Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanlarının Size Söylemeyeceği Pazarlama İpuçları

“Sosyal medya uzmanları”, tweet atmak ve sohbetlere katılmak konusunda oldukça iyidir ancak pazarlama konusunda kötüdürler.

Bilirsiniz, pazarlama gerçekten ihtiyaç duyulan bir şeydir. Satış imkanları oluşturmak, satışları yükseltmek, müşterinin korunmasını iyileştirmek ve işletmenin gelişmesini sağlamak. Bunların hepsi önemlidir.

Sosyal medya soyutlanmış bir yer değildir. Bu hedeflerin hepsini gerçekleştirmek konusunda size yardımcı olabilir. Ancak sosyal medya uzmanlarının tavsiyelerini dinlerseniz, bu platformlarda aktif olmak dışında çok fazla şey kazanamazsınız.

sosyal-medya-pazarlama-onerileri

Aşağıda yer alan 22 sosyal medya pazarlama ipucu sayesinde işletmenizin büyümesini sağlayabilirsiniz.

Doğru Şekilde Başlayın

Bir Hedefle İşe Başlayın: Neden blog yazarlığı yapıyorsunuz? Twitter’da ne yapıyorsunuz? Bu konuda üç kabul edilebilir cevap vardır. Erişim alanınızı geliştirerek marka bilinirliğini yükseltmek, daha fazla destek sunarak müşteri sadakati oluşturmak veya daha fazla insanın satın alım gerçekleştirmesini sağlayarak daha fazla satış yapmak. Bu soruya cevap vermeden başlangıç yapmayın.

Rekabeti Unutun: Başkalarının hayran ve takipçi miktarına bakmak doğru değildir. Bunları yakalamaya çalıştığınız için yanlış kararlar alabilirsiniz. Kötü olan kısa vadeli seçimler yaptığınız zaman, uzun vadeli başarınızı etkilemiş olursunuz. En iyi taktiksel fikirler ve kampanyalar sektörünüzde yapılmamış olanlardır. Arbitraj pazarlamayı kullanarak yeni olan şeyleri anlamaya çalışın, dokunulmamış fırsatları değerlendirin ve alanda ön plana çıkmaya çalışın. Diğer sektörlerde insanların neler yaptığına göz atın ve benzer taktiklerle denemeler yapın.

Her Sosyal Ağda Olmaya Çalışmayın: Topluluk yönetimi tamamen sizin kaynaklarınıza bağlı bir durumdur. Her sosyal ağın yönetim maliyeti daha fazla zaman, para ve enerji harcamak demektir. Popüler olarak bilindiğinin aksine sosyal medya ücretsiz değildir. Sosyal medyayı uygun şekilde değerlendirmek için çok kaynak gerekebilir ve maliyeti büyük ölçüde artış gösterebilir. Bu nedenle, büyümek istiyorsanız bir veya iki tanesine öncelik tanımalısınız.

sosyal-medya-ipuclari

Bahane Üretmeyin

Yeterli Zamana ve Paraya Sahip Olmalısınız: İnsanlar genellikle sosyal medyaya yatırım yapmak için zamana ve paraya sahip olmadıklarını söylerler. Ancak bu tür bir şey için bahane üretmeye çalışmamalısınız. Zaman açısından sıkıntı yaşıyorsanız, sanal destek alarak en düşük seviyedeki görevlerin yapılmasını sağlayabilir veya öğrenme aşamasını hızlandırabilecek kaynaklara yatırım yapabilirsiniz. Para açısından sıkıntı yaşıyorsanız, içerik üretmeye veya ağ oluşturmaya daha fazla zaman ayırmalısınız. Kolay ve gerçekleştirilebilir hedefler belirleyin, örneğin haftada ekstra iki yazı veya her gün bir blog yazarına erişmek bu tür hedefler arasında yer alabilir. Zamanı nasıl değerlendirdiğinizi takip etmelisiniz. Boşa harcadığınız zamanı ve kaçırdığınız fırsatları gördüğünüz zaman oldukça şaşıracaksınız.

Verimli Olmak Etkili Olduğunuz Anlamına Gelmez: Sosyal medya inanılmazdır ancak insanlar verimsizliği meşguliyet ile karıştırırlar. Bir hedef ile yola koyulun, bu hedefe nasıl erişmeniz gerektiğini belirleyin, en yüksek yatırım getirisi faaliyetlerini tanımlayın, öncelikleri ortaya koyun ve sınırlar oluşturun, disiplinli davranın ve diğerlerine karşı hesap verebilir olun.

Amansız Bir Biçimde Odaklanın: İşiniz için ana hedefi belirledikten sonra, yüksek yatırım getirisi sağlamak adına strateji ve taktiklerinizi desteklemeniz gerekir. Kısa sürede veya daha sonra zorlu bir karar almanız gerekir. Sınırlı olan kaynaklarınızı bölmeli ve ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Ancak, bir hedefe sahip olduğunuz zaman bu kararı vermek kolaylaşır. Sosyal medyanın kullanımı artık amaçtır. Bunu stratejik olarak kullanabilmek için artık yeterli zamana sahip olmanız gerektiğini anlarsınız.

Kendinizi Başarılara Hazırlayın

Öncelikle Yayıncı Olun: Çevrimiçi alanda pazarlama yapmak istiyorsanız içerik olmadan bunu yapamazsınız. SEO, e-posta pazarlamacılığı, sosyal medya olmadan bunu gerçekleştiremezsiniz. Artık bir tür medya işinde hareket ediyorsunuz ve bu nedenle değerli içerikler üretmeyi öğrenmek zorundasınız.

Kitlenizi Motive Eden Şeyleri Anlayın: Sektörler ve işler sıkıcı değildir ancak bunu söyleyen insanlar sıkıcıdır. Kimse sizin işinizi düşünmez. İnsanlar sadece kendilerini düşünürler. Blog içeriklerinin yardımıyla kitlenizi anlamaya çalışabilirsiniz. Bununla birlikte onlara verdiğiniz ürünlerin ve servislerin onlar açısından anlamını tanımlamış olursunuz.

Taktiklerin Üzerinde Çok Durmayın: Bir kişi Twitter ve Pinterest konusunda uzman ise sosyal medyada iyi olacak diye bir şey yoktur. Kitlenizin ne istediğini anlayabilirsiniz, onların güvenini kazanmak için yeni araçlar kullanabilir ve varlığınızı uzun süreli yapabilirsiniz. Erişmek istediğiniz hedefi belirlediğiniz zaman, pazarlama görevleri oluşturmalı ve bu sözlerin yerine getirilmesini sağlamak için bir strateji oluşturmalısınız. Taktikler bir stratejinin başarılı olmasını sağlarlar ancak kazanç sağlayamadıkları gibi maliyetlerini de azaltmazlar.

Organizasyonda Bir Diktatörü Taçlandırın: Bürokrasiler ve siyaset eylemi öldürürler. Bir kişinin karar vermesi haftalarca sürebilir. Ancak en yüksek ücret alan kişinin fikri konusunda dikkatli olmalısınız. Firmalar başarı geçmişi olan şampiyonlar bulmalıdırlar ve bu kişi politik kararlardan çok veriler ile desteklenebilir kararlar alabilecek olmalıdır.

sosyal-pazarlama-onerileri

Rahat Olun

Tembel Olun: Tek tek bağlantı kurmak iyidir ancak ölçü sayılmazlar. Bunun yerine tembel olmalı ve insanların sizinle bağlantı kurmasını sağlamalısınız. İçerikler oluşturun, uzmanlığınızı konuşturun veya insan topluluklarının önüne çıkmak için paranızı kullanın ve onlara sizi bulma fırsatı sunun.

Az Şey Yapın: Kendinizi ufak parçalara bölmeniz size ortalama sonuçlar sunar. Eğer büyümek istiyorsanız, iyi bir içeriğe sahip olmalısınız. Daha sonra yazılarınızı sektörünüzdeki en iyi medya seçeneklerine sunmalısınız. İlk olarak gerçek iş fırsatları oluşturursunuz ve daha sonra sosyal medya takibi oluşturmuş olursunuz. Bunu yaparken zamanınızdan ve paranızdan tek bir yatırım yapmış olursunuz. İşte bu olması gereken durumdur.

Öne Çıkanları Es Geçin: Öne çıkan şeyler okyanustaki dalgalar gibidir, gelir ve giderler. Pinterest bazı işletmeler için iyi olabilir. Ancak diğerleri için zaman kaybından başka bir şey değildir. Trafik türü yanlıştır, yeteri kadar kullanıcısı yoktur, demografik olarak hatalıdır. Bunun yerine temel şeylere odaklanmalı ve yatırım yapmalısınız. Temel şeyler blog adresiniz veya e-posta pazarlamacılığı olabilir.

Orijinal Olun

Bir Sese Sahip Olun: İnsanlar yüzleri olmayan oluşumlarla bağlantı kurmak istemezler. Onlar gerçek insanlarla bağlantı kurmayı isterler. Birçok firma hala bunu anlamış değildir. Uzun vadede kimse zamanında, doğru ve dürüst bir şekilde geri dönüş yapmayan firmalara güvenmez veya saygı duymaz.

Bir Duruşa Sahip Olun: İnsanlar sizin yaptıklarınızı satın almazlar, bunu yaptığınız nedeni satın almak isterler. Sevdiğiniz ve hayranlık duyduğunuz firmaları bir düşünün. Neden kısmı işte burada bağlar. Kendilerinden daha büyük bir nedene sahiptirler ve duygusal olarak insanlarla bağlantı kurabilmişlerdir. Eğer sadece ne yaptığınızı satmak isterseniz, sadece sattığınız mallara bağlı kalırsınız ve fiyat ile rekabet edebilirsiniz.

Bir Rakip Belirleyin: Bir sese sahip olacaksanız ve bir şeyler için bir duruşunuz olacaksa bu durumda bazı şeyleri açıklamanız gerekir. Neden bir tür insanlara, işletmelere, felsefelere veya kampanyalara katılmadığınızı anlatmak zorundasınız. Herkes için pazarlama yapamazsınız. Sizin ile aynı görüşe sahip kişileri çekmelisiniz. Bunu yapabilmenin en iyi yolu insanlarla duygusal bir bağ kurmak veya benzer tehdide karşı kendinizi savunmalısınız.

sosyal-oneriler

Doğru Şeyleri Ölçün

Twitter Takipçileri – E-posta Aboneleri: Twitter inanılmaz bir iletişim kanalıdır. İstediğiniz herkesle bağlantı kurma konusunda size yardımcı olur. Ancak doğrudan size para kazandırmaz. E-posta pazarlamacılığı hala en fazla kazanç sağlayan çevrimiçi pazarlama kanalıdır.

Facebook Hayranları – Bunun Hakkında Konuşanlar: Facebook’un EdgeRank değeri firmaların hayranlarını gereksiz (spam) yöntemlerden uzak tutmasını sağlar. Bu nedenle sadece markanız ile aktif bir biçimde etkileşim kuran hayranlara ulaşabilirsiniz. Bunun Hakkında Konuşanlar kısmı ise ulaşım ağınızı genişletmek için yükseltmeniz gereken ölçümdür. Bu rakam ne kadar yüksekse bir o kadar fazla insana ulaşabilirsiniz. Sayfanız ne kadar büyükse, arkadaşımın arkadaşı şeklinde yer alan hayran kitlelerine ulaşma şansınız o kadar yüksek olur.

Blog Yorumlarını Unutun: İnternetin %1’lik genel kurallarından birisi, insanların %90’nının içeriği tükettiği, %9’nun etkileşim kurduğu ve %1’nin onu oluşturduğu şeklindedir. Çok farklı sektörlere baktığınız zaman daha dengesiz rakamlar görebilirsiniz. İnsanlar, bu tür sıcak ve bulanık sektörlerde içerik oluşturma konusunda aktif olurlar ve dünyanın geri kalan kısmından daha fazla yorum bırakırlar. Bu nedenle her bir sektördeki insan türü gerçek etkileşimden daha çok söylemlere hitap ederler.

Net Tavsiye Skoru: Dış görünümünüz çok iyi olabilir ancak iç yapıda sıkıntı çekiyorsanız, müşterileri ve hayranları memnun edemeyebilirsiniz. İnsanlara net tavsiye skorunuzu sormalısınız. Bunu yaparken basit bir soru yöneltmelisiniz: Bizi bir arkadaşınıza ne kadar tavsiye etmek istersiniz?

Net tavsiye skoru, tavsiye edenlerin oranı (9 ve 10) eksi karşıtlar (0 ile 6) şeklinde hesaplanır. 7 ve 8 rakamları pasif olan kişilerdir.

Bakış Açınız Olmalı

Gerçekçi Beklentilere Sahip Olun: İnsanlar sabırsızdır. Oyunun son saniyelerinde olağanüstü bir atış gerçekleştirerek her oyunu kazanamazsınız. Pazarlama ve satışlar insanlar size güvendikleri zaman gerçekleşir. Bu zaman alıcı bir süreçtir. Basit bir şekilde söylemek gerekirse, iki çeşit pazarlama yöntemi vardır: Dikkatleri “kiralamak” için reklamları kullanmak veya dikkat “kazanmak” için gelen pazarlamayı kullanmak. Bunların her ikisi de size bir maliyet çıkartır. Zamanınız ve enerjiniz yoksa bu durumda reklamlara para yatırmalısınız. Yatırım yapacak paranız yoksa bu durumda zamanınızı ve enerjinizi içerik üretmeye harcamalı, ilişkiler oluşturmalı ve insanların sizi bulmasını sağlamalısınız.

Facebook ve Twitter’ın Ötesine Geçin: Sosyal medya ve internet pazarlamacılığı büyük firmalar için kolaydır. Hatta çok kolaydır. Twitter takipçisi oluşturmak basittir ve firmanız yıllardır aktifse etkileşim kurmak kolaydır. Ancak bu ağlarda üstün olmak zordur ve tüm organizasyonu, müşterinin bugün yapacağı alışverişi nasıl gerçekleştireceğine odaklamanız gerekir. Sosyal medya, Facebook sayfanızı veya son Twitter promosyonunu üstün kılabilir. Bu iş yapmanın yeni yöntemlerinden birisidir her şey kendi yapınız, servisleriniz veya ürünleriniz ve sizi takip eden insanlar ile başlamaktadır. Bu yüzden sosyal medyada varlığınızı geliştirmek istiyorsanız ilk önce organizasyonun içerisinden işe başlamalısınız.

Sosyal medya sohbetlere dahil olmaktan daha fazlasıdır.

Sosyal medya bazı şeylerin yapmanın yeni yöntemidir ve bunu gerçekleştirmek için size yeni yöntemler sunmaktadır. Ancak benzer pazarlama temelleri geçerlidir.

Dikkat çekmelisiniz, güven oluşturmalısınız ve insanların etkileşim süresini uzun tutmayı başarmalısınız.

Sosyal medya varlığınızı büyütmeye ek olarak aynı zamanda daha fazla trafik kazanırsınız, daha fazla satış fırsatı sağlarsınız ve müşterileri daha fazla mutlu edersiniz.

Bir önceki makalemde de özel sosyal medya stratejilerini ele aldık. Konuyu incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bir sosyal medya uzmanı mı arıyorsunuz? Eğer arıyorsanız bu bağlantıyı ziyaret etmenizi öneririm.

6 Yorum

 1. Ayhan hocam,
  Size bir sorum olacaktı, bu işe yeni başlayan biri için çevremiz yok diyelim ve maddi olarak da bütçe yetmediğini varsayalım, yalnız şunu belirteyim bunu sadece kişisel olarak yapmak istiyorum. Bu çevreyi nasıl oluşturabiliriz? Kitle kazanmanın yolları nelerdir?

  1. Ömer Bey sorunuza ben de cevap vermek istiyorum. Öncelikle ”bu işe yeni başlayan biri olarak ” demişsiniz. Bu işten kastınız sosyal medya uzmanı olmak mı yoksa SEO uzmanı olmak mı? Her ikisini ele alırsak öncelikle bilgi ve donanım olarak kendinizi iyi geliştirmelisiniz. SEO uzmanı olmak öyle kolay bir iş değildir. Bir çok bilgi ve beceriyi aynı anda uygulama gerektirir. Eğer siz gerekli bilgi ve beceriyi bulunduruyorsanız kitle oluşturmak bence bunların yanında en kolay iştir. Özgün ve kaliteli yazılarınızla ve hedeflediğiniz kelimelerde yazılar yazarak Google ‘ da belirli sıralara gelerek zaten siz istemeseniz bile yavaş yavaş sitenize trafik akışı sağlanacaktır. Siz kendinizi uzman olduğunuz alanda kanıtlamalısınız ki, kitle dediğiniz olgu oluşsun. Ayhan Bey tabi daha farklı bir yaklaşımla cevap verebilir, benim diyebileceklerim bu kadar. İyi çalışmalar diliyorum.

  2. Ömer Hocam,

   Öncelikle sektörü belirlemeniz gerekmektedir. Hangi alanda hizmet vereceksiniz? Bunu belirledikten sonra uzmanlığınızı göstermeniz ve farklı olmanız lazım . Bununda yolu yazmaktan, paylaşımlardan ve insanlara aktaracağınız bilgilerden geçer. İster istemez kişiler sizinle ilgilenmeye başlayacaklar, onları kazanmak için alacağınız aksiyonlar çok önemli. Mesela sitenizi ziyaret eden hedef kitleyi öğrenmeniz, onlara ulaşmak için e-postalarını izinli olarak almanız en önemli kurallar arasındadır.

   Eğer bütçeniz yok ise ona göre stratejiler üretmelisiniz. Mesela başarılı olan düşük bütçeli firmaları ele alalım. Başarılı olmalarının tek bir nedeni var farklı olmaları. Farklı kampanyalar, pazarlama stratejileri hem maliyetten kurtarıyor hemde çok hızlı büyümeye başlıyorlar. Bu örnekle alakalı https://www.ayhankaraman.com/buyume-korsani-growth-hacker-nedir/ bağlantısında bir makale paylaşmıştım, incelemenizi öneririm.

   Çok uzattım farkındayım. Konuyu hemen özetlemek istiyorum;

   Farklı olun, kazanırsınız.

 2. Ömer abanoz arkadaşın dediği gibi plan ve bütçe yok bilgi yok,bilgiyi parayla sattığımız için gelişemiyoruz.Güzel bir paylaşım olmuş emeğe teşekkürler.

 3. Doyurucu bir yazı olmuş… Ayrıca bu işlerin ne kadar meşakkatli ve zor kotarılan işler olduğunu da ukalalık etmeden zarifçe anlatmışsınız. Tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu