fbpx
Dijital Pazarlama

Nöro Pazarlama Nedir ve Firmalar Bunu Nasıl Kullanır?

Nöro Pazarlama. Bu kelime size bilim adamlarının araştırmaları sonucu bir şeyi ifade etmek için kullandıkları bir tür anlamsız sözmüş gibi gelebilir ancak bu gerçek bir kelimedir.

Nöro Pazarlamanın ardındaki gerçek ise insan beyninin pazarlama uyarıcılarına verdiği cevaptır. En basit biçimde bu şekilde ifade edilebilir. Nöro Pazarlama, pazarlamacılara, tüketiciyi satın almaya iten nedenlerin ardındaki düşünceyi anlama konusunda yardımcı olur.

noro-pazarlama

Tüketiciler genellikle ne satın almak istediklerini, ne kadar ödemek istediklerini ve bazı durumlarda onlara uygun promosyonları tanımlarlar. Bu bilgilerin tamamı pazarlamacılar için faydalıdır ancak bu tanımlamaların ardında yatan nedenler de aynı derecede önemlidir. Bu değer nereden geliyor? Paketleme onların satın alma kararında ne kadar etkili oluyor? Bir ürün veya promosyon onların beyninde değerlendirilirken neler gerçekleşiyor?

Nöro Pazarlama Nasıl Çalışıyor?

Müşterilerin beyin faaliyetlerini takip edebilmenin iki yolu vardır: Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ve elektroensefalografi. Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeyi kullanılarak, deneklerin görsel ve işitsel işaretlere verdikleri cevaplar sırasında beynin kan akışı güçlü bir mıknatıs ile ölçülür. Bu size “memnuniyet alanı” olarak nitelendirilen beynin derin bölgelerine erişim fırsatı sunar. Fonksyionel manyetik rezonans görüntülemenin dezavantajları ise fiyatının yüksek olması ve sıkıntı verici bir yöntem olmasıdır; Gereken ekipmanlar çok pahalıdır çünkü her makine için saatlik 1,000 dolar ödemeniz gerekir ve deneklerin büyük bir makine içerisinde hareketsiz bir biçimde yatması gerekmektedir.

Diğer taraftan elektroensefalografi, fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeden daha ucuzdur. Deneğin kafa derisine yerleştirilen bir elektrot başlığı kullanılır ve bu başlık hareket etmeye izin vermektedir. Elektrotlar beyin tarafından iletilen elektrik dalgalarını ölçer ve araştırmacılara faaliyetlerin dalgalanmaları sırasında sinir, heyecan, acı ve zevk gibi içgüdüsel duyguları takip edebilme fırsatı sunar. Ancak elektroensefalografi, memnuniyet alanının yer aldığı beynin derin bölgelerine erişim fırsatı sunmamaktadır.

Nöropazarlama yıllardır var olan ve son zamanlarda popülerliğini kazanan bir şey. Şüphecilere ve muhaliflere rağmen, bilindik birçok marka ürün, paketleme ve reklam kampanyaları tasarlarken bu teknolojiden yararlanmışlardır. Walt Disney, Google, Frito-Lay, Chevron, Microsoft, Yahoo ve Hyundai bu markalara verilebilecek örneklerdir.

Nöro Pazarlamayı Ne için Kullanabilirsiniz?

Campbell’s Soup, Gerber ve Frito-Lay gibi markalar nöropazarlamayı paket tasarımları için kullanmışlardır. Ürünlerin paketleri parça parça tüketicilere gösterilmiştir ve onların verdiği pozitif, nötr ve negatif cevaplar kayıt edilmiştir. Bu bilgiler geniş çaplı görüşmeler sırasında renk, yazı büyüklüğü ve resimler gibi değişen elementler gibi belirli noktaları analiz etmek için kullanılmıştır.

noro-marketing

Örneğin Frito-Lay, patates resimleri ile birlikte kullanılan mat çantaların negatif cevaplar vermediğini tespit ederken, patates resimleri ile birlikte kullanılan parlak çantaların negatif cevaplar verdiğini tespit etmiştir. Bir süre sonra yeni çantalar tasarlanmış ve parlak çantalar kaldırılmıştır.

Hyundai nöro pazarlamayı otuz deneğin elektroensefalografi başlıkları taktıkları yöntem ile kullanmıştır ve deneklerden bir saatliğine bir araba prototipini incelemelerini istemiştir. Elektrotlar tarafından sunulan bilgiler sabit disklere kaydedilmiştir ve uzmanlar tarafından analiz edilmiştir.

Diğer bir örnekte ise PayPal, hıza odaklanan reklamlardan, güvenli reklamlara göre daha fazla cevap alındığını tespit etmiştir ve elde ettiği sonuçlara göre yeni bir reklam kampanyası oluşturmuştur.

Son Düşünceler

Bugünlerde reklam kirliliğinden uzak durmak çok güç bir durum ve pazarlamacılar her zaman avantajlı şeyleri araştırmaya devam ediyorlar. İnsan duygularının temel köklerini anlamak, tüketicinin satın alma davranışını anlayabilmek manasına geliyor. Nöropazarlamanın güzelliği ise gelen ve giden pazarlama stratejilerine dahil edilebilmesidir. Gelen pazarlamacılar site tasarımlarını araştırmak ve bununla birlikte diğer gelen pazarlama teknikleri için nöro teknolojiyi kullanıyorlar. Önemli noktalar ise şu şekilde:

  • Estetik ve gezinme durumu, firmanın sitesinin iki önemli unsurudur.
  • İçerik yazım biçimi olarak en etkili ve en güvenilir blog yazıları.
  • Müşterinin savunulmasında en yüksek puanı kazandıran bilgileri, yöneticileri ve çalışan yorumlarını gösteren YouTube videoları.

Dijital pazarlama çok geniş bir sektördür. Web sayfamda bu sektör ile alakalı bir çok bilgiyi siz değerli takipçilerime ulaştırmaya çalışıyorum. Umarım bu paylaştığım konular faydalı oluyordur. Tecrübe edinmek istediğiniz konular var ise bizlere iletişim sayfamız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Sizin için memnuniyetle yazarız. Ayrıca tüm dijital pazarlama konuları için https://www.ayhankaraman.com/ bağlantısını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bu içeriğin kaynağı https://www.impactbnd.com/blog/neuromarketing-101 bağlantısında yer almaktadır.

10 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba