fbpx
Dijital Pazarlama

5 Adımla Daha İyi Pazarlama Operasyonu Yönetimi

Daha iyi operasyon planlamasıyla zamanın boşa kullanılması nasıl engellenir ve nasıl zaman tasarrufu yapılır?

Dijital pazarlama ortamı sürekli gelişme gösterdiği için etkili pazarlama yöntemleri sunmak hiç olmadığı kadar fazla önem kazanmaya başladı. Çok sayıda kanalı düzenlemek, karma kampanyaları yönetmek ve harici bir iş ortağına güvenip onunla birlikte çalışmak modern pazarlama sürecini yönetim açısından karmaşık ve zor bir hale dönüştürmektedir. Takımlar günlük yönetim araçlarını güncellemek konusunda çoğu kez isteksizdirler ve sürecin değiştirilmesi her zaman kolay olmasa bile daima ihtiyaç duyulan bir şeydir! Neredeyse tüm pazarlama takımları bu zorluk ile karşılaşırlar ve önemli değişiklikleri planlandığı ve yönetildiği yönden yapmak için uğraşırlar. Aşağıda yer alan denenmiş altı yöntemi kullanarak zamandan tasarruf edebilir ve operasyonel pazarlama yönetimini geliştirebilirsiniz.

dijital-pazarlama-operasyonu-yonetimi

 1. Herkesin aynı yönde hareket etmesini sağlayın. İlk önce işletmenin ve pazarlamanın hedeflerini belirlemek oldukça önemlidir. Açık ve belirleyici hedefler sizin en güçlü liderlik aracınız olacaktır. Çalışma alanınızı tanımlayın, hedeflerinize en önemli etkiyi nerede gerçekleştirebileceğinizi anlamaya çalışın. Bunu başardıktan sonra görünür hale getirmeli ve insanların sorumlu olabilmesini sağlamalısınız. Aylık durum görüşmeleri ve veriler bunu yapabilmek için en önemli yöntemdir.
 2. Karar verme yapısını ve operasyonel yapıyı tanımlayın. Oluşturduğunuz çalışma iskeletinde bireysel rolleri belirleyerek olası çakışmaları ve gereksiz kaynak tüketimini engelleyebilirsiniz. İnsanların açık bir şekilde sorumluluklarını belirttiğiniz zaman belirlenen hedefleri kovalayabilecek ve bu hedeflere ulaşabilecek daha güçlü bir takım oluşturmuş olursunuz. Pazarlama operasyonları birden fazla takım ile geliştirilir, birimlerin merkezi bir karar verme sistemi tarafından yönetilip yönetilmeyeceğini, yerel takımların daha fazla taktiksel karar alabilecek otonomiye sahip olup olmayacağına karar vermelisiniz.
 3. Verimli tasarım, uyarlanmış işlem süreci. Olabildiğince düzgün ilerleyebilmek için pazarlama planının her yönü karar verme yapısını, uygun kaynakları, teknolojiyi ve dahili ve harici politikaları kapsayan bir işlem süreci tarafından yönlendirilmelidir. Verimli bir işlem sürecinin tasarlanmasında bazı denemeler ve hatalar gereklidir, bu yüzden gerektiği zaman kendinizi bunlara uyarlamaya hazır olmalısınız.
 4. Pazarlama performansını ölçmek için verileri kullanın. Veri ile yönlendirilen pazarlamalar performansın sürekli ölçülmesine ve stratejinin düzenlenmesine olanak sağlarlar. Bu sayede hedefe ulaşmak için daima doğru yolda ilerlemiş olursunuz. Bununla birlikte tartışılması gereken konularda geçirilen süreyi azaltmış olursunuz. Performans göstergelerini belirlemek ve onların satış ve işletme hedeflerine yakın olduklarından emin olmak için işletmede pay sahibi olan kişiler ile birlikte çalışın. Rapor oluşturma işlemini otomatik hale dönüştürerek veri ile yönlendirilen pazarlamanın etkisini arttırın.
 5. Teknolojiden faydalanın. Bir sonraki olası hedefi kovalamak her zaman tavsiye edilmese bile teknoloji bu konuda size yardımcı olabilecek bir olgudur. Adobe Creative Cloud, Basecamp, Google Docs ve Dropbox gibi araçlar klasik yoğun emek getiren ve zaman tüketen görevlerin kolay bir biçimde yapılabilmesini sağlarlar. Şirket içerisinde kullanılan ana yazılımın yıllık incelenmesi oldukça faydalıdır çünkü operasyonları yönetmek konusunda eski kalan araçlar sizi ve takımınızı yavaşlatacaktır.

Sonuçlara Ulaşmak ve Pazarlamada Verimlilik

Başarılı ve verimli pazarlama detaylı bilgi ve pragmatik operasyon yönetimi gerektirmektedir. Takımlar ve çalışanlar arasında iletişimin sağlanması başlangıç için iyi bir yöntemdir. Bu sayede problemleri tanımlayabilir ve fırsat alanlarını tespit edebilirsiniz. Merkezi, otomatik yönetim ve finansal raporlara araçlarına uyum sağlayarak pazarlama yöneticilerinin stratejik ve yaratıcı düşüncelere daha fazla vakit ayırmalarını sağlayabilirsiniz. Pazarlamaya veri ile yönlendiren bir yaklaşımın uygulanması son derece önemlidir, bu sayede hedefleri belirleyebilir ve nicelik açısından performansı takip edebilirsiniz. Bununla birlikte sizin için doğru olan pazarlama karmasını bulana kadar pazarlama planınızın farklı unsurlarını bilimsel açıdan değerlendirme fırsatına sahip olursunuz.

2 Yorum

 1. Piyasaya giren ve başarılı olamayan firmaların yaptığı en önemli hata teknolojiyi etkin kullanma konusunda çalışma yapmamış olmaları diye düşünüyorum. Özellikle maliyeti oldukça düşük olan viral reklama verilecek önem, firmanın pazarlama yükünü büyük ölçüde hafifletecektir.

 2. teşekkürler.

  güzel bir çalışma olmuş.
  arkadaşın dediği gibi internet sitelerinin yöneticileri artan bu rekabette daha dikkatli olmalı.
  elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba