fbpx
AlexaBacklink

Alexa Düşürme

Alexa düşürme, web sayfalarımızın alexa da yer alan sıralamasını iyileştirmek için yaptığımız çalışmalarla gerçekleşecek bir durumdur. Her web sitesi sahibinin yoğunlaştığı bir kriterdir alexa. Sizde web sayfanızın bu değerlerini oldukça aşağıya çekebilirsiniz. Hem global hem yerel değerlerinde ciddi oranda iyileşme yaşamak istiyorsanız bu yazımızı dikkatlice okumanızı önermekteyiz.

Alexa.com’u dikkate alarak web sitenizin performansını ölçümlemeniz doğru olmayacaktır. Sonuç her zaman edinme, davranış ve dönüşümle ölçümlenir. Trafik yoksa, gelen trafik bir davranış sergilemiyorsa ve dönüşümle sonuçlanmıyorsa Alexa hiç bir şey ifade etmez. Alexa da ilk 100 içerisinde yer almışsınız almamışsınız çok da önemli değil. Ben yine de ilgi gösteren, önemseyenler için bu içeriği hazırlamak istedim.

alexa-dusurme

Bir web sayfası açtınız, sayfalarını, kategorilerini ve temasını güncellediniz. Sıra geldi içeriğe onuda eklemeye başladınız. Eklediğiniz içerikleri arkadaşlarınızla paylaştınız. Baktınız ki alexa değerleriniz istediğiniz gibi gitmiyor, sıkılmaya başladınız. Araştırma içerisine girdiniz. Ben bu değeri nasıl düşürebilirim. Değerli arkadaşlarım bu değer belli bir süre çok hızlı düşer ama bir noktaya geldikten sonra tıkanır. İşte o noktada yapmanız gerekenleri bilirseniz çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Mesela ben iki siteye kendi tecrübelerime istinaden alexayı düşürmeye yönelik çalışmalar yaptım. Aslında böyle belirtmem yanlış olur. Tamamen doğal oldum ve o kendi kendine düşmeye başladı. Bu düşüş ciddi oranda etkisini göstermeye başlayınca bende durmadım ve sürece devam ettim. Bu iki siteden biri damlakaraman.com.tr diğeri ise ayhankaraman.com.tr şimdi ise ayhankaraman.com sitesini kurdum ve yine aynı stratejiyi ona uygulamaya başladım. Peki neler yapıyorum;

 • Öncelikle webmasterlara yönelik içerikler hazırlıyorum. Onlara fayda sağlayacak kaynaklar sunuyorum. (Webmasterlar alexa toolbarı en etkin kullanan kişilerdir.)
 • Alexa Toolbar kullanıyorum, çevremdeki arkadaşlarıma da kuruyor internet sitelerimde gezinmelerini söylüyorum ve bunu yaptırıyorum.
 • Sosyal medya ağlarında yer alan gruplarda aktif rol alıyor, paylaşımlar yapıyorum.
 • Mail gönderimi yapıyorum. İnsanları sıkmadan, boğmadan yüz kişilikte olsa liste oluşturup mail gönderimi yaparak organik trafik sağlıyorum.
 • Sektörüm ile alakalı bloglara yorum yazıyorum. Yorumu onaylayacak admin illaki sitemi ziyaret edecek ve ediyor da.

Yukarıda paylaştığım maddeleri uygulayan her web sitesi sahibi ciddi oranda düşüş yaşar. İstikrarlı yapan kişinin sitesi de istikrarlı olarak ilerler. Bu yazımı sadece bu kriter için yazmadım. Bu uygulamaları yapmanız web sayfanızın sosyal sinyallerini kuvvetlendirir, google bot tarafından daha sık ziyaret edilmenizi ve kelime bazlı yükselmenizi sağlar. Yani biz aslında alexayı bahane edip arama motorları ve kullanıcılar için çalışmalar yapan kişileriz. Bu tür platformlar sayesinde hem sitelerimizi, hem çevremizi hemde kendimizi geliştiriyoruz.

Bu yazımızı okuyup sosyal medya ağlarından herhangi birinde paylaşarak otoriter olan başka bir blog sitemizden ücretsiz tanıtım yazısı yayınlama hakkı ile backlink elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yazımızın linkini facebook, google plus, twitter ya da pinterest ağlarından herhangi birinde paylaştıktan sonra bu konu altında yer alan yorum kısmında belirtmenizdir. Bunu yapmanız halinde farklı bir blog sitemizde tanıtım yazınızı yayınlayarak kalıcı backlink alabileceksiniz.

Değerli okurlarımız alexa düşürmek sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Sadece sabır ve özverili çalışma bu sonuca kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

139 Yorum

 1. Alexa toolbar çok önemli bir faktör. Bunun dışında yazının okunması yani okunacak sayfada durulması Alexa değerinin düşmesinde önemli etken. Bir aralar zevk için yaptığım bir sitem vardı Alexa değeri 2 binlere kadar düştü sonra bıraktım uğraşmayı şimdi 60 binlerde. Biraz aktif olmak bile yetiyor aslında..

 2. Gayet bilgilendirici ve kaliteli bir yazı olmuş size bir sorum var web sitelerimizin footer kismina alexa widget koymak bir ise yarar mi bir cok blogda goruyorum bu yontemi sizde bir yorum yapar misiniz bu konuda

 3. Hocam bu konuya wm aracında rastladım dedim bı kıymetli bilgileri kim paylaştı sonra farkketim senin paylaştığını çok yararlı bilgiler.

 4. hocam artık daha önceki yorumlarımdada bahsettiğim gibi sizin yazılarınızdan vazgeçemiyorum ve yazılarınızdan eldettiğim başarıyıda burada tüm arkadaşlara sunmak istiyorum.

  Sitem zaten adımda var reklam yapmıyayım . 1 Aylık çalışma kendi çalışmam ayhan hocamın yazılarını okuyarak 1 ay içinde Alexa türkiye sıralaması 11,441
  Alexa Global Sıralaması 1,097,871

  Bence iyi ama daha iyilerini yapan olmuştur. Yinede bu başarıyı tamamen ayhan hocam sayesinde elde etmiş bulunmaktayım.

  (Tabi kendi şahsıma ait bazı taktiklerde bulunmakta.)

 5. Öncelikle Yazı için Teşekkürler diyerek başlamak istiyorum. yazıyı okuduğumda tüm tekniklerine katılmakla beraber. benimde görüşüm alexa için aynı şekilde muhakkak alexa toolbar ve siteye alexa stinger eklemektir.

 6. Yazı için teşekkürler. Ayrıca;

  Sitelerinde Alexa widget ‘in görünmesini istemeyenler veya site ziyaretçileri Alexa toolbar kullanmayanlar için aşağıdaki kod her zaman için geçerlidir.

 7. Alexa sitenizin özgün yapısına, hemen çıkma oranına, sayfa gösterimin ve tekil ziyaretçilere bakarak sıralamanızı yapıyor ve tabiki en büyük kriteri de kaliteli backlinkler.

 8. Alexa düşürme herkesin yani tüm internet sitesi sahiplerinin üzerinde durduğu, önem verdiği konulardan birtanesi. Alexa düşereceğiz diye program kullananlar ve çeşitli doğal olmayan yollara yönelenler var, mutlak en doğrusu burada anlatanlar. Paylaştığınız bu bilgi için teşekkürler.

 9. alexa sıram 9bin ile 7bin arasında gezinip duruyor. bir ara 5bine kadar düşmüştü ancak tutunamadım :) size önemli bir soru. ücretsiz bir blog servisi kullanıyor olmam alexayı etkiler mi?

 10. MR Alexa’ydı sanırım ismi. O tarz bir program vardı. Proxy listenizi bir text dosyasına kaydedip programda gözat ile içeriye aktardığınız proxy listesi ile elinizde bulunan tüm listeye sitenizi ziyaret ettirip alexa değerinizi düşürebiliyordunuz.

 11. Güzel Bir Konuya Değinmişsinz Hocam Teşekkürler,Bazi Kişir Sahte Hit Kullanarak Alexa Düşürmeye çalışıyolar bunlar aksine alexada kötü gidişe neden oluyor sitede az süre durdukları için. Bunada değinmiş olalım.

 12. Hocam bu alexa değerinin hite doğrudan bir etkisi varmı acaba ? Neden bu soruyu sordum derseniz şöyle söyleyeyim bloguma her gün düzenli içerik girmeme rağmen alexa değeri ziyaretçiler çok olmasına rağmen yükseklerde, dediklerinizi deneyeceğim umarım alexa değerimiz düşer :)

  1. Daha Çok Ziyaretcilerin Sitede Durdukları Süre İle Alakalı Hocam.. misal bir sitenin 1k hiti var ama Ziyaretcilerin Sitede Ortalama geçirdikleri süre 2 dk dir, diğer sitenin 100 hiti vardır ama ziyaretcilerin sitede geçirdikleri ortalama süre 20 dk dir, bu durumda az hit alanın alexsı daha iyi durumda Oluyor..

 13. Alexa toolbar ın gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum.Bir de bu alexa denen araç nasıl bir şeyse daha fazla hit alan blogumun alexa değer daha yüksek.Elbette sadece hit kriter değil.Bunu da belirtmek istedim…

 14. Alexa ile ilgili bir yanılgıyı yada algı sapmasını hatırlatmak lazım…

  Alexa sıralaması sitenizin başarısının nedeni değil, sonucudur. Daha da açmak gerekirse bir arabada giderken hızınızı gösteren kilometre saati gibidir. Arabanız bakımlı ve hızlıysa kilometre saatinde de yüksek hızlı görünürsünüz. Kilometre saati şu yada bu nedenden 250’de takılmışsa ve siz aslında 50 ile gidiyorsanız anca kendinizi aldatırsınız.

  O yüzden saldırgan linkleme ve hit program ve sitelerinden medet ummayın. Google alexa’da iyi bir sıralamanız var diye sizi yukarı taşımaz. Alexa için en önemli standardın sık ve çok sayıda güncelleme olduğunu da ilave etmek isterim.

 15. Alexa sıramalası veya alexa düşürmek bu kadar önemsenmemeli bence. Çünkü illegal olarak düşürülebilen veya suistimal edilebilen bir durumu göz önüne alarak reklam almak istersek yakın zamanda pişmanlık yaşarız.

 16. Emek gerektiren, sabır isteyen bir sürece başarılı yöntemlerle değinmişsiniz, elinize sağlık. Alexa ne yazık ki hâlâ modası geçmeyen öncü bir kıyaslama kriteri.

 17. Merhaba hocam sürekli uğraşdığım didindiğim sitemde alexa yı “10” a kadar indirdim ama 1 ay moladan sonra yükseldi yükseldi dün 48 di bu gün sabah 1 de 60 olmuş durumda bunun nedeni nedir ?

  Teşekkür ediyorum.

 18. Arkadaşlar bir sorum olacak … Lütfen bilen arkadaşlar cevaplasın.
  Bir hafta önce sitem hosting firması yüzünden bir iki saat kapalı kaldı. Sonra düzelttim sorunu. O ara sanırım googlebot gelmiş. Web tools da sunucu bağlantısında hata gösteriyor. 1 haftadır düzelme yok . Ayrıca 1 haftadır alexa değerimde hiç bir değişme yok. Sabit yani. Google gibi getir vs herşeyi yaptım. Neler yapabilirim

  1. Mustafa hocam alexa 4 gündür kimsede güncelleme yapmıyor o konuya canını sıkma. Diğer konu için dilersen site adresini paylaş inceleyelim.

 19. Son derece faydalı bilgiler olmuş. Elinize sağlık Alexa bir site için son derece önemli bana göre. En azından site değerimizi her gün bizlere göstermekte.

 20. Bilgilendirme için teşekkürler. Şu an tek derdim Alexa TR değerinin düşmesi. :)
  Sizin yazdığınız yöntemleri de uygulayacağım. Sağolun.

 21. çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler. site kullanıcıları siteye girip aradıkları şeyi bulduktan sonra sitede kalma süresi yükseliyor ve alexada büyük oranda yükseliş oluyor..

 22. Ne zamandır bu seo ve alexa olaylarına kafa yoruyorum. Her gün, bir sürü forum-blog geziyorum bu konuyla alakalı ama okuduğum yazılar beni yoruyor tabiri caizse. Senin blogundaki yazılar yorulmadan okuyabildiğim ender yazılardan. Teşekkürler. Diğer yazılarını da okuyacağım.

  1. Alexa verilerini dikkate almanızı önermem. Alexa trafik ile paralel olarak düşüş sağlar fakat düşüş sağlamasında tek başına trafiği dikkate almıyor artık. Yeni ziyaretçi oranı, bunların ortalama ziyaret süresi, alexa toolbar kullanım kullanmadıklarına kadar bir çok kriteri inceliyor.

 23. alexa belli bir aralığa kadar aynen anlattığınız gibi hızlı düşüyor bunun sebebi çöp siteler tıklanma almadığı için onları geçip alexayı düşürmek kolay ama belli bir aralığa düştüğümüz de rakiplerimizi geçmek adına daha çok trafik almamıza ihtiyaç var yoksa yerimizde sayar kimi zaman da geri yükseliriz güzel anlatım olmuş teşekkür ederim

 24. Yazılarda resim kullanmamak SEO için zararlı mıdır? Teşekkür ederim. Kullandığımız tema resim kullanmadan daha iyi görünüyor.

 25. Düzenli tanıtım almaya başladım düzenli özgün içerik giriyorum belirli bir hitte var ama alexa 120 k aşağı inmiyor hatta hatalı linkler vardı bunları sildim kontrol edip gereksiz eklentileri sildim sma bir türlü düşmüyor

  1. Alexa’yı dikkate almanızı önermem. Alexa ya da diğer araçların verdiği sonuçlara göre performans değerlendirmesi yapmayın.

 26. Konularınızı okuyarak bir yerlere gelmeye çalışıyorum fakat bu işte daha yeni olduğum için pek bilmiyorum ve pek fazla yapamıyorum. Makaleleriniz çok yardımcı oluyor teşekkürler Ayhan bey.

 27. Faydalı olacağını düşündüğüm bu yazı için teşekkür ederim yazınızı kişisel facebook sayfamda da yayınladım. Bilgi sahibi olmak isteyenlere kısa öz anlaşılır bir makale

 28. Emeğinize sağlık güzel bir yazı olmuş bu alexa , baclink, hit şeytan üçgeninde kaybolmuş durumdayım bakalım sonumuz hayrola.

 29. gayet açıklayıcı ve doğru bilgiler, zaman ayırıp biraz yazdıklarını uygulayanların alexası ciddi anlamda iyiye gidecektir.

 30. Kayda değer bir yazı olmuş. Bence amaç siteye doping yaparak şişirmek yerine, çalışma özveri ve biraz gayret ederek zamanın siteyi geliştirmesi.Google bence birden 1 milyon sırada olan bir siteyi bir anda ilk 1000 de görmeyi hoş karşılamaz. Yanlış mıyım?

 31. Ayhan hocam çok yararlı konulara değiniyorsun. Pür dikkat takip ediyoruz tüm içeriklerini. Saygıyla selamlıyorum sizleri.

 32. Birçok yerde Alexa ile ilgili bilgi araştırdım lakin en doğrusunu ve akıcı bir okuma sunan bir tek sizi bulabildim, teşekkürler.

 33. Teşekkür ederim hocam. Faydalı bilgiler içermektedir. Özellikle sosyal medya paylaşımlarını yapıyorum. Umarım faydasını görürürz.

 34. yazılarınızın çok faydalı. sayenizde google sıralamalarında ciddi derecede ilerleme kaydettim. Tüm makalelerime önerileriniz en kısa süre de uygulayacağım

 35. Kısa ve öz bir çalışma. Aslında burada temel element istikrar. Süreklilik sağladıktan sonra zaten sosyal etkileşim sayesinde, alexa verilerinde düşüş arkasından geliyor. Eline sağlık Ayhan..

 36. Uzun zamandır siteni ilgi ile takip eden biriyim alexa ile ilgili verdiğin değerli bilgileri kesinlikle deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.