fbpx
SEO

Bloglar İçin SEO: Başarıya Ulaştıracak 9 Temel Bilgi

Bilinmeyen için yani daha önce SEO ile tanışmamış olanlar için bu rehber yol gösterici nitelikte olacaktır. 9 temel bilgiden faydalanarak SEO konusunda başarılı bir giriş yapabilirsiniz. Bu yazının amacı SEO konusunda herhangi bir şey bilmeyenlere bu konudan söz etmek ve onlara kullanılabilir bir rehber sunmaktır.

Rehberin hemen başlangıç kısmında belirtilmesi gereken önemli bir durum bulunmaktadır. Buradaki temel bilgilerin uygulanabilir olmasını istiyorsanız mutlaka SEMrush kullanmalısınız. Rakiplerinizin linklerini, anahtar kelimelerini ve diğer tüm değerlerini analiz etmek istiyorsanız bu araca ihtiyacınız olacaktır.

SEO Nasıl Çalışır?

Öncelikle Google açısından SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmek gerekmektedir.

Google arama motoru sonuç sayfasında siteleri sıralamak için bir algoritma geliştirmiştir. Algoritmalar örümcekler veya tarayıcılar adı verilen mekanizmaları sitenize göndererek sitenizin sonuç sayfasına eklenip eklenmeyeceğine karar vermektedirler. Bu karar sırasında sitenizin sahip olduğu linkler, alan adı yaşı, trafik değeri, içeriklerin güncelliği gibi faktörler hesaba katılmaktadır.

SEO söz konusu örümcekleri mutlu etme sanatıdır. Bu alan oldukça karmaşıktır ve sürekli değişmektedir. Başlangıçtan itibaren belirli bir sürekliliği sağlamanız gerekmektedir. Bunu başarmak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

SEO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ayhankaraman.com/seo-nedir içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bloglar İçin SEO Çalışmalarına Yönelik 9 Temel Bilgi

1. Bir alan adına ve sunucuya sahip olmalısınız.

Yeni başlayanların yapması gereken ilk iş bir alan adı veya sunucu satın almaktır. Ücretsiz blog hizmetleri SEO çalışmalarınıza çok fazla katkı sağlamayacaktır. Bunun çok önemli sebepleri vardır.

Site sahibi olmak isteyen insanların büyük bir kısmı bir alan adı ve sunucu alarak yola çıkmaya daha sıcak bakmaktadır. Google ise bunu ciddiyet ve güvenilirlik olarak görmektedir. Temel seviyede olumlu sinyal elde etmek için bu adım son derece önemlidir.

Bloglamaya yeni başlayanlar kesinlikle bir alan adı ve sunucu satın alarak onları doğru bir biçimde yapılandırmaya çalışmalıdırlar. SEO çalışmalarına başlamanın ilk kuralı tam olarak budur.

2. Orijinal içeriklerle problem çözmelisiniz.

Google’ın temel amacı müşterilerine alakalı ve kullanışlı arama sonuçları sunmaktır. Google bu doğrultuda kullanıcı deneyimi sunamayacak siteleri geri planda tutmaktadır.

Gerçekçi olmak gerekirse SEO konusunda en önemli şey insanların problemlerine çözüm olabilecek içerikler üretmektir. İnsanların problemlerini çözebiliyorsanız sosyal medyada daha fazla paylaşım alırsınız ve Google’daki sıralamanızı güçlendirmiş olursunuz.

Burada orijinal içerikten kastı bir blog yazısından çok daha fazlası anlamına gelmektedir:

 • Fotoğraflar: Blog adresinizde görsel kullanmak istiyorsanız ilk durağınız orijinal görseller veya fotoğraflar bulabilmek olmalıdır. Burada önemli olan görselleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmaktır.
 • Videolar: Videolar aracılığıyla rehberler oluşturabilirsiniz. Bu sayede YouTube üzerinden link alabilir ve mobil cihazlardan çok daha fazla miktarda trafik çekebilirsiniz.
 • Podcastler: iTunes tıpkı akıllı telefonlar gibi çok hızlı bir biçimde büyümekte ve burada geçirilen süre oldukça artış göstermektedir. Bu nedenle çeşitli podcastlere zaman ayırmayı düşünebilirsiniz.
 • Araçlar ve Eklentiler: Orijinal bir araç geliştirmeyi başarırsanız onu sitenizde paylaşmalısınız. Bu sayede uzun süre Google’da sıralama sahibi olabilirsiniz. Google araçları ve kullanışlı eklentileri oldukça sevmektedir.

Buradaki temel fikir okuyucularla etkileşim kurarak onlara yardımcı olmaktır. Bu sayede arama motoru sonuç sayfasında daha iyi yer edinebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için ürettiğiniz içeriğin farklı yönlerinin olmasını sağlamalısınız. Google’da ön plana çıkmak istiyorsanız mutlaka rakiplerinizden farklı bir şeyler sunmalısınız.

Örneğin, okuyuculara ekstra bilgi verebilmek için onlara sorular yöneltebilirsiniz. Bunlar videolar veya görseller şeklinde olabilecektir. Okuyuculara ne kadar fazla değer katarsanız sizin için bir o kadar iyi olacaktır. Böylece daha fazla link kazanabilir ve arama sonuçlarında ön plana çıkabilirsiniz.

3. Doğal yollardan alakalı linkler oluşturmalısınız.

SEO alanına ilk kez adım atıyor olsanız bile linkler konusunda biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Linkler bu alanda son derece önemlidir. Elde edilen bir link, başka siteden sizin sitenize yönlenen link anlamına gelmektedir.

Tüm linkler aynı değerde değildir. SEMRush kullanmanız durumunda kimin size link verdiğini ve rakiplerinizin linklerini görme fırsatına sahip olursunuz. Bilmeniz gereken diğer detaylar şu şekildedir:

 • Asla satın almamalısınız: SEO konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisidir. Asla ucuz linkler alma yoluna gitmemelisiniz. Bu sizin ceza almanıza neden olabilecektir. Google bunları fark edebilmektedir.
 • Kaynağın önemli olduğu bilmelisiniz: Size link verecek olan site çok farklı etkiler sunabilecektir. Çok iyi sıralamaya sahip olan eski bir alan adından link alırsan bu sizin için çok iyi olacaktır. Otoriter bir siteden link alırsanız bu çok daha iyi bir durumdur. Bu tür siteler sıralamanızı değiştirme konusunda çok daha etkilidir.
 • Çapa metninin önemli olduğunu bilmelisiniz: Çapa metni linklerin kullanıldığı metinlerdir. Bir paragrafın içerisinde ön plana çıkarılmış olan metinler genellikle link içerirler ve bunlara çapa metni adı verilmektedir. Çapa metni link verilen sayfa için kullanmalısınız. Burada sürekli aynı anahtar kelimeye link vermeniz büyük bir risk. Kesinlikle anahtar kelimeyi çeşitlendirmeli ya da direkt olarak URL kullanmalısınız.

Kaliteli linkler elde etmek istiyorsanız bu kurallara sadık kalmaya çalışmalısınız. Kaliteli içerik yazarak ve ziyaretçi yazarlığı yaparak bunu başarabilirsiniz. Herkes için olmasa bile pek çok kişi için işe yarayan yöntem tam olarak budur.

Unutmamanız gereken bir diğer durum ise kendi içeriğinizde yer alan linklerin de önemli olmasıdır.

4. Temanız SEO için optimize edilmiş olmalıdır.

Bu konuda başlangıç için çok fazla detaya ihtiyacınız olmayacaktır.

SEO çalışmalarının iki farklı yapısı bulunmaktadır: Sosyal medya ve linkler gibi site dışı durumlar, tema gibi site içi durumlar.

Sitenizde kullandığınız temanın optimize edilmiş olması son derece önemlidir çünkü Google bu tür temaları kullanan siteleri güvenilir kabul etmektedir. Temalar aynı zamanda Google’ın yayınladığınız içerikleri kolayca bulmasına yardımcı olmaktadır. Dikkat etmeniz gereken detaylar şunlardan oluşmaktadır:

 • Mobil duyarlılık: Blog adresiniz mobil için duyarlı bir tasarıma sahip değilse mobil siteleri ön planda tutan ziyaretçiler açısından kayıp yaşarsınız. İnsanlar artık telefonlarını kullanarak sitelerde gezinti yaptıkları için bunu önemsemelisiniz.
 • Temiz kodlama: Temanız mutlaka temiz bir biçimde kodlanmış olmalıdır. Google’ın örümcekleri aradıkları her şeyi kolayca bularak sitenizi taramayı başarmalıdırlar.
 • Hızlı yüklenme: Hızlı yüklenen bir site kullanıcı deneyimi için son derece önemli olduğu gibi Google için de önemlidir. Temanız hafif olmalı ve hızlı bir biçimde yüklenmelidir. Sitenizin hızını kontrol edebilmek için çeşitli araçlardan faydalanabilir ve buna ek olarak çeşitli eklentiler kullanarak sitenizin hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • SSL desteği: Alan adınıza erişimi SSL desteği ile sağlamalısınız. Google güvenlik için bunu öncelik haline getirdiği için bunu önemsemelisiniz. En önemlisi Google, SSL kullanmanız durumunda size sıralamada öncelik sunabilmektedir.
 • Orijinal olma: Bazı insanlar buna karşı çıkabilecektir ancak tema konusunda orijinal bir yaklaşım sergilemelisiniz. Yeni geliştirilmiş bir tema kullanarak sitenizi tanıtmanız çok daha doğru ve kolay olacaktır.
 • Bozuklukların olmaması: Sitenizde herhangi bir şekilde bozuk link veya gezinti ögesi yer almamalıdır. Her şey beklendiği gibi akıcı bir şekilde çalışmalıdır.

İyi tasarlanmış bir temaya sahip olmak oldukça önemlidir. Rekabet açısından avantaj sağlamak istiyorsanız insanlara yardımcı olabilecek ve onları mutlu edebilecek çeşitli tasarımlar seçmeye çalışmalısınız.

5. Kalıcı bağlantı yapısını düzeltmelisiniz.

Kalıcı bağlantılar insanların blog adresinizi, dahili yazıları ve sayfaları bulabilmesini sağlamaktadır. Bunlar kökten oluşturulurlar ve bir uzantı gibi görev yaparlar.

Örnek vermek gerekirse: siteadi.com bir köktür ama buna bağlı blog/ bir uzantıdır.

Blog adresiniz için en iyi kalıcı bağlantı yapısını seçmelisiniz. WordPress kullanmanız durumunda bunu Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmından kolayca değiştirebilirsiniz. Burada yer alan en ideal seçim ise yazı ismine bağlı kalmaktır. Seçenekler arasından özeli işaretlemeli ve daha sonra /%postname%/ eklemelisiniz.

Ancak, anahtar kelime araştırması yaparken URL’nin her zaman olabildiğince kısa olmasını sağlayarak onun anahtar kelimelerle eşleşmesine dikkat etmelisiniz. Böylece arama motorlarında sıralama elde etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirdiğiniz zaman elde etmiş olduğunuz linkleri kaybedeceğinizi unutmamalısınız. Bunun için yönlendirme yapabilir veya linkleri tespit edip değiştirme yoluna gidebilirsiniz.

6. Search Console mülkü oluşturmalısınız.

Başlangıçta yapabileceğiniz en kolay şey Google Search Console mülkünü oluşturmak ve bunu blog adresiniz ile ilişkilendirmektir.

Bu Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bu servis sayesinde sitenizin durumunu inceleyebilirsiniz. Siteniz arama sonuçlarında nasıl gözükür, sıralaması nedir, kaç kişi linklere tıklamaktadır gibi bilgileri buradan edinebilirsiniz.

Bu bilgiler oldukça değerlidir çünkü sizi tahminlerden kurtarmaktadır. Google’ın blog adresinizi nasıl ele aldığını görmeniz açısından son derece değerlidir. Ek olarak, Google Search Console ile blog adresinizi ilişkilendirir ilişkilendirmez bu servisi inceleyip onu nasıl kullanacağınızı öğrenmeye çalışmalısınız.

7. Diğer bloglara yorum yapmalısınız.

SEO çalışmalarında uzun bir süre yorumlar kötü olarak nitelendirilmiştir. Ancak bunlar doğru kullanıldığında sitenize değer katmaktadırlar. Size trafik getirebilmekte, sizin başkalarına ulaşmanızı sağlamakta, diğer bloglarla bağlantı kurmanızı sağlamakta ve link olarak görülmektedirler.

Diğer bloglarda yorum yaparken mutlaka ismini kullanmalısınız. Takma isim veya site ismi kullanmak yorumunuzu değersizleştirecek olduğundan bundan olabildiğince uzak durmalısınız.

Rakiplerinizin linklerini nasıl elde etmek istediklerini görmek istiyorsanız Market Samurai gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Birçok linkin yorumun güçlü blog yazılarından geldiğini görebilirsiniz.

8. Sosyal medya profilleri oluşturmalısınız.

SEO her ne kadar doğrudan blog adresiniz ile ilişkili olsa bile mutlaka sosyal medyada varlık göstermeye çalışmalısınız.

Bunun temel sebebi Google’ın sosyal sinyalleri değerlendirme yoluna gitmesidir. Google bu değerlendirme vasıtasıyla yazının otoritesini ve ilgililik durumunu ölçmeyi başarmaktadır. Bir yazınız hakkında çok fazla insanlar tweet atıyorsa bu onun iyi olduğunu gösterecektir. Böylece yazınız sayesinde otorite kazanabilecek ve insanların ilgisini çekmeyi başarabileceksiniz.

Sosyal medyada şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Öncülere ulaşmalısınız: Bilinen insanlara ulaşarak kendi alanınızda tanınmayı başarabilirsiniz. Sadece bir re-tweet alarak dahi blog adresinizi bambaşka boyuta taşıyabilirsiniz.
 • Değer katmalısınız: Sosyal medya profilinizi kullanarak sizi takip eden kişilere değer katmalısınız. Bu profillerde sadece yazı paylaşmamalı aynı zamanda sosyal medyanın doğasına uygun paylaşımlar gerçekleştirmelisiniz.
 • Başkalarıyla paylaşmalısınız: Diğer bloglara ait içerikleri paylaşmanız durumunda karşılık bulmanız mümkün olabilecektir. Onların içeriklerini paylaşarak sesinizi duyurmayı başarabilirsiniz.

Her sosyal medyanın doğası farklıdır. Paylaşım yapmaya başlamadan önce bu doğayı tanıyarak hareket etmelisiniz.

9. SEO eklentileri kullanmalısınız.

Size SEO konusunda yardımcı olabilecek çok farklı WordPress eklentileri bulunmaktadır.

Bu eklentilerden en bilinenlerinden birisi All in One SEO Pack isimli eklentidir. Bu eklenti sayesinde elle yapmanız gereken pek çok değişikliği tek seferlik ayarlama ile kolayca yapabilirsiniz.

SEO konusunda size yardımcı olabilecek bir diğer eklenti ise Google Sitemap isimli eklentidir. Bu eklenti otomatik olarak site haritası oluşturmakta ve bunu otomatik olarak Google’a göndermektedir.

SEO konusunda size yardımcı olabilecek daha farklı eklentilere ihtiyacınız olursa WordPress’in eklenti deposuna göz atarak çeşitli eklentileri inceleyebilirsiniz.

Değerli takipçilerim SEO çalışmalarınızın işe yaramasını sağlayacak 35 ipucunu bir önceki içeriğimde sizlerle paylaşmıştım. Bu içeriği incelemediyseniz hemen ayhankaraman.com/seo-icin-35-ipucu bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Ayhan bey, sizi sürekli takip ediyor ve yazılarınızın her bir kelimesini dikkatlice okuyorum. Türkiye’de SEO sektörü maalesef her diğer sektörde yaşanan olumsuz rekabetçilik gibi durumlara maruz kalıyor. Bu anlamda iyi, uzman, profesyonel, ucuz gibi terimleri duymak yerine TAM kelimesini markanıza yakıştırıyor ve size başarılar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba