fbpx
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı, SEO, SEM, SMM, Mobile ve E-Mail pazarlama süreçlerini yöneten kişiye verilen unvandır. Günümüzde online alışveriş firmaları bu tür uzmanlık niteliklerine sahip olan kişileri bünyelerinde çalıştırmaya başladı. Ülkemizde bu işi profesyonel olarak yapan ve dijital pazarlama sektörünün kapsadığı nitelikleri bünyesinde barındıran kişi sayısı oldukça az. Bu yazımızda dijital pazarlama ve uzmanlık alanlarıyla alakalı bilgiler vereceğiz.

dijital-pazarlama-uzmani

Tüm online pazarlama kanallarının kullanılarak gerçekleştirildiği pazarlama kanalına dijital pazarlama adı verilmektedir. Bunlar SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Pazarlaması), SMM (Sosyal Medya Pazarlaması), E-Mail Pazarlaması ve Mobil Pazarlama. Dilerseniz bu kanalları tek tek inceleyelim.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Web sayfalarımızın arama motorlarında popüler olması için yapmış olduğumuz iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir. Özellikle de google arama motorunda popüler konumlarda yer almak için kriterlere uygun bir biçimde web sayfamızı yapılandırırız. Bu kriterler her arama motoruna göre değişkenlik gösterir. Bu tür çalışmalar genellikle google kurallarına göre yapılandırılır. Çünkü dünyanın en büyüğü ve en çok tercih edileni o. Kendi içinde on page seo ve off page seo ( iç ve dış seo) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç optimizasyon tamamlandıktan sonra dış optimizasyon başlar. Dış optimize dediğimiz olan ise bağlantı ekleme, sosyal medya paylaşımları ve diğer kanallardır.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

Bir diğer adı paralı reklamcılık. En basit olarak açıklamak gerekirse adwords örneğini verebilirim. Tıklama başına maliyetleri olan bu pazarlama seçeneği ile yeni müşteri kitleleri hedeflenir. Yine online satış yapan şirketlerin, markaların olmazsa olmazıdır. Bu kanalı kullanan şirketler maliyetleri düşürebilecek uzmanlar arayışı içerisindedirler. Sadece bu alanda hizmet veren ajanlar bile bulunmaktadır.

SMM (Sosyal Medya Pazarlaması)

Günümüzde firmalar ve şahıslar tarafından oldukça yoğun olarak kullanılan sosyal platformlarda gerçekleşen pazarlamaya verilen isimdir. Ücretli veya ücretsiz olarak gerçekleşebilir. Ücretli olarak en çok facebook platformu kullanılmaktadır. Ücretsiz olarak ise google plus, facebook, twitter, instagram, pinterest bu ağların en başında gelen platformlardır.

dijital-pazarlama

E-Mail Pazarlaması

Bu kanal bir çok firmanın kullandığı fakat yanlış yönettiği bir kanaldır. Bir ürünü veya duyuruyu e-mail ile kitlelere pazarlerken bir çok strateji üretebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmeden önce gönderim yapacağınız listeyi hazırlarken hedef kitleye göre yapılandırmanız en önemli kriterler arasındadır. Örneğin bir giyim firmasısınız ve bir iç giyim ürünü tanıtımı yapacaksınız. Bu tanıtımı erkeklere gönderirseniz geri dönüşüm konusunda hüsrana uğrarsınız.

Mobil Pazarlama

Sesli arama ve SMS gönderimi aracılığıyla yapılan pazarlamaya verilen isimdir. Son dönemlerde oldukça popüler olmuştur. SMS gönderirken belirleyeceğiniz 160 karakterlik mesaj geri dönüşlerinin akıbetini belirleyecektir.

Yukarıda ayrıntılı olarak paylaşmış olduğumuz her kanal dijital pazarlama uzmanı nitelikleridir. Bu uzmanlık alanlarında profesyonel olarak hizmet veren kişiler genellikle freelance çalışmaktadır. Firmalar bu kriterlere sahip kişileri bünyelerinde çalıştırabiliyorsa ne mutlu onlara. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bu uzmanalara ulaşmak kolayken Anadoluda ciddi bir açık vardır.

Uzman Arayışlarınıza Ayhan KARAMAN ile son verebilirsiniz.

5 Yorum

  1. İnternete ilgi arttıkça dijital ajanslar, dolayısıyla dijital pazarlama uzmanları da artmaya başladı. Ama kendisine uzman diyen pekçok kişi bu makaleyi dahi yazamıyor. Dijital pazarlama uzmanlarını seçerken iyice araştırıp, incelemek gerek diye düşünüyorum. Aksi halde hiçbirşey bilmeyen birine tonla para verip mağdur olmak kaçınılmaz.

  2. Habire Dijital pazarlama uzmanı diye nitelendirilen kişilerin ne iş yaptıkları hakkında bilgilendirme yaptığınız için teşekkürler Ayhan kardeşim. Umarım bu mesleğe merak salanlara yararlı bir konu olmuştur.

  3. Günümüzün ve geleceğin en popüler ve en çok kazanan meslekleri arasına girecekler. Bilgisayarla ilgili eğitim alanların, mutlaka bir yandan kendi çabalarıyla bu alanlarda uzmanlaşmak için vakit ayırlmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu