Sosyal Medya

Sosyal Medya Otomasyonuyla Zaman ve Maliyetten Nasıl Tasarruf Edilir?

Kısa bir süre önce ufak işletmelerin büyük bir bölümünün çevrimiçi stratejileri sitelerinin nasıl gözükmesine yönelikti. Bugünlerde ise düşünülmesi gereken çok daha farklı şeyler mevcut. SEO çalışmalarının arama sonuçlarına etkisi bir soru niteliğinde. İçerik pazarlama, e-ticaret seçenekleri ve oldukça zaman alıcı ve aynı zamanda değerli olan sosyal medya pazarlama görevleri mevcut.

Yetişkin internet kullanıcılarının neredeyse dörtte üçü bir sosyal medya platformunu düzenli olarak kullanıyor. Bu doğrultudan bakılacak olursa sosyal medya pazarlama faaliyetleri potansiyel müşteri tabanıyla etkileşim kurma konusunda eşsiz ve benzersiz fırsatlar sunuyor.

sosyal-medya-otomasyonu

Tüketiciler bir ürünün popülerliğine ve mantıklılığına karar vermek için çoğu kez sosyal medyayı kullanıyorlar. Yapılan bir veri analizine göre alışveriş yapan kişilerin %61’inin bir şeyi satın almadan önce çevrimiçi araştırma yapıyor. Ağızdan çıkan referanslar oldukça yaygın ve sosyal medya profilleri bir markanın adını yaymak veya müşterilerle bağ kurmak için ideal bir kullanım alanı konumunda.

Sosyal medya hem SEO hem de müşteri ile bağ kurma açısından belirli avantajlara sahip ancak ilgilenmek için ekstra zaman gerekiyor. Bu, kaynakları biraz daha bölmek, bu iş ile ilgilenebilecek bir çalışan bulmak veya kendi zamanınızdan bir bölümünü sosyal medyaya ayırmak anlamına geliyor.

Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizde otomasyon kullanmanız halinde bu yönde harcayacağınız zamandan oldukça tasarruf etmiş oluyorsunuz. Ancak ne zaman ve nerede otomatik paylaşım yapıp yapmayacağınızı bilmek son derece önemli.

Otomatik Hale Dönüştürülebilecek Görevler

Sosyal medya birçok insanın hayatının bir parçası haline dönüştü. Eğlenceli olabiliyor, çeşitlilik sunabiliyor, bilgi verici olabiliyor ancak iş amacıyla kullanıldığı zaman akılda bir hedefin belirlenmesi gerekiyor. Diğer tüm iş süreçlerinde olduğu gibi en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız mümkün olduğunca bir faaliyet planı oluşturmalısınız.

Sosyal medya görevleri diğer iş süreçlerine göre daha kolay otomatik hale dönüştürülebilir. Paylaşacağınız gönderileri tüm diğer sosyal medya platformlarında paylaşmak isteyebilir, her bir gönderinin değerini ve potansiyel ulaşım çevresini genişletmek isteyebilirsiniz. Gönderileri zamanlayıcı kullanarak çevrimdışı olsanız bile onların paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede profilinizi aktif tutabilirsiniz ve bir şeyler paylaşmak için diğer işlerinizden geri kalmamış olursunuz. Bu durum özellikle birbirinden farklı zaman dilimlerinde yer alan pazarlara sahip olduğunuzda oldukça kullanışlıdır.

Ayrıca otomasyon yardımıyla hedef kitlenizin hoşlanacağı sektöre uygun içeriklerin yer aldığı güçlü kaynaklar bulabilirsiniz. Bu sayede ise paylaşacağınız her içeriği kendiniz hazırlamak zorunda kalmazsınız.

Kullanışlı Araçlar

Görevleri yönetmek ve ayarlamak için uygun araçları kullanmanız gerekmektedir. Başlangıç için Buffer ve Hootsuite sosyal medya panelleri oldukça idealdir. Bu iki servisten hangisini kullanırsanız kullanın gönderileri zamanlayarak uygun zaman aralıklarında paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu servisleri sosyal medya paneli olarak değerlendirirseniz birden fazla profili ve üyeliği aynı anda kontrol edebilir veya farklı sosyal medya profillerinin senkronizasyonunu sağlayabilirsiniz.

sosyal-medya-ile-maliyetten-ve-zamandan-tasarruf-etmek

Eğer içeriği kendiniz hazırlamak istemiyorsanız paper.li isimli servisi kullanarak uygun anahtar kelime, hashtag veya diğer belirleyici etkenler doğrultusunda kendinize bir otomatik içerik arama ağı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz bulduğunuz içerikleri anında paylaşabilirsiniz ancak paylaşılan içerikleri bir kez dahi olsa insan gözüyle incelemelisiniz.

Sosyalliği Sosyal Medyada Tutun

Sosyal medyanın asıl amacı hedef kitleniz ile iletişim kurmaktır. Müşterileriniz belirli duyuruların otomatik olarak paylaşılmasını isteyebilirler ancak bazıları ise bu durumdan pek hoşlanmazlar.

Bu nedenle bazı görevleri otomatik paylaşım haline dönüştürürken bazılarını bu kapsamdan uzak tutmalısınız. Gelen kişisel mesajları özveri ile cevaplamalı ve daima teşekkür etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bazı mesajları otomatik paylaşım haline dönüştürürken dikkatli olmalısınız çünkü kalitesi düşükse bu markanızı olumsuz etkileyebilir.

Kendi hazırlamış olduğunuz içerikleri paylaşırken onları takip etmeyi ihmal etmeyin. Onları paylaştıktan sonra tek başına bırakmak yerine daima incelemeye çalışın. Eğer paylaştığınız bir içerik diğerlerinden daha fazla ilgi çekmişse, bu konuya biraz daha vakit ayırarak benzer içerikler sunmaya çalışabilirsiniz.

Sosyal medya sitelerinin kendi bildirim ayarlarını kullanarak insanların sizin hakkınızda neler konuştuğunu öğrenmeye çalışın. Ayrıca bunun için Google Alerts veya Mention gibi servisleri kullanabilirsiniz.

Sosyal medya otomasyonu zaman ve kaynak tasarrufu sağlayacak iyi bir yöntem olabilir. Ancak bunu doğru bir biçimde değerlendirmek konusunda dikkatli olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu