Google Analytics

Geniş Kapsamlı Analytics Rehberi

Dijital pazarlama çalışmalarınıza ait yatırım getirisi değerlerini takip etmek ve ölçmek için birkaç dakikanızı ayırabilirsiniz. SEO, reklam, e-posta pazarlamacılığı, sosyal medya ve diğer kanallardaki çalışmalarınıza ait sonuçları sürekli tahmin ederek hareket etmeyi artık bir kenara bırakabilirsin. Google Analytics için oluşturulmuş bu kapsamlı rehber sayesinde hangi kampanyanın işe yaradığını hangisinin işe yaramadığını öğrenebileceksiniz.

Önemli bir alanda açılan bir dükkanın aylar sonra kapandığını gördüğünüz zaman onun başarısız olduğunu düşünebilirsiniz. Bu ticaretin ruhunda olan bir şeydir. Müşteriye hitap edecek en doğru noktada olsanız bile planlı ve doğru hareket etmediğiniz sürece başarısız olursunuz.

Pazarlama konusunda attığınız adımlar sizi başarısızlığa sevk edebilir. Hemen hemen her insan markasını görünür kılmayı başarabilir ama bu görünürlük üzerinden kazanç sağlamayı pek başaramaz. Dijital pazarlamada ilk kısım oldukça kolaydır ama ikinci kısmı gerçekleştirecek olan kampanyaları uygulamak o kadar kolay değildir.

Bu noktada devreye Google Analytics girmektedir. Google Analytics işletme sahiplerine sahip oldukları siteyi ziyaret eden insanların neler yaptığı konusunda bilgi vermektedir. Sitenizi kimin ziyaret ettiğini, sitenizde neler yaptığını ve sitenize nasıl geldiklerini bu araç üzerinden öğrenebilirsiniz. İnsanların sayfalarınızda ne kadar vakit geçirdiklerini ve hangi sayfaların daha fazla ziyaret aldığını görebilmek ise diğer artı durumlardır.

Tüm bunlara ek olarak sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmeniz mümkündür. Onların kullandığı dil, kullandıkları tarayıcı veya mobil cihaz gibi verilere ulaşabilirsiniz. Bunların her birisi pazarlama çalışması kapsamında neler yapmanız gerektiğini size gösterebilecektir.

Bununla birlikte Google AdWords üzerinden reklam çalışması yapıyorsanız bu çalışmalara ait verileri Google Analytics üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Belirli bir zamandaki verileri analiz ederek yeni kitlelere ulaşmak için neler yapabileceğini öğrenebilirsiniz.

Sitenizin performansını ölçmek için buna benzer bir yaklaşıma ihtiyacınız varsa hemen Google Analytics kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu rehber size Google Analytics aracını kullanma konusunda ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri sunacaktır.

Adım 1: Hesap Oluşturma

Google Analytics herkese açık olan ücretsiz bir servistir. Bu servisi kullanabilmek için yapmanız gereken bir hesap oluşturmak ve siteniz hakkında bilgi vermektir. Bunu yapmak için ücretsiz bir Google hesabı oluşturabilirsiniz. Eğer Gmail adresiniz varsa hesabınızı bir Google servisi olan Google Analytics’te kolayca kullanabilirsiniz.

Sahip olduğunuz birkaç sitenin verilerini incelemek için ekstra Google Analytics hesabı açmanıza gerek yoktur. Aynı hesap üzerinden birkaç siteye ait veriyi incelemeniz mümkündür. Bir Google Analytics hesabı oluşturmak için yapmanız gerekenler aşağıdaki şekildedir:

 1. Google Analytics resmi sayfasını ziyaret ederek bir hesap oluşturmak.
 2. Sizden talep edilen bilgileri eksiksiz bir biçimde girmek.
 3. Sayfanın alt kısmında yer alan “izleme kodu al” butonuna basarak koda ulaşıp onu kopyalamak.

Bu 3 adımı tamamladıktan sonra kullanmanız gereken Google Analytics kodu elinizde olacaktır. Bir sonraki adımda ilgili kodu sitenize eklemeniz gerekmektedir.

Adım 2: İzleme Kodunu Siteye Ekleme

İzleme kodu, Google’ın sitenizde olan biteni takip edebilmesini sağlayan bir koddur. Bu kod sitenizin tüm sayfalarına eklenmelidir. Aksi durumda sitenize yapılan ziyaretlerle bilgi alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

google analytics kodu

Sitenizde çok fazla izleme kodu varsa bu durumda Google Tag Manager kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu basit araç sayesinde tüm izleme kodlarınızı tek bir noktadan kontrol edebilmeniz mümkündür. Bu sayede sitenizde yer alan tüm sayfalardaki kodları tek tek kontrol etme zahmetinden kurtulmuş olursunuz.

Google’ın size verdiği analiz kodunu sitenize kolayca ekleyebilirsiniz. Özellikle WordPress, Joomla veya Drupal gibi içerik yönetim sistemleri kullanıyorsanız bu çok daha kolay olacaktır. Yapmanız gereken tek şey size verilen kodu sitenizin “header” şablonuna eklemektir. Bu şablona eklenen kod sayesinde izleme kodunun sitenizdeki tüm sayfalarda aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

İzleme kodunu sitenize ekledikten sonra Google Analytics mülkünüzü işletmenizin ihtiyaçlarına göre kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adım 3: Google Analytics’te Hedefler Belirleme

Google Analytics’in en kullanışlı yönlerinden birisi hedeflerden faydalanıp dönüşümleri takip etmektir. Hedefler sitenize gelen ziyaretçilerin gerçekleştirmelerini istediğiniz çeşitli özel eylemlerdir. Örneğin, sitenizden bir ürün satmak istiyorsanız hedefiniz “satın alımı onayla” butonunu kullanmak olmalıdır.

Hedef belirledikten sonra Google Analytics sitenizdeki en önemli eylemleri kontrol edecek ve bu nitelikteki işlemleri dönüşüm olarak gösterecektir. Böylece kullandığınız pazarlama kanallarından hangisinin çok daha fazla işe yaradığını çok daha net bir biçimde görebileceksiniz.

Hedef belirlemek istediğiniz zaman Google Analytics’te kullanabileceğiniz dört farklı seçenek bulunmaktadır:

 • Hedef URL: Sitenizde yer alan bir hedef sayfanın yüklenmesini bir hedef olarak belirleyebilirsiniz. Bu hedefi kullanmanın en yaygın yöntemi “teşekkürler” veya “onaylama” gibi sayfalardır. Bu sayfaları yüklendiği zaman kullanıcılar çeşitli eylemleri yerine getirmiş olarak görülmektedir.
 • Süre: Bu hedefler insanların sitenizde kalma sürelerini ölçmekte ve belirli bir süreye erişim sağlandığında hedef yerine getirilmiş sayılmaktadır. Bir süre hedefi sitenizdeki belirli sayfalarda geçerli olabileceği gibi site genelinde de geçerli olabilmektedir.
 • Oturum Başına Sayfa/Ekran Sayısı: Bu hedefi sitenizde gelen insanların birden fazla sayfayı ziyaret edip etmediklerini takip etmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, beş sayfa/ekran yüklemesini bir hedef olarak belirleyebilirsiniz.
 • Etkinlik: Bir etkinlik hedefi ziyaretçilerin belirli bir eylemi yerine getirip getirmediklerini takip etmek için kullanılmaktadır. Sosyal medya butonlarının, video oynat butonunun veya reklamın tıklanması buna verilebilecek ideal örneklerdir.

Google Analytics’i henüz yeni kullanmaya başladıysanız ve herhangi bir hedef belirlememiş durumdaysanız Dönüşümler kısmına tıklamalı, ardından Hedefler kısmına geçiş yapmalı ve Genel Bakış sekmesine girmelisiniz. Bir sonraki sayfada ise “Hedef belirle” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Hedefler belirlemiş durumdaysanız üst kısımda yer alan “Yönetici” kısmına gitmeli ve “Görünüm” sütununun altındaki “Hedefler” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu sayfaya girdikten sonra kırmızı olarak gözüken “+ Yeni Hedef” butonuna basarak yeni hedef ekleyebilirsiniz.

Bu özellikten yararlanırken aynı zamanda ziyaretçilerin sitenizde nasıl hareket etmeleri gerektiğini belirleyebilirsiniz. Hedef Akışı ve Huni raporlarını kullanarak ziyaretçilerin sitenizde istediğiniz gibi hareket edip etmediklerini gözden geçirebilirsiniz. Buradan elde ettiğiniz bilgiler sitenizi ziyaretçiler için optimize etme konusunda size yardımcı olacaklardır.

Kullanmış olduğunuz pazarlama kanallarının performansını ölçmek istiyorsanız hedef belirleme son derece önemlidir. Bu adımı asla es geçmemelisiniz. Doğru bir biçimde hedef oluşturduktan sonra bir sonraki adıma geçmelisiniz.

Adım 4: Google Search Console Hesabını Bağlama

Google Search Console, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesinde sitenizin Google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Google Search Console ve Google Analytics hesabınız arasında bağlantı kurarak sitenizin Google arama sorgularında kaçıncı sırada olduğunu ve sitenize Google’dan kaç kişinin geldiğini görebilirsiniz.

Eğer henüz Google Search Console hesabınız yoksa öncelikle bunu oluşturmanız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Google Search Console resmi sayfasına girerek bir hesap oluşturmalısınız. Bunun için sahip olduğunuz Google hesabını kullanabilirsiniz.
 2. Sitenizin mülk onayını gerçekleştirmek için adımları takip etmelisiniz. Sitenizin mülk onayını gerçekleştirmek için çeşitli farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Google Search Console hesabınızı ayarladıktan sonra sitenizin site haritasını Google’a göndermelisiniz. Bunun için Tarama – Site Haritaları kısmına giderek sitenize ait site haritasının XML bağlantısını Google’a gönderebilirsiniz.

analytics search console bağlantısı

En önemlisi ise Google Search Console ile Google Analytics hesaplarınız arasında bağlantı kurmaktır. Bunu yapabilmek için Google Analytics hesabınıza giriş yapmalısınız. Daha sonra Yönetici – Mülk Ayarları – Search Console kısmına gitmelisiniz.

Burada karşınıza çıkan yönergeleri takip ederek iki hesap arasındaki bağlantıyı başarılı bir biçimde kurabilirsiniz. Bir sonraki adımda ise eğer kullanıyorsanız Google AdWords hesabınız ile Google Analytics hesabınız arasında nasıl bağlantı kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

Adım 5: Google AdWords Hesabını Bağlama

Google AdWords işletmelere Google aramalarında reklam verme olanağı sunmaktadır. Bu reklam verme durumu sadece arama motoruyla sınırlı değildir. Reklam verenler aynı zamanda dünya üzerindeki milyonlarca sitede reklam gösterme şansını elde edebilmektedir.

Google AdWords hesabınız varsa bu hesabınız ile Google Analytics hesabınız arasında bağlantı kurmayı unutmamalısınız. Google AdWords ile Google Analytics hesaplarını birbirine bağlayarak bir reklama tıklayarak sitenizi ziyaret eden kişilerin ne kadar süre sitenizde kaldığını gözlemleyebilirsiniz.

google analytics ve ads entegrasyonu

Henüz herhangi bir reklam çalışması yaptırmamış durumdaysanız öncelikle Google AdWords hesabı oluşturmalısınız. Bunun için mevcut Google hesabınızı kullanarak Google AdWords’e giriş yapmanız yeterli olacaktır. Google AdWords hesabınız ile Google Analytics hesabınız arasında bağlantı kurmak istiyorsanız Google Analytics hesabınıza giriş yapmalı ardından Yönetici – AdWords kısmına giderek gerekli adımları takip etmelisiniz.

Bu adımı tamamladıktan sonra bir sonraki adıma geçiş yaparak Google Analytics hesabınızın kurulumunu tam anlamıyla tamamlamış olacaksınız.

Adım 6: E-Ticaret İzleme’yi Aktif Etme

Bu adım sadece e-ticaret ile ilgilenen işletmeler içindir. Sitenizde e-ticaret işlemleri yapmayacaksanız bir sonraki adıma hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Ancak sitenizde e-ticaret işlemleri yapılabiliyorsa bu adım sizin için en önemli adımlardan birisidir.

E-ticaret izleme özelliği işletmelere online müşterilerini takip edebilme imkanı sunmaktadır. Örneğin, SEO çalışmaları ile ne kadar miktarda satış elde ettiğinizi merak ediyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Buna e-posta pazarlamacılığı, sosyal medya, reklam ve diğer pazarlama çalışmaları dahildir.

E-ticaret izleme özelliğini kullanmak istiyorsanız ilk olarak onu aktif etmeniz gerekmektedir. Google Analytics hesabınıza giriş yapmalı Yönetici – E-ticaret Ayarları kısmına geçiş yapmalısınız. Bir sonraki ekranda “E-ticareti Etkinleştir” butonuna basmalısınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra sitenize yeni bir kod eklemeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz ve kullanacağınız yöntem kullanacağınız e-posta platformuna göre değişiklik gösterecektir.

 • Google Analytics ile entegre bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız e-ticaret izleme özelliğini sadece birkaç tıklama ile hazır hale getirebilirsiniz.
 • Google Analytics ile entegre olmayan bir -e-ticaret platformu kullanıyorsanız e-ticaret izleme özelliğini “teşekkürler” sayfasına eklemeniz gerekmektedir.

Kodu başarılı bir biçimde sitenize ekledikten sonra Google Analytics için gerekli tüm özellikleri yapmayı başardınız demektir. Ancak tüm pazarlama çalışmalarının kusursuz bir biçimde çalışmasını istiyorsanız bir sonraki adımı kontrol etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

E-Ticaret izleme kodunu ekleme konusunda başarılı olamadıysanız ya da bu konuda destek almak istiyorsanız bana ayhankaraman.com/iletisim bağlantısı aracılığıylıyla ulaşabilirsiniz.

Adım 7: Pazarlama Kampanyalarında URL Oluşturucu Kullanma

Google Analytics oldukça iyi bir araç olmasına rağmen ziyaretçilerin nereden geldiğini belirleyebilecek kadar iyi değildir. Örneğin, bir ziyaretçi Facebook’ta yer alan bir linke tıklayarak sitenize gelirse Google Analytics bunu sosyal medya trafiği olarak nitelendirmektedir. Benzer şekilde bir ziyaretçi Google arama motorunda yer alan bir reklama tıklayarak sitenize geldiyse Google Analytics bunu ücretli arama trafiği olarak görmektedir.

Bir ziyaretçi e-posta pazarlama kampanyasından veya standart bir reklamdan sitenize geldiğinde Google Analytics bu ziyaretçiyi kolay bir biçimde sınıflandırmayı başaramamaktadır. Bu nedenle URL oluşturucu kullanmanız gerekmektedir.

URL oluşturucu belirlemiş olduğunuz URL’lere bir parametre ekleyerek onları sınıflandırmanız konusunda size yardımcı olmaktadır. Bu aracın en önemli yanı Google Analytics’e trafiği sınıflandırma konusunda yardımcı olmasıdır.

Bu sayede e-ticaret pazarlama kampanyanız için bir izleme URL’si oluşturmayı başarabilirsiniz. Google Analytics kullanmış olduğunuz parametreler yardımıyla trafiğin nereden geldiğini size gösterebilecektir. E-posta pazarlamasından elde ettiğiniz trafiği takip etmek istiyorsanız bu şekilde bir yol izleyebilirsiniz.

Tüm pazarlama kampanyalarınız için izlenebilir URL’ler oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. URL Oluşturucu aracının resmi sayfasına gitmelisiniz.
 2. Biraz aşağı inerek kısa formu doldurmalı ve “URL Oluştur” butonuna basmalısınız.
 3. Daha sonra izlenebilir URL’yi alarak onu pazarlama kampanyalarınızda kullanmalısınız.

URL Oluşturucu Bağlantısı: ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder

Tüm bu adımları başarılı bir şekilde takip ettiyseniz Google Analytics hesabınız tüm kampanyaları takip edebileceğiniz şekilde ayarlanmış demektir. Artık yapmanız gereken düzenli olarak oluşan bu verileri periyodik olarak kontrol edip neler olup bittiğini gözden geçirmektir.

Örnek Yapı;

google url oluşturucu örnek yapı

Adım 8: Kaynak/Araç Raporlarını İnceleme

Google Analytics’ten sonuç almak demek analiz raporlarını incelemek anlamına gelmektedir. İlk incelemeniz gereken rapor toru kaynak/araç raporudur. Bu rapor trafik kaynağı ve trafik araçlarını içermektedir.

Hedefler oluşturduğunuz için bu rapor size hangi tür trafiğin dönüşüm getirdiğini gösterebilecek niteliktedir. Bu bilgiler doğrultusunda pazarlama bütçenizi ve elinizdeki pazarlama kaynaklarını daha kolay ve daha doğru bir biçimde yönetebilirsiniz.

Kaynak/Araç raporu oluşturmak istiyorsanız Edinme – Tüm Trafik – Kaynak/Araç kısmına gitmeniz yeterli olacaktır.

kaynak araç raporu analytics

Yukarıda belirtildiği gibi URL oluşturucu kullanıyorsanız pazarlama çalışmalarınız için isabetli ve kullanışlı raporlar elde edebilirsiniz. URL oluşturucu kullanmıyorsanız bu durumda pek çok trafik kaynağının “doğrudan trafik” olarak sınıflandırılacağını unutmamalısınız.

Kaynak/araç raporunu inceleyerek en iyi trafik kaynağını saptayabilir ve aynı zamanda geliştirilmesi gereken trafik kaynaklarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Kaynak/araç raporunun ne işe yaradığını öğrendiyseniz bir sonraki adımda yer alan kanal raporları kısmına geçiş yapabilirsiniz.

Adım 9: Kanal Raporlarını İnceleme

Kanallar raporu kaynak/araç raporlarından elde ettiğiniz verilerin daha geniş bir şekilde incelenebileceği rapor türüdür. Veri kanallarını belirli tür trafiğe veya yönlendiriciye göre görmekten ziyade tüm kanal raporlarını daha geniş yelpazede görmek istiyorsanız kanallar raporunu incelemeyi düşünebilirsiniz.

İşletme sahipleri bu raporu kullanarak pazarlama kanallarında neler olup bittiğini analiz etme fırsatı elde etmektedirler. Bununla birlikte bu rapordan elde edilen bilgilere göre hangi pazarlama çalışmalarının geri planda kaldığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

kanallar raporu google analytics

Küçük işletme sahiplerinin büyük bir kısmı ihtiyaç duydukları tüm bilgileri varsayılan kanal gruplama kısmından kolayca öğrenmektedirler. Varsayılan gruplama doğrudan, organik arama, yönlendirme, e-posta, ücretli arama, sosyal, görüntülü reklamcılık ve diğerleri şeklinde kanallara sahiptir. Daha farklı veri kanalları kullanmak istiyorsanız bu kanalların kriterlerini değiştirebilir veya yeni kanal grupları ekleyebilirsiniz.

Kanal raporları oluşturmak istiyorsanız Edinme – Tüm Trafik – Kanallar kısımlarına giderek uygun tarih aralığı belirlemeniz gerekmektedir. Belirli bir kanala ait verileri tekil olarak incelemek istiyorsanız kanalın ismine tıklamanız yeterli olacaktır. Başlangıçta bu tür raporları incelemek ve ardından geniş kapsamlı olanlara geçiş yapmak çok daha doğru olacaktır.

Bu adımları tamamladıktan sonra sitenizin mobil ve tablet cihazlarında nasıl performans gösterdiğini incelemeye başlayabilirsiniz.

Adım 10: Cihaza Göre Site Trafiğini İnceleme

Öncelikle sitenizin bugünün şartlarında doğru bir şekilde görüntülenebilir olduğundan emin olmalısınız. Bir site geliştirmeye çalışırken artık sadece masaüstü kullanıcıları düşünerek hareket edemezsiniz. Aynı zamanda mobil ve tablet kullanıcılarını düşünmek zorundasınız. Sitenizin bir mobil arayüzünün olması veya esnek bir tasarıma sahip olması gerekmektedir.

İşletme sahipleri sitelerini optimize etmedikleri zaman çeşitli ziyaretçileri sitelerinden kaçırmış olmaktadırlar. Sitenizin mobil trafiğini incelemek istediğiniz zaman cihazlara göre görüntüleme yapmanız ve sitenizin ihtiyaçlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bu raporu oluşturmak için Kitle – Mobil – Genel Bakış kısmına gitmeli ve bir tarih aralığı seçmelisiniz. Masaüstü, tablet ve mobil cihazları kullanarak çeşitli performans kıyaslaması yapmalısınız. Her trafik türünün ne kadar iyi olduğunu gözden geçirmeli ve ardından diğer pazarlama kanallarının her cihaz türünde nasıl performans gösterdiğini incelemelisiniz.

Mobil Genel Bakış raporu her cihaz için verileri incelemek istediğiniz zaman göz atacağınız ilk rapor olmalıdır. Ancak bu rapor üzerinden derinlemesine inceleme gerçekleştirmeniz pek mümkün değildir. Örneğin mobil genel bakış raporu size SEO, e-posta, reklamcılık ve diğer pazarlama kanalları çalışmalarınızın performansı konusunda herhangi bir veri sunmayacaktır. Bunu yapabilmek için segment ayrımı yapmalı ve kanal raporlarından faydalanmanız gerekmektedir.

Segment kullanmak istiyorsanız ilk olarak kanal raporu oluşturmalı ardından “+ Yeni Segment” butonuna basarak bir segment oluşturmalısınız. Daha sonra hakkında daha fazla bilgi almak istediğiniz cihaz türünü seçmeniz gerekmektedir. Seçim yaptıktan sonra “Uygula” butonuna basarak seçim işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Ardından “Tüm Oturumlar” olarak ayarlanmış segment seçeneğini kaldırarak tüm kanalları cihaz türüne göre inceleyebilirsiniz. Her kanalın verilerini derinlemesine incelemek istiyorsanız kanalların üstüne tıklayarak detaylı analiz yapabilirsiniz.

Bir sonraki aşamada Search Console ve Google Analytics bağlantısı kurarak yapabileceklerinizi inceleyebilirsiniz.

Adım 11: SEO Trafik Raporlarını İnceleme

SEO raporları insanların sitenize Google arama sonuçları üzerinden nasıl geldiğini göstermektedir. Bu raporları Google Analytics ile Google Search Console hesaplarını birbirine bağladığınız zaman oluşturabilirsiniz. Üç farklı SEO raporu bulunmaktadır:

 1. Sorgu raporları Google arama sorgularına göre oluşturulmakta ve sitenize en çok görüntülenme kazandıranları göstermektedir. Tıklama sonrası kaç tane görüntülenme oluştuğunu öğrenebilir ve bunların size ne kadar organik arama tıklama oranı kazandırdığını görebilirsiniz.
 2. Açılış sayfası raporları sitenizde yer alan hangi sayfaların arama motoru sonuçlarında daha fazla göründüğünü göstermektedir. Bu veri Google’da sıralama elde eden sayfaları tanımlamanıza ve hangilerinin daha fazla ziyaretçi çektiğini anlamanıza yardımcı olabilecektir.
 3. Coğrafi özetler raporu size farklı ülkelerden elde edilen verilere göre SEO değerleri sunmaktadır. Bunlar yerel işletmeler için pek uygun veriler değildirler.

Bu raporlarda yer alan değerler sadece Google’ın organik arama sonuçlarını içermektedir. Görüntülü reklamcılıktan gelen trafik, e-posta pazarlamacılığı, sosyal medya veya diğer arama motorlarından elde edilen trafikler burada yer almamaktadır.

SEO trafik raporu oluşturmak istiyorsanız Edinme – Arama Motoru Optimizasyonu – Sorgular kısmına gitmeli ve uygun bir tarih aralığı belirlemelisiniz. Bu raporların son 90 günden veri sunabildiğini unutmamalısınız. Daha sonra açılış sayfası raporunu gözden geçirmeli veya coğrafi özetler raporunu incelemelisiniz.

Belirli bir anahtar kelime veya açılış sayfası hakkında veri elde etmek istiyorsan arama kutucuğunu kullanabilirsiniz. Daha sonra arama kutucuğunun sağ tarafında yer alan gelişmiş linkine tıklamalı ve verileri daha anlamlı bir şekilde buradan incelemeye devam edebilirsiniz. Örneğin, rapor limitini sadece 10’dan fazla tıklama alan açılış sayfalarına göre oluşturabilirsiniz. Bu sayfaları düzenleyerek Google’dan elde ettiğiniz trafik miktarını yükseltebilirsiniz.

Bir sonraki adımda Google AdWords ile Google Analytics bağlantısı oluşturduysanız neler yapabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Adım 12: Google AdWords Trafik Raporlarını İnceleme

Google AdWords’te reklam vermiyorsanız bu adımı geçebilirsiniz. Google AdWords kullanıcısı olmanız durumunda mutlaka Google AdWords trafiği oluşturmalısınız. Bu rapor oluşturduğunuz reklamlara tıklayan kullanıcıların davranışları hakkında size çeşitli bilgiler verecektir.

Varsayılan olarak Google AdWords raporunuz reklam tıklamalarını ve hemen çıkma oranını göstermektedir. Bu veriler sayesinde hangi reklam kampanyasının çok daha etkili olduğunu öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak Google AdWords raporları sitenize gelen kullanıcıların davranışları konusunda bilgi vermektedir. Bu verilerden yola çıkarak sitenize gelen ücretli trafiğin kalitesini ölçebilirsiniz.

Google AdWords trafik raporu oluşturmak istiyorsanız Edinme – AdWords – Kampanyalar kısmına geçiş yapıp uygun bir tarih aralığı seçmelisiniz.

Google Analytics ve Google AdWords dönüşümleri rakamsal olarak hiçbir zaman aynı olmamaktadır. Google AdWords dönüşümlerinde Google Analytics dönüşümlerine göre daha fazla dönüşüm rakamı görebilirsiniz. Bu tür bir manzarayla karşılaştığınız zaman raporların hatalı olduğunu düşünmemelisiniz. Çünkü burada temel problem “İlişkilendirme” durumudur.

Google Analytics “son tıklama” ilişkisini ele alırken Google AdWords ise “ilk tıklama” ilişkisini ele almaktadır. Bir ziyaretçi reklama tıklayıp Google’a geri dönerek sitenizin Google organik sonuçlarına tıklamış durumdaysa Google Analytics bunu trafik ve dönüşüm olarak nitelendirmektedir. Bu tip bir durumda ise Google AdWords ilgili trafiği dönüşüm olarak nitelendirmektedir. Bu teknik olarak doğru olsa bile sonuçta kafa karışıklığı oluşturabilecek bir durumdur. Google Analytics ile Google AdWords arasındaki veri uyuşmazlığını görmezden gelebilirsiniz.

Adım 13: Sosyal Medya Performansını ve Trendlerini İnceleme

Google Analytics size sosyal medya çalışmalarınızı takip edip optimize etme konusunda çeşitli raporlar sunmaktadır. Tüm sosyal kanallardan sitenize gelen kullanıcıların siteniz ile nasıl etkileşim kurduğunu görebilirsiniz. Bir başka bakış açısıyla Facebook veya Twitter gibi kanallardan gelen trendlere veya istatistiklere odaklanabilirsiniz.

Sosyal medyada varlık sahibi olmanın karşılığı hemen elde edilmemektedir. Bu nedenle Google Analytics’te hem anlık hem gecikmeli dönüşümleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Örneğin, bir ziyaretçi sitenize Facebook’tan geldiyse ve aynı oturumda satın alım gerçekleştirdiyse bu işlem son etkileşim sosyal dönüşümü olarak nitelendirilmektedir.

Aynı kullanıcı ilk ziyarette sitenizi terk edip daha sonra geri dönüp alışveriş yaptıysa bu ziyaretçi desteklenen sosyal dönüşüm olarak nitelendirilmektedir. Sitenizin sosyal performansını incelemeye çalışırken bu iki dönüşüm türünü detaylıca hesap etmeniz gerekmektedir.

sosyal medya raporu analytics

Bir sosyal medya raporu oluşturmak istiyorsanız Edinme – Sosyal – Ağ Yönlendirmeleri kısmına gitmelisiniz. Bu rapor size sosyal ağlardan gelen kullanıcılara ait veriler konusunda bilgi verecektir. Buradan hangi sayfaların sosyal medyada daha fazla paylaşıldığını dahi öğrenebilirsiniz.

Geri İzleme raporu oluşturarak diğer sitelerden sitenize gelen trafik miktarının ne olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bu rapor sayesinde oluşturduğunuz içerikleri paylaşan sitelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya dönüşümlerini incelemek için Edinme – Sosyal – Dönüşümler kısmına gitmelisiniz. Burada son etkileşim ve destekli sosyal dönüşümler gibi verileri kolayca inceleyebilirsiniz.

Son olarak eklentiler raporunu incelemeniz gerekmektedir. Edinme – Sosyal – Eklentiler kısmını ziyaret ederek insanların sitenizde yer alan sosyal paylaşım butonlarına ne sıklıkla tıkladığını görebilirsiniz.

Tüm bu adımları takip ettiyseniz artık Google Analytics hesabınızla neler yapabileceğinizi tamamen öğrenmiş durumdasınız demektir. Dijital pazarlama kampanyalarınızı takip etmek için en doğru raporları artık oluşturabilirsiniz. Bundan sonrasında verileri düzenli olarak incelemeli ve kampanyalarınızda uygun değişiklikler yapmalısınız.

Daha fazla Analytics içeriği için hemen ayhankaraman.com/analytics bağlantısını ziyaret et. Çok faydalı içerikler ve ipuçları seni bekliyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı