fbpx
WordPress

Mobil Uyumluluk İçin 5 WordPress Eklentisi

WordPress en iyi şekilde yönetilebilir, erişilebilir ve kolay bir biçimde kullanılabilir CMS çözümlerinin merkezinde yer almaktadır. Bir işletme sitesi, bir blog, bir dergi veya bir e-ticaret sitesinin altyapısını oluşturabilir. Binlerce teması, geniş desteği ve kullanışlı eklentileri sayesinde WordPress oldukça güçlü bir sistemdir.

Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 74.6 milyon site WordPress kullanmaktadır. Bununla birlikte geliştirilen eklenti sayısı 29,000 seviyesindedir ve ileride bu rakamlar artış göstermeye devam edecektir.

Mobil cihazlar internete erişim konusunda yeni bir erişim noktasıdır. Mobil cihazlar bu alanda yavaş yavaş masaüstü sistemlere baskı kurmaya başlamıştır ve arama motorlarında yapılan arama sorgularının yaklaşık %25’i mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bu rakamın ilerleyen dönemlerde artış göstereceği bir gerçektir.

Mobil cihazların kullanım rakamları artış gösterdiği için artık sitelerin mobil cihazlara uygun hale dönüştürülmesi gerekmektedir. Kullanıcıların gerçekten sinirlenmesini istemiyorsanız ve sitenizi sık sık ziyaret edip deneyimlerini üst düzeyde tutmak istiyorsanız sitenizin mobil cihazlara uyumlu olmasını sağlamalısınız. Eğer WordPress kullanıyorsanız sitenizi duyarlı bir tasarıma kazandıracak birkaç eklenti bulunmaktadır.

JetPack

jetpack

JetPack sitenizi her açıdan hazır hale getirebilecek ve güçlendirebilecek güçlü bir eklentidir. 33 spesifik özelliği bulunmaktadır ve bunlardan birisi sitenizin mobil duyarlı bir tasarıma sahip olmasını sağlamaktır. JetPack bir eklenti olmaktan çok vazgeçemeyeceğiniz bir paket olmayı istemektedir.

JetPack’te yer alan mobil tema özelliği sayesinde WordPress sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirebilirsiniz. JetPack size iletişim formu, galeri gibi özellikler sunarken aynı zamanda eğer CSS ve PHP konusunda bilgiliyseniz temanızı özelleştirme imkanı sunmaktadır.

JetPack aynı zamanda site onaylama araçlarına, “Photon” adı verilen site hızını artırıcı bir özelliğe ve Google+ ile doğrudan entegrasyon sunan özelliklere sahiptir.

JetPack, WordPress sitenizi ücretsiz bir biçimde mobil cihazlara uygun hale dönüştürebilecek bir eklentidir.

WPTouch Mobile Plugin

wptouch

5.5 milyon blog tarafından kullanılan bir eklentiyi göz ardı etmeniz pek mümkün değildir. WPTouch Pro, WPTouch Theme sayesinde tamamen mobil duyarlı bir eklentidir. Dokunma iyileştirmeleri dahil olmak üzere, WPTouch Theme ve WPTouch Pro diğer duyarlı sitelerden kat kat daha fazla hız sunmaktadır.

WPTouch Plugin, “Infinity Cache” adı verilen bir özelliğe sahiptir ve bu özellik mobil bellekleme imkanı sunmaktadır. Resimler CSS yardımıyla ölçeklenir ve bu sayede mobil için optimize edilmiş resimler ortaya çıkarılır. WPTouch farklı uzantılar kullanarak içerikleri mobil cihazlara yönelik ayrı ayrı işleyebilir, buna resimleri dahil eder ve sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Bu eklenti masaüstü ve mobil kullanıcılara eşsiz kullanıcı deneyimi sunmak isteyenler için idealdir. Bu eklenti çeşitli ek eklentilere sahiptir. Bu ek eklentiler sitenize erişim sağlamak isteyen mobil cihazın saptanması ve ona uygun özelliklerin devreye sokulmasını sağlamaktadırlar.

WPTouch WordPress 3.6 veya daha üstü versiyonlarda kullanılabilmektedir. WPTouch Pro’nun fiyatı ise 49 dolardan başlamaktadır.

WP Mobile Detector

wp-mobile-detector

Kullanıcıların sitenize mobilden erişim sağlayıp sağlamadıkları konusunda emin değilseniz veya sunucuya gönderilen isteğin mobilden veya masaüstünden gelip gelmediği konusunda fikir sahibi değilseniz WP Mobil Detector eklentisi kullanarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu eklenti WordPress sitenize erişim sağlamak isteyen kişinin kullandığı cihazı otomatik olarak tespit eder ve ona uygun mobil temayı yükler. Bu eklenti gelişmiş analizler sunmakta ve 5000’den fazla mobil telefonu desteklemektedir. İçerik formatları mobil cihazlara uygun hale dönüştürülür ve eklenti önceden yüklü 7 mobil tema ile birlikte gelmektedir.

WP Mobile Detector hedef kitleniz sadece akıllı mobil cihaz kullanan kullanıcılardan oluşmuyorsa sizin için ideal bir seçimdir. Bu eklenti siteye gelen isteğin bir akıllı telefondan mı yoksa standart bir mobil telefondan mı geldiğini anlar ve buna uygun mobil temayı kullanılan mobil telefon standartları kapsamında yükler.

WP Mobile Detector PRO eklentisinin fiyatı 50 dolardır. Bu ücretli versiyon kullanıcıya mobil temayı özelleştirme imkanı sunar.

WordPress Mobile Pack 2.0

wordpress-mobile-pack

Kullanıcı deneyimini bir adım yukarı çıkarmak istiyorsanız ve WordPress sitenizin bir uygulama gibi gözükmesini istiyorsanız WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisini kullanabilirsiniz.

Bu eklenti mevcut içeriği platformlara, işletim sistemlerine ve cihazlara göre kullanıcıya sunmaktadır. Eklentinin çoklu platform desteği, duyarlı bir kullanıcı arayüzü, altı arka plan kapağı ile hazır bir tema ve gönderi senkronizasyonu özellikleri bulunmaktadır. Eklenti ayrıca görümünü özelleştirebilmenizi sağlamaktadır.

Kullanılan tema analiz araçlarına entegre edilebilmekte ve aynı zamanda tam ekran modu sunmaktadır. Eklenti WordPress 3.5 veya üzeri versiyonlarda çalışabilmektedir.

WP Mobile Edition

wp-mobile-edition

Tamamen mobil olan siteler duyarlı tasarımlardan çok daha iyidirler. WP Mobile Edition mevcut sitenizi tamamen mobil versiyona geçiren bir eklentidir. Android, iOS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir.

Bu eklenti bir mobil geçiş düğmesine sahiptir. Kullanılan cihazları otomatik olarak tespit etmekte ve kullanıcılara masaüstü ve mobil cihazlar arasında geçiş yapıp yapmamak arasında bir seçim sunmaktadır. Standart mobil teması oldukça hızlıdır ve kolay bir biçimde yüklenmektedir. Sekiz farklı renk şeması, cihaz adaptasyonu, akıllı formatlama ve tam yorum sistemi özelliklerini barındırmaktadır. Tema aynı zamanda SEO uyumludur ve mobil reklam seçenekleri ile zenginleştirilmiştir.

Eğer yeni bir WordPress sitesi oluşturacaksanız, bu eklentileri es geçebilir ve Wix, Duda Mobile Website Builder gibi çözümleri kullanabilirsiniz.

53 Yorum

 1. Hali hazırdaki temam iyi fakat mobil meselesi konusunda canımı sıkıyor ayrıca adsense yerleşimim iyi yapmama rağmen gelirlerde düşüş var. Yukardaki eklentileri tek tek inceleyeceğim teşekkürler makale için

  1. hocam tek tek deneyimilerinizin sonucu ne oldu acaba acemiyim ben hagisinde karar kıldınız mobilden siteme giriş oldukca fazla

 2. Akıllı telefonların kullanımı arttı ve bu nedenle artık webmasterlar mobil site ayarları yapması zorunluluk oldu. Bu eklentiler bu ihtiyaçları gideriyor. Teşekkürler.

 3. Günümüzde responsive temalar daha aktif gibi görünüyor. Tabii ki eklentilerin getirdiği artılar çok fazla fakat kullanıcılar daha az uğraşmak adına responsive temalar ile başlıyor :)

  Teşekkürler

 4. WPTouch eklentisi oldukça şık ve kullanımı kolay bir eklenti. Fakat kullanmayan eksi yönlerini bilemez tabiki.

  Öncelikle WordPress özel alanları desteklemiyor. Bunun için eklentiyi düzenlemeniz gerekiyor. Tabi, biraz kod bilginiz olmalı bu anlamda. Bunun yanında, mobil görünümün ana sayfasında, yani sitenize mobilden girdiğinizde, listelenen yazıların devamını göremiyorsunuz.

  “Daha fazla yükle” butonuna bastığınız zaman o buton kaybolur ve işlevini yerine getirmez. Eklenti yapımcısı ile pek çok kişi aynı konuyu tartışmış ancak eklenti yapımcısı çözüm üretmek yerine, pro versiyonu iteleme derdinde. Zaten bu hatalar da bizzat ücretsiz versiyona iliştirilmiş ki, insanlar paralı sürümü kullansınlar.

  Hatalar bitti mi? Hayır. Sitenizde kullanmaya başladığınız haftalarda, Google Webmastertools site yönetim paneline girdiğiniz zaman, bir de ne göresiniz? Mobil ziyaretçilerden gelen bütün ziyaretçiler 404 sayfası ile karşılaşmış!

  Normal pagenavi özelliği olmadığı için eklenti siteniz.com/page/2/ gibi linklere geçiş yapamıyor. “Daha fazla göster” butonunu kaldırıp, kodları editleyerek sayfalama eklediğiniz zaman bile kodlarda sorun çıkıyor ve normal sayfalama yapamıyorsunuz.

  İnanmayan kişiler olursa, eklentiyi kullanıp test edebilir ya da hakkında detaylı araştırma yapabilirler.

  https://www.google.com.tr/#q=wptouch+404+not+found

  Ücretli versiyonunu bilemem ama ücretsiz olanı işe yaramaz ve sitenize yarardan çok zarar verir.

  Herkese kolaylıklar dilerim.

 5. Responsive bir site kullanmak bir çok açıdan daha faydalıdır diye düşünüyorum. Her zaman minimum eklenti kullanmakta fayda var. Bir de doğruluğu ne kadar JetPack’ in güvenlik açıkları olduğunu duymuştum.

 6. Wp touch güzel de adsense reklam yerleşimi konusunda sıkıntı yaşatıyor. Örneğin blog un anasayfasına reklam yerleşimi yapamıyoruz. Bu konuda önerebileceğiniz başka eklenti var mı?

  1. Reklam konusunda bir çoğu sıkıntı çıkarıyor Celil hocam. Araştırma içerisindeyim. Bu konuyla alakalı olarak tarafınıza en kısa sürede bilgi vereceğim. Bu zamana kadar geçen süreçte jetpack kullanmanızı öneririm.

 7. Ayhan hocam, size yazalı hemen hemen bir hafta oldu. Halen elle tutulur bir eklenti bulamadım. Wp touch’ un çoğu özelliği pro versiyonunda aktif oluyor. Bir de dediğiniz gibi jetpack’ i deneyeyim.

  Kolay gelsin.

 8. Responsive tasarlanmış temaları bu eklentilere tercih ediyorum. Sitenin bütün özelliklerini, hatta neredeyse hiçbirini bu eklentilerle mobil kullanıcılara aktaramayız. Ama emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler.

 9. Hocam mobilde üstte menülerim var tıklayınca sayfaya aktarıyor. Bazı menülerde direkt blog yazılarıma götürüyor(masaüstünde) ama mobilde üzerine gelince açılma olmadığından tıklayınca sayfa bulunamadı diyor. Tek tek blog yazılarımı sayfaya çevirmek çok zorlayacak. Blog yazılarını sayfaya bağlama ya da mobilde menüye tıklayınca ilgili yere gitme şansı var mı? Varsa nasıl?

 10. Jetpack konusunda halen tereddütlerim var. Aslında sistemi yorup yormayacağını müsait bir zamanda test etmek istiyorum. Sanırım Jetpack içerisinde gelen özelliklerden istemediklerimizi kapatınca eklentinin yükü de hafifliyor doğru mu?

  1. Doğurudur. Ne kadar çok özelliği devre dışı bırakırsanız o kadar çok yük hafifler ve site daha rahat çalışır.

 11. merhaba hocam

  size bir sorum olacak bu konuyla ilgili, siteyi mobil uyumlu yapan eklentiler mi kullanılmalı? yoksa amp eklentileri mi ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. AMP ve mobil uyumluluk ayrı şeyler. Hem mobil uyumlu hem amp uyumlu tema kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

 12. WordPress sitemde nasipse yarın bu eklentileri deneyeceğim. Dün akşam wp ile alakalı bir makale ile mobil hızım 78 e çıktı. Bu eklentiler puanı düşürmezse muhakkak kullanacağım. Birde hocam saç dökülmesi ile alakalı siteme kaliteli bir mobil tema satın almak istiyorum. Nerede ücretli kaliteli temalar bulabilirim. Google aradım lakin mobil uyumlu temalar çıktı. Bana ücretli çok şık mobil tema lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ek olarak googlede seo aranmasında lidersiniz. İçerikleriniz google yöneticileri edasında. Maşallah

 13. Hem mobil uyumlu hem web sitesi için güzel bir tema önerebilirmisiniz farketmez özellik sadece her ikisine uyumlu olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba