Ana Sayfa / SEO / 23 Aşamalı SEO Kontrol Listesi

23 Aşamalı SEO Kontrol Listesi

Eğer bir siteyi güçlendirmek ve optimize etmek istiyorsanız oluşturacağınız listenin can sıkıcı ve uzun olacağı aşikardır. Kendinize bir SEO kontrol listesi oluşturacak yapacaklarınızı takip edebilir ve aşama aşama ilerleme kaydedebilirsiniz. Yürüteceğiniz SEO projesinde bir şeylerin eksik olmamasını istiyorsanız ve bunun için bir hatırlatıcıya ihtiyacınız varsa oluşturmuş olacağınız SEO listesi işinizi fazlasıyla görecektir.

seo-kontrol-listesi

Sayfa İçi Optimizasyon

1. Head Bölümü Sıralaması

Bu konuda izlenebilecek en iyi yöntem Meta etiketlerinin şu şekilde olmasıdır: Başlık > Tanım > Anahtar Kelimeler. Unutmayın, bu etiketlere koyacağınız bilgiler arama motorlarında başlığın ve tanımın işlenmesi için kullanılacaktır. Arama yapan kişilerin göreceği bilgiler bunlar olacaktır.

2. Başlık Etiketi

Başlık, İngilizce adıyla Title etiketinin yaklaşık olarak 9 kelimeden oluşması gerekmektedir. En önemli anahtar kelimeler dahil olmak üzere önemli bilgilerin arama motoru sonuçlarında gözükmesini sağlamak için bu konuda dikkatli olmalısınız. Verilen bilginin tam olarak gözükebilmesi için Google arama motoru sonuçlarında yaklaşık olarak 65 karaktere izin verildiğini aklınızdan çıkarmayın.

3. Tanım Etiketi

Tanım etiketini doldururken dikkatli olmalısınız. En önemli bilgiye ve anahtar kelimelere burada yer vermelisiniz. Verilen bilginin tam olarak gözükebilmesi için Google arama motoru sonuçlarında yaklaşık olarak 320 karaktere izin verildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Başlık ile tanım kısmının birbiriyle uyuşmasını sağlamalı ve siteye ziyaretçi çekebilecek şekilde olduğundan emin olmalısınız. Arama motorları sonuçlarında gözükecek yazının sıkıcı bir mesaj vermemesi gerekmektedir.

4. Anahtar Kelime Etiketi

Google anahtar kelimelerin sıralamada göz önünde bulundurulmadığından bahsetmiş olsa bile SEO kapsamında anahtar kelimeler daima değerlendirilir. Anahtar kelimeleri genellikle en uzun olandan en kısa olana doğru sıralar ve virgül ile bunları birbirinden ayırırız.

5. Ara Başlık Etiketleri

Oluşturduğunuz içeriğin gövde kısmında <h1> etiketinin daima birinci etiket olduğundan emin olmalı ve alt başlıklar <h2>, <h3>, <h4> vb. etiketlerden oluşmalıdır ve sayfanın içerik tablosunda gösterilmelidir. Örneğin, <h2> etiketi <h1> etiketinin alt başlığı olmalıdır.

6. Ortalama Kelime Sayısı

Bir sayfada yer alan kelime sayısı başlık, anahtar kelime ve amaç kapsamında değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak 250 kelimeden az içerikler tercih edilmemelidir. Özellikle anahtar kelimeye göre optimizasyon yapılıyorsa buna dikkat edilmelidir. Bilgi içeren sayfalar ise en az 450 kelimeden oluşmalıdır ve içeriğin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

7. Anahtar Kelime İçeren Alt Nitelikleri

İçerikte yer alan görsellerin daima Alt niteliğinin resimle ilgili bilgi içerdiğinden emin olmalısınız. Verilen bilgiler içerisinde anahtar kelimenin yer alması sizin için çok daha faydalı olacaktır. Alt nitelikleri aynı zamanda HTML kodunuzun doğrulanması için gereklidir.

8. URL Adreslerinde Alt Çizgi ve Tire Kullanımı

Alt çizgiler alfa karakterlerdir ve kelimeleri birbirinden ayırmazlar. Tireler kelimeleri ayırırlar ancak çok fazla kullanılmamalıdır. Tire kullanarak kelimeleri birbirinden ayırmalı ancak istenmeyen nitelikte olmamalarına dikkat etmelisiniz.

9. Tamamen Nitelikli Linkler

Eğer linklerin tamamen nitelikli olmasını sağlarsanız arama motoru örümcekleri, tarayıcılar vb. tarama işlemini gerçekleştiren ögeler dosyanın nerede bulunduğunu ve ne hakkında olduğunu kolayca tespit edebilirler. Ancak linkler blog/kategori/alt-kategori/yazı-adı şeklinde gözüküyorsa bir takım tarama problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Karmaşık URL adresleri kullanmak yerine tamamen nitelikli linkler kullanmalısınız ve site haritasının tamamen nitelikli linklerden oluşmasını sağlamalısınız.

10. JavaScript/CSS Kodlarını Harici Yapın

Arama motorlarının ilk olarak taradığı şeyin en önemli kodlar olduğundan emin olmalısınız. İçeriğin yer aldığı kısmın üst tarafından gereksiz satırların yer almasını istemiyorsanız kodları harici hale dönüştürmelisiniz.

seo-liste

Site Genelinde Optimizasyon

1. Site Haritası

Siteniz mutlaka bir adet HTML site haritasına sahip olmalıdır ve her sayfa site haritasında yer almalıdır. Ayrıca XML site haritası oluşturarak bunları arama motorlarına tanıtmalısınız.

2. Metin Navigasyonu

Arama motoru tarayıcılarının göremeyeceği JavaScript veya Flash navigasyonları kullanmak yerine metin navigasyonları kullanmaya çalışır. Sayfanın üst kısmında metin navigasyonları yer almıyorsa mutlaka sayfanın alt kısmında bunlara yer vermeye çalışın.

3. Robots.txt Dosyası Oluşturun

Bu dosyanın oluşturulması son derece önemlidir. Boş olsa bile sitede yer almalıdır. Robots.txt doyası arama motorları tarayıcılarına nelerin dizinlenmeyeceğini söylemektedir. Önemli dosyaları, dizinleri veya sitenin tamamını Robots.txt dosyasına eklemediğinizden emin olmalısınız.

4. Anahtar Kelime Stratejisi

Anahtar kelime stratejisi asla sona ermeyecek ve sürekli devam edecek bir süreçtir. Kapsamlı araştırma için başlar ve bu şekilde devam eder. Anahtar kelime stratejisi en ideal SEO kontrol listelerinin olmazsa olmazıdır.

5. Analiz Araçları

SEO stratejiniz konusunda analiz araçlarından oldukça fazla destek alırsınız. Bu nedenle mutlaka bir analiz aracına sahip olmalısınız. Analiz aracınızın düzgün bir biçimde biçimlendirildiğinden ve size trafik getiren anahtar kelimeleri ortaya çıkarabilecek nitelikte olduğundan emin olmalısınız. Böylece sitenizi ilgili anahtar kelimeye göre optimize edebilirsiniz.

6. Linkleme Stratejisi

Bu kısım aslında kısa bir şekilde açıklanabilecek bir şey değildir ancak SEO kontrol listesinde yer alması gereken bir bölümdür. Sitenizin iç ve dış linkleri organik ve doğal bir stratejinin parçası olmalıdır. Bunlar düzenli olarak kontrol edilmelidir.

7. Sunucu Düzenlemesi

Sunucunuzu düzenli olarak kontrol edip 404 hatalarını, 301 yönlendirmelerini ve diğer hataları mutlaka kontrol edin.

8. Gizlilik Bildirimi

Bazı raporlara göre sitenizde bir gizlilik bildiriminin yer alması son derece önemlidir. Ziyaretçilerinize onlardan topladığınız bilgiler ile neler yaptığınızı açıklamalısınız.

9. Statik Sayfalar

Karmaşık, dinamik URL adresleri problem çıkarabilirler. URL adresleri ikiden fazla sorgu dizisine sahipse ve/veya dinamik sayfalar dizinlenmiyorsa sitenizin kopya içerik ile dolu olduğu düşünülebilir. Bunları statik sayfalara çevirerek bu durumdan kendinizi uzaklaştırmalısınız. URL adreslerini basitleştirmek için mod_rewrite veya ISAPI_rewrite kullanabilirsiniz. Yeniden yazılmış URL adresleri statik sayfa olarak gözükürler. Bu çok fazla uğraş gerektirebilir ancak yapılması gereken bir iştir. Ayrıca Canonical etiketleri kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

10. Statik Dizin Sayfaları

Eğer ana sayfada yer alan içerik sürekli değişiyorsa sitenizin teması bir süre sonra sulandırılabilir ve önemli noktalarda düşük sıralamalara neden olabilir. Ana sayfanızda sabit yazıların yer almasına özen gösterin.

11. Resim Yerine Metin Kullanın

Resimli mesajlar vermek yerine metin ile bunları oluşturarak paylaşmaya çalışın. Arama motorlarının tarayıcıları resimlerde neler yazdığını bulamaz ancak bunlar metin olarak aktarıldığı zaman tüm metinler arama motorları tarayıcıları tarafından tespit edilebilir.

12. İstenmeyen Taktiklerden Uzak Durun

Google’ın sunmuş olduğu Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uygun SEO stratejisi geliştirin ve taktiklerinizi Google’ın kabul edebileceği türden stratejilerle donatın.

13. Kopya İçerikleri Kontrol Edin

İçeriğinizin başka yerde kullanıp kullanılmadığına yönelik araştırma yapın. CopyScape.com adresini düzenli olarak kullanarak içeriğinizin başka yerlerde kullanılıp kullanılmadığını tespit edebilirsiniz.

Değerli okurlarımız, bu yazımızda sizlere 23 aşamalı SEO listesi konu başlıklı makalemiz hakkında bilgiler aktardık. Umarız faydası olmuştur. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu tür paylaşımlara daha hızlı ulaşmak, haberdar olmak için üst tarafta yer alan sosyal medya ağlarından bizi takip etmenizi ve sağ tarafta yer alan e-mail abonelik kısmına abone olmanızı öneriyoruz.

Mutlaka Okumalısın

teknik SEO'ya odaklanmak

Hemen Sahip Olmanız Gereken 9 SEO Alışkanlığı

Sahip olduğunuz becerileri müşterileriniz veya kendi siteniz için daha iyi kullanmak istiyorsanız SEO stratejilerinizi ve …

25 Yorumlar

 1. Hepsi dikkat edilmesi gereken önemli kriterler, paylaşım için teşekkürler.

 2. çok güzel bir paylaşım bizleri bu şekilde bilgilendirdiğin için teşekkür ederim paylaşiımlarının devamını bekliyoruz özellikle backlink listeleri vs gibi konularla başarılar.

 3. Bazı siteler artık anahtar kelime kullanmaktan kaçınıyorlar. Bunun bir sebebi var mı?

 4. Güzel paylaşım için teşekkürler, kelime yoğunluğu konusu sürekli geçiyor, bu olmazsa olmazmıdır, bazen kelime yoğunluğu istenilen aralarda olmayan yazılar yazmamız gerekebiliyor duruma göre

 5. Bilinçlenmem açısından yazılarınızdan bir çok desteği gördüm özellikle yazılarınızı incelerken başlık kelimelerinin yazı içerisinde geçtiğini gördüm bu yazıda olduğu gibi ”SEO kontrol listesi” ve zamanla sizlerin sayesinde yazılarınızda anlattığınız gibi SEO kavramını yavaş yavaş anlamaya başladım yolun çok başındayım fakat bir şeyler öğrenmeye aç biriyim. damlakaraman.com.tr hemde ayhankaraman.com sitesinden birçok bilgi edindim ve edinmeye devam etmekteyim profesyonel bir uzman olarak bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bizden esirgemediğiniz için şahsım adına teşekkür ederim.

 6. Sitenizi daha yeni keşfettim. damlakaraman.com.tr adresinden buralara kadar geldim. Seo hakkında sıfır bilgiye sahiptim, sayenizde seo hakkında çoğu bilgileri öğrendim. Başarılar dilerim.

 7. paylaşım için teşekkürler, güzel makale. ayrıca web siteniz, yer imlerine eklenesi bir site 🙂

 8. bilgi ve paylaşım için teşekkürler admin

 9. teşekkürler admin yararlı olacağını düşünüyorum

 10. Seo dalında güzel derlenmiş ve hizmete sunulmuş bir makale teşekkür ederiz, makele ve paylaşımlarınızı her dalda görmek isteriz. iyi çalışmalar

 11. Cok faydali bilgiler ama bunlari hayata gecirebilmek önemli birde onu ögrenebilsem.

 12. admin cok teşekkür ederim tam benlik bir paylaşım yapmışsınız bilmeyen arkadaşlarımız içinde faydalı birşey olduğunu düşünüyorum

 13. Teşekkürler evden eve nakliyat firmam için uygulayacağım . Çok güzel bir yazı olmuş

 14. Sizden almış olduğumuz bilgi birikimi desteği ile çok iyi işler yapmaya başladık, gerçekten emeğinize büyük saygı duyuyoruz, başarılarınızın devamını diliyoruz.

 15. Paylaşımlarınızı sürekli takip ediyorum çok iyi anlatıyorsunuz bilgi için teşekkürler hocam

 16. merhabalar yaklaşık 40 günlük bir film sitem var ve günde en az 3 film ekliyorum ve günlük organik tekil hitim 1,5k çoğul 4k seviyelerine geldi. sitem istikrarlı bi şekilde yükseliyor fakat iç seo kısmını bir türlü halledemedim. yandex’te bakıyorum farklı çıkıyor, google’da bakıyorum farklı çıkıyor.

  ornegin google’da ornek filmim şu şekilde çıkarken;

  “x 2015 full hd izle – siteadı”

  yandex’te ise yoast seo kısmında yapılan ayarlamaların aynısı çıkıyor ki ben de bunu istiyorum aslında. fakat yine anlayamadığım şekilde hem google hem yandex sitemi farklı şekillerde indexliyorlar ve buna bir türlü cevap bulamadım. iki arama motoru da yazıyı eklerden yaptığımız manuel bilgilerdeki gibi çıkartsa hiç sorun olmayacak ama bi türlü beceremedim..

  yoast seo kullanıyorum ve iç seoyu düzgün yapamadığımı düşünüyorum. bu konuda bana yardım ve fikir verebilir misiniz lütfen? yani en azından evet doğru yapıyorsun veya hayır soyle olmalı diyebilir misiniz? buna çok ihtiyacım var:)) sevgiler saygılar

 17. Teşekkürler tatil sitelerim için uygulayacağım canlı seo dersleri veriyormusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir