SEO uzmanları iyi bir optimizasyon için 16 maddenin gerekli olduğunu düşünürler. Yazının sonunda bu maddelerin hepsine ulaşabileceksiniz. Şimdilik arasından seçmiş olduğumuz ve en çok önemsemeniz gereken 4 maddeyi ele alalım;

olağan üstü e-ticaret seo

Mobil Dostu

Biliyoruz ki Google Nisan ayında bir güncelleme yaptı ve mobil uyumlu olmayan siteleri uyarmaya başladı. Artık mobil uyumlu olan ile olmayan arasında bir fark olacak. Bu e-ticaret siteleri oldukça önemli bir güncelleme. E-Ticaret değilde M-Ticaret’e gidilen bu dönemde mobil trafiğin artması satışlara da paralel olarak yansımakta. Bunu dikkate alan e-ticaret siteleri diğerlerine göre daha avantajlı olacaktır. Mobil dostu olmanın üç ana kuralı vardır. Duyarlı tasarım, dinamik hizmet veren sayfalar ve mobil için atanmış URL’ler.

Hazır mobil dostu sitelerden bahsederken bir konuya değinmeden geçmek istemiyorum. Bir konuya çok üzülüyorum ve bunu gerçekten paylaşmak istiyorum. Ülkemizde e-ticaret paketi satan bir çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların %90’ı mobil uyumlu paketler satmıyor. Satsalar bile buna fırsata çeviriyorlar. Bu işin teknik tarafını bilmiyorsunuz, karşı tarafa güveniyorsunuz, bu işe yatırım yapıyorsunuz ama bir bakıyorsunuz girişiminize ait sitenin mobil uyumluluğu yok. Uyumluluk var diyorlar ama bu seferde Google arama motorunun istemiş olduğu kriterlere göre yapılandırılmamış.

Değerli girişimciler sektör mobile doğru gidiyor. Lütfen bu konuyu dikkate alın. Girişimlerinizin başarıya ulaşması için kesinlikle web siteniz kullanıcı duyarlı, mobil uyumlu ve arama motorları kurallarına uygun olarak yapılandırılmalı.

mobil-uyumluluk-testi

Web sitenizin mobile uyumluluk testini https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr bağlantısından yapabilirsiniz.

Kanonik URL’ler

Özellikle büyük e-ticaret sitelerinde bir veya birden fazla ürün kategorileri aynı içeriğe sahip olabiliyorlar. İşte bu noktada devreye kanonik url giriyor. Bizim Google arama motoruna aynı içeriğe sahip sayfalarımızı bir şekilde belirtmemiz gerekiyor. Bu noktada yardımımıza kanonik url yetişiyor.

Meta Açıklamar

Meta açıklamalar her web sayfası için büyük önem taşır fakat e-ticaret siteleri için bu önem daha da büyüktür. Çoğu e-ticaret sitesini inceleme fırsatı buldum. Gerek yabancı gerekse Türk sitelerinde yapılan en büyük yanlışın otomatik olarak oluşturulan meta açıklamalar olduğunu gözlemledim. Meta açıklamalar e-ticaret sitelerinde satışa giden ilk adımdır.

Taze ve Sağlam İçerik

Artık her web sitesi sahibi şu konuda net: içerik kraldır. Kelime olarak zengin olan içerik her zaman içi faydalı olmuştur. Hummingbird güncellemesi ile birlikte artık kelime sayısının fazlalığı tek başına bir şey ifade etmiyor. İçeriğin kaliteli olması, kullanıcıya gerçekten bir şeyler aktarması çok önemli. İçerik sadece metinlerle oluşturulan bir şey değildir. İnfografikler, videolar ve fotoğraflar aracılığıyla oluşturduğunuz içeriklerinde çok büyük bir önemi var.

Diğer 12 Önemli Kriter

 • Yerel Optimizasyon
 • Responsive Tasarım
 • Uygun Site Yapılanması
 • Yapılandırılmış Verilerin Uygulanması
 • Hızlı Yüklenme Sürelerinin Sağlanması
 • Ayrıntılı Anahtar Kelime ve Zengin Ürün Açıklamaları Kullanmak
 • Görüntüler için Alt Etiket Kullanmak
 • Ürün Sayfalarında Sosyal Paylaşım Araçları Sağlamak
 • HTTPs Güvenlik Protokolü Sağlamak
 • Hatasız Sayfalar
 • Çeşitli Çapa Metin Kullanımı
 • Kaliteli Backlink Kaynakları

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba