PinterestSosyal MedyaTwitter

Pinterest ve Twitter: İş Amaçlı Kullanım İçin Hangisi Daha Uygun?

Bu dönemde artık sosyal medyaya girip girmeme gibi bir şey düşünmeniz pek doğru olmaz. Düşünmeniz gereken husus hangi sosyal medya platformunu kullanmanız gerektiğidir.

pinterest-mi-twitter-mi

Etrafta varlığını sürdüren birçok sosyal medya platformu bulunuyor ve her biri farklı görevleri yerine getirirken aynı zamanda farklı türden kitlelere erişim olanağı sağlıyorlar. Örneğin Facebook genellikle arkadaşlar ve aile bireyleri ile etkileşimde kalmayı sağlıyor. Diğer taraftan LinkedIn, profesyonel kariyerinizi geliştirmek için size yardımcı oluyor. İşinize göre her bir ağa farklı şekilde yaklaşım göstermelisiniz. Bu Twitter ve Pinterest için de geçerli.

Twitter ve onun 140 karakteri 2006 yılından beri aramızda ve güçlü bir sosyal medya platformuna dönüşmüş durumda. 8 yıl içerisinde 676 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştı ve bunlardan 115 milyonu aylık olarak aktif olan kullanıcılardan oluşuyor. Bazıları hiç tweet atmasalar bile bunların %40’ı hala diğerlerinin attığı tweetleri takip ediyorlar.

2010 yılının Nisan ayında Twitter, “Sponsorlu Tweet” başlığı altında reklamcılığa başlayacağını duyurdu. Bu tweet çeşidi sayesinde işletmeler ve bireyler paylaştıkları tweetleri büyük kullanıcı gruplarına tanıtmaya başladılar. O günden bugüne Twitter, işletmeler için sevilen bir yer haline geldi. Markalar müşterilerine çok daha kolay bir biçimde ulaşmaya başladılar. Bir içerik paylaşmak, yeni bir ürün tanıtmak veya müşteri hizmetleri dahil birçok hizmet için Twitter iyi bir pazarlama kanalı olarak tanınmayı başardı.
Ardından her şey görsele dönüştü.

Son birkaç yıl içerisinde sosyal medya yüksek kaliteli resimlerle dolup taşmaya başladı. İnsanların %65-85’i kendilerini görsel öğrenen kişiler olarak tanıtmaya başladılar. Sosyal medya bu değişimi fark etti veya insanların görsellere olan ilgilerini anlamaya başladı. Resimler görüntüleyen kişinin dikkatini çekmekle kalmıyor aynı zamanda verilen mesajı hedefe hızlı bir biçimde ulaştırıyor. Kısacası işletmeler için uygun denilebilir.

Instagram resim tabanlı sosyal ağlar konusunda bir numara olsa bile Pinterest’in gelişi dengeleri biraz olsun değiştirdi çünkü Pinterest geçtiğimiz yıl inanılmaz bir hızla büyüme gösterdi.

Pinterest aslında 2010 yılının Mart ayında kuruldu ancak büyük sıçrayışı 2013 yılında gerçekleştirdi. 70 milyon kullanıcıya sahip olan Pinterest geçtiğimiz yıl %125 oranında trafik artışı yakaladı. İşletmeler için oldukça önemli bir yer olan Pinterest’te kullanıcıların neredeyse %70’i satın alma kararını Pinterest’te edindikleri izlenimlerden yararlanarak gerçekleştiriyorlar.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak hangi platformun iş için daha kullanışlı olduğunu merak ediyorsanız cevabı çok basit. Bu tamamen sizin kitlenizin mesajı nerede bulacağı ile ilgili bir durum.

Pinterest Kullanıcıları

Pinterest

Pinterest şu an önemli bir hareketliliğe sahip ancak bu sizin işletmenizin burada yer alması gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak işletmeniz yemek, seyahat, el sanatları ile ilgiliyse Pinterest sizin için iyi bir seçenektir. Örnek vermek gerekirse Pinterest’te yemek yapma ve hazırlama faaliyetlerinin oranı %66 şeklindedir. Bu rakam Twitter’da %42 şeklindedir ve Facebook bu alanda pek etkin değildir. Pinterest aynı zamanda el sanatları, sağlık ve moda konusunda da bir adım öndedir.

Nitekim, Pinterest’in en büyük avantajı kullanıcılarının %83’ünün bayan olmasıdır. Bu birçok nedenden ötürü iyi bir fırsattır. Kadınlar erkeklerden daha tutucudur ve bu nedenden ötürü erkeklerden daha fazla aktif olurlar. Eğer hedefiniz ilgi çekici ve etkileşimli bir sosyal medya kampanyasına sahip olmaksa Pinterest bu konuda büyük bir potansiyele sahiptir. İkinci bir neden ise Pinterest’i kullanan bayan kullanıcıların %81’i Pinterest’i güvenilir bir bilgi alanı olarak görmektedir. Eğer sosyal medya kampanyanız sadakat oluşturmak üzerineyse Pinterest ideal bir tercih olacaktır çünkü güven marka sadakatini beraberinde getirecektir.

Twitter’ın Avantajları

twitter

Twitter’ın da kendine özgü avantajları bulunmaktadır. Örneğin cinsiyet açısından incelediğiniz zaman Twitter kadın ve erkek arasında dengeli oranlara sahiptir. Bununla birlikte Twitter şehirde yaşayan insanlar açısından Pinterest’i geride bırakmaktadır. Ek olarak teknoloji sektörü Twitter’ı daha fazla tercih etmektedir.

Ancak Twitter’ı kullanışlı yapan en önemli şey diğer sosyal ağlar, siteler ve e-postalar ile kullanılabilmesidir. Twitter diğer sosyal medya pazarlarına göre daha pasiftir ve bu özellik diğer sosyal medya pazarlarında yoktur. Bu sayede Twitter müşteri hizmetleri konusunda daha kabiliyetli olma gücüne sahiptir. Kullanıcılar e-posta beklemek yerine sordukları sorular için markadan cevap bekleyebilirler ve düşüncelerini doğrudan paylaşabilirler.

Pinterest ve Twitter’ın Dezavanjtaları

Her iki platformun da kendine özgü güçlü yanları bulunmaktadır. Peki bu platformların zayıf noktaları nerelerdir?

Pinterest’in en büyük dezavantajı belki de en çok bilindiği yöndür, sadece kadınlar tarafından tercih edilmesi. Bu bazı işletmeler için iyi bir özellik olsa bile herkese erişim konusunda problem yaratmaktadır. Pinterest’in etkili olduğu alanlar bellidir. Bunun dışında kalan alanların kitlelere ulaşması oldukça güçtür. Bu tür alanlarda yer alan markalar kitlelere doğrudan Twitter üzerinden ulaşmayı denerler.

Ayrıca Pinterest siteye trafik oluşturma konusunda Twitter kadar başarılı değildir ancak Twitter’dan daha fazla satış/müşteri imkanı oluşturmaktadır.

Pinterest’in sahip olduğu bu dezavantajlar Twitter’ın kusursuz olduğu anlamına gelmemektedir. Günde belkide milyonlarca tweet atılmaktadır ve bu nedenle paylaşılan bir tweetin hızlı bir biçimde etkinliğini kaybetmesi oldukça kolaydır. Kitlenize bir şey duyurmak istediğiniz zaman bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte 140 karakterle sınırlı olduğunuz için atacağınız tweetlerin “gereksiz” olarak nitelendirilmesi olasıdır. Bu karakter sınırlaması bazı zamanlar baş ağrısına dönüşebilmektedir çünkü sizi takip eden kişilerin dikkatini çekmek için kelimeleri özenle seçmeniz gerekmektedir.

Hangi sosyal medya platformunun sizin için uygun olduğuna karar vermek için Pinterest ve Twitter için belirtilen bu avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurmalısınız. Her platform iş amacıyla kullanım açısından iyi bir kaynak olabilir fakat bu tamamen kitleye ve niyetlere göre değişmektedir. Nitekim daha başarılı olmaya çalışmak istiyorsanız her iki platformu da kullanabilirsiniz. Örneğin bir yemek organizasyonu düzenliyorsanız insanları bilgilendirmek için Twitter’ı kullanırken, etkinliğe ait resimleri Pinterest üzerinden paylaşabilirsiniz. Her iki platformun da amacı bellidir: markanıza dikkat çekmek ve trafik sağlamak.

4 Yorum

  1. Bende arkadaşla aynı şekilde Pinterest’in Türkiye’de popüler olamadığı düşünüyorum. Nedeni pek bilinmez ama Twitter belki 100 katı daha popüler Türkiye’de. Çoğu ülkede Pinterest’in Twitter kadar popüler olduğunu biliyorum. Bu durum belki zihniyet farklılıklarından kaynaklanıyor olabilir..

  2. twitter para ile tt olanlara yeni bir önlem alması gerektiğini düşünüyorum bu sefer ne trend topik olmanın önemi kalıyor nede tt olan konuları hashtag ile yorum yapmanın twitter zaten sponsor tt ile kar elde ederken şimdide sahte yazılımcılara çeşitli programcıklarla istediği kelimede bölgesel tt olabilme imkanı sağlıyor bunlar bile konularınızı tt yapalım diye para kazanılır hale geliyor ve tt ler bu şekilde maksadını aşan spamlarla dolup taşıyor sitenin gerçek amacı olan sosyal ” paylaşım ” anlamını yitiriyor böyle giderse twitter 2 sene içinde çok kötü yerlere geleceğini düşünmekteyim bilgi için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı