fbpx
Backlink

Paravan Blog

Paravan blog, web sayfalarınız için oluşturmuş olduğunuz blog sayfalarına verilen isimdir. LinkWheel yöntemi çıktıktan sonra oldukça popüler olan bir terim olmuştur. Genellikle web sayfalarını arama motorlarında özellikle de google’da iyi konumlara getirmek için kullanılmaktadırlar. Ücretli oluşturulabileceği gibi ücretsiz servisler aracılığıyla da oluşturulabilmektedir.

paravan blog nedir

Web sayfalarımıza doğal ve nitelikli backlink sağlamak için paravan blog yöntemini kullanmamız oldukça faydalı olacaktır. Çünkü sitemizle alakalı içeriklerle bu sayfaları besleyebilir, geliştirebilir, bağlantı sağlayabiliriz. Paravan site yani blog oluştururken dikkat etmemiz en önemli nokta bu servisleri açar açmaz sitemize bağlantı vermememizdir. Sitemize direkt olarak bağlantı vermemiz arama motorlarının gözünde otoritemizin ayaklar altına alınmasına sebep olur. Bu nedenle belli bir süre içerik ekliyor daha sonrasında sitemize bağlantı veriyoruz.

Paravan site açacaklara benim şahsi önerim ücretsiz servis sağlayıcılarını kullanmanızdır. Google gözünde belli bir konuma sahip olan blogger, wordpress, tumblr gibi sağlayıcılarla çalışmak seo açısından web sayfalarınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ekstradan domain ve hosting ücretleriyle de uğraşmanız, para harcamanız gerekmeyecek. Yeni oluşturacağınız bloglarla kendi siteniz ile ilgilendiğiniz gibi ilgilenmeli, içerik eklemeli ve buraya eklenilen içerikleri sosyal medya ağlarında paylaşmalısınız. Bu paravanları kuvvetlendirmeli sitenize fayda sağlayacak kaynaklar haline getirmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızı okuyorsanız hiç beklemeden bu sürece başlamalısınız. Eğer bu tür bir girişimde daha önce bulunmadıysanız hemen aksiyon almanızı önermekteyim. Çünkü bu tür kaynaklara kendi sitelerimizin her zaman için ihtiyacı bulunacaktır.

Piyasada yer alan ücretsiz paravan blog oluşturabileceğiniz servis sağlayıcıları;

 • blogspot.com
 • wordpress.com
 • blog.com
 • tumblr.com
 • jimdo.com
 • weebly.com
 • medium.com

Bir önceki yazımızda da kaliteli backlink kaynakları hakkında bilgiler aktardık. Muhakkak okumanız gereken bir makaledir.

34 Yorum

 1. Merhaba ayhan hocam bir çok acemi web master’ın aklındaki soru olan ”paravan blog nedir ” sorusuna en iyi cevabı vermişsiniz yazınız için çok teşekkür ediyorum.

 2. Paravan bloglar oldukça yararlı sonuçlar veriyor. Hem backlink hem de hızlı index için paravan bloglar özellikle de wordpress çok etkili. Tumblr’i de denemeye başlayacağım. Blogspot iyi ama sanki Google’ı kendi servisiyle kandırmışız izlenimi verdiği için diğer kaynaklar daha cazip geliyor :)

 3. Merhaba,
  Ayhan hocam öncelikle güzel yazınız için teşekkür ederim.
  Benim 2 ana sitem ve 15 paravan blog sitem var tüm siteler a ve c class iplerde hepsine günlük içerik giremesemde özgün içerik girmeye çalışıyorum buradan ana siteye link çıkışlarını ne kadar sürede versem daha faydalı olur. Siteler yakşalık 3 aydır aktif ve link çıkışı yok şuan sadece yazı yazıyorum seo uyumlu.

  1. Merhabalar,

   Şu an bağlantı vermenizde sakınca yok ama hepsinden bir anda vermenizi önermem. 3 Aylık süreç çok iyi bir zaman.

 4. Hocam öncelikle teşekkürler bi sorum olucaktı size. Şimdi ben 20 ye yakın paravan blog açtım fakat bundan 5-6 tanesini indexlendi. Diğer paravanların indexlenmesi için nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca ne kadar sonra link almalıyım anasiteme paravanlarda. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

 5. Ben paravan blog kullanıyorum ancak farklı ip adresinden açılmış olması gerekiyor sanırsam, çünkü ben hiç bir yararını görmedim.

 6. Edublogs önermiyorum arkadaşlar, her ne kadar eğitim portalı ve çok aktifmiş gibi de gözükse index alması geç sürüyor. Blogger ve tumblr en temizi şu an bana göre. Sosyal medya konusundaki görüşüm ise her web sitesinin kendine ait bir Facebook sayfası ve bir Twitter hesabı olmalıdır. Yayınlanan tüm postlar oraya linklenmelidir.

 7. Tumblr.com adresinin blog seo açısından faydalı olmadığını düşünüyorum. Google URL Ekle yapmadan hiçbir sayfamı indeksletemedim. O yüzden şu an tumblr kullanmıyorum, tavsiye etmiyorum.

 8. Ücretsiz paravan blog açmak hususunda oldukça ileri seviyeye geldik, neredeyse tüm webmaster arkadaşlarımızın paravan blogları bulunmakta ve mantık çerçevesi içerisinde özgün tutuldukça ileri seviyede fayda sağlamakta. Ücretsiz blog adresleri paylaşımınız için teşekkürler.

 9. ben de acemi bir webmaster olarak paravan blog sisteminin ne olduğunu bilmiyordum.Bu hoş makale sayesinde öğrendim teşekkürler.

 10. Paravan bloglarınızda, sitenizin kategorisi, konusu ile ilgili paylaşımların bulunması daha doğrus olacaktır. Paravan bloglarınızın içerisinde sitenize benzer konular bulunmalı. Bu noktada gözden kaçırmamanız gereken nokta paravan blogların sizin sitenize referans olacağıdır.

 11. Paravan ciddi anlamda siteye fayda sağlamasına rağmen en önemli şey sizin sitenizin içeriğinin herhalde kalitesi siz ne kadar çok paravan blog yaparsanız yapın içeriğinizin kalitesi yok ise çok fazla yarar sağlamaz bence

 12. Paravan bloglara da özgün içerik eklememiz gerekiyor değil mi? Kopya içerik eklersek herhangi bir faydası olur mu?

 13. Daha önceden cok kez nerde hata yapıyorum derken sayende daha dikkatli adımlar atarak sayende daha güzel olumlu sonuçlar almaya başladım bu zengin aydınlatma için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayhan Karaman YouTube
YouTube Kanalıma Abone Ol, Ücretsiz Videoları Kaçırma!
Abone Ol
Ücretsiz Videoları Kaçırma!
ABONE OL