fbpx
SEO

Bir SEO Ajansı ile Çalışmadan Önce Sormanız Gereken 30 Soru

Doğru SEO ajansını bulmak, kısmen de olsa bir iştir. Doğru olanı seçmek, şimdiye kadar şirketiniz için yapmış olduğunuz en iyi şey olabilir. Yanlışı seçmek, yaptığınız en büyük iş hatası olabilir.

Neden? Sorusunu soranlarınız vardır diye düşünüyor ve sebebini açıklıyorum: Kötü/Düşük kaliteli SEO sonucunda çevrimiçi varlığınıza neden olabilecek olası zarar, olumsuz etkiye neden olabilir. Düşük kaliteli SEO çalışmasının günlük satışınızı %50 oranında düşürdüğünü düşünürseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Göz önüne almanız gereken pek çok SEO ajansı seçeneği vardır.

“Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.” Diye boşuna dememişler.

Bir SEO ajansıyla çalışmadan önce sormanız gereken bazı önemli sorular bulunmaktadır. Bu sorulara alacağınız cevaplar sayesinde doğru SEO ajansıyla çalışma fırsatı yakalama imkanına sahip olacaksınız. Çalışmak istediğiniz ajansa sormanız gereken sorular;

Strateji Kapsamında Tedarik Etmeyi Düşündüğünüz Hizmetleri Sınıflandırabilir misiniz?

Hizmet almayı düşündüğünüz SEO ajansınız, yürütmeyi planladığı çalışmayı sınıflandırmak konusunda isteksizse dikkatli olun. Kalitesiz SEO şirketleri/serbest çalışanlar, verecekleri hizmetlerle alakalı gerçeği gizleme eğilimindedir.

İyi bir ajans şeffaf olmaktan, stratejisinin bir parçasını ve vereceği hizmetleri sunmaktan asla çekinmez.

Sağlanan hizmetler sözleşmeniz boyunca gelişebilir ve gelişmeye başlamalıdır. Periyodik olarak iyileşme sağlanması gerekmektedir.

Sorulması Gereken Hizmet Soruları:

 • Stratejinin bir parçası olarak aylık olarak sunmayı planladığınız kesin hizmetler ve miktarları nelerdir?
 • Web sitesinin hangi teknik yönleri denetlenip düzeltilecek?
 • Başlangıçta web sitesinin kaç sayfasını optimize edeceksiniz?
 • Her ay web sitesinin kaç sayfasını sürekli olarak optimize edeceksiniz?
 • Ayda kaç açılış sayfası oluşturacaksınız?
 • Ayda kaç tane iç ve dış makale sağlayacaksınız?
 • Ayda kaç bağlantı sağlayacaksınız?
 • Kampanya analizine ve raporlamaya ne kadar zaman ayıracaksınız?

Ajans geri dönüp şöyle bir şey söylerse kesinlikle şaşırmayın: “Başlangıç aşamasında değişiklik olmayacaktır. 3 aylık bir süreç var bu süreçte biz çalışmalarımızı yapacağız. İyileşme süreci 4. aydan itibaren başlayacaktır.”

Bu iyi bir cevap. Ajansın işiniz için doğru stratejiyi bulması ve uyarlamasıyla ilgili olduğunu gösterir. Verdikleri hizmetler, araştırma ve verilere dayandırılmalıdır.

İçeriğimi Nasıl Optimize Edeceksiniz?

Son birkaç yılın en seksi ifadesi: “İçerik kraldır.”

Duymaktan ve söylemekten bıktım diyebilirim ama içerik gerçekten de çok önemlidir. Bir SEO ajansı seçerken, içeriğinizi geliştirip bunların nasıl yapılacağını öğrenin.

İçerikle İlgili Sorularınızı Sormalısınız:

 • Mevcut içeriğimizi yeniden düzenler, SEO uyumlu yapabilir misiniz?
 • İçeriği nasıl optimize edersiniz?
 • Sözleşmenin bir parçası olarak yeni açılış sayfaları oluşturacak mısınız?

Backlink Kaynakları Konusunda Neler Yapacaksınız?

Dışarıdan gelen geri bağlantılar, SEO sürecinin en önemli bölümlerinden birisidir. Web sitenize işaret eden iyi bağlantılar olmadan, rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak oldukça zordur.

Ancak, her bağlantı iyi bir geri bağlantı değildir. Yanlış SEO ajansını seçerseniz, Google’ın yönergelerine uymayan spam URL’ler oluşturur, web sitenizin cezalandırılmasına neden olursunuz ve hedeflerinize asla ulaşamazsınız.

Backlink Süreciyle Alakalı Sorularınızı Sormalısınız:

 • Ne tür bağlantılar alacak ve bu bağlantıları nasıl inşa edeceksiniz?
 • Ayda kaç yeni bağlantı alacaksınız? (Bunun için kesin bir cevap vermek imkansızdır Ortalama bir tahmin beklemelisiniz.)
 • Google Penguin hakkında ne biliyorsunuz?

Teknik İyileştirmeler Yapacak mısınız?

Bir SEO anlaşmasına karar vermeden önce, her görevin sorumlusunun kim olduğunu bildiğinizden emin olun. Bazı ajanslar/serbest çalışanlar önerileri konusunda belirsizlik oluşturabilir. Yaptıkları iyileştirme önerileri ve değişikliklerini uygulamak için bir geliştirici kiralamanız gerekebilir. Bu durum sonradan siz de şok etkisi yaratmasın.

Kimin ne yaptığını ve harici bir yardıma ihtiyaç duyulup duyulmayacağını öğrenin.

Projemize Atanan Ekiple Tanışabilir miyim?

Çoğu SEO ajansı yeni müşterileri kazanmak için en iyi ekibini görevlendirir. Sonuçta, her ajans iyi bir izlenim yaratmak ister. Bunun yanlış bir yanı yok, ancak işinizi gerçekten kim yönetecek? Bunu bilmeniz en doğal hakkınızdır.

Projenizden sorumlu kişiyle ve ilgili diğer ekip üyeleriyle görüşebilir miyiz? diye sorunuz. Bu soruya alacağını cevap sayesinde güvenli ellerde olup olmadığınızdan ve işinizin bir stajyere verilip verilmediğinden emin olursunuz.

Şu anda Rakiplerimizden Herhangi Biriyle Çalışıyor musunuz?

SEO ajansının şu anda referansları arasında kimler var? Sektörünüzde yer alan diğer müşterilerle çalışmaları iyi bir şey olabilir. Bu durum ajansın o sektörde nelerin işe yarayıp nelerin işe yaramadığını bildiği anlamına gelir ve sektörünüz için iyi bir kaynaktır.

Bununla birlikte, ajans rakipleriniz için çalışıyorsa, rakipler sizden daha fazla ödeme yapıyor olabilir ve her ay sizden daha fazla hizmet alıyor olabilirler. Ayrıntıları öğrenin.

Sektörümüz Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Örneğin, çevrimiçi bir seyahat firmasıysanız, seyahat endüstrisinde en azından biraz deneyime sahip bir SEO ajansı istersiniz. Ajansın seyahat uzmanlıklarına sahip olmasına gerek yoktur. İhtiyaç duyacakları konuların başında sektörle alakalı iyi içerik oluşturmak için doğru tür yazarlar ve ağlara sahip olmalıdırlar.

SEO ajansı sektörünüzde başka müşterilere sahipse şanslısınız.

Onlara bu konuyla alakalı soru sorun ve geçmişte benzer müşterilerle alakalı almış oldukları sonuçlar hakkında bilgi sahibi olun.

Sektörünüzle Alakalı Sormanız Gereken Sorular:

 • Sektörümüzle alakalı bir kaynak ağınız var mı?
 • Yazarların sektörümüzle alakalı deneyimleri var mı ve örnekleri paylaşabilir misiniz?

Ekibimizden Herhangi Bir Talebiniz Olacak mı?

Bu soru çok önemli bir soru.

SEO ajansının kurum içi ekip üyelerinden herhangi birine bağlı kalıp çalışamayacağını bilmelisiniz. İçerik yazarlarına, tasarımcılarına veya geliştiricilerine dokunmaları gerekiyor mu? Soruyu şimdi sorun, sonradan şaşırmayın.

Ne Sıklıkla Toplantı Yapacağız?

Bazı ajanslar haftalık arama yapar, süreçle alakalı bilgilendirmelerde bulunurlar. Bazıları ayda bir kez sizinle konuşabilir. Bazıları bununla başa çıkabilir ve size geçici olarak bir e-posta/rapor göndererek iletişim kurabilir. Onlara bu konuda rehberlik edebilir, bu konuda ki istediğinizi açıklayabilirsiniz.

E-Mail ile iletişim halinde kalmak her zaman için iyi olacaktır. Bunun dışında ise Asana ve benzeri araçlar kullanabilirsiniz. Bu araçlarla, ajans tüm görevleri hatırlayabilir ve sonra size sürecin durumunu takip edebilmeniz için erişim sağlar. Bu şekilde, daha az toplantıya ihtiyacınız olur ve halen devam etmekte olan işlerinizde tam şeffaflığa sahip olabilirsiniz.

Ne Tür Bir Sıralama Artışı Bekleyebiliriz?

Maalesef sizin için doğrudan bir cevabı olmayan milyon liralık bir soru. Herkes, web sitesinin belirli anahtar kelime öbekleri için ne zaman sıralanacağını bilmek istiyor. Ancak gerçek şu ki, birçok nedenden ötürü bu soruya cevap vermek imkansız.

Ayrıca, iyi sıralamaların iyi trafik anlamına gelmediğini unutmayın. Bu bizim sektörde yapılan en büyük yanlışların başında geliyor. Müşteri 5 ya da 10 kelimede ilk sayfada ya da ilk sırada olmak istiyor. Potansiyel olabilecek ve web sitesine değer katacak diğer tüm anahtar kelimelerden uzak.

Bu soruyu sormanızın nedeni, ne tür bir yanıt alacağınızı görmektir. İyi bir SEO şirketi Organik tarafta trafik ve dönüşüm performansına odaklanır.

Bazı Vaka İncelemeleri Görebilir miyiz?

Bazı vaka incelemelerini görmek ve hizmet alacağınız SEO ajansıyla birlikte çalışmış diğer müşterilerle iletişim kurmak iyi bir fikirdir. Bu durum daha bilinçli hareket etmenize olanak sağlayacaktır.

Kampanyaları Nasıl Analiz Edersiniz ve Raporlar mısınız?

Her ay neler yapıldığını, kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu, sıralamalar, trafik ve dönüşümlerle ilgili nerede olduğunuzu bilmek istersiniz.

Raporlar konusunda istediğiniz derinlikte SEO ajansına rehberlik edebilirsiniz. Örneğin, CEO ve yönetim kurulu üyeleri için basit, üst düzey bir pazarlama direktörü için daha derinlemesine, teknik bir rapor isteyebilirsiniz.

Sormanız Gereken Kampanya Analizi Soruları:

 • Ne sıklıkta rapor gönderirsiniz?
 • Raporlama için hangi yazılımı kullanıyorsunuz?

Sonuç

Düşük kaliteli bir SEO ajansı ile çalışmayı kimse istemez. Yukarıdaki sorulara alacağınız cevaplar kaliteli SEO hizmeti veren bir ajansla çalışmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Eklemeden içeriği tamamlamak istemiyorum. Anahtar kelime bazlı çalışma veya sözleşme yapmayın. Bu tür anlaşmalardan uzak durun. Dönüşüm ve trafik bazlı anlaşma yapmanız sizin için her zaman daha iyi olacaktır.

Benim atladığım sizin eklemek istediğiniz sorular da varsa yorum alanını kullanabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. SEO danışmanı ile çalışmadan önce sorulması gereken tüm noktalar için teşekkürler. Bence en güzeli ilk başta en önemli bir referansını sormak ve bunu ne kadar sürede başardığıdır. Genelde, seo bilmeyenlerin ilk başta sordukları, ne kadar sürede sonuç alabileceğiz, ilk sırada çıkabilecek miyiz tarzda oluyor. En etkileyici nokta, bence önceki referanslar olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba