fbpx
SEO

Bütünsel (Holistic) SEO: SEO’da Başarılı Olmanın Tek Yolu

Organik arama sonuçlarında kalıcı olarak sıralamaya sahip olmak için sitenizin ve pazarlama çalışmalarınızın her yanına odaklanmanız gerekmektedir. Teknik SEO, kullanıcı deneyimi, site içeriği ve sosyal paylaşımları bir arada düşünüp bütünsel SEO yaklaşımına sahip olmalısınız.

Siteniz için bütünsel (holistic) SEO stratejisini geniş kapsamlı ele almadan önce Google’ın ön plana çıkartmış olduğu birkaç sıralama sinyalinden söz etmek gerekmektedir. Google bu sinyalleri kullanarak bir sitenin belirli anahtar kelimeler için sıralamasını belirlemeye çalışmaktadır. Hemen hemen pek çok yerde tartışıldığı gibi Google’ın kullanmış olduğu 200 farklı sıralama sinyali bulunmaktadır. Bu sinyallerin hepsini bilmemekteyiz ancak bilinenler hakkında aşağıdan bilgi edinebilirsiniz.

Önemli SEO Sinyalleri

İçerikler: Bu kimseyi şaşırtabilecek bir sinyal değildir. Google içerikleri uzun süredir bir sıralama sinyali olarak ele almaktadır. Bir sitede yer alan her şey içerik niteliğini taşımaktadır. Metinler, görseller ve videolar bunların hepsi Google tarafından ve diğer arama motorları tarafından birbirinden farklı içerikler olarak değerlendirilmektedirler. Bir sitenin ne ile ilgili olduğunu anlaşılmak istendiğinde ilk olarak bunlara odaklanılmaktadır.

Her ne kadar içerik yıllardır önemli bir sıralama sinyali olarak kabul edilse bile Google’ın içeriğe bakış açısı yıllar içerisinde değişiklik göstermektedir. Bir içeriğin ön plana çıkmasını istiyorsanız basit bir biçimde çeşitli anahtar kelimeleri kullanarak o sayfayı yükseltmek istersiniz. Eskiden anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçılarak doldurma işlemleri yapılmaktaydı ancak her şeyin zamanla değiştiği gibi bu yaklaşım da değişikliği uğradı. Anahtar kelime doldurma çalışmaları artık SEO açısından herhangi bir olumlu sonuç vermemektedir.

Google’ın içeriği değerlendirme çabaları artık çok daha bütünseldir. Arama algoritması bir sayfanın uygunluğunu kullanıcının yaptığı sorgulamaya göre kontrol etmektedir. Bu değişim içeriğin ele alınma durumunu da baştan aşağı değiştirmiştir. Bugünlerde içeriğin kullanıcıya hitap etmesi ve yüksek kalitede olması gerekmektedir. İçeriğiniz mutlaka kullanıcı deneyimine katkı sağlayabilecek şekilde yazılmış olmalıdır.

Backlinkler: Backlinkler eskiden olduğu gibi bugün de önemlidirler. Ancak eskiyle yeni arasında bir tür anlayış farklı bulunmaktadır. Artık agresif bir biçimde her yerden link toplamaya çalışmak bir çözüm değildir. Google artık linklerin miktarı yerine linklerin kalitesine önem göstermektedir.

Eğer bir site size link veriyorsa ve alan adı otoritesi yüksekse bu durumda siteniz SEO açısından değer kazanmaktadır. Eğer siteniz link alamıyorsa bu durumda SEO açısından sıralamasında ciddi sıkıntılar söz konusu olacaktır. 2012 yılında yapılan Penguin güncellemesiyle yüksek kaliteye sahip olan linkler çok daha fazla anlam kazanmıştır.

Öncelikle Mobil: Mobil artık oldukça önemli bir sıralama sinyalidir. Gerçeğe odaklanacak olursanız Google’ın geçtiğimiz yıllarda arama sıralamalarının artık mobil öncelikli olacağını söylemesini aklına aklınıza getirebilirsiniz. Bunun anlamı gayet açıktır. Sitenize gelen botlar artık önce sitenizin mobil versiyonunu tarayacaklar ve sıralamanızı buna göre belirleyecekler.

Bu noktada kendinize sormanız gereken soru gayet açıktır. Sitenizin mobil versiyonu SEO açısından size fayda sağlayacak nitelikte midir? Bu niteliğe sahip değilseniz ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir sıralama alamayacağınızı kabul etmelisiniz.

Mobilin önemli olması sadece sıralama açısından değerli değildir. 2016 yılının dördüncü çeyreğiyle birlikte insanlar arama yapmak için masaüstü yerine öncelikli olarak mobili tercih etmeye başlamışlardır. Bu yüzden sitenizin bir mobil versiyonu olmalıdır ve içerikleriniz bu mobil versiyona uygun şekilde üretilmelidir. Bunu yapmazsanız her gün potansiyel ziyaretçilerin bir kısmını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Teknik SEO: SEO çalışmalarının en önemli yönlerinden birisi teknik çalışmalar olsa bile en az konuşulan taraflarından birisi de budur. Genel açıdan bakacak olursak insanlar site içi SEO çalışmaları ve site dışı SEO çalışmaları konusunda bilgili olsalar bile teknik SEO çalışmalarının farklı bir şey olduğunu pek kabullenmezler.

SEO çalışmalarını evinizi inşa ederken kullanacağınız bir element olarak düşünürseniz teknik SEO evinizin temelini oluşturacaktır. Evinizin temelini sağlam oluşturmanız durumunda onun yıllarca ayakta durabileceğini biliyor olmalısınız. Teknik SEO sitenizin temelinin çok daha güçlü olması açısından size yardımcı olabildiği gibi arama motorlarının değişen taleplerine karşılık verebilmeniz konusunda da size yardımcı olur. SEO çalışmalarının bu alanında kısaca aşağıdakilere odaklanmanız gerekmektedir:

 • Site hızı
 • Kullanıcı deneyimi
 • Mobil dostu
 • Site mimarisi
 • Site güvenliği
 • Kod yapısı

Bütünsel SEO’nun 4 Bileşeni

İyi bir bütünsel SEO stratejisine sahip olmak istiyorsanız site içi, site dışı ve teknik SEO konusuna dikkat etmelisiniz. Bunlara ek olarak kullanıcı deneyimini de ön plana çıkartmalısınız. Belki biraz şaşırtıcı olsa bile sitenizin kullanıcı deneyimi SEO çalışmalarıyla elde edeceğiniz sıralamaları etkileyen önemli bir faktördür. Sitenin ziyaretçilere iyi bir deneyim sunduğundan emin olmanız durumunda bunun meyvelerini aşağıdaki şekilde toplayabilirsiniz:

 • İnsanlar siteniz ile daha fazla etkileşim kurarlar. Bu sayede sitenizde geçirilen süreyi yükseltmeyi başarabilirsiniz.
 • İnsanlar sitenizden ayrılma konusunda tereddüt ederler. Bu sayede sitenizin hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.
 • İnsanlar sitenizi tekrar ziyaret ederek daha fazla bilgi almaya veya daha fazla ürün satın almaya çalışacaklardır. Bu sayede daha fazla geri gelen ziyaretçiye sahip olabilirsiniz.
 • İnsanlar siteniz hakkında daha fazla olumlu yorum yapacak ve bilgilerinizi sosyal medyada daha fazla paylaşacaklardır. Bu sayede sitenizin sosyal bilinirliğini yükseltebilirsiniz.

Bütünsel SEO sitenizin görünürlüğünü yükseltmeniz için en iyi yöntemlerden birisidir. Sitenize doğru insanları çekebilir ve kullanıcılara aradıkları bilgileri en doğru şekilde sunmayı başarabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Ayhan Bey, blogunuza verdiğiniz değeri, özeni hepimiz görüyoruz. İçerik olarak eşi benzeri olmayan bir web sitesi adeta. Takipteyim, başarılarınızın devamını dilerim.

  Bütünsel seo’nun en başarılı örneği de blogunuz olsa gerek :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba