fbpx
Sosyal Medya

İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi Yazılımı

İşletmeniz için uygun sosyal medya yönetimi aracını bulmak zor olabilir. Bu rehber, bir sosyal medya yönetimi çözümüne ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz için bir çerçeve sunar, önde gelen platformların yapabileceklerini ayrıntılarıyla açıklar ve lider satıcıların tekliflerini karşılaştırır.

Sosyal Medya Yönetimi Yazılımı Kullanmanın Artıları ve Eksileri

SMY yazılımı platformları, dijital pazarlamacılar ve ajanslar, sosyal etkileşimlerin, mühendislik ve üretim geliştirmeden pazarlama ve satışa kadar yatırımların her parçası üzerinde sahip oldukları etkiyi fark ettiklerinden beri olmazsa olmaz araçlardan biri haline geldiler.

Kullanılan platformlar ücretsiz hizmetlerden, aylık on binlerce dolar tutan firma geneli çözümlere kadar uzanabiliyorlar. Birçok firma birden fazla SMY yazılımını lisanslıyor ve satıcılarından yalnızca en güçlü özellikleri kullanıyorlar.

Artılar:

 • Yapılandırılmış iş akışı yönetimi
 • Müşterinin tüm sosyal medya içeriğini ve kampanyalarını kontrol etmesini sağlayan izin ve uygunluk araçları

Eksiler:

 • Büyük firmalar sadece lisans için ayda on binlerce dolar ödeyebiliyorlar.
 • Bazı platformlar, eğitim ve eski teknolojik sistemlerle entegrasyon ve çalıştırılmaları için ek ayrıcalıklı hizmetler gerektirebilirler

sosyal-medya-yonetimi-araci

Firmanızın SMY Yazılımına İhtiyacı var mı?

SMY yazılımı için lisans alacak ya da var olanı güncelleyecek firmalar, öncelikle şunları düşünmeliler:

 • Facebook, Twitter, diğer sosyal ağlardaki hesapları ve bunların yanında Wordpress gibi blog yayınlama platformlarını kullanacak mıyız?
 • Sigorta ya da emlakçılık gibi, uyumsuzluk problemlerinin yasal problemlere yol açabileceği, kanunlarla düzenlenen bir sektörde mi çalışıyoruz?
 • Yerel pazarcılardan, ajanslardan ya da bayilerden oluşan ve firmamızın pazarlama departmanı tarafından kontrol edilmeyen belki de yüzlerce sosyal medya hesabını kullanan satış ağına güvenecek miyiz?

Eğer bunlardan birine ya da daha fazlasına cevabınız evetse, SMY yazılımı kullanma zamanı gelmiş demektir.

Dahili Kaynaklara Erişim

Bir SMY yazılım platformu seçimi, herhangi bir yazılım uygulamasındaki değerlendirici adımları içerir:

 1. İhtiyacımız var mı?
 2. Hangi yeteneklere ihtiyacımız var?
 3. Etkili uyum ve yönetim için gerekli dahili kaynaklarımız var mı?
 4. Yatırım finansal açıdan mantıklı mı?

Karar sürecindeki önemli adımlardan biri, firmanın dahili kaynaklarının değerini belirlemektir. Sosyal medya, birçok organizasyon açısından epey bir yol aldı – İK departmanlarından pazarlama departmanlarına, halkla ilişkiler departmanlarına kadar. SMY yazılım sistemine yatırım yapmadan önce, yazılımı kimin ve nerede kullanacağını iyice anladığınızdan emin olun. Kaç hesap olduğunu ve hangilerinin nerede sizin sosyal medya stratejiniz için kritik olduklarını bilin. Şunları düşünün:

 • Elimizde bir sosyal medya stratejisi var mı? – ya da SMY yazılım paketinin yanında sosyal medya danışmanlık hizmetine de ihtiyacımız olacak mı?
 • Yeni yazılımla başa çıkabilecek sosyal medya ekibimiz var mı? – ya da eğitmek için bir ekibe ihtiyacımız olacak mı?
 • Evet ise, SMY yazılım platformunu değerlendirebilecek en iyi seçilmiş kişiler kimler olacak?
 • SMY yazılımının kullanımını sosyal medya stratejimize entegre etmek için organizasyonel bir planımız var mı? Yoksa, planı kim yaratacak?
 • Başarıyı nasıl tanımlayacağız?
 • SMY yazılımı kullanmanın ek masraflarını karşılayabilir ve hala işletme hedeflerimizi başarabilir miyiz?
 • Başarıyı nasıl ölçeceğiz?

isletmeler-icin-sosyal-medya-yonetimi-araci

Hangi SMY Yazılımı Firmanız İçin Doğru Seçim?

Aynı derecede önemli olan bir diğer konu da, firmanızın eşsiz ve belirli sosyal pazarlama ihtiyaçlarına en uygun şekilde yanıt verebilecek SMY yazılımı satıcılarını değerlendirmektir. Örneğin, bünyesinde uzman sosyal medya uygulayıcıları çalıştıran ve kaynaklara sahip olan firmalar, sosyal biçimleme dili üzerine inşa edilen bir platform tercih edebilirler ve böylece geliştiricilerin tamamen kişiselleştirilmiş sosyal içerik ve uygulamalar üretmelerine de imkan tanırlar.

Daha az uzman çalışana ve kaynağa sahip olan işletmeler de bolca sosyal medya danışmanlığı ve program çalıştırma hizmetleri sunan satıcılardan hizmet alabilirler.

Birçok SMY yazılımı satıcısı, sosyal medya pazarlama içeriğinin ve kampanyalarının düzenleyici ve uyumsal izlenmeleri konusunda dikey pazarlara hizmet ediyorlar ya da satıcı, ajans ve bayilerden oluşan geniş bir ağa sahip firmalar için belirli platformlar sunuyorlar.

SMY Yazılımı Yetenekleri

Bugün kullanılabilir olan tüm SMY yazılımı platformları, sosyal medya araçlarından ve yeteneklerinden oluşan çekirdek bir set sunuyorlar:

 • İçerik oluşturma, zamanlama, yayınlama ve düzenleme
 • İşbirliği, iş akışı ve izinler
 • Veri analizi ve raporlama

Platformlar, genellikle ek masraflar gerektiren ek yetenekler sunarak birbirlerinden ayrılmaya başlıyorlar:

 • Hedef tabanlı duygu analizi
 • Dikey-belirli uyumluluk
 • Pazarlama kampanyası optimizasyonu
 • Pazarlama ve analiz platformlarıyla uyumluluk
 • Stratejik sosyal medya danışmanlık hizmeti

Sıradaki bölüm, SMY yazılımı platformu seçiminde var olan bazı kilit kriterleri tartışıyor.

Desteklenen Sosyal Ağlar

Sosyal medya trafiği konusunda Facebook hala aslan payına ve marka sayfalarına sahip olsa da, SMY platformlarının büyük bir bölümü destekledikleri sosyal medya ağlarının sayısını arttırıyorlar. Bir SMY yazılımının sosyal ağlara yayın yapabilmesine karşılık sosyal ağlardaki etkileşimleri takip edebilmesini ayırt etmek çok önemli.

Sosyal İçerik Yaratıcılığı

SMY platformlarının büyük bir çoğunluğu, pazarlamacılara hazır uygulama şablonlarını kullanma imkanı sunmalarının yanında Facebook sayfaları, anketler ya da küçük yarışmalar gibi kişiselleştirilmiş sosyal içerikler yaratabilme yeteneğini de veriyorlar. Bazı platformlar kullanıcıların temayı tasarlamalarına, belirli içerik elemanlarını kilitlemelerine ya da diğer ögelerin yerel ya da bölgesel ofisler tarafından düzenlenmelerine imkan veriyorlar. Birçok platform, kullanıcıların önceden onaylanmış içerik parçalarını ya da varlıklarını, oluşturacakları özel kampanyalar ya da promosyonlar için kullanabilmelerini sağlıyorlar.

Ücretlendirme

Tüm SMY yazılım platformları, sahip oldukları teknolojiyi hizmet-olarak-yazılım temelinde lisanslıyorlar; teknoloji satıcı tarafından barındırılıyor ve müşteriler web tabanlı yönetim paneline giril yaparak sistemi kullanıyorlar. Satıcıların büyük çoğunluğu yıllık kontratların imzalanmasını talep etseler de, müşteriler aylık düzende teknolojinin kullanımı için lisans alıyorlar.

Ücretlendirme, lisans ücretinin kim tarafından karşılanacağına göre satıcıdan satıcıya değişiyor. Ücret, firmanın sosyal medya pazarlama programlarına göre aylık kullanıcı başına 25 dolardan birkaç yüz bin dolara kadar değişebiliyor.

Açık ya da Esnek APIler

Bir platformun Uygulama Programlama Ara Yüzü (İngilizce: Application Programming Interface, API), diğer yazılımlarla iletişime geçmeye yarayan, kaynak kodu tabanlı bir özelliktir. Diğer bir deyişle API, diğer platformlarla olan entegrasyonu açabilen ya da kapatabilen anahtardır.

Birçok SMY satıcısı, müşterilerinin var olan web analiz ve e-posta platformlarına daha kusursuz bir şekilde uyum sağlamak için, platformlarının API’lerini açtılar. Birçok pazarlamacı, firma içerisindeki veri yığınının önüne geçmek, müşteri ilişkileri pazarlamasına karşı daha bütünsel bir yaklaşım yaratmak ve sosyal medyanın diğer pazarlama inisiyatifleri üzerindeki etkisini anlamak için bu çeşit bir entegrasyon arayışında.

Standart ve Özel Raporlama

Analiz ve raporlama, herhangi bir SMY yazılım platformunun en önemli işlevlerinden biri oldular. Pazarlamacıların kullanımına açık olan sosyal medya verilerinin hacmi çok yüksek düzeyde ve güçlü analiz ve raporlama yetenekleri olmadan, bu hacim kullanışlı değil.

Tüm SMY yazılım satıcıları, Facebook takipçi sayısı, Facebook beğeni sayısı, Facebook yorum sayısı ya da Twitter takipçi sayısı, Twitter retweet sayısı gibi temel niteliksel ölçeklere odaklanan sosyal veri raporlaması paketini sunuyorlar. Kullanıcının hangi sıklıkla ve kaç defa markaya özel içerikle etkileşime girdiğini izleyen kullanıcı etkileşimi gittikçe daha kritik hale geliyor. Raporlar, sosyal medya kanallarını, markayı ve çok konumlu firmalar için konumu da içeren çeşitli şekillerde düzenlenebiliyorlar.

Sosyal medya içeriğinin hassasiyetini ya da tonunu ölçen daha fazla niteliksel verinin kullanılabilirliği, geniş ölçüde değişebiliyor. Birçok satıcı, platformlarının açık API’lerine Radian6, Crimson Hexagon ve Social Mention gibi var olan sosyal dinleme ve izleme araçlarına uyum sağlama konusunda güveniyorlar; diğerleri ise kullanıcı içeriğinin pozitif, negatif ya da nötr olduğuna karar vermek için anahtar kelime filtrelemeyle çalışan patentli duyarlılık motorları sunuyorlar.

Stratejik Danışma Hizmetleri

Pazarlamacılara hedefler koyan, içerik geliştiren, sosyal medya inisiyatiflerini ve kampanyalarını başlatan ve analiz eden hizmetler olarak tanımlanan stratejik danışma hizmetlerinin önemi, firmanın ihtiyaçlarına göre değişiyor. Bazı pazarlama firmaları, kendilerine ait platformlarda çalışmak için bünyelerinde güçlü ekipler barındırıyorlar. Birçok SMY yazılımı satıcısı, müşterileri eğitmek için tasarlanan ve sosyalmedya çalışmaları esnasında strateji, çalıştırma ve analiz aşamalarında da müşteriyi ve ekibini de sürece dahil eden geniş eklentisel sosyal medya danışma hizmetleri sunuyorlar.

Potansiyel Satıcılara Sorulması Gereken Sorular

Herhangi bir satıcıyla görüşmeden önce, diğer herhangi bir yatırım işinde de yapabileceğiniz gibi, benzer durumda olan diğerlerine tavsiyelerini sorun. Birçok satıcıyla görüştüğünüzden emin olun. İlerledikçe sorularınızı yeniden düzenleyin ve ek bilgi ve tavsiyeler sormaktan çekinmeyin. 6 anahtar soru ise şöyle:

 • Facebook Insights ve Twitter API erişiminiz var mı?
 • Hangi sıklıkla gerçek zamanlı uyarılar sağlıyorsunuz?
 • Sistem diğer uygulamalara uyum sağlayabiliyor mu?
 • Araç hangi çeşit raporlama özelliklerine sahip?
 • Masraf ne kadar olacak ve masrafa hangi hizmetler dahildir?
 • Geçtiğimiz yılda hangi geliştirmeler yayınlandı? Gelecek geliştirmeler neler olacak?

2 Yorum

 1. Merhaba, 70 küsür blogspot hesabı için zamanlama yaparak paylaşım yapabilecek bir yazılım arıyorum tavsiyeniz ne olur ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba