Ana Sayfa / Backlink / Paravan Blog

Paravan Blog

Paravan blog, web sayfalarınız için oluşturmuş olduğunuz blog sayfalarına verilen isimdir. LinkWheel yöntemi çıktıktan sonra oldukça popüler olan bir terim olmuştur. Genellikle web sayfalarını arama motorlarında özellikle de google’da iyi konumlara getirmek için kullanılmaktadırlar. Ücretli oluşturulabileceği gibi ücretsiz servisler aracılığıyla da oluşturulabilmektedir.

paravan-blog

Web sayfalarımıza doğal ve nitelikli backlink sağlamak için paravan blog yöntemini kullanmamız oldukça faydalı olacaktır. Çünkü sitemizle alakalı içeriklerle bu sayfaları besleyebilir, geliştirebilir, bağlantı sağlayabiliriz. Paravan site yani blog oluştururken dikkat etmemiz en önemli nokta bu servisleri açar açmaz sitemize bağlantı vermememizdir. Sitemize direkt olarak bağlantı vermemiz arama motorlarının gözünde otoritemizin ayaklar altına alınmasına sebep olur. Bu nedenle belli bir süre içerik ekliyor daha sonrasında sitemize bağlantı veriyoruz.

Paravan site açacaklara benim şahsi önerim ücretsiz servis sağlayıcılarını kullanmanızdır. Google gözünde belli bir konuma sahip olan blogger, wordpress, tumblr gibi sağlayıcılarla çalışmak seo açısından web sayfalarınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ekstradan domain ve hosting ücretleriyle de uğraşmanız, para harcamanız gerekmeyecek. Yeni oluşturacağınız bloglarla kendi siteniz ile ilgilendiğiniz gibi ilgilenmeli, içerik eklemeli ve buraya eklenilen içerikleri sosyal medya ağlarında paylaşmalısınız. Bu paravanları kuvvetlendirmeli sitenize fayda sağlayacak kaynaklar haline getirmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızı okuyorsanız hiç beklemeden bu sürece başlamalısınız. Eğer bu tür bir girişimde daha önce bulunmadıysanız hemen aksiyon almanızı önermekteyim. Çünkü bu tür kaynaklara kendi sitelerimizin her zaman için ihtiyacı bulunacaktır.

Piyasada yer alan ücretsiz paravan blog oluşturabileceğiniz servis sağlayıcıları;

 • blogspot.com
 • wordpress.com
 • blog.com
 • tumblr.com
 • blogcu.com
 • edublogs.org
 • jimdo.com
 • weebly.com
 • webs.com
 • blog.ok.net
 • birgo.mynet.com
 • doomby.com

Bir önceki yazımızda da kaliteli backlink kaynakları hakkında bilgiler aktardık. Muhakkak okumanız gereken bir makaledir.

Mutlaka Okumalısın

link oluşturma stratejileri

6 Adımda Başarılı Link Oluşturma Stratejisi

Linkler SEO için oldukça önemlidirler. Link oluşturma çalıştırmaları mantıksal SEO stratejinizin içerisinde yer almalıdır. En …

25 Yorumlar

 1. Merhaba ayhan hocam bir çok acemi web master’ın aklındaki soru olan ”paravan blog nedir ” sorusuna en iyi cevabı vermişsiniz yazınız için çok teşekkür ediyorum.

 2. Paravan bloglar oldukça yararlı sonuçlar veriyor. Hem backlink hem de hızlı index için paravan bloglar özellikle de wordpress çok etkili. Tumblr’i de denemeye başlayacağım. Blogspot iyi ama sanki Google’ı kendi servisiyle kandırmışız izlenimi verdiği için diğer kaynaklar daha cazip geliyor 🙂

 3. Çok başarılı bir paylaşım teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 4. Merhaba,
  Ayhan hocam öncelikle güzel yazınız için teşekkür ederim.
  Benim 2 ana sitem ve 15 paravan blog sitem var tüm siteler a ve c class iplerde hepsine günlük içerik giremesemde özgün içerik girmeye çalışıyorum buradan ana siteye link çıkışlarını ne kadar sürede versem daha faydalı olur. Siteler yakşalık 3 aydır aktif ve link çıkışı yok şuan sadece yazı yazıyorum seo uyumlu.

  • Merhabalar,

   Şu an bağlantı vermenizde sakınca yok ama hepsinden bir anda vermenizi önermem. 3 Aylık süreç çok iyi bir zaman.

 5. Ne kadar süreyle bu bloglarda link vermeden içerik ekleyelim?

 6. Hocam öncelikle teşekkürler bi sorum olucaktı size. Şimdi ben 20 ye yakın paravan blog açtım fakat bundan 5-6 tanesini indexlendi. Diğer paravanların indexlenmesi için nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca ne kadar sonra link almalıyım anasiteme paravanlarda. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

 7. Paravan bloglar oldukça yararlı sonuçlar veriyor

 8. Ben paravan blog kullanıyorum ancak farklı ip adresinden açılmış olması gerekiyor sanırsam, çünkü ben hiç bir yararını görmedim.

 9. Edublogs önermiyorum arkadaşlar, her ne kadar eğitim portalı ve çok aktifmiş gibi de gözükse index alması geç sürüyor. Blogger ve tumblr en temizi şu an bana göre. Sosyal medya konusundaki görüşüm ise her web sitesinin kendine ait bir Facebook sayfası ve bir Twitter hesabı olmalıdır. Yayınlanan tüm postlar oraya linklenmelidir.

 10. Tumblr.com adresinin blog seo açısından faydalı olmadığını düşünüyorum. Google URL Ekle yapmadan hiçbir sayfamı indeksletemedim. O yüzden şu an tumblr kullanmıyorum, tavsiye etmiyorum.

 11. Ücretsiz paravan blog açmak hususunda oldukça ileri seviyeye geldik, neredeyse tüm webmaster arkadaşlarımızın paravan blogları bulunmakta ve mantık çerçevesi içerisinde özgün tutuldukça ileri seviyede fayda sağlamakta. Ücretsiz blog adresleri paylaşımınız için teşekkürler.

 12. Güzel paylaşım olmuş ellerinize sağlık.

 13. Bu tarz bloglar özellikle blogspot çok iyi sonuçlar vermekte. Yazınız çok detaylı açıklamalı ve güzel olmuş. Blog her zaman önemli bir kategoridir.

 14. Paravan blog aynı ipde barınan siteler ile yapılabilir mi ?

 15. paravan blog olayının son güncellemeyle bittiğini sanıyorum

 16. ben de acemi bir webmaster olarak paravan blog sisteminin ne olduğunu bilmiyordum.Bu hoş makale sayesinde öğrendim teşekkürler.

 17. Paravan Bloglar piyasada cok artı 😀

 18. Anlatılabilecek en güzel şekilde anlatılmış ve linkler sağlanmış hocam ellerinize sağlık hemen başlıyoruz (:

 19. Paravan bloglarınızda, sitenizin kategorisi, konusu ile ilgili paylaşımların bulunması daha doğrus olacaktır. Paravan bloglarınızın içerisinde sitenize benzer konular bulunmalı. Bu noktada gözden kaçırmamanız gereken nokta paravan blogların sizin sitenize referans olacağıdır.

 20. Paravan ciddi anlamda siteye fayda sağlamasına rağmen en önemli şey sizin sitenizin içeriğinin herhalde kalitesi siz ne kadar çok paravan blog yaparsanız yapın içeriğinizin kalitesi yok ise çok fazla yarar sağlamaz bence

 21. Hocam link paylaşımı için teşekkür ederim. Bir kaç tane sitenin kayıt kısmı kapalı.

 22. faydalı içerik olmuş tüm yazılarınızı okuyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir