Sosyal Medya

Sosyal Medya Çalışmalarınızı Çeşitlendirmenin Zamanı Geldi

İster hoşlanın ister hoşlanmayın, Facebook hala en üstün sosyal ağ konumunda. 1.3 milyar kullanıcıya sahip ve sürekli genişliyor, yakın zamanda ortadan kaybolması da mümkün değil.

Buna rağmen tüm sosyal medya pazarlama çalışmalarınız doğrultusunda Facebook’u merkeze yerleştirmek için herhangi bir nedene sahip değilsiniz. Nitekim, sosyal medya stratejilerinizi bir sosyal ağa bağlı kalacak şekilde yapmamak ve çalışmalarınızı çeşitlendirmek için geçerli birçok sebebiniz bulunmaktadır.

sosyal-medya-calismalarinizi-cesitlendirin

Peki neden? Çeşitlendirme size farklı kitlelere ulaşmak için daha fazla fırsat sunar ve işletmenizin sağlam bir kuruluş olmasını sağlar.
Web üzerinde, diğer sosyal platformlarda veya kendi sitenizde, anlaşılır bir varlığa sahip olduğunuz zaman Facebook’ta yaptığınız paylaşımların ulaşım rakamlarına yönelik hayal kırıklığınızı biraz olsun düşürebilirsiniz.
Peki, çeşitlendirmeye nasıl başlamalısınız?

Facebook’un Ötesinde Düşünün

Dünya veya en azından bir kısmı Facebook’ta olabilir ancak Facebook’un algoritması, haber kaynağında öncelikli olarak arkadaş veya aileden kişilerin paylaşımlarına yer vermektedir. Bu nedenle işletmelerin bir tutunma noktası oluşturması oldukça zordur.

Bu, Facebook’u tamamen terk etmelisiniz anlamına gelmiyor hatta bunu yapmamalısınız. Ancak araştırılması ve değerlendirilmesi gereken farklı sosyal medya platformlarının olduğunun bilincinde olmalısınız.

Kanallara Değil Hedeflere Odaklanmalısınız

Öncelikle hedeflerinizi belirleyin. Marka bilinci mi oluşturmak istiyorsunuz? Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri mi toplamak istiyorsunuz? Bir sitede yer alan belirli bir ürün için trafik mi sağlamak istiyorsunuz?

Bir kampanya oluşturmadan önce ilk olarak hedefinizi belirleyin ve ardından hedefiniz için anlamlı olan kampanyayı oluşturun.

Markalar için Facebook genelinde oluşan son zamanlardaki hayal kırıklığı ise “ücretsiz” olarak canlı bir sayfaya sahip olduklarını düşünmeleridir. Ancak bilinirlik veya marka varlığı kiralık bir alanda oluşturuluyor. Dolayısıyla birçok şey ev sahibinin kaprisine kalıyor, ev sahibi ise elbette Mark Zuckerberg oluyor.

sosyal-medya-cesitliligi

Aslında tüm sosyal ağlar birer kiralık alanlar. Bu nedenle kontrol sahibi olduğunuz kendi sitenize odaklanmanız daha faydalı olacaktır. Yürüttüğünüz kampanyaları bir merkezden kontrol etmeye çalışın ve sosyal platformları birer çalışma üssü olarak kullanın.

Kullanabileceğiniz Değerli Verileri Toplayın

Yarışmalar, kuponlar, hediyeler ve bunun gibi daha birçok promosyon Facebook’ta epey ilgi çekmektedir ve genellikle yüksek değerde etkileşimler sunarlar. Bunun farkında olan işletmeler beğenileri yükseltmek yerine çok iyi hazırlanmış bir Facebook promosyonu düzenlerler.
Oluşturduğunuz kampanyalar ile kitleniz hakkında değerli bilgilere erişebilir ve gelecekte gerçekleştireceğiniz pazarlama yöntemleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. E-posta listesi oluşturabilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz.

Bir Facebook promosyonu Facebook kitleniz için bunların hepsini yerine getirebiliyorsa, aynı promosyon neden mevcut tüm kitlenizde işe yaramasın? Bunu bir düşünmelisiniz.

Gerçekleştirdiğiniz Facebook promosyonunun gücünden yararlanın ve benzer kampanyayı Web ortamında herhangi bir yerde de gerçekleştirmeye çalışın.

Bu sayede kitleler markanız ile etkileşim kurmak için Facebook sayfanıza gitmek zorunda kalmazlar ve siz de Facebook’un talimatları ve yasal istekleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Burada yer alan dört yöntemi göz önünde bulundurarak sizi takip eden kişilerden veriler toplamaya başlayabilirsiniz.

1. Bir kampanya oluşturun ve onu Web ortamında yayınlayın. Bunun için üçüncü parti bir yazılım kullanabilirsiniz.

2. Beğeni toplamayı unutun. Facebook beğenilerinizi arttırmak konusuna fazla takılmayın. Eğer bir tür hediye çekilişi yapmayı düşünüyorsanız ve herkese bir şans tanıyorsanız sizin Facebook sayfanızı zorunda kalmadan bile beğeneceklerdir. Bu sayede onları değerli takipçiler listesine katabilirsiniz. Birilerinin sizin sayfanızı promosyon için beğenmelerini istememelisiniz çünkü promosyon sona erdiği zaman bu beğenileri kaybedebilirsiniz.

3. Gerçekleştirdiğiniz kampanyaya tüm sosyal kanallardan link verin. Bir kampanyayı Web ortamında yayınladığınız zaman tek bir URL adresine sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu URL adresini kullanarak kampanyanızı Facebook, Twitter, Google+, Pinterest ve sitenizde tanıtmalısınız.

4. Tamamlayıcı bir stratejiye sahip olun. Sizi takip eden kişilerin e-posta, fikir veya coğrafi bilgilerini edindiğiniz zaman bu bilgileri bir sonraki pazarlama stratejinizde değerlendirin.

Rakamları Dikkate Alın

Eğer Facebook sayfanızın rakamlarını dikkate alırsanız bu anlatılanları çok daha bir biçimde anlayabilirsiniz. Bir Facebook sayfasının doğrudan ziyaret edilmesi oldukça düşük rakamsal değerlere sahiptir. Facebook’ta sizi takip eden kişilerin büyük bir bölümü sayfanızda paylaşılanları haber kaynaklarından öğrenirler. Bu nedenle gerçekleştireceğiniz kampanyayı diğer sitelerden veya sosyal medya platformlarından paylaşmayı düşünmelisiniz.

Sosyal medyada başarılı olmak işletmenizi başarıya ulaştıracak en önemli anahtar çözümleri keşfetmek ile mümkün olmaktadır.
Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, ne kadar fazla insana ulaşırsanız ve ne kadar fazla yere bir şeyler koyarsanız daha fazla cevap alırsınız. İşletmeler başarıya ulaşmak istiyorlarsa bu fikri sosyal medya çalışmalarına entegre etmelidirler.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı