fbpx
Sosyal Medya

5 Dakikada Sosyal Medya Rekabet Analizi

Rakiplerinizin performansını kontrol etmek ve incelemek hemen hemen tüm pazarlama çalışmalarının içerisinde yer alan bir durumdur. Bunu yapabilmek için bir izleme paneli oluşturma yoluna gidip olan biteni buradan kontrol etmeniz gerekmektedir. Fakat rakipleriniz hakkında elde ettiğiniz tüm verilerin değerli olup olmadığına karar verebilmek çok kolay değildir. Bunun için verileri akıllıca değerlendirmeniz gerekmektedir.

Akıllı veriler akıllı kararları gerektirirler. Verileri akıllıca değerlendirmek rakipleri izlediğiniz panelde verileri istiflemek değildir. Oturup bu verileri incelemeli, en derinlemesine neler olup bittiğine göz atmalı ve çeşitli analizler gerçekleştirmelisiniz. Elbette rakiplerinizi incelemek tek başına yeterli değildir. Her şeyi bir analiz boyutuyla ele almalısınız.

Haftada bir, ayda bir veya üç ayda bir bunu siz belirlemelisiniz. Önemli olan veri analiz periyotu değil veri analizini düzenli olarak gerçekleştirmektir. Markanızı iyileştirmek istiyorsanız buna ihtiyacınız olacaktır. Bugün bu yazıda ise sosyal medya rekabet analizini gerçekleştirme konusunda neler yapabileceğinize değinilmiştir.

Sosyal Analizden Öğrenilecek Bilgiler

Sosyal medya izleme panelinde verilere göz atmak ve bunları detaylı bir biçimde incelemek istiyorsanız hedefiniz sosyal medya stratejinizin ne durumda olduğunu gözden geçirmek olmalıdır. Ancak bu çabanızı tek taraflı olarak değerlendirmeniz doğru olmayacaktır. Tüm bu analiz ve inceleme çalışmaları ile rekabette ne durumda olduğunuzu da gözden geçirebilirsiniz. Elinizde olan veriler üzerinden aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz:

  • Sosyal medyada en çok ses getiren paylaşımları hangi markaların yaptığını görebilirsiniz.
  • Sektörünüz ve rakipleriniz hakkında insanların neler söylediğini görebilirsiniz.
  • Sektörünüzde en çok ses getiren konunun ne olduğunu tespit edebilirsiniz.
  • Sektörünüzde yer alan öncülerden hangilerinin markanız ve rakipleriniz hakkında konuştuğunu öğrenebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Trendler ve İzlenimler

Verileri analiz etmek ve yukarıdaki bilgileri elde etmek sosyal medya stratejisi oluşturma konusunda size nasıl yardımcı olur? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basittir. Sektörünüzde hangi markaların ön plana çıktığını görecek olmanız, bulunduğunuz nişteki öncülerin kimler olduğunu tespit etmek, rakiplerinizin başarılı taktiklerini görmek gibi elde edilmesi zor bilgilere ulaşmış olacaksınız.

  • Markanızın Konumu: Rakiplerinizden ne kadar bahsedildiğini, neler söylendiğini ve diğer izlenimleri gözden geçirmelisiniz. Bu sayede markanızın pazar payına ait gerçekçi izlenimler elde edebilirsiniz. Bu size zaman içerisinde sosyal medya stratejinizin başarısını gösterecektir.
  • Sektör Öncülerini Tespit Etme: Sektörünüzde yer alan diğer firmalar hakkında konuşan otoriter ve öncü kişilerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede gelecekte gerçekleştireceğiniz sosyal medya pazarlama kampanyalarına onları da dahil edebilirsiniz.
  • Rakiplerinizin Başarısını Ölçme: Belirli bir sosyal kampanyanın rakiplerinize olağanüstü derecede etkileşim ve bahsedilme sunup sunmadığını gözden geçirmeyi başarabilirsiniz. Böylece bu tür kampanyalardan faydalanma şansını elde edebilirsiniz.

5 Dakikada Sosyal Medya Rekabet Analizi Gerçekleştirme

Rakiplerinizi izlerken belirlemiş olduğunuz herhangi bir uyarı yöntemi varsa bu durumda yaklaşık 5 dakika içerisinde bir rekabet analiz raporu oluşturabilirsiniz. Bunun için yararlanabileceğiniz en iyi araçlardan birisi Mention isimli araçtır. Her rakip için ayrı ayrı uyarılar belirlemeli ve bunları takip ederek rapor haline dönüştürmelisiniz. Raporları elde ettikten sonra ise veri kümesinin içerisinde dalış yapıp gerekli analizlere başlamalısınız:

  • Rakiplerinizin sosyal medya faaliyetlerinde büyük sıçramalara dikkat edin. Bu noktadan yola çıkarak insanların neden rakipleriniz ile ilgili daha fazla konuşmaya başladığını gözden geçirmeye çalışın. Bu stratejiyi alıp kullanmak sizi başarıya ulaştırabilir mi? Bu sorunun cevabını aramalısınız.
  • Rakipleriniz hakkında olumsuz veya nötr vurgu yapan öncüleri tespit etmeye çalışmalısınız. Bunlar marka fanı olma gibi eğilimlere sahip olmayan kişilerdir ve herhangi bir marka için olumlu olumsuz her türlü düşünceyi dile getirebilecek kişilerdir. Bu kişilere ulaşıp sahip olduğunuz markadan bahsettirmek çok daha kolay olabilir.
  • Konu bulutlarını gözden geçirerek konuşmalarda daha farklı neler dile getirildiğini tespit etmeye çalışabilirsiniz. Bunlar kendi kampanyanızı yürütmek için kaçırılmayacak fırsatlar olabilirler.

Bu adımları takip ettiğiniz zaman son derece başarılı ve akıllıca bir biçimde rakip analizi gerçekleştirmiş olursunuz. Sosyal medyada hangi stratejiyi oluşturmak istediğinize bir türlü karar veremiyorsanız rakip analizi gerçekleştirerek yeni fikirlerle tanışmayı başarabilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirmek için ise ihtiyacınız olan ilk şey bir rakip listesi olacaktır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba