E-Ticaret

2015 Yılında Şirketinizi Büyütecek 12 E-Ticaret Yöntemi

Yeni yıl ile birlikte şirketinizin kazancını büyütmek istiyorsunuz ancak hangi alanda satışları arttırmanız gerektiği konusunda bir fikre sahip değil siniz? Değerlendirmeniz gereken kaynak e-ticaret alanıdır.

Şirketinizin yeni yıl içerisinde büyümesini sağlamak istiyorsanız aşağıdaki e-ticaret stratejilerine göz atmalı ve onları uygulamalısınız.

2015-yilinda-sirketinizi-buyutecek-eticaret-yontemleri

1. Çevrimiçi kitleyi mikro hedef haline getirin. E-ticaret temel olarak bir bölge kurmaktır. Belirli ilgilere ve karakteristik özelliklere sahip kitleye ulaşmak için bir site tasarlar ve bunu tanımlarsınız. Ürün veya servis fark etmeksizin firmanızın pazar alanını belirlemeli ve özel teklifler ile çevrimiçi alanda var olmaya çalışmalısınız.

2. Kişiselleştirin. Siteyi ziyaret eden kişiler ihtiyaçlarını karşılamak ve ilgi duydukları şeyi temin edebilmek için tecrübelere bağlı yaklaşım gösterirler. Ufak bir işletme olsanız bile teknolojiden faydalanarak alışveriş yapan kişinin ilgilerini ve tercihlerini yakalayabilir, bu yönde ürün seçimi ve alışveriş tecrübesi sunabilirsiniz.

3. Bağlılık sağlamak için içerik üretin. E-ticaret alanında kazanımlar elde etmek istiyorsanız kalabalık kaynaklı içerikler sunmalı ve potansiyel alıcıların siteye bağlı kalmasını sağlamalısınız. Amazon kullanıcılarına ögelerle ilgili fikirleri paylaşabilme fırsatı sunarak milyonlarca müşteri çekmiştir. Potansiyel müşterilerin sizi Google aracılığıyla bulabilmesini nasıl sağlarsınız? Anahtar kelimeler ve meta etiketler kullanarak arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltmelisiniz.

4. Bölümleri hedeflemek için göz atma deneyimini iyileştirin. Marka uyumlu site tasarımı ve iyi yapılandırılmış gezinme yapısı kitleyi çekmek için önemli unsurlardır. Bu iki unsuru iyi bir biçimde ortaya koyarsanız sitenizi ziyaret eden kişiler tekrar tekrar sitenizi ziyaret edeceklerdir. Örneğin, lise öğrencilerine sırt çantası satmayı düşünüyorsanız, canlı renkler ve göz alıcı tasarım kullanarak gençlik ve macera hissi uyandırmalısınız.

5. Farklı kanalları bütünleştirin. Hangi alışveriş yöntemini seçerseniz seçin, birden fazla fırsat kanalı oluşturun ve müşterilerin markanızı sürekli tecrübe edinmesini sağlayın. Ancak ürünleri farklı kanallar aracılığıyla satıldığından emin olun ve fiyat farklılıklarını hesaba katın.

6. Mobil alana yatırım yapın. Mobil ticaret gittikçe büyüyor ve en son yüzde 130 rakamına kadar ulaşmış durumda. Mobil ticaret platformunda eksiğiniz varsa önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde kazanç kaybı yaşamaya başlarsınız. Rekabetçi kalabilmek için mobil cihazlardan erişilebilir servisler sunmalısınız. Teslimat durumu, gerçek zamanlı bildirimler, haritalar ve ürün bilgileri bu tür servislere verilebilecek örneklerdir.

7. Lojistik seçeneğini değerlendirin. Büyümeye uyum sağlamak için üçüncü parti lojistik sağlayıcıların imkanlarından yararlanmalısınız. Bu yüksek hacimli karmaşık siparişleri yönetebilmek için gereklidir. Diğer taraftan lojistik, geri gönderimleri ve değiş tokuşları hızlı ve ekonomik bir biçimde halledebilir. Bu nedenle kilit noktalardan birisidir. Bazı zamanlarda ise teslimatlar ve yenilikçilik rekabet alanında size avantaj sağlayabilir.

8. Abonelik ticaretini düşünün. Abonelik ticareti çeşitli biçimlerde karşınıza çıkar. Yenileme modelinde müşteriye her ay bir eşya gönderilir. Keşfetme modeli ise daha güven vericidir. Bu model çok yaratıcı bir deneyim sunarak yeni, bulunması zor veya kişiselleştirilmiş eşyaların müşteriye sunulmasını sağlar.

9. Aracılardan kurtulun. İnternet vasıtasıyla küçük şirketler çok daha fazla müşteriye hızlı bir biçimde erişebilmektedir. Üretim yapan yerler küçük markalarla çalışmak konusunda daha isteklidirler. Bu üreticiler küçük markaların pazara yeni ürün sürme konusunda daha cesur olduklarını düşünmektedirler çünkü bu markalar karmaşık tedarik zinciri ve raf alanı sınırlamaları tarafından daha az rahatsız edilirler.

10. Kanallar üzerinden eşsiz bir deneyim sunmaya çalışın. Ürün bulunabilirliği, promosyon stratejileri ve marka tecrübesi konusunda tüm kanallar üzerinde sağlam adımlar atarsanız satışlarınız artık gösterecektir. Bu husus çevrimiçi alan, mağaza veya mobil cihazlar fark etmeksizin aynıdır. Bulut tabanlı bir tedarik zinciri uygulayarak tüm kanallardaki performansını yükseltebilirsiniz.

11. Marka seçimi gerçekleştirin. Marka seçimi, belirli bir alanda dar ve derin ürün yelpazesine sahip olabilmeniz konusunda size yardımcı olur. Bu tür siteler ticaret hissini daha özel ve daha orijinal olarak yansıtırlar. Zorluğu ise ürünleri her yerde bulabilmek ve müşteri topluluğu gücünden faydalanmaktır.

sirketinizi-buyutecek-eticaret-stratejileri

12. Sadece internet üzerinden satış yapın. Bu özel bir marka oluşturmak için uygun bir stratejidir. E-ticaret temel dağıtım kanalı haline dönüşür. Herhangi bir yerde bulunmayan ürünler sunarak ve bunları doğrudan çevrimiçi olarak müşteriye ulaştırarak payınız konusunda daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Bu yazımızda sizlere birbirinden özel e-ticaret stratejileri hakkında bilgiler aktardık. E-Ticaret ile ilgili bir çok paylaşımın yer aldığı kategoriyi ziyaret etmenizi kesinlikle öneririm. Kategoriye ulaşmak için https://www.ayhankaraman.com/e-ticaret/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu