fbpx
E-Ticaret

E-Ticaret İçeriğinizi Optimize Etmek İçin 5 Yöntem

Site içerisinde yer alan içerik hala en önemli sıralama faktörlerinden birisidir. Bu durum özellikle yeni siteler için çok daha fazla önemlidir. Buradaki kilit nokta ise ne aradığınız, nasıl yazacağınız ve bunları nasıl satışa çevireceğinizdir. Eğer site içerisinde SEO ve içerik konusunda yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki 5 yöntemi göz önünde bulundurmalı ve içeriği paylaşmadan önce bunları kontrol etmelisiniz.

1. Ben, Ben, Ben Düşüncesinden Kurtulup Bunu Sen, Sen, Sen Düşüncesine Çevirin

Hazırladığınız içeriği okuyun. İçerik sizin hakkınızda mı yoksa ziyaretçi hakkında mı bunu netleştirin. Ben, ben, ben düşüncesinden uzak durmaya çalışın. Daima sen, senin ve ürünü arayan kişi hakkında düşünün. Ürünler, firma, kendiniz veya hizmetlerinizden kurtulun karşıdaki kişi hakkında yazdığınız zaman okuyucu daha fazla etkilersiniz. Sonucunda daha fazla güven ve dönüşüm elde edersiniz.

e-ticaret sitenizi optimize edin

Bunu örneklendirerek açıklamaya çalışalım. Sürekli ben düşüncesinden uzak durarak kullanıcıya hitap edecek şekilde oluşturulmuş içeriğin bulunduğu örnekler verelim. Örneklemelerde balo elbiseleri ele alınmıştır.

 • Çoğu Site: Etkinlik için size mükemmel seçimlerden oluşan elbiseler sunuyoruz.
 • Birkaç Site: Mağazamız size balolar, etkinlikler ve bunlar gibi yerler için en iyi çeşitlerden oluşan elbiseler sunmaktadır.
 • Akıllı Siteler: Büyük gece geldi çattı ve sizi mükemmel gösterecek elbise (buraya elbise türünü yerleştirin) çok uzakta değil. Dans pistini onurlandırın ve rahat ancak şaşırtıcı yeni elbiseniz (buraya elbise türünü yerleştirin) ile konuşmalar sırasında etkileyici bir görünüme sahip olun. Partide yer alan kişilerin sizin hakkınızda ve elbiseniz (buraya elbise türünü yerleştirin) hakkında konuşmaya başladığını düşünün, kaprisli bir şakanın ardından kendinizi dans pistine atabilirsiniz. Dans pistinde bir kraliçe gibi hareket ettikçe boncuklar ve pullar parlayacak ve herkes sizin hakkında konuşuyor olacak. Bunların hepsi en iyi elbiseyi (buraya elbise türünü yerleştirin) seçmek ile başlayacak. Muhteşem bir geceye hazır olmak istiyorsanız giysiniz (buraya elbise türünü yerleştirin) bir tık uzağınızda. Aşağıya bakın ve hayallerinize (buraya elbise türünü yerleştirin) tıklayın ve unutmayın gecenizde sizi ve elbisenizi mükemmel göstermek için daima %100 para iadesi garantisine sahipsiniz!
 • Mükemmel Siteler: Gideceğiniz etkinlik oldukça büyük ve siz içeriye girdiğinizde (buraya elbiseyi yerleştirin) herkes size bakıyor olacak. Gözlerinizi birkaç saniyeliğine kapatın ve dans pistinde dönerken resminizi (buraya elbise türünü yerleştirin) çekin ve konuşmalarınızda etkileyici bir görünüşe sahip olun. Aşağıya bakın eşsiz stilinize uygun olan mükemmel (buraya elbiseyi yerleştirin) elbiseyi keşfedin ve hayatınızın gecesinde o sihirli anları size yaşatacak anlara tanıklık edin. Hayalinizdeki gece ve (buraya elbise türünü yerleştirin) bir tık uzağınızda. Unutmayın, (buraya elbise türünü çoğul olarak yerleştirin) satın alırken (buraya marka adını yerleştirin) bizim (para iadesi, ürün iadesi vb. fırsatları buraya yerleştirin) daima emin ellerdesiniz. Gecenin ve elbisenin sizin için mükemmel olmasını istiyoruz!

2. Ürünü Satın Alacak Kişi İçin Yazmanın Yanı Sıra Alışverişi Yapan Kişi İçin Yazdığınızı Unutmayın

İnsanlar bazen ürünü satın alan kişi ile alışverişi yapan kişinin farklı olabileceğini unuturlar. Eğer ürünler çocuklar içinse bu ürünü çocuğun ailesi satın alıyor olabilir. Çocuklar en çok ses çıkaran davul setini istiyor olabilirler ancak aileler evin içerisinde kafa şişirici bu seti istemeyebilirler. Bunun yerine içeriği ürünü satın alacak kişiye yönelik yazın ve sıfatları kullanarak onların güvenini kazanmaya çalışın.

Eğer satın alınacak ürün davul setiyse davul çalmayı öğrenmenin en iyi yolunun bu olduğunu resimlerle destekleyerek son kullanıcıya ve alışverişi yapan kişiye anlatmaya çalışın. Anlatımınızı kulağa hoş gelecek şekilde gerçekleştirin. Böylece davulu çalan kişi ne kadar ses çıkarırsa çıkarsın aileler ona yardımcı olacak en iyi ürünü aldıklarını düşündükleri için daima mutlu olacaklardır.

3. İnsanların İlgisini Çekmek İçin Doğru Tamamlayıcıları Kullanın

Tamamlayıcılar kısa anahtar kelimelerdir ve uzun ifadeleri anlatmak için kullanılırlar. Bu kelimeler alışverişi yapan kişinin sizi bulmasını sağlar ve size daha fazla satış kazandırırlar. Tamamlayıcıları site içerisinde kullanın ve en önemli olanları dahili link yapısı içerisinde kullanın. Bunları trafik çekmek istediğiniz uygun sayfalara atayın. Aynı zamanda tamamlayıcıları birleştirerek anahtar kelimelerinizi çoğaltın ve daha fazla uzun kuyruklu trafik oluşturun. Aşağıda bu konuda bir örnek oluşturulmuştur.

Anahtar Kelime: Parti Malzemeleri

 • Parti Malzemeleri
 • Parti Malzemeleri Satın Alın
 • Mavi Parti Malzemeleri Satın Alın
 • Bebek Duşları İçin Online Mavi Parti Malzemeleri Satın Alın
 • Erkek Bebek Duşları İçin Online Mavi Parti Malzemeleri ve Hediyeler Alın

En sonuncusu biraz uzun olabilir ancak uzun kuyruklu sözcük öbeklerinde bulunabilecek bir durumdur. Eğer bu tür tamamlayıcı sözcüklere veya tanımlayıcı terimlere sahip değilseniz arama motorları sonuçlarında yer almayabilir, trafik alamayabilir ve satış yapamayabilirsiniz. Sadece parti malzemeleri demek yerine daha belirgin, daha uygun yinelemeler ve benzer kelimeler kullanmaya çalışın. Bu sayede ziyaretçiler ile diyalog kurabilir ve onların alışveriş yapmasını, hizmetlerinizi kullanmasını, size link vermesini veya sitenize tekrar gelmesini sağlayabilirsiniz.

4. Anahtar Kelime Sayısı ve Yoğunluğu

Eğer 350 kelimeden daha az kelimeye, kötü anahtar kelime yoğunluğuna, genel anlamda iyi olmayan kullanıcı deneyimine sahip olan ve uygun bir biçimde Schema.org biçimlendirmesine sahip olmayan bir site sizden daha iyi bir sıralamadaysa şanslısınız çünkü bu siteyi geçebilirsiniz. Onlardan daha iyi bir SEO stratejisi uygulayarak onları geride bırakabilirsiniz. Daha güçlü içerikler, daha güçlü tamamlayıcılar kullanmalısınız. Ancak unutmayın yüksek kaliteli içeriklere sahip olmak veya anahtar kelimeye odaklanmak daima en iyi kullanıcı deneyimini sunmamaktadır.

5. Tıpkı Alışveriş Detayları Gibi Dönüşüm Detaylarını Ekleyin

Birçok mağaza 99 TL veya üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo gibi fırsatlar veya para iadesi gibi ifadelere yer vermektedir. Bazıları SSL sertifikaları kullanırken bazıları belirli ikonlar kullanarak kullanıcıların güvenlerini kazanmaya çalışırlar. Bazı mağazalar bu tür şeyleri sitelerine eklemeyi unuturlar.

Eğer ziyaretçiyi alışveriş yapma konusunda ikna etmekte çok fazla vakit harcıyorsanız bunun nedenlerini tespit edip kullanıcıları alışveriş yapmaya daha hızlı bir biçimde ikna etmeye çalışmalısınız. Ücretsiz kargo, %100 memnuniyet, kısa süreli teslimat gibi imkanları kullanarak onların güvenini kazanabilir ve onları daha kolay bir biçimde alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz. Bu yöntem kategori ve ürün satışları yapan sayfalar için oldukça kullanışlıdır.

Algoritma güncellemeleri sizi etkilemiş olsun veya olmasın site içi SEO çalışmanızı yapmalısınız. Sitenize daha fazla trafik çekerek satış rakamlarınızı arttırmaya çalışmalısınız. Bunun için doğru tamamlayıcıları (anahtar kelimeleri), doğru tekrarlayıcı kelimeleri kullanmalı ve ziyaretçilere sizden alışveriş yapmanın avantajlarını hatırlatmalısınız. Bunları yaparak sitenize daha fazla ziyaret çekebilir ve ziyaretçileri satışa çevirebilirsiniz.

6 Yorum

 1. takipteyim ayhan bey :) işinin ehlini takip etmek ondan feyz almak ve onla beraber çalışmak bizim için büyük bir şans makalelerinizi en ince detayına kadar incelemekteyim başarılarınızın devamını dilerim

 2. En zor olan konulardan biri E-ticaret sitelerine seo yapmak. Yazınızın hepsini gerçekten okudum. Oldukça faydalı bir konu ve kaliteli bir paylaşım olmuş. Sitenizi yer imlerine ekledim ve takipteyim teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba