Dijital Pazarlama

Growth Hacking Nedir?

Yeni bir projeye başlamak internet sektörünün en keyif verici süreçlerinden birisidir. Bu keyif verici durum ürün ortaya çıkana kadar sürmektedir. Bir projeye başlarken koymuş olduğunuz hedefe ulaşamamak, ziyaretçi sayısını artıramamak gibi olaylarla karşı karşıya kalındığında keyifler iyice kaçmaya başlıyor.

Son dönemlerde ABD’de özellikle 2 konu ön plana çıkmaya başladı. Bunlardan ilki yalın girişim (lean startup) diğeri ise growth hacking. Yalın girişim projelerimizin aktif olmadan önce test aşamalarından geçmesi olayı. Growth hacking ise üst düzey tekniklerle projelerimizin büyümesi için yapılan çalışmaları kapsayan bir kavram. Değerli okurlarımız bir çoğunuz belki de bu terimi ilk defa duyuyordur. Sizler için bu terimi daha da detaylı olarak anlatmak istedik.

growth-hacking

Growth hacker olarak adlandırılan kişiler aslında tamamen online pazarlama yapmaktadırlar. İşe yarayan her türlü kavramı test ederler. SEO, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, A/B testleri, google analytics, e-mail pazarlaması, mobil pazarlama bu kavramlar arasındadır. Bu girişimi yeni sektöre giren projeler değil mevcut büyük oluşumlarda kullanmaktadır. Eğer sadece yeni projelere özel olduğunu düşünüyorsanız hemen bu düşüncenizden vazgeçmelisiniz. Günümüzde bu terim ile alakalı bir çok dijital pazarlama uzmanı ve ajansı seminer düzenlemeye başladı bile.

Growth hacking nedir? Dilerseniz yazımıza örneklendirme ile devam edelim.

Twitter ilk açıldığı dönemlerde sosyal medya ağlarında, messenger uygulamalarında, arkadaş platformlarında ve daha bir çok kanalda dilden dile yayılmaya başlamıştı. Tabi olay böyle olunca bu platforma herkes üye olmaya başladı. Daha sonra bir çok kişi giriş yapmadığı ve kullanmadığı için kullanıcı adı ve şifrelerini unutur oldu.  Bu tür durumda aklımıza ilk gelen şey reklam yaparak o kullanıcıları geri kazanmak olur. Fakat twitter bunun aksine verileri geriye dönük analiz ederek bu olayın üstesinden gelmiş.

Twitter’in bu olayı analiz eden ekibi üye olurken ilgisini çeken kişileri takip eden üyelerin twitter da daha uzun süre kalıcılık sağladığını gözlemlemiş. Buna istinaden twitter üye olan herkese ilgisini takip edebilecek kişileri önererek bu sorunun üstesinden gelmiş. İşte az önce yukarıda anlatmak istediğimiz growth hack tam da bu oluyor.

12 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayhan Karaman YouTube
YouTube Kanalıma Abone Ol, Ücretsiz Videoları Kaçırma!
Abone Ol
Ücretsiz Videoları Kaçırma!
ABONE OL