Backlink

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Özel Siteler

Kaliteli backlink alabileceğiniz özel siteler siz değerli okurlarımız için bu yazımızda detaylandırılarak anlatılacaktır. Öncelikle kaynaklara geçmeden bu terimin ne olduğuyla alakalı bilgi vermek istiyorum. Gerçi bir önceki makalemde backlink nedir konusuna değinsem de tekrardan kısa bir bilgi aktarmakta fayda var.

Backlink, bir sitenin farklı kaynaklar yani sitelerden almış olduğu her türlü bağlantıya verilen isimdir. Bunun başka bir açıklaması yok alınan bağlantılar size dış kaynak olarak geri döner. Arama motorları bu tür olayları çok sever. Hemen örneklendirmek istiyorum. Bir iş başvurusunda bulunacak kişinin referanslarının kuvvetli olması gibi bir olaydır bu. Refleriniz kuvvetli ise işe alınma şansınız oldukça yüksektir. Ya referanslar kötü ve itibarsız kişilerse. İşte o noktada kaybedersiniz. Bu arama motorları içinde böyle. Arama motorları gelen bağlantının otoritesine ve kalitesine bakar. Yüksek kalitede bağlantısı olan siteleri çok iyi konumlarla ödüllendirebilir. Bir de bahsetmek istediğim konulardan en önemlisi de kalıcılık. Kalıcı olmayan bağlantılardan hiçbir şey beklemeyin. Bugün var olup yarın olmayan bağlantılar sitenizi riske atacaktır.

Şimdi siz değerli okurlarımıza özel olarak hazırladığımız kaynaklar hakkında bilgiler aktarmak istiyorum. Kaynakları tek tek ele aldık ve kısa açıklamalar ile detaylandırdık. İşte size fayda sağlayacak özel siteler;

scoop.it

scoop-it

Web sayfanızdan verileri rss aracılığıyla çekip size özel oluşturduğu profil sayfasında otomatik olarak yayınlayan bir web sitesi. Pagerank değeri 7 olan bu sitenin alexa oranlarıda gayet iyi. Her ne kadar yabancı kaynaklı bir servis olsa da arama motorlarının gözünde otoriter bir konuma sahiptir. Ben kendim için bir profil oluşturdum. İncelemek isterseniz http://www.scoop.it/t/ayhankaraman bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

slideshare.net

slideshare

PDF dökümanlar ekleyebileceğimiz, paylaşabileceğimiz bir hizmet sitesi. Burada ister profilimizden ister pdf olarak eklediğimiz dökümanların içerisinden web sayfamıza bağlantı verebiliriz. Eklemiş olduğumu dosyaların sitemizle alakalı konulardan oluşması nitelikli ve doğal bağlantı açısından çok önemli. Aksi taktirde faydasını göremeyeceğimizi düşünmekteyim. Ben örnek bir profil oluşturdum. İncelemek için http://www.slideshare.net/ayhankaraman bağlantısını kullanabilirsiniz.

linkedin.com

linkedin

Bu siteyi duymayanımız yoktur sanırım. Profesyonel iş ağı olarak adlandırabiliriz. Bu site aracılığıyla oluşturacağınız profesyonel profilinizden kişisel web sitenize, blog sayfanıza ve şirket sitenize bağlantı çıkışı yapabilirsiniz. Bunun haricinde sürekli paylaşım yapabileceğiniz özel alanda da istemiş olduğunuz sayfalarınızı ya da bağlantılarınızı paylaşarak doğal bağlantı hanenize bir kaynak daha eklemiş olursunuz.

wordpress.com

wordpress

Çoğu webmaster, site sahibi ya da blog sahibi bu servis aracılığıyla kendine yeni bir sayfa oluşturabilmekte. WordPress firmasının oluşturduğu bu hizmet ile bu yazılıma sahip web sayfaları oluşturabilirsiniz. Google’nin bu yazılımı çok sevdiğini net olarak paylaşabilirim. Bu servis aracılığıyla site oluşturacak kişilere önemli bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu tarz blog sağlayıcılarından sayfa oluştururken kesinlikle web sayfanıza hemen bağlantı vermeyiniz. Bu fayda değil zarar getirir. Daha hiç paylaşım yapılmamış, arama motorlarının gözünde bir değeri olmayan siteden backlink almak sitenizin sonunu getirebilir. Yapmanız gereken bu tarz platformlarda oluşturmuş olduğunuz siteleri özgün içeriklerle beslemektir. Belli bir süre sonra kendi sayfalarınıza bağlantı verebilirsiniz.

pinterest.com

pinterest

Fotoğraf paylaşarak bağlantı elde edebileceğimiz platformlar arasında en popüler olanı diyebiliriz. Bunu aslında biz değil google söylüyor. Alexa oranı oldukça iyi, pagerank değeri ise mükemmel. Hem profilinizden hem de eklemiş olduğunuz resimlerden backlink elde edebiliyorsunuz. Önemli olan nokta eklenilen yani pinlemiş olduğunuz resimlerin açıklamasında sektörünüz ile alakalı hastag kullanmanızdır. Bu sayede etkileşim artacak faydası daha da çok olacaktır. Mesela benim pinterest aracılığıyla yapmış olduğum paylaşımlara http://www.pinterest.com/karamanayhan/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

flickr.com

flickr

Fotoğraf paylaşım platformları arasında popüler olan bir servis daha. Yahoo arama motorunun öncülüğünde kurulmuş olan bir servis. Bir çok profesyonel buraya fotoğraf yükleme işlemi yapmaktadır. Bizi ilgilendiren kısım ise eklemiş olduğumuz resimlerin açıklama kısmına web sayfamızın bağlantısını ekleyebiliyor olmamızdır. Bu sitenin profil sayfasından da link alabilirsiniz. Örnek olması açısından profil sayfama https://www.flickr.com/people/karamanayhan/ fotoğraf paylaşım sayfama https://www.flickr.com/photos/karamanayhan/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

youtube.com

youtube

Video paylaşımı yaparak ve kanal oluşturarak dış kaynak elde edebilirsiniz. Eklediğiniz videoların açıklama kısmına, oluşturduğunuz profilin bağlantı ekleme kısmına bağlantılarınızı ekleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz videoların sizin sektörünüzle alakalı konulardan oluşması oldukça önemli. Bir müslüm gürses videosunun altına bebek arabası linkini eklemek ne kadar doğru olur sizce? Ben örnek bir profil olarak kendi bağlantımı paylaşmak istiyorum. YouTube kanalıma http://www.youtube.com/user/yhnkaraman linkinden ulaşabilirsiniz.

vimeo.com

vimeo

Gelelim vimeo video paylaşım platformuna. Bu sitede YouTube gibi video paylaşımı yaparak bağlantı edinebileceğiniz sitelerden herhangi biri. Pagerank ve alexa değerlerine bakılırsa kesinlikle link almamız gereken bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Bu siteden nasıl bağlantı almanız gerektiğini oluşturmuş olduğum profili inceleyerek öğrenebilirsiniz. https://vimeo.com/karamanayhan linkinde yer alan sayfamı örnek alabilirsiniz.

twitter.com

twitter

Kuşkusuz kullanmayan site sahibi yoktur. Hem kişisel hem de sitemizin adına özel birer hesabımızın olduğunu düşünüyorum. Aslında bu tür platformlarda yapılan paylaşımların trafik alması çok önemli. Bizdeki mantık ise trafik almasak da bağlantımız olsun bize yeter. Tabi ki faydası olur ama ziyaretçinin geldiği etkiyi yaratmayacaktır. Google arama motorunun gözünde çok değerli konumlarda yer alan bu siteden kesinlikle link almalısınız. Bu yazıyı okuyup da beni takip etmemekte olmaz sanırım. Karşılık olarak sizi takip edeceğimi de bilmenizi isterim. https://twitter.com/ayhankaramancom

facebook.com

facebook

Sitelerimiz için, kişisel sayfalarımız için facebook sayfalarımız var mı? Yoksa hemen kurunuz ve arkadaşlarınızı davet ediniz. Takipçi sayınızı artırdıktan sonra paylaşım yaparak kitlelere içeriklerinizi bu sosyal ağ aracılığıyla paylaşarak duyurabilirsiniz. Twitter gibi buda google gözünde çok değerli bir konumdadır. Buradan sitenize gelecek trafikler çok değerlidir. Kelime bazlı yükselme konusunda ciddi oranda etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

blogger.com

blogger

Google’nin ücretsiz blog sağlayıcı olan blogspot ile web sayfalarımızı destekleyecek yan (paravan) bloglar oluşturabiliriz. Bu blog sitelerini geliştirerek web sayfalarımıza doğal, nitelikli ve kalıcı backlink sağlayarak bir çok kriterde etkisini gözlemleyebiliriz. Bu platform oldukça faydalı olmakla birlikte google veri merkezi iş ortakları arasındadır.

tumblr.com

tumblr

Wordpress ve Blogger tarzı bir platform daha. Burada genellikle insanlar ilginç paylaşımlar yaparak dikkat çekmek isterler. Biz onlardan değiliz. Bizler web sayfamız için burada içerik hazırlar, paylaşır ve link ekleriz. Bize fayda göstermesi için mücadele ederiz. Yine karşılıklı takipleşebileceğimiz bir platform http://yhnkaraman.tumblr.com/ bağlantısından beni takip edenleri karşılık olarak ekliyorum.

stumbleupon.com

StumbleUpon

Ben bu siteye hayran olanlar arasındayım. Ne zaman paylaşım yapsam en az 5 kişi o konumu okumaya başlıyor. Okurken hemen çıkmıyor ortalama ziyaretçi süremi artırıyorlar. Bu konuda benim profilimi örnek alabilirsiniz. http://www.stumbleupon.com/stumbler/karamanayhan beni takip edeni takip ederim. Bu tür dayanışmalar bizlerin web sitelerine katkıda bulunur. Birlikte birbirimizi geliştirecek, popüler kılacak adımlar atmış oluruz.

disqus.com

disqus

Web sayfalarımıza entegre olabilen yorum sistemidir. Eğer web sitemizde bu sistemi kullanıyorsak sadece bu platforma üye olan kişiler tarafından yorum alabiliyoruz. Aslında çok mantıklı bir sistem. Spam riskini ortadan kaldırıyor. PR ve alexa değeri iyi olduğundan dolayı paylaşmak istedim. Bağlantı almak için profil oluşturmanız yeterli.

quora.com

quora

Yine paravan blog oluşturabileceğiniz bir platform. Yalnız diğer sağlayıcılar gibi değil. Çok kolay ban yiyebiliyorsunuz. Hemen hesap açıp linkinizi eklemeye kalkmayın. Öncelikle hesabınızı ve blogunuzu oluşturun. Aradan bir iki gün geçtikten sonra içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Bu sayede ilk izlenimden kurtulmuş olur sonrasında rahat rahat paylaşım yapabilirsiniz.

instagram.com

instagram

Son dönemlerde en popüler olan fotoğraf paylaşım platformu. Instagram denildiğinde orada duracaksın. :) Bu siteden profil oluşturup bağlantı alabilirsiniz. Sitelerimiz için artısı bu. Ama ben sosyal medyaya çok önem veriyorum, firmamın, etkinliklerimin ve diğer her türlü aksiyonumun fotoğraflarını paylaşırım diyenlerdenseniz orası size kalmış. Paylaşın popüler olun.

Değerli okurlarımız bu yazımızda sizlere kaliteli backlink alabileceğiniz sosyal medya odaklı siteleri paylaştık. Umarız bu yazımız beğendiğiniz türde bir paylaşım olmuştur. Bu tür kaynaklar sitelerimiz için vazgeçilmez olmalıdır. Faydası kuşkusuz çok fazla olmakla beraber marka değerinizi artırmak için birebir ilaç olacak kaynaklardır. Durmayın, korkmayın ve sakın erinmeyin. Bu platformlara öyle ya da böyle üye olmalısınız. Sizin buna ihtiyacınız var.

Yukarıda yer alan ve benim profil bağlantılarımı paylaştığım her hesabımı takip eden arkadaşımı takip edeceğimi bilmenizi isterim. Bunun yanı sıra sağ tarafta yer alan e-posta aboneliği hizmetimize üye olan kişilere de özel backlink arşivini göndereceğimizi bilmenizi isterim.

173 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayhan Karaman YouTube
YouTube Kanalıma Abone Ol, Ücretsiz Videoları Kaçırma!
Abone Ol
Ücretsiz Videoları Kaçırma!
ABONE OL